Orienteering Australia

Official results for NOY 6 - Mt Sugarloaf

Event informationShow result list by classPress result listUpload routePrint

Name: NOY 6 - Mt Sugarloaf
Organiser: Newcastle Orienteering Club
Date: Sunday 11 October 2020

Big Foot Orienteers

7 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Jock DavisHard Medium (27)41:599:32
3Simon GeorgeHard Medium (27)50:19+8:2011:26
13Rebecca GeorgeHard Long (23)1:22:51+35:2715:20
17Nicole MealingHard Long (23)1:58:31+1:11:0721:56
19Nicola NyghHard Short (39)1:06:45+38:1722:01
21Jo ParrHard Medium (27)1:20:42+38:4318:20
Andrew BrownHard Long (23)mispunched

CAS N

12 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1The King FamilyEasy (10)40:2518:12
3Mikhail Scott-MohammadiEasy (10)48:22+7:5721:47
4Chris StrawModerate Short (8)1:15:22+36:3633:47
7Brett HylandModerate Short (8)1:19:18+40:3235:33
7Elizabeth MaughanModerate Long (11)1:59:37+52:1131:33
7Naomi and Presley ScoullerEasy (10)1:01:14+20:4927:34
8Naomi and Jessica DohertyModerate Long (11)2:03:15+55:4932:31
8Rose Scott-MohammadiVery Easy (12)56:26+36:2127:07
9Kiran RaoEasy (10)1:14:57+34:3233:45
12Ryan PuklowskiHard Long (23)1:22:45+35:2115:19
27Isabel DohertyHard Medium (27)2:19:38+1:37:3931:44
28Narelle ArblasterHard Short (39)1:30:26+1:01:5829:50
Kelly MurphyModerate Long (11)did not start
Stuart ArblasterHard Short (39)did not start
Gabriel HaythornthwaiteHard Long (23)did not start
Tim StrubeHard Long (23)did not start

Central Coast Orienteers

7 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
9Linda SalwayModerate Long (11)2:14:59+1:07:3335:36
10Deborah DicksonModerate Long (11)2:15:03+1:07:3735:37
12Nick DentHard Medium (27)1:04:29+22:3014:39
14Glenn DiSalviaHard Long (23)1:22:58+35:3415:21
17Hilary WoodHard Medium (27)1:08:22+26:2315:32
18Melissa RobertsonHard Long (23)2:06:25+1:19:0123:24
27David BowermanHard Short (39)1:25:28+57:0028:12

Garingal Orienteers

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
26Jim ForbesHard Medium (27)1:42:57+1:00:5823:23
Margaret CraigHard Short (39)mispunched

Goldseekers Orienteers

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
5Rob BennettHard Long (23)1:01:52+14:2811:27

Illawarra Kareelah Orienteers

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
16Elizabeth WoodgateHard Long (23)1:53:32+1:06:0821:01

Newcastle Orienteering Club

95 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Harry CarterModerate Short (8)38:4617:23
1Jon SayersModerate Long (11)1:07:2617:47
1Alex MasseyHard Long (23)47:248:46
1Kasimir GregoryHard Short (39)28:289:23
1Carl O'ConnorVery Easy (12)20:059:39
2Tim HackneyModerate Long (11)1:27:36+20:1023:06
2Ulrika SandbergEasy (10)44:44+4:1920:09
2Carol PearceModerate Short (8)58:26+19:4026:12
2Carolyn MatthewsHard Short (39)39:53+11:2513:09
2Oskar MellaHard Long (23)55:56+8:3210:21
2Glenn BurgessHard Medium (27)46:54+4:5510:39
2Max AltmannVery Easy (12)20:15+0:109:44
3Warren QuiltyModerate Long (11)1:34:01+26:3524:48
3Sally QuillModerate Short (8)1:00:53+22:0727:18
3Tony WelbourneHard Short (39)39:55+11:2713:10
3Justin StaffordHard Long (23)56:35+9:1110:28
3Baxter PeelVery Easy (12)21:26+1:2110:18
4Ginaya DunnModerate Long (11)1:47:57+40:3128:28
4Greg BaconHard Short (39)47:38+19:1015:43
4Eleanor ThompsonEasy (10)57:47+17:2226:01
4Kendall O'ConnorHard Medium (27)53:07+11:0812:04
4Maya KellyVery Easy (12)26:27+6:2212:42
4Scott SimsonHard Long (23)1:00:59+13:3511:17
5Karen HeathModerate Short (8)1:19:09+40:2335:29
5William ThompsonHard Short (39)47:58+19:3015:49
5Erika EnderbyHard Medium (27)53:08+11:0912:04
5Frankie KellyVery Easy (12)27:54+7:4913:24
5Warren TseEasy (10)59:15+18:5026:41
6Melissa CaslickModerate Short (8)1:19:15+40:2935:32
6Harriet ThompsonEasy (10)59:46+19:2126:55
6Rob MaggiottoModerate Long (11)1:57:46+50:2031:04
6Alexander KingVery Easy (12)49:42+29:3723:53
6Colin BaileyHard Short (39)48:48+20:2016:06
6Geoff TodkillHard Medium (27)53:52+11:5312:14
6Steven TodkillHard Long (23)1:03:30+16:0611:45
7Malcolm RobertsHard Medium (27)55:10+13:1112:32
7Jennifer EnderbyHard Long (23)1:03:53+16:2911:49
7Lucy WilliamsonVery Easy (12)50:23+30:1824:13
7Geoff PeelHard Short (39)50:07+21:3916:32
8Claire BurgessHard Short (39)52:16+23:4817:14
8James ThompsonEasy (10)1:03:05+22:4028:24
8Andrew HaighHard Long (23)1:10:08+22:4412:59
8Andrew PowerHard Medium (27)58:18+16:1913:14
8Ryder familyModerate Short (8)1:19:26+40:4035:37
9Steven RobertsHard Medium (27)58:41+16:4213:20
9Bjorn MellaHard Long (23)1:13:07+25:4313:32
9Hughett SmithVery Easy (12)56:40+36:3527:14
9Shane JenkinsHard Short (39)54:20+25:5217:55
10Samantha HoweHard Medium (27)1:02:08+20:0914:07
10Shane TrotterHard Long (23)1:13:12+25:4813:33
10Margaret PeelHard Short (39)55:50+27:2218:25
10Griffin SmithVery Easy (12)57:12+37:0727:30
11Virginia RossModerate Long (11)2:27:10+1:19:4438:49
11Katherine DynonHard Short (39)56:43+28:1518:43
11Rudi LandsiedelHard Medium (27)1:02:54+20:5514:17
12Graham FowlerHard Short (39)59:45+31:1719:43
13Kerry BennettHard Short (39)59:57+31:2919:47
13Emile AltmannHard Medium (27)1:04:48+22:4914:43
14Gayle QuantockHard Medium (27)1:06:36+24:3715:08
14Cassandra ThompsonHard Short (39)1:01:40+33:1220:21
15Jim LeeHard Medium (27)1:06:45+24:4615:10
15Maria OrrHard Short (39)1:02:59+34:3120:47
15Nicole HaighHard Long (23)1:24:19+36:5515:36
16Tim TewHard Medium (27)1:07:15+25:1615:17
16Caroline JenkinsHard Short (39)1:03:23+34:5520:55
17Toy MartinHard Short (39)1:04:48+36:2021:23
18Adrian PlaskittHard Medium (27)1:10:06+28:0715:55
18Aaron SmithHard Short (39)1:06:36+38:0821:58
19David KitchenerHard Medium (27)1:11:15+29:1616:11
20Jason HollardHard Long (23)2:11:11+1:23:4724:17
20Elaine BennettHard Short (39)1:10:32+42:0423:16
20Andrew KillenHard Medium (27)1:16:17+34:1817:20
21Katrina ReynoldsHard Long (23)2:45:55+1:58:3130:43
21Bridget WhiteheadHard Short (39)1:12:01+43:3323:46
22Viola O'ConnorHard Short (39)1:12:44+44:1624:00
22Graeme TaplinHard Medium (27)1:23:27+41:2818:57
23Laura Lewis-MinogueHard Short (39)1:13:09+44:4124:08
23Greigor ScottHard Medium (27)1:25:05+43:0619:20
24Carolyn RigbyHard Short (39)1:13:41+45:1324:19
24Mikayla EnderbyHard Medium (27)1:25:14+43:1519:22
25Carolyn ChalmersHard Short (39)1:14:48+46:2024:41
25Peter OrrHard Medium (27)1:34:51+52:5221:33
29Ingrid OblasserHard Short (39)1:33:30+1:05:0230:51
30Andrea HackneyHard Short (39)1:37:47+1:09:1932:16
31Paul KillenHard Short (39)1:47:01+1:18:3335:19
32Sharon BurgessHard Short (39)2:12:59+1:44:3143:53
33Cathie SawyerHard Short (39)2:14:06+1:45:3844:15
34Chris WelbourneHard Short (39)2:22:20+1:53:5246:58
Johnny MoloneyVery Easy (12)mispunched
Rebecca CraigHard Short (39)mispunched
Christina Bennett and Genevieve NawrootnewsHard Long (23)mispunched
Lyn RaywardHard Short (39)mispunched
John LinichHard Short (39)mispunched
Hannah StaffordVery Easy (12)mispunched
Joy GuyHard Short (39)mispunched
Dean CoxModerate Long (11)did not start
Ian DempseyHard Medium (27)did not start

Nillumbik Emus Orienteering Club

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
19Dave StillwellHard Long (23)2:09:40+1:22:1624:00

No club membership

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
5Allan WrightModerate Long (11)1:52:15+44:4929:37
10Jan DarkEasy (10)1:15:57+35:3234:12

Orienteering SA

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
11Emily SorensenHard Long (23)1:20:16+32:5214:51

Uringa Orienteers

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
26Dave LottyHard Short (39)1:24:32+56:0427:53

Please report errors in the result list to the organiser.