Orienteering Australia

Official results for ACT Sprint Series #8: University of Canberra

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: ACT Sprint Series #8: University of Canberra
Organiser: Orienteering ACT
Date: Sunday 21 February 2021

Classes: Show all | Men: Open | Men: Junior | Men: Masters | Women: Open | Women: Junior | Women: Masters

Men: Open

3 200 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Sam MoorbyRed Roos36:2511:22

Men: Junior

3 200 m, 17 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1David StocksBushflyers20:276:23
2Andrew KerrParawanga Orienteers21:42+1:156:46
3Owen RadajewskiParawanga Orienteers25:01+4:347:49
4Elye DentRed Roos25:21+4:547:55
5Toby LangBushflyers27:10+6:438:29
6William LavertyGrammar Senior31:27+11:009:49
7Alex RicksRed Roos34:59+14:3210:55
8Kelvin MengUringa Orienteers39:17+18:5012:16
9Michael GuthrieParawanga Orienteers40:40+20:1312:42
10Thomas HyslopParawanga Orienteers42:37+22:1013:19
11Zaf Bluett-JonesAbominable O-Men47:09+26:4214:44
12Henry GotzingerGrammar Senior47:46+27:1914:55
13Sam MorrisBennelong Northside Orienteers1:01:06+40:3919:05
14Sandy WilkinsonBushflyers1:06:51+46:2420:53
Peter AndersenBushflyersmispunched
Julian WilliamsonBushflyersmispunched
Ross WilkinsonBushflyersmispunched

Men: Masters

3 200 m, 45 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Martin DentRed Roos19:196:02
2Grant BluettAbominable O-Men20:02+0:436:15
3Mark BourneAbominable O-Men21:00+1:416:33
4Dave MeyerRed Roos22:57+3:387:10
5Andy HoggParawanga Orienteers23:21+4:027:17
6Matthew StocksBushflyers23:58+4:397:29
7Jonathan RicksRed Roos25:16+5:577:53
8Tate NeedhamRed Roos25:19+6:007:54
9Andrew SlatteryRed Roos25:38+6:198:00
10Ben RattrayRed Roos25:53+6:348:05
11Matthew PurcellGrammar Senior26:10+6:518:10
12Grant McDonaldAbominable O-Men30:18+10:599:28
13Anthony CoxCOLE32:13+12:5410:04
14Kieran MacdonellNo club membership32:53+13:3410:16
15Bruce BowenParawanga Orienteers34:30+15:1110:46
16Chris AndersenBushflyers34:40+15:2110:50
17Greg WilsonBushflyers34:52+15:3310:53
18Jon GlanvilleParawanga Orienteers35:27+16:0811:04
19Andrew HobsonBushflyers35:38+16:1911:08
20Jose ZapataRed Roos36:45+17:2611:29
21Peter AntcliffBushflyers37:39+18:2011:45
22Tony GarrParawanga Orienteers38:14+18:5511:56
23Michael RadajewskiParawanga Orienteers38:55+19:3612:09
24Bill JonesRed Roos40:10+20:5112:33
25John Shelton AgarAbominable O-Men41:43+22:2413:02
26Robert AllisonRed Roos42:42+23:2313:20
27Michael BurtRed Roos42:52+23:3313:23
28Maurice PattenRed Roos43:01+23:4213:26
29Michael MitchellBushflyers47:23+28:0414:48
30Martin WehnerWeston Emus50:40+31:2115:50
31David HoggParawanga Orienteers56:13+36:5417:34
32Darryl ErbacherParawanga Orienteers58:33+39:1418:17
33John SpoonerParawanga Orienteers1:02:45+43:2619:36
34Michael TedeschiRed Roos1:07:29+48:1021:05
35John HardingParawanga Orienteers1:10:46+51:2722:06
Hermann WehnerWeston Emusmispunched
Toby BellwoodRed Roosmispunched
Dennis TrewinYarra Valley Orienteering Clubmispunched
Eric WainwrightRed Roosmispunched
Scott WilkinsonBushflyersmispunched
John SuominenWeston Emusmispunched
David JenkinsBushflyersmispunched
Jialu MengCAS Nmispunched
Ian MeyerSouthern Highlands Orienteersdid not finish
Wayne GregsonRed Roosdid not finish

Women: Open

3 200 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Carys ConnickBushflyers33:4510:32
2Phoebe DentRed Roos36:02+2:1711:15
3Rebecca TedeschiRed Roos1:03:27+29:4219:49

Women: Junior

3 200 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Alice RadajewskiParawanga Orienteers59:5118:42
Elizabeth AndersenBushflyersmispunched
Harriet WilliamsonBushflyersmispunched
Tessa RadajewskiParawanga Orienteersmispunched

Women: Masters

3 200 m, 33 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Shannon JonesAbominable O-Men22:547:09
2Kathie DentRed Roos24:02+1:087:30
3Grace CraneAbominable O-Men26:08+3:148:10
4Mace NeveRed Roos28:16+5:228:50
5Ana HercegParawanga Orienteers32:05+9:1110:01
6Natalie SmithParawanga Orienteers36:53+13:5911:31
6Cathy HoggParawanga Orienteers36:53+13:5911:31
8Edith GrayAbominable O-Men38:00+15:0611:52
9Susanne HarryssonBushflyers38:20+15:2611:58
10Silke SpeierBushflyers39:24+16:3012:18
11Sally KingslandBushflyers41:10+18:1612:51
12Valerie BarkerBushflyers41:38+18:4413:00
13Mary McDonaldAbominable O-Men42:38+19:4413:19
14Elizabeth DunbarParawanga Orienteers47:36+24:4214:52
15Judy AllisonRed Roos49:35+26:4115:29
16Lynwen ConnickBushflyers51:14+28:2016:00
17Michelle CochraneParawanga Orienteers51:17+28:2316:01
18Kirsten WehnerWeston Emus53:35+30:4116:44
19Jackie TrotterRed Roos53:50+30:5616:49
20Hind NeedhamRed Roos54:00+31:0616:52
21Jennifer WebbAbominable O-Men54:26+31:3217:00
22Susan FordAbominable O-Men54:27+31:3317:00
23Barbara MartinParawanga Orienteers54:54+32:0017:09
24Pat MiethkeParawanga Orienteers54:55+32:0117:09
25Susan HallissyBushflyers56:03+33:0917:30
26Elise KennedyBennelong Northside Orienteers1:01:12+38:1819:07
27Leanne WilkinsonBushflyers1:03:21+40:2719:47
28Ann IngwersenParawanga Orienteers1:05:13+42:1920:22
29Coral DowBushflyers1:33:40+1:10:4629:16
Sandra HoggParawanga Orienteersmispunched
Liz AbbottParawanga Orienteersmispunched
Deirdre SharkeyParawanga Orienteersmispunched
Emily MeyerRed Roosdid not finish

Please report errors in the result list to the organiser.