Orienteering Australia

Official results for NOY2 - Wallaroo

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: NOY2 - Wallaroo
Organiser: Newcastle Orienteering Club
Date: Sunday 2 August 2020

Classes: Show all | VE | E | MS | ML | HS | HM | HL

Very Easy

1 610 m, 12 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Karen MoranteNewcastle Orienteering Club18:1911:22
2Baxter PeelNewcastle Orienteering Club18:53+0:3411:43
3Hughett SmithNewcastle Orienteering Club20:39+2:2012:49
4Frankie KellyNewcastle Orienteering Club22:39+4:2014:04
5Max AltmannNewcastle Orienteering Club23:29+5:1014:35
6Carl O'ConnorNewcastle Orienteering Club23:33+5:1414:37
7Griffin SmithNewcastle Orienteering Club26:47+8:2816:38
8Archer DunnNewcastle Orienteering Club28:45+10:2617:51
9Samantha KurtzNewcastle Orienteering Club29:04+10:4518:03
10Alexander KurtzNewcastle Orienteering Club40:35+22:1625:12
11Clara WelbourneNewcastle Orienteering Club43:16+24:5726:52
12Alice LawrenceNewcastle Orienteering Club46:17+27:5828:44
Atticus DunnNewcastle Orienteering Clubdid not start
Molly HoganNo club membershipdid not start
Bronwyn StaffordNewcastle Orienteering Clubdid not start

Easy

1 920 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1James ThompsonNewcastle Orienteering Club49:1625:39
2Harriet ThompsonNewcastle Orienteering Club50:32+1:1626:19
3Eleanor ThompsonNewcastle Orienteering Club52:40+3:2427:25
4Melissa CaslickNewcastle Orienteering Club1:03:58+14:4233:18
5Dean CoxNewcastle Orienteering Club1:17:27+28:1140:20
Carol PearceNewcastle Orienteering Clubdid not start
Cassandra ThompsonNewcastle Orienteering Clubdid not start

Moderate Short

2 130 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Aaron SmithNewcastle Orienteering Club28:2813:21
2Connor and David TrappellNewcastle Orienteering Club29:33+1:0513:52
3Samantha MellaNewcastle Orienteering Club50:48+22:2023:50
4Sally QuillNewcastle Orienteering Club52:57+24:2924:51
5Simon McdonellCAS N56:27+27:5926:30
Kelly KurtzNewcastle Orienteering Clubmispunched

Moderate Long

2 550 m, 17 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Malachi BoyesNewcastle Orienteering Club34:3213:32
2Ginaya DunnNewcastle Orienteering Club42:17+7:4516:34
3Anakin TrotterNewcastle Orienteering Club45:25+10:5317:48
4Warren QuiltyNewcastle Orienteering Club46:14+11:4218:07
5Glen KiteCAS N47:55+13:2318:47
6Maria OrrNewcastle Orienteering Club48:45+14:1319:07
7Allan WrightNewcastle Orienteering Club51:06+16:3420:02
8Tim HackneyNewcastle Orienteering Club54:45+20:1321:28
9Serje RobidouxUringa Orienteers1:03:36+29:0424:56
10Caroline SultanaCAS N1:03:37+29:0524:56
11Rebecca CraigNewcastle Orienteering Club1:03:45+29:1325:00
12Jessica LawrenceNewcastle Orienteering Club1:07:56+33:2426:38
13Deborah DicksonCentral Coast Orienteers1:59:31+1:24:5946:52
13Linda SalwayCentral Coast Orienteers1:59:31+1:24:5946:52
Sam BaileyCAS Nmispunched
William BoyesNewcastle Orienteering Clubmispunched
Tommy MellaNewcastle Orienteering Clubdid not finish

Hard Short

3 500 m, 37 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Erika EnderbyNewcastle Orienteering Club35:4210:12
2Carolyn MatthewsNewcastle Orienteering Club37:06+1:2410:36
3Nick DentCentral Coast Orienteers37:59+2:1710:51
4Louis WelbourneCAS N38:08+2:2610:53
5Nathan BerkholzNewcastle Orienteering Club39:17+3:3511:13
6Rudi LandsiedelNewcastle Orienteering Club41:17+5:3511:47
7Tony WelbourneCAS N42:46+7:0412:13
8Robyn PallasCentral Coast Orienteers43:50+8:0812:31
9Geoff PeelNewcastle Orienteering Club44:44+9:0212:46
10Colin BaileyNewcastle Orienteering Club46:18+10:3613:13
11Jo Anna MaynardBibbulmun Orienteers46:40+10:5813:20
12Greg BaconNewcastle Orienteering Club48:21+12:3913:48
13Claire BurgessNewcastle Orienteering Club48:41+12:5913:54
14Katherine DynonNewcastle Orienteering Club49:44+14:0214:12
15Emile AltmannNewcastle Orienteering Club50:49+15:0714:31
16Peter BerkholzNewcastle Orienteering Club51:48+16:0614:48
17John LinichNewcastle Orienteering Club52:46+17:0415:04 Download route in GPX format
18Peter OrrNewcastle Orienteering Club57:48+22:0616:30
19Graham FowlerNewcastle Orienteering Club57:59+22:1716:34
20Joy GuyNewcastle Orienteering Club1:00:42+25:0017:20
21Lisa LampeNewcastle Orienteering Club1:00:52+25:1017:23
22Nicola NyghBig Foot Orienteers1:01:26+25:4417:33
23Caroline JenkinsNewcastle Orienteering Club1:02:03+26:2117:43
24Bridget WhiteheadNewcastle Orienteering Club1:04:13+28:3118:20
25Carolyn ChalmersNewcastle Orienteering Club1:06:00+30:1818:51
26Glen KiteCAS N1:06:58+31:1619:08
27Kerry BennettNewcastle Orienteering Club1:08:52+33:1019:40
28Viola O'ConnorNewcastle Orienteering Club1:09:10+33:2819:45
29Andrea HackneyNewcastle Orienteering Club1:09:43+34:0119:55
30Bradley StonemanNewcastle Orienteering Club1:10:45+35:0320:12
31Toy MartinNewcastle Orienteering Club1:12:22+36:4020:40
32Barbara DawsonGaringal Orienteers1:13:18+37:3620:56
33Ingrid OblasserNewcastle Orienteering Club1:14:14+38:3221:12
34Paul KillenNewcastle Orienteering Club1:38:38+1:02:5628:10
35Chris WelbourneNewcastle Orienteering Club2:06:04+1:30:2236:01
Margaret PeelNewcastle Orienteering Clubmispunched
Elaine BennettNewcastle Orienteering Clubmispunched

Hard Medium

5 500 m, 38 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Glenn BurgessNewcastle Orienteering Club51:169:19
2Kendall O'ConnorNewcastle Orienteering Club51:44+0:289:24
3Mark ShinglerBig Foot Orienteers54:07+2:519:50
4Simon GeorgeBig Foot Orienteers56:24+5:0810:15
5Emily SorensenSA Arrows56:39+5:2310:18
6Malcolm RobertsNewcastle Orienteering Club57:18+6:0210:25
7Greigor ScottNewcastle Orienteering Club58:51+7:3510:42
8Andrew PowerNewcastle Orienteering Club59:49+8:3310:52
9Samantha HoweNewcastle Orienteering Club1:00:09+8:5310:56
10Geoff TodkillNewcastle Orienteering Club1:00:25+9:0910:59
11Adrian PlaskittNewcastle Orienteering Club1:00:51+9:3511:03
12Graeme TaplinNewcastle Orienteering Club1:01:59+10:4311:16
13Mikayla EnderbyNewcastle Orienteering Club1:03:11+11:5511:29
14Colin PriceCentral Coast Orienteers1:03:21+12:0511:31
15Andrew KillenNewcastle Orienteering Club1:04:33+13:1711:44
16Steven RobertsNewcastle Orienteering Club1:07:49+16:3312:19
17Stephane BrindelNewcastle Orienteering Club1:08:24+17:0812:26
18Gayle QuantockNewcastle Orienteering Club1:09:23+18:0712:36
19Tim TewNewcastle Orienteering Club1:09:38+18:2212:39
20Arthur KingslandNewcastle Orienteering Club1:09:43+18:2712:40 Download route in GPX format
21Ian DempseyNewcastle Orienteering Club1:09:48+18:3212:41
22Jim LeeNewcastle Orienteering Club1:11:48+20:3213:03
23Joanna ParrBig Foot Orienteers1:15:33+24:1713:44
24Paula ShinglerBig Foot Orienteers1:15:50+24:3413:47
25Hilary WoodCentral Coast Orienteers1:16:09+24:5313:50
26Nea ShinglerBig Foot Orienteers1:19:31+28:1514:27
27Neil CurryerNewcastle Orienteering Club1:23:49+32:3315:14
28Caleb TaplinNewcastle Orienteering Club1:24:28+33:1215:21
29Michael HalmyBennelong Northside Orienteers1:27:06+35:5015:50 Download route in GPX format
30Shane JenkinsNewcastle Orienteering Club1:27:27+36:1115:54
31Robert HerkesGaringal Orienteers1:29:07+37:5116:12
32Johnny PetersenGaringal Orienteers1:31:10+39:5416:34
33Melanie ChristieUringa Orienteers1:34:12+42:5617:07
34David KitchenerNewcastle Orienteering Club1:35:29+44:1317:21
35Shane BowditchNo club membership1:43:38+52:2218:50
36Sharon BurgessNewcastle Orienteering Club2:13:19+1:22:0324:14
Sally-Anne TodkillNewcastle Orienteering Clubmispunched
Carolyn RigbyNewcastle Orienteering Clubdid not finish

Hard Long

7 550 m, 18 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Alastair GeorgeBig Foot Orienteers44:485:56
2Stephen CraigNewcastle Orienteering Club50:52+6:046:44
3Jock DavisBig Foot Orienteers53:58+9:107:08
4Oskar MellaNewcastle Orienteering Club54:31+9:437:13
5Alex MasseyNewcastle Orienteering Club54:43+9:557:14
6Justin StaffordNewcastle Orienteering Club56:51+12:037:31
7Scott SimsonNewcastle Orienteering Club1:01:39+16:518:09
8Bjorn MellaNewcastle Orienteering Club1:03:54+19:068:27
9Kasimir GregoryNewcastle Orienteering Club1:12:50+28:029:38
10Steven TodkillNewcastle Orienteering Club1:14:03+29:159:48
11Shane TrotterNewcastle Orienteering Club1:14:08+29:209:49
12Jennifer EnderbyNewcastle Orienteering Club1:17:23+32:3510:14
13Matthew BrownNewcastle Orienteering Club1:34:54+50:0612:34
14Damian WelbourneNewcastle Orienteering Club1:39:38+54:5013:11
15Robert ReedNewcastle Orienteering Club1:39:41+54:5313:12
16Genevieve NawrotCAS N1:53:49+1:09:0115:04
17Katrina ReynoldsNewcastle Orienteering Club2:42:28+1:57:4021:31
17Rodney ParkinBennelong Northside Orienteers2:42:28+1:57:4021:31
Justin GoodwinNewcastle Orienteering Clubdid not start
Tristan MillerBushflyersdid not start
Dylan ShermanBig Foot Orienteersdid not start
Ewan ShinglerBig Foot Orienteersdid not start

Please report errors in the result list to the organiser.