Orienteering Australia

Official results for Newcastle NOY4 - Tomalpin

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Newcastle NOY4 - Tomalpin
Organiser: Newcastle Orienteering Club
Date: Sunday 30 August 2020

Classes: Show all | VE | E | MS | ML | HS | HM | HL | Official | Non Compete

Very Easy

1 680 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Hughett SmithNewcastle Orienteering Club14:358:40
2Maya KellyNewcastle Orienteering Club17:19+2:4410:18
3Baxter PeelNewcastle Orienteering Club18:25+3:5010:57
4The King FamilyNewcastle Orienteering Club24:26+9:5114:32
5Frankie KellyNewcastle Orienteering Club28:34+13:5917:00
6Griffin SmithNewcastle Orienteering Club30:42+16:0718:16
7Kathleen RobinsonCAS N35:12+20:3720:57
8Ian RobinsonCAS N35:13+20:3820:57
9Max AltmannNewcastle Orienteering Club35:25+20:5021:04
10Alice LawrenceNewcastle Orienteering Club41:52+27:1724:55
11Hannah and friends StaffordNewcastle Orienteering Club49:17+34:4229:20

Easy

2 100 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Naomi and Presley ScoullerCAS N33:2615:55
2Michelle AshtonCAS N36:48+3:2217:31
3Ulrika SandbergNewcastle Orienteering Club39:49+6:2318:57
4James ThompsonNewcastle Orienteering Club40:46+7:2019:24
5Eleanor ThompsonNewcastle Orienteering Club43:43+10:1720:49
6Kiran RaoCAS N1:05:56+32:3031:23
7Warren TseCAS N1:09:19+35:5333:00
Harriet ThompsonNewcastle Orienteering Clubmispunched
Johnny MoloneyNewcastle Orienteering Clubmispunched

Moderate Short

2 280 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Carol PearceNewcastle Orienteering Club37:4216:32
2Sally QuillNewcastle Orienteering Club43:58+6:1619:17
3Wayne and Caleb HawkenCAS N46:28+8:4620:22
4Sam BaileyCAS N49:58+12:1621:54
5Bruce GrahamNewcastle Orienteering Club51:30+13:4822:35
6Virginia RossCAS N1:08:25+30:4330:00
7Geoffrey NichollsCAS N1:09:05+31:2330:17
8Jessica Lawrence and Crystal JacksonOrientering NSW1:11:46+34:0431:28
9Karen HeathNewcastle Orienteering Club1:15:09+37:2732:57
10Melissa CaslickNewcastle Orienteering Club1:15:11+37:2932:58

Moderate Long

3 210 m, 12 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Ginaya DunnNewcastle Orienteering Club37:5811:49
2Warren QuiltyNewcastle Orienteering Club39:23+1:2512:16
3Simon McdonellNewcastle Orienteering Club40:09+2:1112:30
4Glen KiteNewcastle Orienteering Club41:15+3:1712:51
5Tommy MellaNewcastle Orienteering Club41:23+3:2512:53
6Millicent CroweCAS N41:38+3:4012:58
7Tim HackneyNewcastle Orienteering Club1:00:40+22:4218:53 Download route in GPX format
8Jessica DohertyCAS N1:03:35+25:3719:48
9Tricia FlanaganNewcastle Orienteering Club1:10:43+32:4522:01
10Dan BowlesNewcastle Orienteering Club1:20:45+42:4725:09
11Dean CoxNewcastle Orienteering Club1:32:37+54:3928:51
12Lyn RaywardNewcastle Orienteering Club1:32:59+55:0128:58

Hard Short

3 440 m, 37 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Erika EnderbyNewcastle Orienteering Club37:0110:45
2Rudi LandsiedelNewcastle Orienteering Club38:59+1:5811:19
3Colin BaileyNewcastle Orienteering Club40:22+3:2111:44
4William ThompsonNewcastle Orienteering Club40:59+3:5811:54
5John LinichNewcastle Orienteering Club43:00+5:5912:30
6Tony WelbourneCAS N43:05+6:0412:31
7Graham FowlerNewcastle Orienteering Club47:16+10:1513:44
8Nathan BerkholzNewcastle Orienteering Club48:13+11:1214:00
9Greg BaconNewcastle Orienteering Club48:55+11:5414:13
10Bridget BennettCAS N48:58+11:5714:14
11Cassandra ThompsonNewcastle Orienteering Club49:34+12:3314:24
12Alexander WheelerCAS N50:05+13:0414:33
13Margaret PeelNewcastle Orienteering Club50:19+13:1814:37
14Geoff PeelNewcastle Orienteering Club50:26+13:2514:39
15Amylee RobertsonNewcastle Orienteering Club50:37+13:3614:42
16Katherine DynonNewcastle Orienteering Club51:07+14:0614:51
17David KitchenerNewcastle Orienteering Club51:13+14:1214:53
18Joy GuyNewcastle Orienteering Club54:33+17:3215:51
19Lisa LampeNewcastle Orienteering Club55:48+18:4716:13
20Peter BerkholzNewcastle Orienteering Club56:09+19:0816:19
21Maria OrrNewcastle Orienteering Club57:55+20:5416:50
22Caroline JenkinsNewcastle Orienteering Club58:07+21:0616:53
23Toy MartinNewcastle Orienteering Club1:00:41+23:4017:38
24Kerry BennettNewcastle Orienteering Club1:00:55+23:5417:42
25Aaron SmithNewcastle Orienteering Club1:00:57+23:5617:43
26Andrea HackneyNewcastle Orienteering Club1:01:36+24:3517:54
27Diana CharltonNewcastle Orienteering Club1:03:21+26:2018:24
28Elaine BennettNewcastle Orienteering Club1:04:43+27:4218:48
29Isabel DohertyCAS N1:12:58+35:5721:12
30Bob GilbertNewcastle Orienteering Club1:13:07+36:0621:15
31Carolyn RigbyNewcastle Orienteering Club1:13:20+36:1921:19
32Brooke FauxOrienteering NSW1:14:20+37:1921:36
33Ingrid OblasserNewcastle Orienteering Club1:27:07+50:0625:19
34Sharon BurgessNewcastle Orienteering Club1:40:30+1:03:2929:12
35Chris WelbourneNewcastle Orienteering Club1:54:36+1:17:3533:18
Carolyn ChalmersNewcastle Orienteering Clubmispunched
Paul KillenNewcastle Orienteering Clubmispunched

Hard Medium

5 400 m, 21 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Glenn BurgessNewcastle Orienteering Club54:4510:08
2Samantha HoweNewcastle Orienteering Club56:32+1:4710:28
3Steven RobertsNewcastle Orienteering Club57:51+3:0610:42
4Carolyn MatthewsNewcastle Orienteering Club59:02+4:1710:55
5Geoff TodkillNewcastle Orienteering Club59:58+5:1311:06
6Andrew PowerNewcastle Orienteering Club59:59+5:1411:06
7Peter CharltonNewcastle Orienteering Club1:00:25+5:4011:11
8Andrew KillenNewcastle Orienteering Club1:00:35+5:5011:13
9Tim TewNewcastle Orienteering Club1:02:18+7:3311:32
10Malcolm RobertsNewcastle Orienteering Club1:02:27+7:4211:33
11Adrian PlaskittNewcastle Orienteering Club1:03:02+8:1711:40
12Mikayla EnderbyNewcastle Orienteering Club1:03:38+8:5311:47
13Graeme TaplinNewcastle Orienteering Club1:05:48+11:0312:11
14Clint LawrenceNewcastle Orienteering Club1:10:20+15:3513:01
15Ian DempseyNewcastle Orienteering Club1:15:37+20:5214:00
16Emile AltmannNewcastle Orienteering Club1:16:00+21:1514:04
17Arthur KingslandNewcastle Orienteering Club1:17:53+23:0814:25 Download route in GPX format
18Shane BowditchCAS N1:26:16+31:3115:58
19Shane JenkinsNewcastle Orienteering Club1:30:00+35:1516:40
20Gayle QuantockNewcastle Orienteering Club1:38:48+44:0318:17
21Peter OrrNewcastle Orienteering Club1:40:07+45:2218:32

Hard Long

7 420 m, 17 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Alex MasseyNewcastle Orienteering Club52:107:01
2Oskar MellaNewcastle Orienteering Club53:58+1:487:16
3Kasimir GregoryNewcastle Orienteering Club57:38+5:287:46
4Robert VincentNewcastle Orienteering Club1:01:36+9:268:18
5Steven TodkillNewcastle Orienteering Club1:04:39+12:298:42
6Bjorn MellaNewcastle Orienteering Club1:05:06+12:568:46
7Jennifer EnderbyNewcastle Orienteering Club1:06:05+13:558:54
8Shane TrotterNewcastle Orienteering Club1:12:11+20:019:43
9Andrew HaighNewcastle Orienteering Club1:13:32+21:229:54
10Nicole HaighNewcastle Orienteering Club1:21:20+29:1010:57
11Matthew BrownNewcastle Orienteering Club1:23:19+31:0911:13
12Damian WelbourneNewcastle Orienteering Club1:26:39+34:2911:40
13Genevieve NawrotNewcastle Orienteering Club1:41:43+49:3313:42
14Grant WatsonCAS N1:47:04+54:5414:25
15Jason HollardNewcastle Orienteering Club1:49:55+57:4514:48
16Justin GoodwinNewcastle Orienteering Club2:43:53+1:51:4322:05
17Katrina ReynoldsNewcastle Orienteering Club3:24:18+2:32:0827:32

Please report errors in the result list to the organiser.