Orienteering Australia

Official results for Metro League #2 Manly Vale

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Metro League #2 Manly Vale
Organiser: Bennelong Northside Orienteers
Date: Sunday 26 July 2020

Classes: Show all | Div 1 | Div 2 | Div 3 | Div 4 | Div 5 | Div 6 | Score | Does not participate | Group Member

Div 1

5 590 m, 27 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Ewan ShinglerBig Foot Orienteers39:076:59
2Toby WilsonGaringal Orienteers39:32+0:257:04
3Andrew BrownBig Foot Orienteers43:16+4:097:44
4Clyde McGheeBennelong Northside Orienteers44:27+5:207:57
5Richard MountstephensBig Foot Orienteers46:00+6:538:13
6Richard MorrisBennelong Northside Orienteers46:17+7:108:16
7Melissa ThomasBennelong Northside Orienteers46:18+7:118:16
8Greg BarbourBig Foot Orienteers52:05+12:589:19 Download route in GPX format
9Bart VonhoffBig Foot Orienteers53:03+13:569:29
10Andrew SmithGaringal Orienteers54:12+15:059:41
11Aniko Fozo-KerteszGaringal Orienteers54:56+15:499:49
12James McQuillanWestern and Hills Orienteers55:58+16:5110:00
13Istvan KerteszGaringal Orienteers57:13+18:0610:14
14Armands TeterisGaringal Orienteers58:27+19:2010:27
15Richard PattisonBennelong Northside Orienteers58:33+19:2610:28
16Vivien de Remy de CourcellesWestern and Hills Orienteers1:00:54+21:4710:53
17Emily SorensenOrienteering SA1:00:56+21:4910:54
18Niamh CassarWestern and Hills Orienteers1:05:45+26:3811:45
19Ian McKenzieUringa Orienteers1:07:24+28:1712:03
20Peter AnnettsGaringal Orienteers1:09:19+30:1212:24
21Dan SmithWestern and Hills Orienteers1:10:53+31:4612:40
22Andrew GrahamBennelong Northside Orienteers1:12:51+33:4413:01
23Andrew RenwickCAS N1:12:54+33:4713:02
24Michael Ridley-SmithGaringal Orienteers1:13:28+34:2113:08
25Brian BranniganBennelong Northside Orienteers1:30:19+51:1216:09
Stuart ButlerBennelong Northside Orienteersmispunched
Alastair GeorgeBig Foot Orienteersmispunched

Div 2

4 700 m, 37 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Sebastian FroudeIllawarra Kareelah Orienteers41:538:54
2Angus SheddenSouthern Highlands Orienteers44:01+2:089:21
3Nea ShinglerBig Foot Orienteers46:36+4:439:54
4Riley GraingerGaringal Orienteers47:56+6:0310:11
5Andy SimpsonBig Foot Orienteers48:27+6:3410:18
6Tracy MarshBig Foot Orienteers48:50+6:5710:23
7Mark ShinglerBig Foot Orienteers50:30+8:3710:44
8Cooper HorleyGaringal Orienteers50:48+8:5510:48
9Rebecca GeorgeBig Foot Orienteers51:47+9:5411:01
10Melvyn CoxBennelong Northside Orienteers55:34+13:4111:49
11Hamish MackieBig Foot Orienteers55:35+13:4211:49
12Toni BachvarovaGaringal Orienteers55:59+14:0611:54
13Joel PutnamBennelong Northside Orienteers56:57+15:0412:07
14Michael WarltersUringa Orienteers57:39+15:4612:15
15Shane DoyleUringa Orienteers58:00+16:0712:20
16Paul MarshBig Foot Orienteers58:40+16:4712:28
17Serje RobidouxUringa Orienteers58:56+17:0312:32
18Simon GeorgeBig Foot Orienteers59:34+17:4112:40
19Stuart DeaneGaringal Orienteers1:00:25+18:3212:51
20Jake EvansKnox Grammar School1:00:40+18:4712:54
21Serena DoyleUringa Orienteers1:01:00+19:0712:58
22Tom KennedyGaringal Orienteers1:01:28+19:3513:04
23Craig RoachSouthern Highlands Orienteers1:01:30+19:3713:05
24Peter HopperBennelong Northside Orienteers1:03:53+22:0013:35
25Paul PrudhoeCentral Coast Orienteers1:04:24+22:3113:42
26Oliver PitmanKnox Grammar School1:06:05+24:1214:03
27Brett SewellBennelong Northside Orienteers1:06:59+25:0614:15
28Cameron WillIllawarra Kareelah Orienteers1:10:06+28:1314:54
29Isaac RobertsKnox Grammar School1:11:28+29:3515:12
30Tshinta HopperBennelong Northside Orienteers1:11:50+29:5715:17
31David McGheeBennelong Northside Orienteers1:14:12+32:1915:47
32John BrayanGaringal Orienteers1:15:11+33:1815:59
33Jackson BoothKnox Grammar School1:18:30+36:3716:42
34Nikolett HalmaiGaringal Orienteers1:31:42+49:4919:30
35Zoe MellingUringa Orienteers1:47:33+1:05:4022:52
Dylan ShermanKnox Grammar Schoolmispunched
Dan MartinCentral Coast Orienteersdid not finish
Lachlan YeldsKnox Grammar Schooldid not start

Div 3

3 970 m, 31 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Barbara HillGaringal Orienteers43:3510:58
2Tony HillGaringal Orienteers47:45+4:1012:01
3Ross MorrisonGaringal Orienteers49:38+6:0312:30
4David GreenIllawarra Kareelah Orienteers50:52+7:1712:48
5Ian FroudeIllawarra Kareelah Orienteers53:16+9:4113:25
6Natalya FilippovaIllawarra Kareelah Orienteers53:49+10:1413:33
7Melissa AnnettsGaringal Orienteers54:01+10:2613:36
8Andrew Mac DonaldBig Foot Orienteers54:50+11:1513:48
9Andrew WisniewskiBig Foot Orienteers57:33+13:5814:29
10David BrayGaringal Orienteers58:35+15:0014:45
11Miles EllisBig Foot Orienteers58:52+15:1714:49
12Joanna ParrBig Foot Orienteers59:42+16:0715:02
13Rachael PovahBennelong Northside Orienteers59:57+16:2215:06
14Ruth SheddenSouthern Highlands Orienteers1:01:39+18:0415:31
15Jamie KennedyGaringal Orienteers1:03:07+19:3215:53
16Shiona WillIllawarra Kareelah Orienteers1:04:11+20:3616:10
17Rochelle CoxGaringal Orienteers1:04:34+20:5916:15
18Tania KennedyGaringal Orienteers1:05:44+22:0916:33
19Belinda KinneallyWestern and Hills Orienteers1:06:27+22:5216:44
20Tim PerryWestern and Hills Orienteers1:07:52+24:1717:05
21Lyra SimpsonBig Foot Orienteers1:12:27+28:5218:14
22Martine ValaisWestern and Hills Orienteers1:12:38+29:0318:17
23Michael HalmyBennelong Northside Orienteers1:13:28+29:5318:30 Download route in GPX format
24Louise BarbourBig Foot Orienteers1:13:39+30:0418:33
25Julia BarbourBig Foot Orienteers1:14:55+31:2018:52
26Stefan KuehnBennelong Northside Orienteers1:18:48+35:1319:50
27Emmanuelle ConvertWestern and Hills Orienteers1:19:03+35:2819:54
28Simon NashBennelong Northside Orienteers1:20:32+36:5720:17
29Joshua BraidwoodWestern and Hills Orienteers1:21:20+37:4520:29
Ellis LeungGaringal Orienteersmispunched
Peter FozoGaringal Orienteersmispunched
Wayne PepperBennelong Northside Orienteersdid not start
Colin BurnettGaringal Orienteerscancelled

Div 4

3 190 m, 29 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1John BulmanGaringal Orienteers40:4712:47
2Ben CumminsSouthern Highlands Orienteers44:02+3:1513:48
3Adam HorleyGaringal Orienteers46:43+5:5614:38
4Ian JessupGaringal Orienteers47:46+6:5914:58
5Bob MorganBennelong Northside Orienteers50:12+9:2515:44
6Alex SmithKnox Grammar School50:34+9:4715:51
7Garry StewartSouthern Highlands Orienteers53:30+12:4316:46
8Callum WalandKnox Grammar School54:50+14:0317:11
9Henry ShortisKnox Grammar School58:55+18:0818:28
10Dom PitotBennelong Northside Orienteers59:00+18:1318:29
11Julian LedgerBennelong Northside Orienteers59:15+18:2818:34
12Sharon LambertBennelong Northside Orienteers1:00:25+19:3818:56
13Melanie ChristieUringa Orienteers1:01:23+20:3619:14
14Karen LanganWestern and Hills Orienteers1:01:38+20:5119:19
15Ori GudesUringa Orienteers1:02:08+21:2119:28
16Simon ShenKnox Grammar School1:03:32+22:4519:54
17Peter ThomasonBennelong Northside Orienteers1:03:42+22:5519:58
18Paul SweeneyWestern and Hills Orienteers1:05:45+24:5820:36
19Jim MackayUringa Orienteers1:08:49+28:0221:34
20Jingni LiaoKnox Grammar School1:11:20+30:3322:21
21Sue FroudeIllawarra Kareelah Orienteers1:14:03+33:1623:12
22Jim MerchantGaringal Orienteers1:16:40+35:5324:02
23Elizabeth LewisSouthern Highlands Orienteers1:29:18+48:3127:59
24Barry HanlonWestern and Hills Orienteers1:36:35+55:4830:16
25michael smithNo club membership1:56:16+1:15:2936:26
David ChristieUringa Orienteersmispunched
Maria StankovaWestern and Hills Orienteersmispunched
Airdrie LongGaringal Orienteersmispunched
Kieran JosephGaringal Orienteersmispunched
Keith JayIllawarra Kareelah Orienteersdid not start
Dmitry StukovWestern and Hills Orienteersdid not start
Dianne BergenGaringal Orienteerscancelled

Div 5

2 980 m, 29 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1John FitzsimmonsSouthern Highlands Orienteers35:0211:45
2Samuel TsangBennelong Northside Orienteers37:43+2:4112:39
3Heather HozackGaringal Orienteers39:43+4:4113:19
4Alice MartinCentral Coast Orienteers40:15+5:1313:30
5Dan RedfernGaringal Orienteers41:47+6:4514:01
6Gordon WilsonBennelong Northside Orienteers42:00+6:5814:05
7Anthony SaundersWestern and Hills Orienteers47:03+12:0115:47
8Saffron SweeneyWestern and Hills Orienteers52:35+17:3317:38
9Maggie MackayUringa Orienteers54:40+19:3818:20
10Robert NewmanGaringal Orienteers57:00+21:5819:07
11Ted MulherinWestern and Hills Orienteers58:07+23:0519:30
12Vicki WilmottIllawarra Kareelah Orienteers58:14+23:1219:32
13Jim ForbesGaringal Orienteers58:40+23:3819:41
14Sandra StewartSouthern Highlands Orienteers59:57+24:5520:07
15Ron JunghansGaringal Orienteers1:01:24+26:2220:36
16Margaret DuguidIllawarra Kareelah Orienteers1:01:49+26:4720:44
17Matilda SaundersWestern and Hills Orienteers1:02:43+27:4121:02
18Alexander MorrisBennelong Northside Orienteers1:05:59+30:5722:08
19Heidi MillissBennelong Northside Orienteers1:06:09+31:0722:11
20Janet MorrisWestern and Hills Orienteers1:09:38+34:3623:22
21Barbara DawsonGaringal Orienteers1:10:33+35:3123:40
22Dave LottyUringa Orienteers1:13:26+38:2424:38
23Dennis SparlingGaringal Orienteers1:16:54+41:5225:48
24Linda MandinBennelong Northside Orienteers1:20:06+45:0426:52
25Constance ValaisWestern and Hills Orienteers1:23:53+48:5128:08
26Stephen HollowayIllawarra Kareelah Orienteers1:37:28+1:02:2632:42
27Ian BlaydenGaringal Orienteers1:44:35+1:09:3335:05
Ross DukerGaringal Orienteersmispunched
Becki SteinGaringal Orienteersdid not finish
Natalia BeliakovaBig Foot Orienteersdid not start
Lloyd GledhillGaringal Orienteersdid not start
Dick OgilvieUringa Orienteersdid not start
Curtis PepperBennelong Northside Orienteersdid not start

Div 6

2 010 m, 13 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Jamie MarshBig Foot Orienteers28:2214:06
2Amanda MackieBig Foot Orienteers37:23+9:0118:35
3Arthur LusherGaringal Orienteers40:11+11:4919:59
4James StuartIllawarra Kareelah Orienteers40:43+12:2120:15
5Elizabeth BulmanGaringal Orienteers43:38+15:1621:42
6Michael RoylanceBig Foot Orienteers47:32+19:1023:38 Download route in GPX format
7Lyn MalmgronSouthern Highlands Orienteers56:22+28:0028:02
8Keith GoodeBig Foot Orienteers57:26+29:0428:34
9Martin CroninSouthern Highlands Orienteers1:21:31+53:0940:33
10Cheryl BluettBennelong Northside Orienteers1:21:53+53:3140:44
11Louise BrooksSouthern Highlands Orienteers1:52:38+1:24:1656:02
Kari MarshBig Foot Orienteersmispunched
Carol Anne El-ChaarUringa Orienteersmispunched
George KinneallyWestern and Hills Orienteersdid not start
Hamilton KinneallyWestern and Hills Orienteersdid not start
Maureen OgilvieUringa Orienteersdid not start

Please report errors in the result list to the organiser.