Orienteering Australia

Official results for Sydney Summer Series #2 Harold Park

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Sydney Summer Series #2 Harold Park
Organiser: Garingal Orienteers
Date: Wednesday 14 October 2020

Classes: Show all | JW | JM | OW | OM | MW | MM | VW | VM | SVW | SVM | LW | LM | IW | IM | WaW | WaM | Group | Mini | Spectator

Junior Women

3 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime R
1Nea ShinglerBig Foot Orienteers530044:34
2Tshinta HopperBennelong Northside Orienteers4401045:48
3Maggie MackayUringa Orienteers320044:05

Junior Men

11 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime R
1Cooper HorleyGaringal Orienteers5702046:16
2Clyde McGheeBennelong Northside Orienteers5602046:34
3Will KayWestern and Hills Orienteers430044:02
3Cameron WillIllawarra Kareelah Orienteers430044:35
5Nick StanleyGaringal Orienteers4105049:16
6Jannie NelBennelong Northside Orienteers4003047:51
7Zac NeedhamRed Roos380037:39
8Steven HorrocksGaringal Orienteers2903047:24
9Guillermo Umananone2801045:43
10Ben ButcherGaringal Orienteers2701045:35
11Vincent MorrisBennelong Northside Orienteers1902046:04

Open Women

16 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime R
1Melissa ThomasBennelong Northside Orienteers570044:57
2Toni BachvarovaGaringal Orienteers530044:37
3Nicole MealingBig Foot Orienteers520043:28
4Sarah RighettiUringa Orienteers480044:51
5Caroline WormellGaringal Orienteers4601045:48
6Cathy HovenGaringal Orienteers420043:25
7Claire DanielGaringal Orienteers380044:05
8Caroline Dixnone3102046:40
9Stephanie Andersonnone290039:02
10Bryony KentCentral Coast Orienteers280042:26
10Monika LeeGaringal Orienteers280034:22
10Alessandra Martinesnone2801045:33
10Mikaela Sparrenone2808052:09
14Naomi Lennoxnone2302046:25
14Barbara Taylornone2302046:07
16Antonia Zappianone2203047:31

Open Men

18 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime R
1Andrew BrownBig Foot Orienteers600041:05
2Tristan WhiteGaringal Orienteers570044:47
3Ciaran MatthewsonGaringal Orienteers5302046:57
4Hugh SalterCentral Coast Orienteers5101045:07
5James ClareBig Foot Orienteers4502046:39
6Karl Bicevskisnone440036:12
8Joel SercombeGaringal Orienteers400044:18
9Will JenkinsGaringal Orienteers380043:35
9Rupert Robinsonnone3801045:31
11Luke LedgerBennelong Northside Orienteers3701045:07
11Hugh Percivalnone370041:15
13Austin PepperBennelong Northside Orienteers340044:34
13Joshua SimmonsGaringal Orienteers340043:48
15Patrick Tunneynone2901045:37
16Aidan Wing-Lunnone2502046:07
17Adrian SereniGaringal Orienteers230043:10
7Michael HalmyBennelong Northside Orienteers430140mispunched Download route in GPX format
17Bart VonhoffBig Foot Orienteers00did not finish

Masters Women

10 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime R
1Gill FowlerBig Foot Orienteers5701045:23
2Rochelle CoxGaringal Orienteers4701045:29
2Lisa GrantGaringal Orienteers470044:39
4Silvia TeohWestern and Hills Orienteers4501045:28
5Aniko Fozo-KerteszGaringal Orienteers4301045:38
6Emmanuelle ConvertWestern and Hills Orienteers400044:06
7Jennifer NewtonBennelong Northside Orienteers360044:28
8Angela Waglandnone330044:33
9Caitlin Bennettnone270041:22
10Charissa Patacsilnone90039:58

Masters Men

23 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime R
1James McQuillanWestern and Hills Orienteers590044:45
2Simon MurphyUringa Orienteers580043:05
3Anthony DowleBig Foot Orienteers570044:48
4Aurélien Pennemannone5601045:48
4Steve RyanGaringal Orienteers5603047:01
6Ryan Armstrongnone540043:51
6Richard PattisonBennelong Northside Orienteers540044:55
8Vivien de Remy de CourcellesWestern and Hills Orienteers530043:13
9Jay Wisenone5204048:32
10Dan SmithWestern and Hills Orienteers5101045:32
11Peter FozoGaringal Orienteers5002046:33
11Joel PutnamBennelong Northside Orienteers500039:42
13Matthew CollinUringa Orienteers4801045:16
13Istvan KerteszGaringal Orienteers480044:01
15Matthew CoxGaringal Orienteers470041:04
15Serje RobidouxUringa Orienteers4702046:36
15Brett SewellBennelong Northside Orienteers470042:06
18Andrew GrahamOrienteering NSW4401045:53
18Marek Janosnone440043:02
18Ken SchaeferUringa Orienteers440042:23
21Shaun DevineGaringal Orienteers380042:05
22Adam BrodieBennelong Northside Orienteers3701045:12
23Tim Robinsonnone300043:34

Veteran Women

12 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime R
1Katherine CameronBennelong Northside Orienteers460044:15
2Zoe MellingUringa Orienteers4506050:54
2Linda SestaUringa Orienteers450042:41
4Tania KennedyGaringal Orienteers430044:47
4Lisa LinssenBig Foot Orienteers430043:51
6Lara D'AbreoBennelong Northside Orienteers390044:45
7Karen LanganWestern and Hills Orienteers360042:08
8Melanie ChristieUringa Orienteers350043:01
9Angela HaynesBig Foot Orienteers29011055:59
10Myfanwy Pennellsnone240044:36
11Nicole Gallaharnone230044:54
12Louise BrooksSouthern Highlands Orienteers180044:54

Veteran Men

39 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime R
1Richard MountstephensBig Foot Orienteers5801045:02
2Richard MorrisBennelong Northside Orienteers570044:30
2Kar Soon LimGaringal Orienteers570042:25
4Andrew SmithGaringal Orienteers560044:51
4Armands TeterisGaringal Orienteers560043:56
6Peter AnnettsGaringal Orienteers5501045:24
6Tim Austinnone5501045:48
6Anthony PettersenGaringal Orienteers5501045:10
9Glen HorrocksGaringal Orienteers5305049:49
9Andrew HuxleyGaringal Orienteers530043:44
9Ross MorrisonGaringal Orienteers5301045:54
12Robert HayenBennelong Northside Orienteers5201045:44
12Roland SimpsonGaringal Orienteers5201045:20
12David StanleyGaringal Orienteers520041:58
15Martin CousinsGaringal Orienteers510043:08
16Stuart DeaneGaringal Orienteers5002046:46
16Nick WilkinsonBig Foot Orienteers500044:56
18Tim GilesBig Foot Orienteers4901045:41
18John MurrayWestern and Hills Orienteers490044:39
20Gregor RieseGaringal Orienteers460043:24
21Shane HenryWestern and Hills Orienteers4505049:38
21Iain McKernanGaringal Orienteers4506050:09
23Andrew GoddardGaringal Orienteers4401045:29
23Phillip SmythBennelong Northside Orienteers4406050:13
23Rob Truscottnone440044:50
26Tim ButcherGaringal Orienteers4303047:20
26Ian Clitheroenone4303047:13
26Wayne PepperBennelong Northside Orienteers4301045:52
26Paul ToomeyGaringal Orienteers4301045:43
30Stefan KuehnBennelong Northside Orienteers4201045:08
30Keith PovahBennelong Northside Orienteers4201045:03
32Peter McConaghyGaringal Orienteers410042:50
32David McGheeBennelong Northside Orienteers4101045:03
34Dmitry StukovWestern and Hills Orienteers4002046:27
35Christopher FrainGaringal Orienteers3702301:07:38
36Roderick SmithUringa Orienteers300044:59
37Michael Filenone270041:21
38Phil Maynardnone210028:27
39Mike Harrenone200040:55

Super Veteran Women

10 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime R
1Paula ShinglerBig Foot Orienteers4801045:09
2Sharon LambertBennelong Northside Orienteers450044:10
3Karin HefftnerGaringal Orienteers4302046:20
4Stacey BryceGaringal Orienteers360043:43
4Amanda MackieBig Foot Orienteers360038:56
6Barbara DawsonGaringal Orienteers3502046:32
6Sue FroudeIllawarra Kareelah Orienteers350042:34
8Elizabeth BulmanGaringal Orienteers340044:52
9Carolyn DaviesGaringal Orienteers330042:25
10Dianne BergenGaringal Orienteers3201045:05

Super Veteran Men

25 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime R
1John BrayanGaringal Orienteers5001045:57
2Brian BranniganBennelong Northside Orienteers4904048:19
2John BulmanGaringal Orienteers4902046:54
2Melvyn CoxBennelong Northside Orienteers490041:53
2Simon NashBennelong Northside Orienteers4902046:25
2Mark ShinglerBig Foot Orienteers4902046:46
7Bob MorganBennelong Northside Orienteers480044:56
8Andrew MacDonaldBig Foot Orienteers460044:32
8Jim MackayUringa Orienteers460044:19
8Larry WeissGaringal Orienteers460043:57
11John HaddrickBennelong Northside Orienteers450043:06
11Jamie KennedyGaringal Orienteers4502046:12
11Andrew WisniewskiBig Foot Orienteers450044:58
14Martin SmithGaringal Orienteers4401045:29
15Graham FieldGaringal Orienteers4302046:53
16Digby PritchardBennelong Northside Orienteers420044:40
16Dan RedfernGaringal Orienteers420043:02
18David NobleWestern and Hills Orienteers4101045:56
19Dom PitotBennelong Northside Orienteers3808052:44
20Alan GibsonBennelong Northside Orienteers370043:02
20Robert NewmanGaringal Orienteers370043:22
22Peter ThomasonBennelong Northside Orienteers3401045:05
23Ivan KentCentral Coast Orienteers280044:09
24Bruce InglisGaringal Orienteers2405049:35
25Peter HopperBennelong Northside Orienteers-46010602:30:44

Legends Women

8 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime R
1Dale ThompsonGaringal Orienteers3701045:28
2Carol JacobsonGaringal Orienteers360043:25
3Pauline EvansBig Foot Orienteers310043:52
4Helen SmithBig Foot Orienteers290042:05
5Mary Jane MahonyUringa Orienteers2803047:31
6Margaret DuguidIllawarra Kareelah Orienteers2604048:22
7Hester SladeGaringal Orienteers250041:52
8Julia PrudhoeCentral Coast Orienteers240042:14

Legends Men

25 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime R
1Graeme HillWestern and Hills Orienteers5001045:48
2Steve FlickBennelong Northside Orienteers4903047:40
3Ian FroudeIllawarra Kareelah Orienteers450043:55
4Stephen DunlopWestern and Hills Orienteers440044:37
5Nicholas SwanGaringal Orienteers4202046:03
6Terry BluettBennelong Northside Orienteers410044:39 Download route in GPX format
6Johnny PetersenGaringal Orienteers410042:38
6Robert PrenticeNewcastle Orienteering Club410038:43
6Martin SladeGaringal Orienteers410041:14
10Martin MansfieldWestern and Hills Orienteers3902046:37
11Ian CameronGaringal Orienteers3802046:12
11Julian LedgerBennelong Northside Orienteers380043:28
11Roger MailGaringal Orienteers3802046:18
11Ian MillerWestern and Hills Orienteers380043:13
15David BowermanCentral Coast Orienteers3503047:04
15Ross CatterallGaringal Orienteers350042:21
17Paul PrudhoeCentral Coast Orienteers3302046:08
18John GilesGaringal Orienteers320040:50
19Keith GoodeBig Foot Orienteers300043:31
19Michael RoylanceBig Foot Orienteers300040:31
21Anthony Saveskinone2902046:17
21Dennis SparlingGaringal Orienteers290044:33
23John AndersonGaringal Orienteers1904101:25:35
23Ross DukerGaringal Orienteers190033:22
25Ian McKenzieUringa Orienteers1704301:27:31

Immortals Women

4 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime R
1Bryony CoxGaringal Orienteers330043:04
1Sue ThomsonGaringal Orienteers330042:14
3Gwen SewellBennelong Northside Orienteers260042:09
4Eunice WilsonIllawarra Kareelah Orienteers250044:55

Immortals Men

10 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime R
1Jim MerchantGaringal Orienteers390044:15
2Malcolm GledhillWestern and Hills Orienteers360044:40
3Brian ClelandUringa Orienteers350042:55
4Ted MulherinWestern and Hills Orienteers320041:51
5Tim CoxGaringal Orienteers280040:51
5Ron JunghansGaringal Orienteers2802046:24
7Ian BlaydenGaringal Orienteers2403047:34
8Ken JacobsonGaringal Orienteers2202046:38
9Bruce StanleyGaringal Orienteers210040:47
10Graham HorrocksGaringal Orienteers140038:02

Walking Women

5 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime R
1Vanessa CullenWestern and Hills Orienteers330039:36
2Judith Trotmannone260036:48
3Nikolett HalmaiGaringal Orienteers2505049:54
4Barbara JunghansGaringal Orienteers180036:18
5Claire SimmonsGaringal Orienteers160041:21

Walking Men

1 starting competitor
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime R
1James StuartIllawarra Kareelah Orienteers300044:55

Groups

9 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime R
1Kevin SmithGaringal Orienteers440042:30
2Sebastian Froude and CarolineIllawarra Kareelah Orienteers430043:37
3Michell Christian and Joshienone3901045:10
4Amanda Ryannone290042:23
5Pat Macpherson Xavier and Dashnone240042:23
6Samantha Imogen and Sam Hayennone2201045:34
7Phil and Sophie Lobseynone1606050:27
8Jason and Ed Berrynone150043:22
9Aiman and Alexander Lewisnone40042:02

Mini

7 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime R
1Ryan PattisonBennelong Northside Orienteers320031:21
2Natalya StittGaringal Orienteers320030:41
3Oscar VonhoffBig Foot Orienteers320040:28
4Justine de Remy de CourcellesWestern and Hills Orienteers320023:03
5Tania HorrocksGaringal Orienteers320020:02
6The Lim LotOrienteering NSW320025:20
7Amelia WalshUringa Orienteers300023:02

Please report errors in the result list to the organiser.