Orienteering Australia

Official results for ACT Street Series: Campbell

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: ACT Street Series: Campbell
Organiser: Orienteering ACT
Date: Monday 16 November 2020

Classes: Show all | A: Men | A: Women | A: Teams | B: Men | B: Women | B: Teams | C: Men | C: Women | C: Teams | D: Men | D: Women | D: Teams | PowerWalk: Men | PowerWalk: Women | PowerWalk: Teams

A: Men

10 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Tate NeedhamRR-A41:50
2Tim CochranePO-A44:32
3Alex CoxNo club membership44:58
4Jonathan RicksRR-A46:40
5David AlderNo club membership47:00
6Leroy DickieNo club membership49:54
7Graham FifieldNo club membership53:07
8Peter LambertCAS-A53:38
9Jon GlanvillePO-A56:45
10Jonathan MillerBS-A56:46

A: Women

2 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Amelia WaltonNo club membership49:41
2Keira BanksNo club membership58:39

A: Teams

4 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Matthew PurcellGS-A43:02
1Andrew SlatteryRR-A43:02
2Michael ReedNo club membership53:06
2Matt ShadwellNo club membership53:06

B: Men

7 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Chris AndersenBS-A44:15
2Stephen GoggsRR-A46:00
3Ewen ThompsonNo club membership57:45
4Roger PilkingtonNo club membership57:51
5Florian BenzNo club membershipdid not finish
6Martin EtheringtonPO-Adid not finish
7Eric WainwrightRR-Adid not finish

B: Women

3 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Melissa ClarkePO-A41:21
2Carol HardingBS-A44:59
3Kerry DickieRR-A58:56

B: Teams

4 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Belinda VandermeerNo club membership50:00
1Rani VandermeerNo club membership50:00
2Maia ConroyNo club membership57:00
2Sophie KneeboneNo club membership57:00

C: Men

6 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Ken YoungBS-A48:35
2Bryant AllenPO-A55:55
3John SuominenWE-A57:17
4Ricky SomervilleNo club membership57:53
5Jim WhiteNo club membership57:53
6Narasimha Rao BandiPO-Adid not finish

C: Women

8 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Sue GarrPO-A42:17
2Valerie BarkerBS-A50:00
3Riley-Jane DickieRR-A50:36
4Alexandra McAndrewNo club membership54:43
5Susan HallissyBS-A55:29
6Elizabeth DunbarPO-A59:00
7Kylie SmythNo club membershipdid not finish
8Parissa PoulisNo club membershipdid not finish

D: Men

3 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Alan ThompsonRR-A39:00
2Thomas HyslopNo club membership41:40
3Peter PalmerCAS-A50:27

D: Women

7 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Hind NeedhamRR-A40:29
2Ann IngwersenPO-A41:00
3Lynette AlderNo club membership50:00
4Sara CheneryNo club membership54:00
5Anna HasanPO-A54:00
6Ruth MorrisonCAS-A59:00
7Kamini ReddyNo club membershipdid not finish

D: Teams

4 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Zaf Bluett-JonesAO-A38:18
1Shannon JonesAO-A38:18
2Shona PrinceNo club membership43:09
2Edward TownerNo club membership43:09

PowerWalk: Men

9 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
2Keith FifieldRR-A15-0.51:00:35
3Michael BurtRR-A14-0.51:00:40
4Nikolaus ElzPO-A11-11:02:00
5Lawrie BrownPO-A1158:36
6Mick SaundersNo club membership111:00:20
7John HardingPO-A85:39
8Jim PearsonNo club membership81:13:00
9Marc Von GalenNo club membership61:00:00
1Bruce BarnettBS-Adid not finish

PowerWalk: Women

7 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Michelle CochranePO-A12-0.51:01:00
2Lorraine TomlinsNo club membership12-0.51:01:00
3Pat MiethkePO-A12-11:02:10
4Amelie Langerson?No club membership111:00:00
5Katherine HigginsNo club membership85:11
6Jody HigginsNo club membership857:11
7Anita WongNo club membership81:00:00

PowerWalk: Teams

4 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Geoff BarkerNo club membership10-0.51:01:00
1Monika ShortNo club membership10-0.51:01:00
2Nick GreenNo club membership71:02:21
2Peter GreenNo club membership71:02:21

Please report errors in the result list to the organiser.