Orienteering Australia

Official results for ACT Metro Series (Training): Aranda Snowgums - Event A

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: ACT Metro Series (Training): Aranda Snowgums - Event A
Organiser: Red Roos
Date: Saturday 18 July 2020

Classes: Show all | Mod1 Mens Open | Mod1 Mens Junior | Mod1 Mens Masters | Mod1 Womens Open | Mod1 Womens Junior | Mod1 Womens Masters | Mod1 Team | Mod2 Mens Open | Mod2 Mens Junior | Mod2 Mens Masters | Mod2 Womens Open | Mod2 Womens Junior | Mod2 Womens Masters | Mod2 Team | Easy Mens Open | Easy Mens Junior | Easy Mens Masters | Easy Womens Open | Easy Womens Junior | Easy Womens Masters | Easy Team | VEasy Mens Open | VEasy Mens Junior | VEasy Mens Masters | VEasy Womens Open | VEasy Womens Junior | VEasy Womens Masters | VEasy Team

Mod 1: M: Open

5 300 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Paul de JonghBushflyers28:515:26
2Matthew PurcellGrammar Senior33:54+5:036:23
3Andrew SlatteryRed Roos39:09+10:187:23

Mod 1: M: Junior

5 300 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Andrew KerrParawanga Orienteers30:115:41
2Nicholas BrennanGrammar Senior38:48+8:377:19
3Brendan WilsonBushflyers40:25+10:147:37
4Joseph WilsonBushflyers41:23+11:127:48
5Lachlan HoGrammar Senior55:43+25:3210:30
6Henry GotzingerGrammar Senior59:46+29:3511:16
7Tommy CharlesRed Roos1:00:16+30:0511:22
8Angus McKeeBushflyers1:09:54+39:4313:11
Zack NoyesGrammar Seniormispunched

Mod 1: M: Masters

5 300 m, 23 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Martin DentRed Roos24:284:36
2Tate NeedhamRed Roos30:39+6:115:46
3Jonathan RicksRed Roos35:12+10:446:38
4James HeyesParawanga Orienteers36:04+11:366:48
5Stephen StillAbominable O-Men41:51+17:237:53
6Tony HillGaringal Orienteers42:25+17:578:00
7Ari PiiroinenNo club membership43:40+19:128:14
8Jono LineenAbominable O-Men44:14+19:468:20
9Jon GlanvilleParawanga Orienteers45:41+21:138:37
10Jose ZapataRed Roos46:02+21:348:41
11Chris AndersenBushflyers49:01+24:339:14
12Peter MillerBushflyers49:38+25:109:21
13Phil WalkerParawanga Orienteers49:45+25:179:23
14Andrew Cumming ThomOrienteering ACT51:46+27:189:46
15Peter AntcliffBushflyers54:14+29:4610:13
16Maurice PattenRed Roos54:36+30:0810:18
17Martin CharlesRed Roos1:00:21+35:5311:23
18Michael BurtRed Roos1:00:33+36:0511:25
19Tony SlatyerNo club membership1:00:44+36:1611:27
20Hugh JorgensenRed Roos1:03:24+38:5611:57
21Keith FifieldRed Roos1:06:11+41:4312:29
Bryant AllenOrienteering ACTmispunched
Narasimha Rao BandiParawanga Orienteersmispunched

Mod 1: W: Junior

5 300 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Lauren CharlesRed Roos1:00:5211:29

Mod 1: W: Masters

5 300 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Shannon JonesAbominable O-Men33:026:13
2Mace NeveRed Roos37:30+4:287:04
3Alison InglisBushflyers40:02+7:007:33
4Phoebe DentRed Roos48:12+15:109:05
5Barbara HillGaringal Orienteers59:52+26:5011:17
6Carol HardingBushflyers1:01:17+28:1511:33

Mod 2: M: Open

3 400 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Robert D'AscenzoBushflyers42:0912:23

Mod 2: M: Junior

3 400 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Hayden DentRed Roos29:318:40
2Elye DentRed Roos30:15+0:448:53
3Connor LineenGrammar Senior32:33+3:029:34
4Alex RicksRed Roos38:46+9:1511:24
5Max WalterRed Roos45:01+15:3013:14
6Charlie SeddonBushflyers45:20+15:4913:20
7Jacob MillerBushflyers45:55+16:2413:30
8Thomas FisherParawanga Orienteers56:01+26:3016:28

Mod 2: M: Masters

3 400 m, 13 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Robert FisherParawanga Orienteers32:549:40
2Robert AllisonRed Roos34:24+1:3010:07
3Bill JonesOrienteering ACT35:50+2:5610:32
4David JenkinsBushflyers36:56+4:0210:51
5David HoggParawanga Orienteers38:08+5:1411:12
6Braden McGrathNo club membership47:22+14:2813:55
7Pauli PiiroinenBushflyers52:12+19:1815:21
8John SuominenWeston Emus53:38+20:4415:46
9Michael D'AscenzoBushflyers54:09+21:1515:55
10John HardingParawanga Orienteers54:36+21:4216:03
11Bill MonaghanParawanga Orienteers1:00:45+27:5117:52
12Michael TedeschiRed Roos1:07:11+34:1719:45
Robert MouattRed Roosmispunched

Mod 2: W: Open

3 400 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Cath ChalmersRed Roos30:148:53

Mod 2: W: Junior

3 400 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Aoife RotheryRed Roos29:338:41
2Annabel ScottRed Roos33:36+4:039:52

Mod 2: W: Masters

3 400 m, 17 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Susanne HarryssonBushflyers33:569:58
2Valerie BarkerBushflyers39:42+5:4611:40
3Judy AllisonRed Roos40:41+6:4511:57
4Erica LejinsParawanga Orienteers46:04+12:0813:32
5Elizabeth McGrathCAS A49:13+15:1714:28
6Kerryne JonesRed Roos49:16+15:2014:29
7Penny BrothersRed Roos49:34+15:3814:34
8Helen FisherParawanga Orienteers50:34+16:3814:52
9Pat MiethkeParawanga Orienteers50:59+17:0314:59
10Elizabeth DunbarParawanga Orienteers54:07+20:1115:55
11Robyn D'AscenzoBushflyers55:56+22:0016:27
12Mary BullockBushflyers56:14+22:1816:32
13Jennifer WebbAbominable O-Men56:48+22:5216:42
14Ann IngwersenParawanga Orienteers58:31+24:3517:12
15Shelley SeddonBushflyers1:01:46+27:5018:10
16Jill WalkerParawanga Orienteers1:12:17+38:2121:15
17Hind NeedhamRed Roos1:15:31+41:3522:12

Easy: M: Open

2 100 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Liam MaldoniNo club membership20:319:46

Easy: M: Junior

2 100 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Peter AndersenBushflyers35:2816:53

Easy: W: Junior

2 100 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Elizabeth AndersenBushflyers24:0711:29

Easy: W: Masters

2 100 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Josephine AndersenBushflyers35:5217:04

VEasy: M: Junior

1 500 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Zaf Bluett-JonesAbominable O-Men11:197:32

VEasy: W: Junior

1 500 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Layla DentRed Roos10:367:04
2Banjo Bluett-JonesAbominable O-Men13:56+3:209:17
3Rui Bluett-JonesAbominable O-Men14:37+4:019:44
4Jessica RyanNo club membership24:22+13:4616:14
5Lola RattrayRed Roos44:55+34:1929:56

Please report errors in the result list to the organiser.