Orienteering Australia

Official results for ACT Sprint Series #3: Deakin Offices

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: ACT Sprint Series #3: Deakin Offices
Organiser: Orienteering ACT
Date: Sunday 17 January 2021

Classes: Show all | Men: Open | Men: Junior | Men: Masters | Women: Open | Women: Junior | Women: Masters

Men: Open

3 470 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Paul de JonghBushflyers15:334:28
2Sam MoorbyCAS A30:34+15:018:48
3Thomas HyslopNo club membership38:05+22:3210:58

Men: Junior

3 470 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Andrew KerrParawanga Orienteers15:524:34
2David StocksBushflyers15:59+0:074:36
3Elye DentRed Roos18:54+3:025:26
4Hayden DentRed Roos21:09+5:176:05
5Joseph WilsonBushflyers22:54+7:026:35
6William LavertyGrammar Senior28:04+12:128:05
7Connor DentRed Roos29:53+14:018:36
8Sam MorrisBennelong Northside Orienteers1:02:26+46:3417:59
Alex RicksRed Roosmispunched

Men: Masters

3 470 m, 44 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Martin DentRed Roos15:134:23
2Matthew CraneAbominable O-Men15:52+0:394:34
3Grant BluettAbominable O-Men16:15+1:024:40
4Mark BourneAbominable O-Men16:30+1:174:45
5Matthew StocksBushflyers18:19+3:065:16
6Andy HoggParawanga Orienteers18:43+3:305:23
7Tate NeedhamRed Roos18:48+3:355:25
8Eric MorrisBennelong Northside Orienteers18:55+3:425:27
9Matthew PurcellGrammar Senior20:13+5:005:49
10Ken MansellBushflyers20:33+5:205:55
11Andrew SlatteryRed Roos21:40+6:276:14
12Jon GlanvilleParawanga Orienteers24:49+9:367:09
13Bruce BowenParawanga Orienteers25:08+9:557:14
14Andrew HobsonBushflyers25:32+10:197:21
15Phil WalkerParawanga Orienteers25:34+10:217:22
16Jose ZapataRed Roos26:00+10:477:29
17Rohan HyslopParawanga Orienteers26:35+11:227:39
18Andrew CheffersWeston Emus27:18+12:057:52
19Kieran MacdonellNo club membership27:19+12:067:52
20John Shelton AgarAbominable O-Men27:40+12:277:58
21Greg WilsonBushflyers27:56+12:438:02
22Greg LaneParawanga Orienteers27:58+12:458:03
23Eoin RotheryRed Roos28:26+13:138:11
24Bill JonesRed Roos28:41+13:288:15
25Wayne GregsonRed Roos29:33+14:208:30
26Stephen GoggsRed Roos29:43+14:308:33
27Tony GarrParawanga Orienteers29:44+14:318:34
28Darryl ErbacherParawanga Orienteers30:55+15:428:54
29Peter AntcliffBushflyers31:52+16:399:11
30Maurice PattenRed Roos32:52+17:399:28
31Michael BurtRed Roos33:08+17:559:32
32Keith FifieldRed Roos33:37+18:249:41
33Eric WainwrightRed Roos34:17+19:049:52
34Martin WehnerWeston Emus36:05+20:5210:23
35David HoggParawanga Orienteers36:29+21:1610:30
36Alan ThompsonRed Roos41:36+26:2311:59
37John SpoonerParawanga Orienteers42:47+27:3412:19
38Mike BiboudisBushflyers1:09:24+54:1120:00
Bryant AllenParawanga Orienteersmispunched
Hermann WehnerWeston Emusmispunched
John SuominenWeston Emusmispunched
David JenkinsBushflyersmispunched
Andrew Cumming ThomParawanga Orienteersmispunched
Bruce BarnettBushflyersmispunched

Women: Open

3 470 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Rebecca TedeschiRed Roos40:5911:48

Women: Junior

3 470 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Justine HobsonBushflyers25:027:12
Katy HoggParawanga Orienteersdid not finish

Women: Masters

3 470 m, 31 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Shannon JonesAbominable O-Men18:135:14
2Grace CraneAbominable O-Men20:43+2:305:58
3Cath ChalmersRed Roos23:35+5:226:47
4Ana HercegParawanga Orienteers23:53+5:406:52
5Clare LonerganNo club membership25:28+7:157:20
6Cathy HoggParawanga Orienteers25:56+7:437:28
7Allison JonesRed Roos26:11+7:587:32
8Natalie SmithParawanga Orienteers27:02+8:497:47
9Phoebe DentRed Roos27:13+9:007:50
10Chris StocksBushflyers29:19+11:068:26
11Liz AbbottParawanga Orienteers29:26+11:138:28
12Monika BinderParawanga Orienteers32:42+14:299:25
13Jennifer WebbAbominable O-Men32:46+14:339:26
14Sue GarrParawanga Orienteers32:59+14:469:30
15Valerie BarkerBushflyers33:33+15:209:40
16Jo HobsonBushflyers36:58+18:4510:39
17Michelle CochraneParawanga Orienteers38:56+20:4311:13
18Amy TingRed Roos39:50+21:3711:28
19Pat MiethkeParawanga Orienteers40:18+22:0511:36
20Elise KennedyBennelong Northside Orienteers41:04+22:5111:50
21Hind NeedhamRed Roos41:10+22:5711:51
22Barbara MartinParawanga Orienteers41:43+23:3012:01
23Susan HallissyBushflyers43:42+25:2912:35
24Kirsten WehnerWeston Emus45:13+27:0013:01
25Lynwen ConnickBushflyers45:18+27:0513:03
26Jill WalkerParawanga Orienteers47:39+29:2613:43
27Sandra HoggParawanga Orienteers1:05:17+47:0418:48
28Susan FordAbominable O-Men1:08:02+49:4919:36
Sonya LoveBushflyersmispunched
Kathie DentRed Roosmispunched
Elizabeth DunbarParawanga Orienteersdid not finish

Please report errors in the result list to the organiser.