Orienteering Australia

Competitors entered to Oceania 2019 - Event 2 Australian Long Distance Championships

Event informationEnterShow entries by organisation

Name: Oceania 2019 - Event 2 Australian Long Distance Championships
Organisers: Orienteering ACT / Orienteering Australia / Orienteering NSW
Date: Sunday 29 September 2019

The entry list is updated every five minutes.

410 competitors entered in total.

Men 20 Elite (9)

NameOrganisationPunching card number
Dante AfnanYalanga Orienteers8641498
Alvin CraigNSW Stingers8657141
Max DalheimVIC Victoria8641495
Alastair GeorgeNSW Stingers8657686
Ryan GrayQLD Cyclones8650366
Angus HainesSA Arrows8008500
Patrick MillerCBR Cockatoos8650360
Ewan ShinglerNSW Stingers8250602
Will TidswellHawkes Bay9201056

Women 20 Elite (7)

NameOrganisationPunching card number
Abigail GeorgeSA Arrows9201051
Joanna GeorgeSA Arrows8654974
Kaia JoergensenPeninsula and Plains9150804
Eleanor McLeanEsk Valley1398650
Zoe MelhuishCBR Cockatoos8650358
Arabella PhillipsEsk Valley8653103
Caroline PigerreQLD Cyclones8656828

Men 21 Elite (10)

NameOrganisationPunching card number
Karl BicevskisAustralopers8664302
David BrownridgeBendigo Orienteers9200065
Jarrah DayCBR Cockatoos8656796
Riley de JongRange Runners Orienteering Club9101998
Cameron de L'IsleNorth West8625536
Martin DentCBR Cockatoos8631650
James McQuillanNSW Stingers8660004
Jonty OramAuckland9001995
Daniel Antonio PereiraHKIOF1423165
Hamish ProsserCBR Cockatoos8340196

Women 21 Elite (10)

NameOrganisationPunching card number
Clare BrownridgeVIC Victoria7200204
Jenny CasanovaWallaringa Orienteering Club1392403
Rebecca GeorgeNSW Stingers8655395
Yiching HuangMoxina OK8648704
Natasha KeyOrienteering Victoria8642236
Tara MelhuishCBR Cockatoos8650352
Ellie MolloyWellington8666847
Krystal NeumannEnoggeroos8009911
Briohny SeamanNSW Stingers8643989
Asha SteerVIC Victoria9005160

M/W10N (10)

NameOrganisationPunching card number
Layla DentRed Roos1418747
Veronika IskhakovaRed Roos2062824
Aiden McQuillanWestern and Hills Orienteers2037153
Baxter PeelNewcastle Orienteering Club44154
Tor PrincePeninsula and Plains9791022
Logan SeamanWagga and Riverina Occasional Orienteers1602078
Ryder SeamanWagga and Riverina Occasional Orienteers1602074
Euan SheddenSouthern Highlands Orienteers41322
Shay SweeneyWestern and Hills Orienteers2116424
Hamish ZinzanPeninsula and Plains9190710

Men 10A (8)

NameOrganisationPunching card number
Harry BortonAuckland7170209
Callum BryantEnoggeroos8062010
Thomas CaristoEnoggeroos9201787
Connor DentRed Roos8668728
Hayden DentRed Roos8667637
Will EnkelaarAustralopers2101985
Alton FreemanBig Foot Orienteers9101999
Rory SheddenSouthern Highlands Orienteers414413

Women 10A (4)

NameOrganisationPunching card number
Ariadna IskhakovaRed Roos8002027
Torun JoergensenPeninsula and Plains9091114
Greta PrincePeninsula and Plains9090609
Anna WrightPeninsula and Plains

Men 12A (15)

NameOrganisationPunching card number
Euan BestEsk Valley8667633
Eckart BosmanSouth-West Orienteering Trekkers9201507
Miles BryantEnoggeroos8032008
Marcus CazzolatoTjuringa Orienteers2086602
Leo CroxfordNelson8231107
Elye DentRed Roos8652596
Joshua FeuerherdtBendigo Orienteers1411332
Luke FeuerherdtBendigo Orienteers1405975
Tom JanetzkiWagga and Riverina Occasional Orienteers2036934
Logan KerrEsk Valley8664849
Eddie StonerAustralopers8650370
Benjamin HY WongHKAYP8001314
Alex WoolfordBush n Beach Orienteering Club2076518
James WrightPeninsula and Plains
Thomas ZinzanPeninsula and Plains9180808

Women 12A (6)

NameOrganisationPunching card number
Grace Cory-WrightAuckland8657467
Amy DuftyBibbulmun Orienteers1470356
Luca HoggParawanga Orienteers257901
Karin PrincePeninsula and Plains9070924
Aoife RotheryRed Roos8645938
Savanna SweeneyWestern and Hills Orienteers2116436

Men 14A (11)

NameOrganisationPunching card number
Dylan BryantEnoggeroos8022006
Joseph ColemanKulgun 225 Orienteers1421099
Riley CroxfordNelson8201205
Liam DuftyBibbulmun Orienteers1407376
Lachlan FeuerherdtBendigo Orienteers1400074
Oliver FreemanBig Foot Orienteers1398391
Matthew GreenwoodAuckland8012007
Makhaya HoggParawanga Orienteers2014117
Riley KerrEsk Valley8660481
Jett McCombAustralopers8652440
Jamie WoolfordBush n Beach Orienteering Club2080246

Women 14A (10)

NameOrganisationPunching card number
Sophie BestEsk Valley7207980
Kate BortonAuckland7170606
Kate BraidKulgun 225 Orienteers1399375
Rebecca CraigNewcastle Orienteering Club8670351
Erika EnderbyNewcastle Orienteering Club8654972
Milla KeyMelbourne Forest Racers8002097
Kyla MoorePeninsula and Plains432049
Ingrid Shelton AgarAbominable O-Men9062709
Nea ShinglerBig Foot Orienteers8080405
Lyra SimpsonBig Foot Orienteers8649289

Men 16A (14)

NameOrganisationPunching card number
Remi AfnanYalanga Orienteers9201365
Aldo BosmanSouth-West Orienteering Trekkers9201509
Toby CazzolatoTjuringa Orienteers8300104
Patrick DuftyBibbulmun Orienteers1399628
Riley McFarlaneBibbulmun Orienteers1407419
Ryan MoorePeninsula and Plains2800781
Moss PelvinDunedin8653087
Shaun RichardsWullundigong Orienteers of the West9101685
Patrick Shelton AgarAbominable O-Men9041004
Leith SodenOnkaparinga Hills Orienteering Club348029
Niko StonerAustralopers8642013
Selwyn SweeneyWestern and Hills Orienteers2116430
Seth SweeneyWestern and Hills Orienteers2116412
Sam WoolfordBush n Beach Orienteering Club2076524

Women 16A (13)

NameOrganisationPunching card number
Niamh CassarWestern and Hills Orienteers2116437
Zali DaleLOST7207989
Laura de JongRange Runners Orienteering Club2068530
Mikayla EnderbyNewcastle Orienteering Club8652435
Mikaela GrayUgly Gully Orienteers8650376
Rebecca GreenwoodAuckland8022003
Justine HobsonBushflyers7041810
Zali McCombAustralopers8652432
Natalie MillerBushflyers1124327
Julia Powell-DaviesAustralopers8654971
Sarah RichardsWullundigong Orienteers of the West9101681
Daisy YorkPeninsula and Plains9040624
Isabella Zinzan-DickiePeninsula and Plains9140504

Men 18A (4)

NameOrganisationPunching card number
Jack JanetzkiWagga and Riverina Occasional Orienteers9201680
Jensen KeyMelbourne Forest Racers8644508
Tristan MillerCBR Cockatoos8644933
Oscar WoolfordBush n Beach Orienteering Club2076509

Women 18A (2)

NameOrganisationPunching card number
Anna Cory-WrightAuckland8657466
Serena DoyleUringa Orienteers8646115

Men 21A (4)

NameOrganisationPunching card number
Christophe ChazalmartinNo club membership1980552
Cédric DedieuConvergence1396629
Daniel Del DotEnoggeroos2086748
Mathieu LandrieuConvergence1980120

Men 35A (4)

NameOrganisationPunching card number
Istvan KerteszGaringal Orienteers8210982
Simon LouisAustralopers8203948
Justin StaffordNewcastle Orienteering Club8664854
Samuel WilsonRed Roos1600565

Women 35A (4)

NameOrganisationPunching card number
Nikolett HalmaiGaringal Orienteers9121083
Mace NeveRed Roos8650367
Marta ScottPeninsula and Plains8656765
Zoe ScottTop End Orienteers9000719

Men 35AS (1)

NameOrganisationPunching card number
Tony BryantEnoggeroos8021977

Women 35AS (1)

NameOrganisationPunching card number
Nerise McQuillanWestern and Hills Orienteers2041041

Men 40A (10)

NameOrganisationPunching card number
Matthew CohenAustralopers8652433
Damien EnderbyNewcastle Orienteering Club8643987
Craig FeuerherdtBendigo Orienteers683124
Fedor IskhakovRed Roos8667631
Craig PelvinDunedin8665503
Aaron PrincePeninsula and Plains8121109
Ben RattrayRed Roos8663331
Simon RouseDandenong Ranges Orienteering Club7011107
Andrew ScottPeninsula and Plains8644495
Angus SheddenSouthern Highlands Orienteers8260176

Women 40A (11)

NameOrganisationPunching card number
Sussan BestEsk Valley9102928
Louise BortonAuckland7020475
Kathie DentRed Roos8667936
Meredith GrayUgly Gully Orienteers9201052
Cathy HoggParawanga Orienteers9200889
Samantha HoweNewcastle Orienteering Club1392478
Marina IskhakovaRed Roos8670914
Ocean MercierHutt Valley442775
Sara PrincePeninsula and Plains761110
Ruth SheddenSouthern Highlands Orienteers8197703
Rachel WestBibbulmun Orienteers1391620

Men 45A (16)

NameOrganisationPunching card number
Paul BortonAuckland7740528
Jaco BosmanSouth-West Orienteering Trekkers9201562
Graham BraidKulgun 225 Orienteers9102003
Michael CroxfordNelson8171274
Craig DuftyBibbulmun Orienteers1391619
Miles EllisBig Foot Orienteers8667636
Paul EnkelaarAustralopers9102041
Brenton GrayUgly Gully Orienteers1601731
Carsten JoergensenPeninsula and Plains7010250
Jonathan McCombAustralopers8647255
Peter MillerBushflyers2038400
Rob MurphyNorth West7051973
Tate NeedhamRed Roos9005194
Anthony StonerAustralopers8646165
Blair TrewinYarra Valley Orienteering Club8641490
Tim WrightPeninsula and Plains

Women 45A (8)

NameOrganisationPunching card number
Jenni AdamsPeninsula and Plains700829
Fiona CaristoEnoggeroos9102822
Martina CraigNewcastle Orienteering Club8670355
Justine EdwardsCounties Manukau8666186
Cathy McCombAustralopers8650877
Helen O'CallaghanBush n Beach Orienteering Club2075055
Jeni PelvinDunedin8650875
Sarah WrightPeninsula and Plains

Men 45AS (5)

NameOrganisationPunching card number
Robert BradleyWestern and Hills Orienteers9201742
Andrew de L'IsleNorth West8058508
Andrew HobsonBushflyers7702906
Paul SweeneyWestern and Hills Orienteers2116431
Isaac WongHKAYP8000288

Women 45AS (11)

NameOrganisationPunching card number
Marlize BosmanSouth-West Orienteering Trekkers9201563
Alison ComerAuckland8061967
Kim EnkelaarAustralopers9101693
Maureen FitzpatrickWestern and Hills Orienteers335381
Vanessa FreemanBig Foot Orienteers353123
Edith GrayAbominable O-Men9005192
Jo HobsonBushflyers7692803
Nicola NyghBig Foot Orienteers250493
Saffron SweeneyWestern and Hills Orienteers2116417
Katharine WebbDunedin8665506
Melisa ZinzanPeninsula and Plains2097761

Men 50A (14)

NameOrganisationPunching card number
Ruhi AfnanYalanga Orienteers8641487
Ben CazzolatoTjuringa Orienteers8300469
Alistair Cory-WrightPeninsula and Plains8123123
Stephen CraigNewcastle Orienteering Club8668721
Dave CroftsAuckland8656827
Jock DavisBig Foot Orienteers8668786
Shane DoyleUringa Orienteers8646162
Mark FreemanBig Foot Orienteers8641070
Jamie KennedyGaringal Orienteers8664304
Russell KerrEsk Valley9101754
Alan MoorePeninsula and Plains2053334
Bruce PatersonVictorian ARDF Group7676767
John Shelton AgarAbominable O-Men9005341
Michael WarltersUringa Orienteers8654985

Women 50A (16)

NameOrganisationPunching card number
Sandra AfnanYalanga Orienteers9101014
Cath ChalmersRed Roos8642221
Nicola DalheimMelbourne Forest Racers8655397
Jennifer EnderbyNewcastle Orienteering Club8660003
Marquita GeldermanNorth West8290667
Susan GeorgeTintookies Orienteers1395956
Alison InglisBushflyers2038391
Tania KennedyGaringal Orienteers8657692
Jeannette MerzOLG KAKOWA8638738
Julia MoorePeninsula and Plains418540
Margaret PeelNewcastle Orienteering Club8654848
Hermione Powell-DaviesAustralopers8654984
Linda SestaUringa Orienteers2037723
Zara SodenOnkaparinga Hills Orienteering Club348036
Alexa TroedsonBig Foot Orienteers2026305
Mary WadsworthAuckland8657465

Men 55A (20)

NameOrganisationPunching card number
Guy Cory-WrightAuckland8657464
Carl DalheimMelbourne Forest Racers8652436
Jemery DayAustralopers2009863
Martin EtheringtonParawanga Orienteers364098
David GeorgeTintookies Orienteers9101323
Simon GeorgeBig Foot Orienteers8657536
Jon GlanvilleParawanga Orienteers2052041
Jeff GreenwoodAuckland8071963
Martin KozmaBayside Kangaroos Orienteers8654856
Tim McIntyreUgly Gully Orienteers2019381
Kenneth McLeanEsk Valley1391848
Nick MelhuishParawanga Orienteers1399384
Steve OramAuckland7771964
Ian ProsserAbominable O-Men8391060
Mark ShinglerBig Foot Orienteers8040162
Andy SimpsonBig Foot Orienteers8645939
Pat van BerkelHutt Valley1421814
Tim WebbDunedin8656778
Andrew WisniewskiBig Foot Orienteers8660006
Tony WoolfordBush n Beach Orienteering Club2075070

Women 55A (15)

NameOrganisationPunching card number
Chris BrownEsk Valley1406101
Toni BrownBushflyers8051962
Kirsty ClaytonDunedin2016434
Juliana de NooyUgly Gully Orienteers1399601
Carol HardingBushflyers2038395
Ana HercegParawanga Orienteers8655394
Rosalie McCauleyWullundigong Orienteers of the West7205867
Donelda NilesEsk Valley1418735
Joanna ParrBig Foot Orienteers2026307
Andrea SchiwyAustralopers8212502
Paula ShinglerBig Foot Orienteers8080563
Lyn StantonAuckland8155096
Su Yan TayUgly Gully Orienteers1602118
Sally WayteAustralopers1398640
Genevieve WebbDunedin8642293

Men 55AS (7)

NameOrganisationPunching card number
Tom de JonghBushflyers8230959
Michael HanrattyGaringal Orienteers7201552
Ian JessupGaringal Orienteers1931387
Bill MonaghanParawanga Orienteers1600560
Peter OrrNewcastle Orienteering Club1400061
Ron PallasUringa Orienteers1421093
Robert SprySouthern Highlands Orienteers1602109

Women 55AS (11)

NameOrganisationPunching card number
Jane BarnettBushflyers2054787
Jane CalderAustralopers2009842
Philippa Lohmeyer-CollinsBayside Kangaroos Orienteers2099379
Teri McCombOnkaparinga Hills Orienteering Club
Fiona McIntyreUgly Gully Orienteers1399610
Suzanne O'CallaghanBayside Kangaroos Orienteers1392689
Maria OrrNewcastle Orienteering Club2053130
Gayle ShepherdUringa Orienteers1400073
Julie ShepherdIllawarra Kareelah Orienteers2121098
Jill WalkerParawanga Orienteers9101021
Karen WoodsAuckland419054

Men 60A (18)

NameOrganisationPunching card number
Sebastian BurgessAustralopers1398638
Stephen CollinsBayside Kangaroos Orienteers364270
Martin CrosbyAuckland8657381
Alex DaveyWagga and Riverina Occasional Orienteers9101699
Jeff DunnAustralopers8664056
Warren KeyMelbourne Forest Racers8031878
David McCauleyWullundigong Orienteers of the West1421098
Andrew McCombOnkaparinga Hills Orienteering Club8630823
Geoff MeadNorth West982076
Geoff PeelNewcastle Orienteering Club8655036
David PolandBushflyers8061959
Eoin RotheryRed Roos8640950
Darryl SmithAustralopers8667627
Geoff TodkillNewcastle Orienteering Club2057060
Keith TonkinBorder Liners8141158
Robert VincentNewcastle Orienteering Club2053113
Phil WalkerParawanga Orienteers8665879
Stanley WoodsNo club membership2076094

Women 60A (8)

NameOrganisationPunching card number
Liz AbbottParawanga Orienteers8660483
Geraldine ChatfieldUgly Gully Orienteers1396182
Jean Cory-WrightPeninsula and Plains581024
Diana Cossar-BurgessAustralopers2009847
Debbie DaveyWagga and Riverina Occasional Orienteers8654855
Phillippa PooleNorth West9101144
Rosie RutledgeAustralopers1391783
Joanne WoodsNo club membership8667129

Men 65A (17)

NameOrganisationPunching card number
Martin BicevskisAustralopers8633235
Bruce BowenParawanga Orienteers8657688
Mike CalderAustralopers1391800
Nick CollinsTaranaki8002000
Murray HainesSunshine Orienteers Club2086749
John HardingParawanga Orienteers9101994
Matthew KingBayside Kangaroos Orienteers364265
Rudi LandsiedelNewcastle Orienteering Club1931382
Bruce MederBush n Beach Orienteering Club887297
Paul PacqueEsk Valley1406110
Lindsay PenderAustralopers1391801
Robert PrestonNewcastle Orienteering Club402472
Colin PriceCentral Coast Orienteers8636570
Peter ShepherdIllawarra Kareelah Orienteers2058322
Adrian UppillOnkaparinga Hills Orienteering Club1395959
Rob WestBibbulmun Orienteers1391611
Doug WilsonBullecourt Boulder Bounders2053222

Women 65A (11)

NameOrganisationPunching card number
Judy AllisonRed Roos1044244
Valerie BarkerBushflyers1600556
Elizabeth BicevskisAustralopers8643992
Carol BrownlieWullundigong Orienteers of the West1400702
Lynn DabbsWestern and Hills Orienteers9200063
Christine KiddierBorder Liners8630958
Robyn PallasCentral Coast Orienteers8650866
Alison RadfordBendigo Orienteers8655037
Lynda RapkinsEnoggeroos8646163
Robin UppillOnkaparinga Hills Orienteering Club1392401
Anne WilsonBullecourt Boulder Bounders2053228

Men 65+AS (2)

NameOrganisationPunching card number
Renny DuckettAustralopers1391781
Kevin WilliamsWestern and Hills Orienteers9200062

Women 65+AS (3)

NameOrganisationPunching card number
Barbara JunghansGaringal Orienteers8652586
Joanna StewartAuckland8650465
Ilze YeatesDandenong Ranges Orienteering Club767949

Men 70A (20)

NameOrganisationPunching card number
Robert AllisonRed Roos7441447
John AndersonGaringal Orienteers1399381
Wayne AspinCounties Manukau2082953
Ross BarrGaringal Orienteers8660005
Greg BateNo club membership2025616
Ken BrownlieWullundigong Orienteers of the West1392056
Russell CandyKulgun 225 Orienteers8654981
Greg ChatfieldUgly Gully Orienteers1396168
Ian FletcherLOST9201354
Rob GardenNorth West8240649
Murray HannaBayside Kangaroos Orienteers2086609
Jim MerchantGaringal Orienteers2038384
Dave MiddletonNorth West9200640
Leigh PrivettAlbury-Wodonga Orienteering Club8641488
Tony RadfordBendigo Orienteers8643991
Robert RapkinsEnoggeroos8061949
Alistair StewartAuckland8201938
Eric WainwrightRed Roos8655391
Peter YeatesDandenong Ranges Orienteering Club8641493
Peter ZinzanPeninsula and Plains8300646

Women 70A (10)

NameOrganisationPunching card number
Janet BushAustralopers1391780
Jan CandyKulgun 225 Orienteers1407398
Bryony CoxGaringal Orienteers7003160
Janet FletcherLOST1400704
Val HodsdonSouthern Highlands Orienteers9200771
Carol JacobsonGaringal Orienteers2037097
Janet KingBayside Kangaroos Orienteers2082555
Pat MiethkeParawanga Orienteers1403161
Robin SpriggsUgly Gully Orienteers1931335
Lois WestBibbulmun Orienteers1391612

Men 75A (11)

NameOrganisationPunching card number
Anthony BarrableRAFO8007444
Tim CoxGaringal Orienteers7003159
Phil DuftyBibbulmun Orienteers264055
Darryl ErbacherParawanga Orienteers8641497
Wayne GriggsAustralopers1403672
David HoggParawanga Orienteers41211
Mike HoweLOST1400709
Ken JacobsonGaringal Orienteers2037096
Ron JunghansGaringal Orienteers8650869
John Le CarpentierSouthern Highlands Orienteers7200202
Christopher SpriggsUgly Gully Orienteers1931336

Women 75A (5)

NameOrganisationPunching card number
Carolyn ChalmersNewcastle Orienteering Club44209
Penny DuftyBibbulmun Orienteers9200621
Kate FortuneWellington2113423
Helena GriggsAustralopers1391779
Valerie RobinsonCounties Manukau2033485

Men 80A (5)

NameOrganisationPunching card number
Peter CuttenWallaringa Orienteering Club407965
John HodsdonSouthern Highlands Orienteers9200772
Robert MouattRed Roos8020193
John RobinsonNo club membership2033499
Trevor SimpsonOctavian Droobers9110839

Women 80A (1)

NameOrganisationPunching card number
Hilary SimpsonOctavian Droobers9010839

Men Open B (2)

NameOrganisationPunching card number
Andrew ScottTop End Orienteers9101411
Trent SeamanWagga and Riverina Occasional Orienteers1602089

Women Open B (5)

NameOrganisationPunching card number
Esta BirdahicAustralopers8653195
Alison BryantEnoggeroos9200638
Fiona de L'IsleNorth West1220221
Lan KellyTjuringa Orienteers7300068
Hind NeedhamRed Roos2053105

Women Easy (1)

NameOrganisationPunching card number
Robyn CuttenWallaringa Orienteering Club407925