Orienteering Australia

Official results for St Helens - Littlechild Liberation - OST 9

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: St Helens - Littlechild Liberation - OST 9
Organiser: Orienteering Tasmania
Date: Sunday 4 October 2020

Classes: Show all | W10 | W12 | W12B | W14 | W14B | W16 | W16+B | W17-20 | W21 | W35 | W35-50AS | W40 | W45 | W50 | W55 | W60 | W65 | W70 | W75 | W80+ | W Open AS | M10 | M12 | M12B | M14 | M14B | M16 | M16+B | M17-20 | M21 | M35 | M35-50AS | M40 | M45 | M50 | M55 | M60 | M65 | M70 | M75 | M80+ | M Open AS | M/W Open A | M/W Open B | M/W Open C | M/W55+AS

W10

2 175 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
Sophie WoolfordAustralopersmispunched

W12

2 175 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Tamsin BrockEV37:2417:11

W14

2 525 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Liana StubbsAustralopers46:2018:20

W16

4 400 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Zali McCombAustralopers1:27:1619:49
2Tara PowellAustralopers1:37:14+9:5822:05
3Julia Powell-DaviesAustralopers2:19:40+52:2431:44

W21

7 350 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ainsley ScottAustralopers1:36:1213:05
2Mikayla CooperAustralopers1:43:03+6:5114:01
3Claire ButlerAustralopers2:23:20+47:0819:30

W40

4 400 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Leida WilliamsAustralopers1:05:1114:48
2Lucy HawthorneAustralopers2:40:06+1:34:5536:23

W45

4 400 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Clare HawthorneNo club membership1:06:2215:05
2Alison StubbsAustralopers1:34:36+28:1421:29
3Kim CarrollAustralopers1:45:11+38:4923:54
4Meisha AustinAustralopers1:55:40+49:1826:17
Sandi PowellAustralopersmispunched

W50

4 400 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Cathy McCombAustralopers1:07:2715:19
2Karen Wild-AllenAustralopers1:21:10+13:4318:26
3Miriam PalmerAustralopers1:30:56+23:2920:39
4Liz CanningAustralopers2:10:43+1:03:1629:42
Jo MitchellAustralopersdid not finish

W55

3 750 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Sue HancockAustralopers59:1415:47
2Christine MarshallAustralopers1:04:14+5:0017:07
3Donelda NilesEsk Valley1:49:06+49:5229:05

W60

3 750 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Diana Cossar-BurgessAustralopers1:15:3220:08
2Sally WayteAustralopers1:32:50+17:1824:45
Jo-Anne BissettPathfindersmispunched
Liz ButlerAustralopersmispunched
Kate LucasAustralopersdid not finish

W65

3 750 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Barbara TassellAustralopers1:36:3625:45
2Jan HardyAustralopers2:07:25+30:4933:58
3Elizabeth BicevskisAustralopers2:23:25+46:4938:14
4Jane CalderAustralopers2:28:37+52:0139:37

W70

3 750 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Hilary CaneAustralopers1:39:5726:39

W75

3 750 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Valerie BrammallEsk Valley2:21:3937:46
2Helena GriggsAustralopers2:39:54+18:1542:38

W Open AS

4 400 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Anna DowlingAustralopers1:02:2214:10
Quinn BissettPathfindersmispunched

M10

2 175 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
Oscar WoolfordNo club membershipmispunched

M12

2 175 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Callum DegenaarAustralopers19:028:45
2Will EnkelaarAustralopers25:09+6:0711:33
3Angus BrockCasuals Tas1:01:23+42:2128:13

M14

2 525 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Eddie StonerAustralopers33:4113:20
2Marcus DegenaarAustralopers44:05+10:2417:27

M16

5 850 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Niko StonerAustralopers1:31:5715:43
2Jett McCombAustralopers1:33:39+1:4216:00
3Thomas GardeAustralopers2:03:06+31:0921:02
4Riley KerrEsk Valley2:18:55+46:5823:44
Charlie CooperAustralopersmispunched

M17-20

7 350 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Will WhittingtonAustralopers1:45:0514:17
2Xavier ScottAustralopers2:21:25+36:2019:14

M21

8 675 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Joseph DickinsonEsk Valley1:24:379:45
2Jonathan McCombAustralopers1:37:57+13:2011:17
Oskar BucirdeEsk Valleymispunched

M35-50AS

4 400 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Dane CavanaghAustralopers1:32:1820:58

M40

7 350 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Matthew CohenAustralopers1:38:1113:21
2Kenneth McLeanEsk Valley2:00:36+22:2516:24
3Hugh FitzgeraldAustralopers2:02:10+23:5916:37
James ScottAustralopersdid not finish

M45

5 850 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Anthony StonerAustralopers1:22:3914:07
2Paul EnkelaarAustralopers1:48:37+25:5818:34
3Simon StubbsAustralopers1:58:30+35:5120:15

M50

5 850 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Darryl SmithAustralopers1:15:2712:53
2Bernard WalkerAustralopers1:17:18+1:5113:12
3Jeff DunnAustralopers1:21:02+5:3513:51
4Paul LigginsAustralopers1:34:00+18:3316:04
5Sebastian BurgessAustralopers1:36:47+21:2016:32
6Rohan WolfeCasuals TAS2:03:49+48:2221:09

M55

4 400 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Gary CarrollAustralopers1:12:0416:22
2Simon AllenAustralopers1:20:41+8:3718:20
3Mick CooperAustralopers1:47:01+34:5724:19
4Geoff PowellAustralopers2:08:48+56:4429:16

M60

4 400 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Michael DowlingAustralopers1:47:1224:21
2Bill ButlerAustralopers2:02:28+15:1627:49
Simon PhillipsEsk Valleymispunched
Charles DragarAustralopersmispunched

M65

3 750 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1David MarshallAustralopers56:1915:01
2Randall HopeAustralopers1:02:59+6:4016:47
3Paul LeFevreEsk Valley1:15:25+19:0620:06
4Bert ElsonAustralopers1:21:29+25:1021:43
5Mike CalderAustralopers1:31:38+35:1924:26
Neil HawthorneAustralopersmispunched

M70

3 750 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Lindsay PenderAustralopers1:07:3718:01
2Greg HawthorneAustralopers1:21:52+14:1521:49
3Rod BissettPathfinders1:46:02+38:2528:16
4Martin BicevskisAustralopers1:50:16+42:3929:24
5Graham SargisonAustralopers2:33:28+1:25:5140:55
Julian RoscoeAustralopersdid not finish

M75

3 750 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1James LaverAustralopers1:45:5228:13
2Terry CavanaghAustralopers2:02:44+16:5232:43
3Wayne GriggsAustralopers2:50:04+1:04:1245:21
4Ross KellyAustralopers3:13:12+1:27:2051:31

M Open AS

5 850 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Dexter CanningAustralopers1:27:0714:53
Bec ButlerAustralopersmispunched

M/W Open A

2 625 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Beverley MillerAustralopers2:32:4758:12

M/W Open B

2 525 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Kim EnkelaarAustralopers1:05:3926:00
2Russell KerrEsk Valley1:09:25+3:4627:29
3Laura SotomayorAustralopers2:30:50+1:25:1159:44
Esta BirdahicAustralopersmispunched
Callum StacherskiCasuals TASdid not finish

M/W Open C

2 175 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Rodney MillerAustralopers47:5422:01

Please report errors in the result list to the organiser.