Orienteering Australia

Official results for ACT Midweek Series: The Pinnacle

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: ACT Midweek Series: The Pinnacle
Organiser: Orienteering ACT
Date: Wednesday 26 August 2020

Classes: Show all | Mod1 Mens Open | Mod1 Mens Junior | Mod1 Mens Masters | Mod1 Womens Open | Mod1 Womens Junior | Mod1 Womens Masters | Mod1 Team | Mod2 Mens Open | Mod2 Mens Junior | Mod2 Mens Masters | Mod2 Womens Open | Mod2 Womens Junior | Mod2 Womens Masters | Mod2 Team

Mod 1: M: Open

4 900 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Max NeveMF V34:327:02

Mod 1: M: Masters

4 900 m, 20 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Martin DentRR A23:424:50
2Tate NeedhamRR A26:50+3:085:28
3James HeyesPO A30:18+6:366:11
4Jonathan RicksRR A32:11+8:296:34
5Eoin RotheryRR A38:12+14:307:47
6Ken MansellBS A40:19+16:378:13
7John ScownAO A42:05+18:238:35
8Stephen GoggsRR A43:05+19:238:47
9Tony GarrPO A43:52+20:108:57
10Bill JonesRR A45:30+21:489:17
11Geoff WoodPO A45:57+22:159:22
12Maurice PattenRR A50:00+26:1810:12
13Keith FifieldRR A50:51+27:0910:22
14Robert PetersAO A51:00+27:1810:24
15Michael BurtRR A52:15+28:3310:39
16Eric WainwrightRR A54:19+30:3711:05
17Christopher WardAO A54:48+31:0611:11
18John SuttonRR A1:09:23+45:4114:09
19Lawrie BrownPO A1:20:00+56:1816:19
20Narasimha Rao BandiPO A1:23:00+59:1816:56

Mod 1: W: Open

4 900 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Felicity Zambo.46:379:30

Mod 1: W: Masters

4 900 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Cath ChalmersRR A40:328:16
2Susanne HarryssonBS A46:38+6:069:31
3Carol HardingBS A46:51+6:199:33

Mod 2: M: Open

3 000 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Dean Davies.23:427:54

Mod 2: M: Masters

3 000 m, 12 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Andrew CheffersWE A27:479:15
2David JenkinsBS A31:42+3:5510:34
3John SuominenWE A32:33+4:4610:51
4David HoggPO A39:59+12:1213:19
5Bill MonaghanPO A42:11+14:2414:03
6Pauli PiiroinenBS A42:30+14:4314:10
7Alan SargeantBS A44:40+16:5314:53
8Peter AntcliffBS A47:02+19:1515:40
9John HardingPO A48:42+20:5516:14
10Roy MeuronenBS A1:01:20+33:3320:26
11Terry Donohoe.1:04:10+36:2321:23
12Mike McAuliffePO A1:05:00+37:1321:40

Mod 2: W: Masters

3 000 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Sue KeyMF V31:0010:20
2Kerryne JonesBS A42:37+11:3714:12
3Edwina MulhearnRR A51:36+20:3617:12
4Ann SuttonRR A54:00+23:0018:00
5Sandra HoggPO A1:10:32+39:3223:30
6Eva Baguley.1:29:00+58:0029:40

Mod 2: Teams

3 000 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1 Jeff Byrne / Melek Byrne.1:34:0031:20

Please report errors in the result list to the organiser.