Orienteering Australia

Official results for St Helens - Siamese Strut - OST 7

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: St Helens - Siamese Strut - OST 7
Organiser: Orienteering Tasmania
Date: Sunday 27 September 2020

Classes: Show all | W10 | W12 | W12B | W14 | W14B | W16 | W16+B | W17-20 | W21 | W35 | W35-50AS | W40 | W45 | W50 | W55 | W60 | W65 | W70 | W75 | W80+ | W Open AS | M10 | M12 | M12B | M14 | M14B | M16 | M16+B | M17-20 | M21 | M35 | M35-50AS | M40 | M45 | M50 | M55 | M60 | M65 | M70 | M75 | M80+ | M Open AS | M/W Open A | M/W Open B | M/W Open C | M/W55+AS

W14

3 300 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Liana StubbsAustralopers29:238:54

W16

4 950 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Zali McCombAustralopers1:00:2612:12
2Tara PowellAustralopers1:15:26+15:0015:14
3Julia Powell-DaviesAustralopers1:30:26+30:0018:16
4Sophie BestEsk Valley1:56:37+56:1123:33

W16+B

3 300 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Katie ClausonAustralopers39:3011:58

W21

7 375 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Mikayla CooperAustralopers1:25:1911:34
2Arabella PhillipsEsk Valley1:38:44+13:2513:23

W35

5 250 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Clare HawthorneAustralopers55:2710:33

W35-50AS

4 325 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Sussan BestEsk Valley58:2413:30

W45

4 950 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Alison StubbsAustralopers1:06:2013:24
2Meisha AustinAustralopers1:33:17+26:5718:50
Sandi PowellAustralopersmispunched

W50

4 950 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Cathy McCombAustralopers52:3710:37
2Chris BrownEsk Valley1:00:36+7:5912:14
3Jo MitchellAustralopers1:07:49+15:1213:42
4Karen Wild-AllenAustralopers1:08:19+15:4213:48
5Gayle WestAustralopers1:11:57+19:2014:32
6Miriam PalmerAustralopers1:12:36+19:5914:40
7Liz CanningAustralopers1:16:54+24:1715:32

W55

4 325 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Sue HancockAustralopers50:4211:43
2Christine MarshallAustralopers1:04:43+14:0114:57
3Andrea SchiwyAustralopers1:09:28+18:4616:03
4Donelda NilesEsk Valley1:32:52+42:1021:28

W60

4 325 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Sally WayteAustralopers1:05:2715:07
2Liz ButlerAustralopers1:30:40+25:1320:57
3Jane CusickAustralopers1:32:05+26:3821:17
4Rosie RutledgeAustralopers1:34:30+29:0321:50
5Diana Cossar-BurgessAustralopers1:40:21+34:5423:12

W65

4 325 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Robyn ChapmanAustralopers1:40:2423:12
2Barbara TassellAustralopers1:50:03+9:3925:26
3Jan HardyAustralopers1:50:42+10:1825:35
4Jane CalderAustralopers2:01:16+20:5228:02

W70

4 325 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Janet BushAustralopers1:56:4226:58

W75

4 325 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Valerie BrammallEsk Valley1:30:2120:53
2Helena GriggsAustralopers1:39:27+9:0622:59

W Open AS

4 950 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Anna DowlingAustralopers58:3411:49

M12

2 900 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Callum DegenaarAustralopers29:5710:19
Will EnkelaarAustralopersmispunched

M14

3 300 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Marcus DegenaarAustralopers29:499:02
2Eddie StonerAustralopers42:47+12:5812:57

M16

5 250 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Euan BestEsk Valley43:388:18
2Niko StonerAustralopers50:26+6:489:36
3Jett McCombAustralopers55:15+11:3710:31
4Riley KerrEsk Valley1:02:15+18:3711:51
5Charlie CooperAustralopers1:18:24+34:4614:56

M17-20

7 375 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Will WhittingtonAustralopers1:32:1212:30
Xavier ScottAustralopersmispunched

M21

10 550 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Jonathan McCombAustralopers1:24:338:00
Simon LouisAustralopersmispunched

M40

7 375 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Matthew CohenAustralopers1:16:2910:22
2Hugh FitzgeraldAustralopers1:36:35+20:0613:05
3Kris ClausonAustralopers1:42:05+25:3613:50

M45

5 250 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Paul EnkelaarAustralopers54:5510:27
2Anthony StonerAustralopers56:10+1:1510:41
3Simon StubbsAustralopers1:24:39+29:4416:07

M50

5 250 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Bernard WalkerAustralopers51:459:51
2Mark WestAustralopers57:19+5:3410:55
3Rohan WolfeCasuals TAS1:08:25+16:4013:01
Sebastian BurgessAustralopersdisqualified
Jeff DunnAustralopersmispunched

M55

4 950 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Mick CooperAustralopers1:00:1712:10
2Simon AllenAustralopers1:03:16+2:5912:46
3Geoff PowellAustralopers1:25:16+24:5917:13

M60

4 950 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Charles DragarAustralopers1:14:1114:59
2Peter CusickAustralopers1:17:56+3:4515:44
3Michael DowlingAustralopers1:22:06+7:5516:35
4Simon PhillipsEsk Valley1:24:01+9:5016:58

M65

4 325 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1David MarshallAustralopers52:5112:13
2Randall HopeAustralopers54:25+1:3412:34
3Bert ElsonAustralopers54:41+1:5012:38
4Paul LeFevreEsk Valley1:01:17+8:2614:10
5Mike CalderAustralopers1:03:00+10:0914:33
6Neil HawthorneAustralopers1:15:00+22:0917:20
7Renny DuckettAustralopers1:39:27+46:3622:59

M70

4 325 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Lindsay PenderAustralopers56:3213:04
2Greg HawthorneOrienteering Tasmania1:02:39+6:0714:29
3Graham SargisonAustralopers1:02:54+6:2214:32
4Martin BicevskisAustralopers1:15:12+18:4017:23

M75

4 325 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1John BrockEsk Valley1:05:5415:14
2James LaverAustralopers1:20:46+14:5218:40
3Wayne GriggsAustralopers1:35:36+29:4222:06
4Ross KellyAustralopers1:40:56+35:0223:20
5Bob HealeyEsk Valley1:53:54+48:0026:20

M Open AS

5 250 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Dexter CanningAustralopers56:3110:45

M/W Open A

3 000 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Lucy HawthorneAustralopers43:3814:32
2Beverley MillerAustralopers1:13:05+29:2724:21

M/W Open B

3 300 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Phil BestEsk Valley31:549:40
2Russell KerrEsk Valley32:37+0:439:53
3Sonia MartinPathfinders48:26+16:3214:40
4Tim HarlowEsk Valley1:20:18+48:2424:20

M/W Open C

2 900 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Hermione Powell-DaviesAustralopers40:4514:03
2Rodney MillerAustralopers59:37+18:5220:33

M/W55+AS

3 000 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Wendy AndrewarthaAustralopers1:04:5721:39

Please report errors in the result list to the organiser.