Orienteering Australia

Official results for Crows Nest MTBO

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Crows Nest MTBO
Organiser: Range Runners Orienteering Club
Date: Sunday 27 June 2021

Classes: Show all | W14 | W16 | W20 | W21 | W40 | W50 | W60 | W70 | M14 | M16 | M20 | M21 | M40 | M50 | M60 | M70 | E-Bike | Long | Medium | Short | WOL

W16

15 500 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
Abbie LaneRR Qmispunched

W21

26 100 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Debbie GordonSO Q1:57:114:29
2Kate RiseleyMT Q2:11:36+14:255:02
3Jenny HillSO Q2:26:09+28:585:35

W40

25 400 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Jenny McConachySO Q1:48:064:15
Janelle SchaferSO Qmispunched

W50

19 800 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ulla HeikkilaSO Q1:42:285:10
Petrea RogersSO Qmispunched

W60

15 500 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Jan LevertonSO Q57:073:41
2Julie StantonSO Q1:07:54+10:474:22
3Norah SkiltonMT Q1:08:52+11:454:26
4Susie Williams BlissnerMT Q1:09:42+12:354:29
5Andrea HarrisPL Q1:19:55+22:485:09
6Jacquie RandUG Q1:47:42+50:356:56
Julie FisherEN Qmispunched

M14

15 500 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
Jed LaneRR Qmispunched
Harry ElmesNo club membershipmispunched

M16

19 800 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Henry SmythSO Q1:24:124:15

M20

26 100 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Rubin SmythSO Q2:00:214:36
2Oliver SchubertRR Q2:09:04+8:434:56

M21

33 900 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Joel YoungMT Q1:36:102:50
2Eric SmythSO Q1:48:55+12:453:12
3Andrew PinsentNo club membership2:28:17+52:074:22
4David HillSO Q2:35:51+59:414:35

M40

26 100 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Stuart GordonSO Q1:41:093:52
2Peter JorgensenSO Q1:48:52+7:434:10
3Craig JeffsMT Q1:57:18+16:094:29
4Michael SchaferSO Q2:08:53+27:444:56
5Jon DiscombeMT Q2:47:44+1:06:356:25
6Robert MilneMT Q2:50:39+1:09:306:32
Hunter BeirneRR Qmispunched

M50

25 400 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Craig SteffensMT Q1:09:412:44
2Cam SchubertRR Q1:26:25+16:443:24
3Andrew BrennanRR Q1:37:04+27:233:49
4Cameron WilliamsRR Q1:38:18+28:373:52
5Randall LathamSO Q1:52:07+42:264:24
6Richard LaneRR Q1:58:30+48:494:39

M60

19 800 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Gordon BossleyMT Q1:15:083:47
2Mark PetrieSO Q1:16:40+1:323:52
3John SkiltonMT Q1:26:39+11:314:22
4David FirmanEN Q1:26:55+11:474:23
5Athol LesterMT Q1:31:33+16:254:37
6Brodie BassingthwaighteRR Q1:57:36+42:285:56
7Stephen HibbertMT Q2:08:39+53:316:29
8Iain DuncanSO Q2:14:36+59:286:47

M70

15 500 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Reid MoranTF Q56:343:38
2Bernie NicholsSO Q2:15:31+1:18:578:44
Tom SchultsUG Qmispunched

Long 35km

33 900 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Mark MurrayTF Q2:14:543:58
Steve AmorMT Qmispunched

Medium 25km

25 400 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
Peter YoungMT Qmispunched

Short 15km

15 500 m, 16 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Gavin BlissnerCAS Q56:063:37
2Amber HassallRR Q1:10:03+13:574:31
2Andrew HassallRR Q1:10:03+13:574:31
2Elliot HassallRR Q1:10:03+13:574:31
2Skye HassallRR Q1:10:03+13:574:31
6Rachel TaylorSO Q1:39:22+43:166:24
7Dion TaylorSO Q1:39:24+43:186:24
8Doug SeymourNo club membership1:47:38+51:326:56
9John AdamsNo club membership2:01:26+1:05:207:50
10Isaac AdamsNo club membership2:01:38+1:05:327:50
11Samuel HallUG Q2:19:00+1:22:548:58
11Thomas HallUG Q2:19:00+1:22:548:58
11Toby HallUG Q2:19:00+1:22:548:58
14Franklin SmythSO Q2:26:39+1:30:339:27
15Taria SmythSO Q2:26:48+1:30:429:28
Anthony PeartMT Qmispunched

Women Open Long

33 900 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Kim BeckinsaleSO Q2:21:444:10

Please report errors in the result list to the organiser.