Orienteering Australia

Official results for Mt Cotton MTBO

Event informationShow result list by classShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Mt Cotton MTBO
Organiser: Multi Terrain Bike Orienteers
Date: Sunday 11 October 2020

Classes: Show all | W14 | W16 | W20 | W21 | W40 | W50 | W60 | W70 | M14 | M16 | M20 | M21 | M40 | M50 | M60 | M70 | WOL | Short | Medium | Long | Score | E-bike

Enoggeroos

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Fiona CrossleyE-bike (1)1:45:5518:34
David FirmanM60 (4)mispunched
Richard CrossleyLong 12km (1)mispunched

Multi Terrain Bike Orienteers

11 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Myles SynotM50 (5)1:36:1011:43
1Athol LesterM60 (4)1:03:579:16
2Stephen HibbertM60 (4)1:42:08+38:1114:48
3Steve AmorM40 (8)1:14:52+5:159:07
3Anthony PeartM70 (4)1:36:23+37:0416:54
5Nick StablerM40 (8)1:29:42+20:0510:56
Norah SkiltonW60 (3)mispunched
John SkiltonM60 (4)mispunched
Gordon BossleyM50 (5)mispunched
Owen MatthewsM50 (5)mispunched
Kate RiseleyW21 (4)mispunched
Sonya PalfreymanW50 (1)did not start

Orienteering Queensland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
7Darius CartwrightM40 (8)1:47:22+37:4513:05

Range Runners Orienteering Club

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Tamsin BarnesWomen Open Long (2)1:33:016:33
Andrew BrennanM50 (5)mispunched

Sunshine Orienteers Club

9 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Jenny McConachyW40 (2)1:29:4910:57
1Stuart GordonM40 (8)1:09:378:29
1Eric SmythM21 (1)1:11:515:03
1Henry SmythM14 (2)1:26:4815:13
2Debbie GordonW21 (4)1:40:03+15:298:00
2Richard RobinsonM40 (8)1:11:43+2:068:44
2Rubin SmythM20 (2)1:30:50+0:587:16
3Christina FiduciosoW21 (4)2:40:27+1:15:5312:50
6Randall LathamM40 (8)1:45:56+36:1912:55
Jenny HillW50 (1)did not start
Petrea RogersW50 (1)did not start
Julie StantonW50 (1)did not start

Toohey Forest Orienteers

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Reid MoranM70 (4)59:1910:24

Ugly Gully Orienteers

5 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Clare LeungW21 (4)1:24:346:45
1Jacquie RandW60 (3)1:25:0514:55
2Jay MairW60 (3)1:48:45+23:4019:04
2Tom SchultsM70 (4)1:12:52+13:3312:47
Sarah PlowmanW40 (2)mispunched

Please report errors in the result list to the organiser.