Orienteering Australia

Official results for ACT Classic Series: ACT League #3, Mt Clear

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: ACT Classic Series: ACT League #3, Mt Clear
Organiser: Bushflyers
Date: Sunday 2 May 2021

Help us making our events better by filling out the participant questionnaire in 4 days at latest! (be the first to respond)

Classes: Show all | Hard1: MOpen | Hard1: MJunr | Hard1: MMstr | Hard1: WOpen | Hard1: WJunr | Hard1: WMstr | Hard1: Teams | Hard2: MOpen | Hard2: MJunr | Hard2: MMstr | Hard2: WOpen | Hard2: WJunr | Hard2: WMstr | Hard2: Teams | Hard3: MOpen | Hard3: MJunr | Hard3: MMstr | Hard3: WOpen | Hard3: WJunr | Hard3: WMstr | Hard3: Teams | Hard4: MOpen | Hard4: MJunr | Hard4: MMstr | Hard4: WOpen | Hard4: WJunr | Hard4: WMstr | Hard4: Teams | Hard5: MOpen | Hard5: MJunr | Hard5: MMstr | Hard5: WOpen | Hard5: WJunr | Hard5: WMstr | Hard5: Teams | Mod1: MOpen | Mod1: MJunr | Mod1: MMstr | Mod1: WOpen | Mod1: WJunr | Mod1: WMstr | Mod1: Teams | Mod2: MOpen | Mod2: MJunr | Mod2: MMstr | Mod2: WOpen | Mod2: WJunr | Mod2: WMstr | Mod2: Teams | Easy: Mopen | Easy: MJunr | Easy: MMstr | Easy: WOpen | Easy: WJunr | Easy: WMstr | Easy: Teams | VEasy: MOpen | VEasy: MJunr | VEasy: MMstr | VEasy: WOpen | VEasy: WJunr | VEasy: WMstr | VEasy: Teams

Hard1: MOpen

9 600 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Patrick MillerBushflyers1:24:598:51

Hard1: MJunr

9 600 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ewan ShinglerBig Foot Orienteers1:19:228:16

Hard1: MMstr

9 600 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Matthew CraneAbominable O-Men1:25:228:53
2Martin DentRed Roos1:35:59+10:379:59
Grant BattersbyWeston Emusmispunched
Tim CochraneParawanga Orienteersmispunched
Ben RattrayRed Roosdid not finish

Hard2: MOpen

8 400 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
Robert HembrowOnkaparinga Hills Orienteering Clubmispunched

Hard2: MJunr

8 400 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1David StocksCBR Cockatoos1:09:338:16
2Toby LangBushflyers2:18:38+1:09:0516:30

Hard2: MMstr

8 400 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Jock DavisBig Foot Orienteers1:20:069:32
2Jon GlanvilleParawanga Orienteers2:29:46+1:09:4017:49
3Nathan GuinnessParawanga Orienteers2:30:36+1:10:3017:55
4Jordic PellefigueParawanga Orienteers3:19:54+1:59:4823:47
Anthony SlatyerParawanga Orienteersmispunched
Peter MillerBushflyersmispunched
Andrew CheffersWeston Emusmispunched

Hard2: WJunr

8 400 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Elise PalethorpeBushflyers2:15:2316:07

Hard2: WMstr

8 400 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Grace CraneAbominable O-Men1:27:2210:24

Hard3: MOpen

6 400 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Mark GregsonRed Roos59:229:16
2Fedor IskhakovRed Roos1:14:58+15:3611:42
3Davin FifieldRed Roos1:46:29+47:0716:38
4Ari PiiroinenBushflyers1:52:15+52:5317:32

Hard3: MJunr

6 400 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Owen RadajewskiParawanga Orienteers1:06:2710:22
2Joseph WilsonBushflyers1:10:15+3:4810:58
3Patrick Shelton AgarAbominable O-Men2:04:27+58:0019:26

Hard3: MMstr

6 400 m, 14 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Tate NeedhamRed Roos1:04:3410:05
2Andrew SlatteryRed Roos1:05:26+0:5210:13
3Eoin RotheryRed Roos1:09:01+4:2710:47
4John Shelton AgarAbominable O-Men1:24:55+20:2113:16
5James HeyesParawanga Orienteers1:25:11+20:3713:18
6Matthew PurcellGrammar Senior1:29:35+25:0113:59
7Michael RadajewskiParawanga Orienteers1:33:11+28:3714:33
8John ScownAbominable O-Men1:37:33+32:5915:14
9Phil WalkerParawanga Orienteers1:49:15+44:4117:04
10Michael BurtRed Roos1:51:37+47:0317:26
11Tony GarrParawanga Orienteers2:06:59+1:02:2519:50
12Martin EtheringtonParawanga Orienteers2:40:56+1:36:2225:08
Stephen GoggsRed Roosmispunched
Grant BluettAbominable O-Menmispunched

Hard3: WOpen

6 400 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Brigitta Hembrow GerseyOnkaparinga Hills Orienteering Club1:56:1518:09

Hard3: WJunr

6 400 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Natalie MillerBushflyers1:14:0011:33
2Justine HobsonBushflyers1:28:13+14:1313:47

Hard3: WMstr

6 400 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Shannon JonesAbominable O-Men1:18:1912:14
2Marina IskhakovaRed Roos1:19:58+1:3912:29
3Mace NeveRed Roos1:22:38+4:1912:54
4Kathie DentRed Roos1:36:01+17:4215:00
5Alison InglisBushflyers1:43:00+24:4116:05
6Anna HasanParawanga Orienteers1:56:03+37:4418:07
7Chris StocksBushflyers2:17:53+59:3421:32

Hard4: MOpen

4 400 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Eric WainwrightRed Roos1:51:5525:26
2Hugh MooreRed Roos1:57:18+5:2326:39
Ian CrellinParawanga Orienteersmispunched

Hard4: MMstr

4 400 m, 15 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Bruce BowenParawanga Orienteers57:3513:05
2Robert AllisonRed Roos1:07:33+9:5815:21
3Andrew Cumming ThomParawanga Orienteers1:08:34+10:5915:35
4Bill JonesRed Roos1:09:27+11:5215:47
5Greg WilsonBushflyers1:21:30+23:5518:31
6Samuel WilsonRed Roos1:22:00+24:2518:38
7Andrew HobsonBushflyers1:25:34+27:5919:26
8Keith FifieldRed Roos1:30:10+32:3520:29
9David HoggParawanga Orienteers1:42:45+45:1023:21
10Jose ZapataRed Roos1:43:02+45:2723:24
11Christopher WardAbominable O-Men2:01:24+1:03:4927:35
12John HardingParawanga Orienteers2:11:22+1:13:4729:51
13Michael MitchellBushflyers2:12:43+1:15:0830:09
14Alan SargeantBushflyers2:34:04+1:36:2935:00
David JenkinsBushflyersmispunched

Hard4: WJunr

4 400 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Zoe TerrillBushflyers1:20:1918:15
Ingrid Shelton AgarAbominable O-Mendid not finish

Hard4: WMstr

4 400 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Phoebe DentRed Roos59:1413:27
2Silke SpeierBushflyers1:22:50+23:3618:49
3Edith GrayAbominable O-Men1:40:54+41:4022:55
4Nicola NyghBig Foot Orienteers2:09:12+1:09:5829:21
5Deirdre SharkeyParawanga Orienteers2:09:33+1:10:1929:26
6Pat MiethkeParawanga Orienteers2:32:16+1:33:0234:36
7Sue GarrParawanga Orienteers2:33:35+1:34:2134:54

Hard5: MOpen

2 800 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Frank IngwersenParawanga Orienteers1:24:4130:14

Hard5: MMstr

2 800 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1John HodsdonSouthern Highlands Orienteers54:4119:31
2John SuttonRed Roos56:18+1:3720:06
3Pauli PiiroinenBushflyers1:01:20+6:3921:54
Robert MouattRed Roosmispunched

Hard5: WMstr

2 800 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Liz AbbottParawanga Orienteers43:1215:25
2Valerie BarkerBushflyers46:11+2:5916:29
3Val HodsdonSouthern Highlands Orienteers49:59+6:4717:51
4Ann ScownAbominable O-Men1:01:26+18:1421:56
5Kerryne JonesRed Roos1:02:20+19:0822:15
6Barbara MartinParawanga Orienteers1:04:23+21:1122:59
7Ann SuttonRed Roos1:06:48+23:3623:51
8Judy AllisonRed Roos1:07:02+23:5023:56
9Shannan ForrestParawanga Orienteers1:07:14+24:0224:00
10Coral DowBushflyers1:16:14+33:0227:13
11Sandra HoggParawanga Orienteers1:33:05+49:5333:14

Mod1: MJunr

4 400 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Elye DentRed Roos56:3012:50
2Hayden DentRed Roos56:51+0:2112:55
3Joshua MansellBushflyers1:13:51+17:2116:47
Aidan GuinnessParawanga Orienteersmispunched

Mod1: WOpen

4 400 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
Judith ColmanBushflyersmispunched

Mod1: WJunr

4 400 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Teagan GuinnessParawanga Orienteers2:29:1333:54

Mod1: WMstr

4 400 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
Vicky MansellBushflyersdid not finish

Mod1: Teams

4 400 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Wayne GregsonRed Roos1:36:5122:00

Mod2: MOpen

3 200 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Michael TedeschiRed Roos1:02:5519:39
2Mary BullockBushflyers1:07:11+4:1620:59
3Hind NeedhamRed Roos1:10:04+7:0921:53

Mod2: MJunr

3 200 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
Ewan GregsonRed Roosmispunched

Mod2: WOpen

3 200 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Jill WalkerParawanga Orienteers1:06:3320:47

Mod2: WJunr

3 200 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Aoife RotheryRed Roos44:4113:57
2Alice RadajewskiParawanga Orienteers48:46+4:0515:14
3Ariadna IskhakovaRed Roos1:05:49+21:0820:34

Mod2: WMstr

3 200 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Susan HallissyBushflyers1:56:3136:24

Easy: MJunr

2 700 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ben MansellBushflyers45:0716:42

VEasy: MJunr

1 800 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Zaf Bluett-JonesAbominable O-Men21:0611:43
2Connor DentRed Roos21:58+0:5212:12

VEasy: WJunr

1 800 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Layla DentRed Roos18:5210:28
2Banjo Bluett-JonesAbominable O-Men23:54+5:0213:16
3Veronika IskhakovaRed Roos24:31+5:3913:37
4Florence CraneAbominable O-Men58:48+39:5632:40
Lola RattrayRed Roosmispunched
Amalia ZapataRed Roosmispunched
Tessa RadajewskiParawanga Orienteersdid not finish

Please report errors in the result list to the organiser.