Orienteering Australia

Official results for ACT MTBO Series #2: Majura Pines

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: ACT MTBO Series #2: Majura Pines
Organisers: Orienteering ACT / Red Roos
Date: Sunday 12 July 2020

Classes: Show all | Long Male | Long Female | Middle Male | Middle Female | Short Male | Short Female | Novice Male | Novice Female | eBike

Long Male

12 000 m, 19 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Michael ReedNo club membership46:293:52
2Paul de JonghBushflyers47:02+0:333:55
3Greg BarbourBig Foot Orienteers53:37+7:084:28
4Robert PrenticeNewcastle Orienteering Club56:50+10:214:44
5Eoin RotheryBig Foot Orienteers1:00:05+13:365:00
6Andrew SlatteryRed Roos1:00:42+14:135:03
7Andrew CheffersWeston Emus1:06:06+19:375:30
8Ori GudesUringa Orienteers1:06:45+20:165:33
9Rowan PeckNo club membership1:09:44+23:155:48
10Cooper HorleyGaringal Orienteers1:10:58+24:295:54
11John Shelton AgarAbominable O-Men1:11:39+25:105:58
12Michael HalmyBennelong Northside Orienteers1:12:45+26:166:03 Download route in GPX format
13Ken YoungBushflyers1:13:48+27:196:09
14Joel WrightNo club membership1:14:51+28:226:14
15Sean WrightNo club membership1:15:22+28:536:16
16Oscar WrightNo club membership1:15:38+29:096:18
17John SpoonerParawanga Orienteers1:18:26+31:576:32
18Bruce BowenParawanga Orienteers1:20:42+34:136:43
19Martin EtheringtonParawanga Orienteers1:26:39+40:107:13
Rhett DoyleIllawarra Kareelah Orienteersdid not start
Hamish MackieBig Foot Orienteersdid not start
David MedlockAbominable O-Mendid not start
Jonathan PickeringNo club membershipdid not start
Andrew RenwickNo club membershipdid not start

Long Female

12 000 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Cathy HoggParawanga Orienteers59:364:58
2Krissi BrewsterNo club membership1:10:45+11:095:53
Amanda MackieBig Foot Orienteersdid not start
Alysha McneeAbominable O-Mendid not start
Natasha ThackrayBayside Kangaroos Orienteersdid not start

Middle Male

5 400 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Makhaya HoggParawanga Orienteers41:537:45
2Adam HorleyGaringal Orienteers47:30+5:378:47
3Michael RoylanceBig Foot Orienteers55:11+13:1810:13
4Keith FifieldRed Roos1:06:13+24:2012:15

Middle Female

5 400 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Liz AbbottParawanga Orienteers1:04:5512:01
2Ann IngwersenParawanga Orienteers1:08:55+4:0012:45
3Sue GarrParawanga Orienteers1:10:00+5:0512:57
4Monica LindemannNo club membership1:12:58+8:0313:30
5Inge StokkelNo club membership1:13:04+8:0913:31
6Amanda FranziNo club membership1:14:57+10:0213:52
7Louise GreigNo club membership1:14:58+10:0313:52
Samantha MorleyNo club membershipmispunched
Kerry DickieRed Roosmispunched
Elizabeth WoodgateIllawarra Kareelah Orienteersdid not finish
Raynie McNeeAbominable O-Mendid not start
Sonya McNeeAbominable O-Mendid not start

Short Male

3 700 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Adam KavanaghNo club membership50:1213:34
2Mark HarrisonCAS A53:50+3:3814:32
3William PickeringNo club membership54:21+4:0914:41
4Ewan GregsonRed Roos1:11:40+21:2819:22
5Mark GregsonRed Roos1:11:43+21:3119:22
Louis PickeringNo club membershipdid not start

Short Female

3 700 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Luca HoggParawanga Orienteers27:287:25
2Julia BarbourBig Foot Orienteers31:45+4:178:34
3Emily Stewart-ReedNo club membership34:47+7:199:24
4Ingrid Shelton AgarAbominable O-Men34:55+7:279:26
5Ariadna IskhakovaRed Roos35:00+7:329:27
6Jenny CarrollNo club membership38:59+11:3110:32
7Louise BarbourBig Foot Orienteers44:53+17:2512:07
Layla GoshtiParawanga Orienteersdid not start
Rachel GregsonNo club membershipdid not start

Novice Male

2 200 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Alon Bar GudesUringa Orienteers30:0513:40

Novice Female

2 200 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Veronika IskhakovaRed Roos24:5211:18

Please report errors in the result list to the organiser.