Orienteering Australia

Official results for Hobart - Waterworks Southern Local #10

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Hobart - Waterworks Southern Local #10
Organiser: Australopers
Date: Sunday 20 September 2020

Classes: Show all | Long | Medium | Short | Novice | Walkers

Long

4 450 m, 27 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Jonathan McCombAustralopers36:208:09
2Joseph DickinsonEsk Valley37:45+1:258:28
3Oskar BucirdeEsk Valley39:34+3:148:53
4Anthony StonerAustralopers42:01+5:419:26
5Louis ElsonAustralopers43:15+6:559:43
6Sebastian BurgessAustralopers44:32+8:1210:00
7Mark WestAustralopers46:20+10:0010:24
8Matthew CohenAustralopers50:19+13:5911:18
9Ainsley ScottAustralopers51:57+15:3711:40
10Ross BuggCasuals TAS52:23+16:0311:46
11Bernard WalkerAustralopers53:22+17:0211:59
12Niko StonerAustralopers53:28+17:0812:00
13Kirsten FairfaxAustralopers58:03+21:4313:02
14Hugh FitzgeraldAustralopers1:02:07+25:4713:57
15Mick CooperAustralopers1:02:50+26:3014:07
16Keith HewittCasuals TAS1:03:48+27:2814:20 Download route in GPX format
17Owen MulcahyAustralopers1:04:04+27:4414:23
18Tom PalfreyAustralopers1:05:15+28:5514:39
19Neil HawthorneAustralopers1:07:51+31:3115:14
20Georgie PalmerCasuals TAS1:08:42+32:2215:26
21Charles DragarAustralopers1:12:59+36:3916:24
22Diana Cossar-BurgessAustralopers1:13:33+37:1316:31
23Liz CanningAustralopers1:14:37+38:1716:46
24Gayle WestAustralopers1:16:58+40:3817:17
Jenny SheridanAustralopersmispunched
Jeff DunnAustralopersmispunched
Paul EnkelaarAustralopersmispunched

Medium

3 375 m, 47 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Cathy McCombAustralopers36:5510:56
2Sue HancockAustralopers39:04+2:0911:34
3Jo MitchellAustralopers43:47+6:5212:58
4Rohan WolfeCasuals TAS44:30+7:3513:11
5Dane CavanaghAustralopers44:56+8:0113:18
6Marcus DegenaarAustralopers44:58+8:0313:19
7Lindsay PenderAustralopers45:46+8:5113:33
8Zali McCombAustralopers45:56+9:0113:36
9Anna DowlingAustralopers46:23+9:2813:44
10Liana StubbsAustralopers46:30+9:3513:46
11Mandy McIntyreAustralopers46:46+9:5113:51
12Julia Powell-DaviesAustralopers46:55+10:0013:54
13Geoff PowellAustralopers50:50+13:5515:03
14Shanon PalmerCasuals TAS52:22+15:2715:30
15Andrea SchiwyAustralopers54:06+17:1116:01
16Mike CalderAustralopers54:54+17:5916:16
17Sara BrainAustralopers55:38+18:4316:29
18Martin BicevskisAustralopers55:43+18:4816:30
19Kate LucasAustralopers56:05+19:1016:37
20Mitchell ZielinskiCasuals TAS56:44+19:4916:48
21Andrew ZielinskiCasuals TAS57:54+20:5917:09
22Hilary CaneAustralopers1:00:42+23:4717:59
23Tara PowellAustralopers1:04:15+27:2019:02
24Janet PalfreyCasuals TAS1:05:17+28:2219:20
25Michael DowlingAustralopers1:06:02+29:0719:33
26Liz ButlerAustralopers1:06:21+29:2619:39
27Hugh GiblinAustralopers1:06:28+29:3319:41
28Callum DegenaarAustralopers1:06:29+29:3419:41
29Johanna EllisAustralopers1:06:33+29:3819:43
29Kathryn EllisCasuals TAS1:06:33+29:3819:43
31Sally WayteAustralopers1:06:57+30:0219:50
32Hermione Powell-DaviesAustralopers1:09:18+32:2320:32
33Robyn ChapmanAustralopers1:09:23+32:2820:33
34Sandi PowellAustralopers1:13:41+36:4621:49
35Eloise FisherAustralopers1:13:44+36:4921:50
36Jane SymonsAustralopers1:16:39+39:4422:42
37Janet BushAustralopers1:17:33+40:3822:58
38Rosie RutledgeAustralopers1:17:52+40:5723:04
39Terry CavanaghAustralopers1:20:35+43:4023:52
40Dario RodriguezAustralopers1:23:53+46:5824:51
41Austen HawkinsCasuals TAS1:27:37+50:4225:57
42Ross KellyAustralopers1:35:59+59:0428:26
43Christopher WildeCasuals TAS1:55:02+1:18:0734:05
44Beverley MillerAustralopers1:55:03+1:18:0834:05
Wendy AndrewarthaAustralopersmispunched
Ben GriggsAustralopersmispunched
Helena GriggsAustralopersdid not finish

Short

2 500 m, 16 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Ian RathboneAustralopers31:0012:24
2Richard LockeCasuals TAS41:20+10:2016:32
3Wayne GriggsAustralopers43:59+12:5917:35
4Jan HardyAustralopers47:29+16:2918:59
5Sally SalierAustralopers51:03+20:0320:25
6Sybil MulcahyCasuals TAS52:42+21:4221:04
7Oscar DewingCasuals TAS52:55+21:5521:10
8Danielle EnrightAustralopers53:45+22:4521:30
9Jonty ZielinskiCasuals TAS59:14+28:1423:41
10Mali GreenlawAustralopers1:00:38+29:3824:15
11Lucy HawthorneAustralopers1:02:10+31:1024:52
12Sidney HawthorneCasuals TAS1:02:13+31:1324:53
13Jane CalderAustralopers1:03:49+32:4925:31
14Lauren WildeCasuals TAS1:36:20+1:05:2038:32
Linda ClowCasuals TASmispunched
Lynne FaulknerCasuals TASdid not finish

Novice

1 750 m, 15 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Robyn HowardCasuals TAS19:4811:18
1Paul MorrisbyCasuals TAS19:4811:18
3Angus HewittCasuals TAS22:59+3:1113:08
4Otto ClarkeCasuals TAS24:33+4:4514:01
5Sarah BatterhamCasuals TAS33:04+13:1618:53
6Sion SakebeCasuals TAS42:07+22:1924:04
7Abigail HewittCasuals TAS42:08+22:2024:04
8Palmer kidsCasuals TAS43:35+23:4724:54
9Fergus TyeCasuals TAS45:56+26:0826:14
10Elsie ElsonAustralopers51:27+31:3929:24
11Lily RobertsCasuals TAS51:29+31:4129:25
12Chloe Clifford-GriggsAustralopers57:58+38:1033:07
13Diana ShawCasuals TAS1:09:50+50:0239:54
14Angus CohenCasuals TAS1:10:31+50:4340:17
15Freya CohenCasuals TAS1:10:34+50:4640:19

Please report errors in the result list to the organiser.