Orienteering Australia

Official results for Buhot Creek South

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Buhot Creek South
Organiser: Toohey Forest Orienteers
Date: Sunday 4 October 2020

Classes: Show all | H1 | H2 | H3 | H4 | H5 | M1 | M2 | E | VE

Hard 1

7 000 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Ben SchulzUgly Gully Orienteers55:047:52
2Daniel GrayUgly Gully Orienteers59:45+4:418:32
3Lachlan HowardEnoggeroos1:12:38+17:3410:22
4Ryan GrayUgly Gully Orienteers1:13:43+18:3910:31
5Leo TheoharisNo club membership1:19:20+24:1611:20
6Brett StevensNo club membership1:24:02+28:5812:00
7Nick StablerNo club membership1:44:57+49:5314:59
Gary SutherlandNo club membershipmispunched
Dave CongreveEnoggeroosdid not start

Hard 2

5 700 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Meredith GrayUgly Gully Orienteers54:129:30
2William CoxRange Runners Orienteering Club1:03:52+9:4011:12
3Brenton GrayUgly Gully Orienteers1:09:02+14:5012:06
4Mikaela GrayUgly Gully Orienteers1:11:30+17:1812:32
5Geoff PeckToohey Forest Orienteers1:20:54+26:4214:11
6Stewart MeelenRange Runners Orienteering Club1:21:01+26:4914:12
7Richard CrossleyEnoggeroos1:37:16+43:0417:03

Hard 3

4 600 m, 14 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Tim McIntyreUgly Gully Orienteers44:399:42
2Ross McGinnisSunshine Orienteers Club49:16+4:3710:42
3Eric SmythSunshine Orienteers Club50:38+5:5911:00
4Su Yan TayUgly Gully Orienteers52:30+7:5111:24
5Tony BryantEnoggeroos56:15+11:3612:13
6Malcolm PowellUgly Gully Orienteers56:31+11:5212:17
7Robert RapkinsEnoggeroos56:48+12:0912:20 Download route in GPX format
8Murray PowellUgly Gully Orienteers57:05+12:2612:24
9Rubin SmythSunshine Orienteers Club1:01:16+16:3713:19
10Dave EbzeryNo club membership1:03:52+19:1313:53
11David SchulzToohey Forest Orienteers1:09:30+24:5115:06
12Mark PetrieSunshine Orienteers Club1:26:39+42:0018:50
13Henry SmythSunshine Orienteers Club1:34:19+49:4020:30
Sam & Bob RobinsonNo club membershipmispunched
Dylan BryantEnoggeroosdid not start

Hard 4

3 700 m, 17 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Peter RussellSunshine Orienteers Club41:1111:07
2Kristine Cairns-TraceyUgly Gully Orienteers45:40+4:2912:20
3Lauren MurrayNo club membership49:01+7:5013:14
4Michelle SchulzUgly Gully Orienteers50:15+9:0413:34
5Guy PigerreUgly Gully Orienteers57:17+16:0615:28
6Kathy PetrieSunshine Orienteers Club59:46+18:3516:09
7Juliana de NooyUgly Gully Orienteers59:53+18:4216:11
8Frances PowellUgly Gully Orienteers1:02:07+20:5616:47
9Lucy PeljoEnoggeroos1:07:33+26:2218:15
10Joshua NewnesEnoggeroos1:16:21+35:1020:38
11Ingrid AulikeUgly Gully Orienteers1:26:18+45:0723:19
12Jeff RobinsonNo club membership1:39:17+58:0626:50
13Lee MurrayNo club membership1:46:03+1:04:5228:39
Trevor SauerSunshine Orienteers Clubmispunched
Mark MurrayNo club membershipmispunched
Ben MurrayNo club membershipmispunched
Lynda RapkinsEnoggeroosdid not finish

Hard 5

2 600 m, 12 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Judith HayToohey Forest Orienteers48:2418:36
2Matthew RossToohey Forest Orienteers48:27+0:0318:38
3Jim BowlingEnoggeroos52:50+4:2620:19
4Jennifer SchulzToohey Forest Orienteers58:15+9:5122:24
5Tony Tavner-CornerToohey Forest Orienteers58:43+10:1922:35
6Fiona McIntyreUgly Gully Orienteers1:02:54+14:3024:11
7Johanna Tavner-CornerToohey Forest Orienteers1:03:37+15:1324:28
8Angela LissettNo club membership1:08:00+19:3626:09
9Andrew Mac NeillNo club membership1:08:16+19:5226:15
10Neville CobboldUgly Gully Orienteers1:08:57+20:3326:31
11Rhonda BowlingEnoggeroos1:19:06+30:4230:25
Alan W CoxToohey Forest Orienteersmispunched

Moderate 1

3 300 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Miles BryantEnoggeroos44:5513:36
2Hugo Taunton-BurnetEnoggeroos1:05:38+20:4319:53
3Alison BryantEnoggeroos1:13:07+28:1222:09
4Michelle-Renee JaneNo club membership1:19:57+35:0224:13

Moderate 2

2 500 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Fiona CrossleyEnoggeroos1:12:0428:49
2Stephen EllulNo club membership1:59:28+47:2447:47

Easy

1 900 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Thomas CaristoEnoggeroos14:187:31
2Eric Taunton-BurnetEnoggeroos22:56+8:3812:04
3Ed Taunton-BurnetEnoggeroos23:07+8:4912:10
4Indigo NewnesEnoggeroos28:36+14:1815:03
5Elin SchulzUgly Gully Orienteers43:14+28:5622:45
Callum BryantEnoggeroosdid not start

Very Easy

1 500 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Luca SchulzUgly Gully Orienteers12:398:26
2Franklin SmythSunshine Orienteers Club25:22+12:4316:54
3Owen SmythSunshine Orienteers Club26:54+14:1517:56
4Alex CaristoEnoggeroos31:11+18:3220:47
5Fiona CaristoEnoggeroos31:18+18:3920:52
6Lucas RyanNo club membership42:36+29:5728:24
7Joanna RyanNo club membership43:16+30:3728:50
8Nina RyanNo club membership43:20+30:4128:53

Please report errors in the result list to the organiser.