Orienteering Australia

Official results for Melbourne City Race Prologue, Cremorne

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Melbourne City Race Prologue, Cremorne
Organiser: Dandenong Ranges Orienteering Club
Date: Saturday 17 April 2021

Classes: Show all | Long | Medium | Short

Course 1 Long

5 000 m, 31 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1James RobertsonBG V20:344:06
2Ricky ThackrayBO W20:40+0:064:08
3Toby CooperBK V21:49+1:154:21
4Andrew SlatteryRR A24:03+3:294:48
5Daniel StottYV V24:07+3:334:49
5Gavin BennetteYV V24:07+3:334:49
7Stephen DunbarBK V25:58+5:245:11 Download route in GPX format
8Mark BaxterNE V26:41+6:075:20
9Rhys EddyDR V28:04+7:305:36
10Ian DaviesDR V29:00+8:265:48
11Jayne SalesMF V32:31+11:576:30
12Helen WalpoleDR V32:43+12:096:32
13Zoe MellingUR N33:03+12:296:36
14Andrew McCarthyCAS V33:15+12:416:39 Download route in GPX format
15Stephen CollinsBK V33:24+12:506:40
16Stuart McWilliamDR V36:32+15:587:18
17Greg WilsonBS A39:20+18:467:52
18Philippa Lohmeyer-CollinsBK V41:17+20:438:15
19Jacqui WhiteDR V41:48+21:148:21
20Joel YoungMT Q45:07+24:339:01
21Susan HallissyBS A48:50+28:169:46
22Tash ThackrayBK V56:29+35:5511:17
23Nicola YanCAS V56:48+36:1411:21
24Van Mintello GalmanCAS V58:01+37:2711:36
25Audrik TeniosoCAS V59:58+39:2411:59
26Lorenzo DoromalCAS V1:00:22+39:4812:04
27Anne CorderoCAS V1:18:46+58:1215:45
28Vennel LamasanCAS V1:23:08+1:02:3416:37
29Maria TumaruCAS V1:24:25+1:03:5116:53
Warwick DavisTK Vmispunched
Myron MyCAS Vdid not finish
Peter ChenDR Vdid not start
Melissa GangemiYV Vdid not start
Kate GavensBK Vdid not start
Istvan KerteszGO Ndid not start
Aston KeyMF Vdid not start
Jensen KeyMF Vdid not start
Tom LothianBK Vdid not start
Brodie NankervisMF Vdid not start

Course 2 Medium

4 000 m, 36 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Euan BestEV T20:485:12
2Sussan BestEV T22:46+1:585:41
3Ian DoddDR V23:57+3:095:59
4Maya BennetteYV V25:14+4:266:18
5Arabella PhillipsEV T25:47+4:596:26
6Andrew PerkinsDR V26:08+5:206:32
7Peter DalwoodDR V28:09+7:217:02
8Nick WakelingDR V28:30+7:427:07
9Zoe FlemingBK V28:32+7:447:08
10Vida FoxMF V28:33+7:457:08
11Phil BestEV T30:33+9:457:38
12Debbie DoddDR V33:18+12:308:19
13Claire AdamsBK V33:20+12:328:20
14Cian O'ReillyCAS V33:45+12:578:26
15Kate RiseleyMT Q34:32+13:448:38
16Greg TamblynBK V34:35+13:478:38
17Blake GordonEU V35:22+14:348:50
18Dennis TrewinYV V35:27+14:398:51
19Geoff AdamsBK V35:46+14:588:56
20Sophie BestEV T35:49+15:018:57
21Peter YeatesDR V36:25+15:379:06
22Ben FultonNE V36:46+15:589:11
23Ben BythCAS V39:34+18:469:53
24Allison BythCAS V39:51+19:039:57
25Peter GroverDR V40:06+19:1810:01
26Jane BarnettBS A41:17+20:2910:19
27Sheila CollsYV V41:59+21:1110:29
28Pamela KingDR V43:11+22:2310:47
29Cecile NollCAS V44:19+23:3111:04
30Jean-luc NollCAS V44:48+24:0011:12
31Ainslie CumminsDR V47:30+26:4211:52
32Noel McVeyTK V48:03+27:1512:00
33Robert CollisCAS V50:12+29:2412:33
34Ilze YeatesDR V55:30+34:4213:52
Eric WainwrightRR Amispunched
Jeff HughesNE Vmispunched
Wilma DelucaCAS Vdid not start
Nikolett HalmaiGO Ndid not start
Milla KeyMF Vdid not start
Warren KeyMF Vdid not start
Ron ScholesYV Vdid not start

Course 3 Short

2 400 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1John GavensBK V15:206:23
2Joel CrothersDR V15:33+0:136:28
3Judi HerkesBK V16:54+1:347:02
4Lydia StottYV V21:59+6:399:09
5Heather LeslieBK V23:32+8:129:48
6Ian BakerBK V27:02+11:4211:15
7Helen AlexanderBK V28:30+13:1011:52
8Simone KraussGO N39:38+24:1816:30
9John McGuinnessCAS V40:37+25:1716:55
10Michael HubbertBK V43:32+28:1218:08
Emily WardropYV Vdid not start

Please report errors in the result list to the organiser.