Orienteering Australia

Official results for Metro League #1

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Metro League #1
Organiser: Big Foot Orienteers
Date: Sunday 22 March 2020

Classes: Show all | Division 1 | Division 2 | Division 3 | Division 4 | Division 5 | Division 6 | Easy

Division 1

5 900 m, 24 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Toby WilsonGaringal Orienteers43:287:22
2Atte LahtinenHelsingin Suunnistajat48:29+5:018:13
3Greg BarbourBig Foot Orienteers50:05+6:378:29
4Richard MorrisBennelong Northside Orienteers50:58+7:308:38
5James McQuillanWestern and Hills Orienteers51:44+8:168:46
6Aidan DawsonGaringal Orienteers53:25+9:579:03
7Benjamin HanleyBig Foot Orienteers53:58+10:309:08
8Melissa ThomasBennelong Northside Orienteers58:02+14:349:50
9Andrew SmithGaringal Orienteers58:49+15:219:58
10Bart VonhoffBig Foot Orienteers1:02:54+19:2610:39
11Peter AnnettsGaringal Orienteers1:03:09+19:4110:42
12Vivien de Remy de CourcellesWestern and Hills Orienteers1:03:43+20:1510:47
13Andy SimpsonBig Foot Orienteers1:04:54+21:2611:00
14Armands TeterisGaringal Orienteers1:04:56+21:2811:00
15Nick WilkinsonBig Foot Orienteers1:04:58+21:3011:00
16Richard PattisonBennelong Northside Orienteers1:06:41+23:1311:18
17Mark FreemanBig Foot Orienteers1:10:58+27:3012:01
18Brian BranniganBennelong Northside Orienteers1:12:01+28:3312:12
19Niamh CassarWestern and Hills Orienteers1:13:30+30:0212:27
20Nea ShinglerBig Foot Orienteers1:16:40+33:1212:59
21Gary FarebrotherWestern and Hills Orienteers1:17:39+34:1113:09
22Lee CoadyWestern and Hills Orienteers1:17:50+34:2213:11
23Nicole MealingBig Foot Orienteers1:25:28+42:0014:29
Peter HopperBennelong Northside Orienteersmispunched

Division 2

5 200 m, 36 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Riley GraingerGaringal Orienteers48:249:18
2Cooper HorleyGaringal Orienteers49:52+1:289:35
3Paula ShinglerBig Foot Orienteers52:19+3:5510:03
4Angus SheddenSouthern Highlands Orienteers53:30+5:0610:17
5Shane DoyleUringa Orienteers53:58+5:3410:22
6Cameron WillIllawarra Kareelah Orienteers55:02+6:3810:35
7Eoin RotheryBig Foot Orienteers55:25+7:0110:39
8Barbara HillGaringal Orienteers55:49+7:2510:44
9Mark ShinglerBig Foot Orienteers56:21+7:5710:50
10Paul MarshBig Foot Orienteers56:51+8:2710:55
11Jake EvansKnox Grammar School57:14+8:5011:00
12Dan SmithWestern and Hills Orienteers59:23+10:5911:25
13Ant NolanUringa Orienteers59:26+11:0211:25
14Tom KennedyGaringal Orienteers59:42+11:1811:28
15Dylan ShermanKnox Grammar School1:00:04+11:4011:33
16Tracy MarshBig Foot Orienteers1:00:53+12:2911:42
17Toni BachvarovaGaringal Orienteers1:00:55+12:3111:42
18Craig RoachSouthern Highlands Orienteers1:02:06+13:4211:56
19Tony HillGaringal Orienteers1:02:44+14:2012:03
20Rebecca GeorgeBig Foot Orienteers1:03:43+15:1912:15
21Darren SlatteryBennelong Northside Orienteers1:06:17+17:5312:44
22John BrayanGaringal Orienteers1:08:34+20:1013:11
23Wayne PepperBennelong Northside Orienteers1:09:38+21:1413:23
24Stuart DeaneGaringal Orienteers1:11:49+23:2513:48
25Douglas JaySouthern Highlands Orienteers1:11:52+23:2813:49
26Tshinta HopperBennelong Northside Orienteers1:12:38+24:1413:58
27Shiona WillIllawarra Kareelah Orienteers1:13:21+24:5714:06
28David McGheeBennelong Northside Orienteers1:14:49+26:2514:23
29Jim MackayUringa Orienteers1:15:37+27:1314:32
30Brett SewellBennelong Northside Orienteers1:16:16+27:5214:40
31Grace MackieNo club membership1:21:52+33:2815:44
32Benny HolmgrenWestern and Hills Orienteers1:22:31+34:0715:52
33Serena DoyleUringa Orienteers1:23:21+34:5716:01
34Zoe MellingUringa Orienteers1:40:49+52:2519:23
Paul PrudhoeCentral Coast Orienteersmispunched
Oliver FreemanBig Foot Orienteersmispunched

Division 3

3 800 m, 34 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1David GreenIllawarra Kareelah Orienteers49:0712:55
2Natalya FilippovaIllawarra Kareelah Orienteers49:38+0:3113:03
3Stefan KuehnBennelong Northside Orienteers50:17+1:1013:13
4Jamie KennedyGaringal Orienteers50:18+1:1113:14
5Andrew Mac DonaldBig Foot Orienteers50:19+1:1213:14
6Miles EllisBig Foot Orienteers50:53+1:4613:23
7Melissa JosephGaringal Orienteers51:46+2:3913:37
8Timothy McConaghyGaringal Orienteers51:50+2:4313:38
9Belinda KinneallyWestern and Hills Orienteers53:26+4:1914:03
10Simon NashBennelong Northside Orienteers53:40+4:3314:07
11Lilja LehtonenGaringal Orienteers54:13+5:0614:16
12Ruth SheddenSouthern Highlands Orienteers54:53+5:4614:26
13Michael HalmyBennelong Northside Orienteers55:46+6:3914:40
14Matt HackettWestern and Hills Orienteers56:14+7:0714:47
15Julian LedgerBennelong Northside Orienteers58:19+9:1215:20
16Tim PerryWestern and Hills Orienteers58:35+9:2815:25
17Stephan WagnerSouthern Highlands Orienteers58:55+9:4815:30
18Stephen DunlopWestern and Hills Orienteers59:29+10:2215:39
19Julia BarbourBig Foot Orienteers59:41+10:3415:42
20Melissa AnnettsGaringal Orienteers1:00:01+10:5415:47
21Rodney ParkinBennelong Northside Orienteers1:00:40+11:3315:57
22Ian CameronGaringal Orienteers1:02:14+13:0716:22
23Joshua BraidwoodWestern and Hills Orienteers1:03:39+14:3216:45
24Colin BurnettGaringal Orienteers1:04:49+15:4217:03
25Emmanuelle ConvertWestern and Hills Orienteers1:06:01+16:5417:22
26Andra LeungGaringal Orienteers1:07:15+18:0817:41
27Jim MerchantGaringal Orienteers1:08:08+19:0117:55
28Airdrie LongGaringal Orienteers1:11:38+22:3118:51
29Lyra SimpsonBig Foot Orienteers1:12:51+23:4419:10
30Amanda MackieBig Foot Orienteers1:19:12+30:0520:50
31Vanessa FreemanBig Foot Orienteers1:23:59+34:5222:06
Keith JayIllawarra Kareelah Orienteersmispunched
Louise BarbourBig Foot Orienteersmispunched
Carolyn HauptGaringal Orienteersmispunched

Division 4

3 500 m, 28 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Adam HorleyGaringal Orienteers42:4312:12
2John BulmanGaringal Orienteers43:16+0:3312:21
3Callum WalandKnox Grammar School46:17+3:3413:13
4Peter McConaghyGaringal Orienteers48:59+6:1613:59
5Ian JessupGaringal Orienteers49:07+6:2414:02
6Ellis LeungGaringal Orienteers52:48+10:0515:05
7Dom PitotBennelong Northside Orienteers53:07+10:2415:10
7Paul SweeneyWestern and Hills Orienteers53:07+10:2415:10
9Ben CumminsSouthern Highlands Orienteers53:52+11:0915:23
10Ori GudesUringa Orienteers54:05+11:2215:27
11Curtis PepperBennelong Northside Orienteers54:15+11:3215:30
12Peter ThomasonBennelong Northside Orienteers54:41+11:5815:37
12Dmitry StukovWestern and Hills Orienteers54:41+11:5815:37
14Terry BluettBennelong Northside Orienteers55:08+12:2515:45
15Ross BarrGaringal Orienteers55:29+12:4615:51
16Sharon LambertBennelong Northside Orienteers57:15+14:3216:21
17Julia PrudhoeCentral Coast Orienteers58:06+15:2316:36
18Maggie MackayUringa Orienteers1:02:50+20:0717:57
19Kathryn VaughanWestern and Hills Orienteers1:04:18+21:3518:22
20Garry StewartSouthern Highlands Orienteers1:07:45+25:0219:21
21Vicki WilmottIllawarra Kareelah Orienteers1:08:29+25:4619:34
22Robert SprySouthern Highlands Orienteers1:09:14+26:3119:46
23Elizabeth LewisSouthern Highlands Orienteers1:09:35+26:5219:52
24Ron JunghansGaringal Orienteers1:11:07+28:2420:19
25Wendy McConaghyGaringal Orienteers1:11:36+28:5320:27
26Anette LarssonWestern and Hills Orienteers1:17:40+34:5722:11
Karen LanganWestern and Hills Orienteersmispunched
Ken JacobsonGaringal Orienteersmispunched

Division 5

3 200 m, 29 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Will KayWestern and Hills Orienteers37:4311:47
2Samuel TsangBennelong Northside Orienteers47:26+9:4314:49
3Alton FreemanBig Foot Orienteers48:15+10:3215:04
4Jim ForbesGaringal Orienteers48:48+11:0515:15
5Helen GolderSouthern Highlands Orienteers49:09+11:2615:21
6Anthony SaundersWestern and Hills Orienteers52:49+15:0616:30
7Kieran JosephGaringal Orienteers57:28+19:4517:57
8Melanie ChristieUringa Orienteers57:43+20:0018:02
9Kevin CurbyIllawarra Kareelah Orienteers57:49+20:0618:04
10Carolyn DaviesGaringal Orienteers59:09+21:2618:29
11William NolanUringa Orienteers59:18+21:3518:31
12John FitzsimmonsSouthern Highlands Orienteers1:00:44+23:0118:58
13Barbara DawsonGaringal Orienteers1:02:58+25:1519:40
14James StuartIllawarra Kareelah Orienteers1:05:41+27:5820:31
15Dave LottyUringa Orienteers1:16:33+38:5023:55
16Dennis SparlingGaringal Orienteers1:16:50+39:0724:00
17Jonathan D'ArcyGaringal Orienteers1:18:11+40:2824:25
18Peter MeyerSouthern Highlands Orienteers1:24:13+46:3026:19
19Barry HanlonWestern and Hills Orienteers1:25:18+47:3526:39
20YC LeeGaringal Orienteers1:26:56+49:1327:10
21Katherine CameronBennelong Northside Orienteers1:33:03+55:2029:04
22Ross DukerGaringal Orienteers1:34:33+56:5029:32
23Ian BlaydenGaringal Orienteers1:35:04+57:2129:42
24Linda MandinBennelong Northside Orienteers1:40:37+1:02:5431:26
Rod EckelsGaringal Orienteersdisqualified
Matilda SaundersWestern and Hills Orienteersmispunched
Cheryl BluettBennelong Northside Orienteersmispunched
Ron PallasUringa Orienteersmispunched
Jane BolandUringa Orienteersdid not finish

Division 6

2 700 m, 20 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Juha LehtonenGaringal Orienteers37:3813:56
2Andrew LumsdenBig Foot Orienteers37:56+0:1814:02
3Jamie MarshBig Foot Orienteers38:49+1:1114:22
4Rory SheddenSouthern Highlands Orienteers44:19+6:4116:24
5Elizabeth BulmanGaringal Orienteers49:01+11:2318:09
6Miia LehtonenGaringal Orienteers50:24+12:4618:40
7Lachlan CoadyWestern and Hills Orienteers50:29+12:5118:41
8Martin CroninSouthern Highlands Orienteers52:46+15:0819:32
9Linda ChanWestern and Hills Orienteers53:18+15:4019:44
10Natalie GraingerGaringal Orienteers55:39+18:0120:36
11Arthur LusherGaringal Orienteers56:00+18:2220:44
12Kari MarshBig Foot Orienteers59:29+21:5122:01
13Janet MorrisWestern and Hills Orienteers1:01:40+24:0222:50
14Sandra StewartSouthern Highlands Orienteers1:05:39+28:0124:18
15Lyn MalmgronSouthern Highlands Orienteers1:09:10+31:3225:37
16Graeme OddyNewcastle Orienteering Club1:11:13+33:3526:22
17Michelle TonnetNo club membership1:31:41+54:0333:57
18Keith GoodeBig Foot Orienteers1:42:05+1:04:2737:48
Michael RoylanceBig Foot Orienteersmispunched
Jonathan NolanUringa Orienteersmispunched

Easy

2 000 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Euan SheddenSouthern Highlands Orienteers29:2214:41
2Hamilton KinneallyWestern and Hills Orienteers31:11+1:4915:35
3Sue KurrieNo club membership32:34+3:1216:17
4Vickie LeeGaringal Orienteers34:39+5:1717:19
5George KinneallyWestern and Hills Orienteers38:15+8:5319:07
6Nicola McConaghyGaringal Orienteers39:29+10:0719:44
7Gary GloverGaringal Orienteers41:16+11:5420:38
8Annabelle Di BariWestern and Hills Orienteers42:59+13:3721:29
9Levi CoadyWestern and Hills Orienteers44:32+15:1022:16

Please report errors in the result list to the organiser.