*** Instance-specific ***

Official results for Newcastle NOY5 - The Tank Paddock (MINMI)

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Newcastle NOY5 - The Tank Paddock (MINMI)
Organiser: Newcastle Orienteering Club
Date: Sunday 13 September 2020

Classes: Show all | VE | E | MS | ML | HS | HM | HL | Official | Non Compete

Very Easy

1 770 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Baxter PeelNewcastle Orienteering Club15:338:47
2Hughett SmithNewcastle Orienteering Club19:03+3:3010:45
3Michelle AshtonCAS N20:20+4:4711:29
4Frankie KellyNewcastle Orienteering Club24:00+8:2713:33
5Justin PuttergillCAS N25:57+10:2414:39
6Maya KellyNewcastle Orienteering Club26:32+10:5914:59
7Griffin SmithNewcastle Orienteering Club27:13+11:4015:22
8Alice Lawrence and Scarlet JacksonNewcastle Orienteering Club29:37+14:0416:43
9Hannah and Friends StaffordNewcastle Orienteering Club53:47+38:1430:23
Max AltmannNewcastle Orienteering Clubdid not start
Carl O'ConnorNewcastle Orienteering Clubdid not start

Easy

2 180 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Karen MoranteNewcastle Orienteering Club31:3214:27
2King FamilyCAS N40:56+9:2418:46
3Warren Tse and girlsCAS N42:39+11:0719:33
4Harriet ThompsonNewcastle Orienteering Club56:50+25:1826:04
5James ThompsonNewcastle Orienteering Club57:16+25:4426:16
6Eleanor ThompsonNewcastle Orienteering Club1:00:00+28:2827:31
7Joy TaplinNewcastle Orienteering Club1:03:08+31:3628:57
Jan DarkCAS Nmispunched

Moderate Short

2 410 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Sam ParrisCAS N21:238:52
2Wayne and Caleb HawkenCAS N44:02+22:3918:16
3Sally QuillNewcastle Orienteering Club54:01+32:3822:24
4Samantha MellaNewcastle Orienteering Club54:12+32:4922:29
5Jessica LawrenceNewcastle Orienteering Club56:50+35:2723:34
6Chris StrawCAS N1:05:52+44:2927:19
7Carol PearceNewcastle Orienteering Club1:09:56+48:3329:01
Sam BaileyCAS Nmispunched
Ryder FamilyCAS Ndid not finish
Crystal JacksonCAS Ndid not start

Moderate Long

3 210 m, 14 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Glen KiteNewcastle Orienteering Club57:5318:01
2Warren QuiltyNewcastle Orienteering Club1:00:26+2:3318:49
3Naomi DohertyCAS N1:08:42+10:4921:24
4Tim HackneyNewcastle Orienteering Club1:15:51+17:5823:37
5Allan WrightCAS N1:25:17+27:2426:34
6Ginaya DunnNewcastle Orienteering Club1:33:40+35:4729:10
7Digby RaywardNewcastle Orienteering Club1:35:02+37:0929:36
8Kelly MurphyCAS N1:46:41+48:4833:14
9Linda SalwayCentral Coast Orienteers1:46:55+49:0233:18
10Deborah DicksonCentral Coast Orienteers1:46:56+49:0333:18
11Dean CoxNewcastle Orienteering Club1:47:13+49:2033:24
12Virginia RossCAS N2:08:24+1:10:3140:00
Tricia FlanaganNewcastle Orienteering Clubmispunched
Dan BowlesNewcastle Orienteering Clubmispunched
Tommy MellaNewcastle Orienteering Clubdid not start

Hard Short

3 440 m, 36 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Colin BaileyNewcastle Orienteering Club35:3610:20
2Rudi LandsiedelNewcastle Orienteering Club35:47+0:1110:24
3Nathan BerkholzNewcastle Orienteering Club36:20+0:4410:33
4Geoff PeelNewcastle Orienteering Club38:09+2:3311:05
5William ThompsonNewcastle Orienteering Club39:23+3:4711:26
6John LinichNewcastle Orienteering Club40:16+4:4011:42
7Tony WelbourneCAS N40:35+4:5911:47
8Cassandra ThompsonNewcastle Orienteering Club40:40+5:0411:49
9Greg BaconNewcastle Orienteering Club40:55+5:1911:53
10Margaret PeelNewcastle Orienteering Club42:23+6:4712:19
11Alex WheelerCAS N42:31+6:5512:21
12Bridget BennettCAS N44:29+8:5312:55
13Lisa LampeNewcastle Orienteering Club44:35+8:5912:57
14Peter BerkholzNewcastle Orienteering Club46:00+10:2413:22
15Katherine DynonNewcastle Orienteering Club46:04+10:2813:23
16Joy GuyNewcastle Orienteering Club46:32+10:5613:31
17Caroline JenkinsNewcastle Orienteering Club50:13+14:3714:35
18Stephane BrindelNewcastle Orienteering Club50:27+14:5114:39
19Robyn PallasCentral Coast Orienteers51:23+15:4714:56
20Aaron SmithNewcastle Orienteering Club52:12+16:3615:10
21Isabel DohertyCAS N54:33+18:5715:51
22Elaine BennettNewcastle Orienteering Club55:38+20:0216:10
23Toy MartinNewcastle Orienteering Club56:12+20:3616:20
24Carolyn ChalmersNewcastle Orienteering Club58:32+22:5617:00
25Viola O'ConnorNewcastle Orienteering Club1:01:48+26:1217:57
26Ingrid OblasserNewcastle Orienteering Club1:03:34+27:5818:28
27Bob GilbertCAS N1:08:27+32:5119:53
28Paul KillenNewcastle Orienteering Club1:14:09+38:3321:33
29Carolyn RigbyNewcastle Orienteering Club1:15:16+39:4021:52
30Andrea HackneyNewcastle Orienteering Club1:21:31+45:5523:41
31Chris WelbourneNewcastle Orienteering Club1:27:32+51:5625:26
32Sharon BurgessNewcastle Orienteering Club1:29:01+53:2525:52
33Lyn RaywardNewcastle Orienteering Club2:25:19+1:49:4342:14
Graham FowlerNewcastle Orienteering Clubmispunched
Nick DentCentral Coast Orienteersmispunched
Bridget WhiteheadNewcastle Orienteering Clubmispunched

Hard Medium

5 160 m, 24 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Glenn BurgessNewcastle Orienteering Club43:098:21
2Erika EnderbyNewcastle Orienteering Club46:31+3:229:00
3Steven RobertsNewcastle Orienteering Club47:04+3:559:07
4Geoff TodkillNewcastle Orienteering Club48:20+5:119:22
5Malcolm RobertsNewcastle Orienteering Club49:53+6:449:40
6Carolyn MatthewsNewcastle Orienteering Club52:50+9:4110:14
7Andrew PowerNewcastle Orienteering Club53:17+10:0810:19
8Caleb TaplinCAS N54:37+11:2810:35
9Gayle QuantockNewcastle Orienteering Club56:16+13:0710:54
10Samantha HoweNewcastle Orienteering Club56:20+13:1110:55
11Greigor ScottNewcastle Orienteering Club57:02+13:5311:03
12Tim TewNewcastle Orienteering Club57:07+13:5811:04
13Mikayla EnderbyNewcastle Orienteering Club57:41+14:3211:10
14Graeme TaplinNewcastle Orienteering Club58:26+15:1711:19
15Colin PriceCentral Coast Orienteers59:52+16:4311:36
16Jim LeeNewcastle Orienteering Club1:05:46+22:3712:44
17Clint LawrenceNewcastle Orienteering Club1:06:49+23:4012:56
18Hilary WoodCentral Coast Orienteers1:11:33+28:2413:51
19Emile AltmannNewcastle Orienteering Club1:11:56+28:4713:56
20Arthur KingslandNewcastle Orienteering Club1:15:02+31:5314:32 Download route in GPX format
21Shane BowditchCAS N1:23:42+40:3316:13
22Andrew KillenNewcastle Orienteering Club1:25:10+42:0116:30
23Jim ForbesGaringal Orienteers1:28:03+44:5417:03
24William and Malachi BoyesNewcastle Orienteering Club1:45:39+1:02:3020:28

Hard Long

7 290 m, 18 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Alex MasseyNewcastle Orienteering Club45:326:14
2Stephen CraigNewcastle Orienteering Club47:31+1:596:31
3Kasimir GregoryNewcastle Orienteering Club52:10+6:387:09
4Oskar MellaNewcastle Orienteering Club52:15+6:437:10
5Justin StaffordNewcastle Orienteering Club54:33+9:017:28
6Robert VincentNewcastle Orienteering Club56:48+11:167:47
7Steven TodkillNewcastle Orienteering Club57:26+11:547:52
8Stuart KurtzNewcastle Orienteering Club1:00:17+14:458:16
9Jennifer EnderbyNewcastle Orienteering Club1:01:56+16:248:29
10Andrew HaighNewcastle Orienteering Club1:03:52+18:208:45
11Shane TrotterNewcastle Orienteering Club1:04:18+18:468:49
12Nicole HaighNewcastle Orienteering Club1:20:26+34:5411:02
13Melissa RobertsonCentral Coast Orienteers1:34:06+48:3412:54
14Matthew BrownNewcastle Orienteering Club1:38:29+52:5713:30
15Tim StrubeCAS N1:42:17+56:4514:01
16Gabriel HaythornthwaiteCAS N2:37:47+1:52:1521:38
17Katrina ReynoldsNewcastle Orienteering Club2:37:48+1:52:1621:38
Scott SimsonNewcastle Orienteering Clubmispunched

Please report errors in the result list to the organiser.