Orienteering Australia

Official results for ACT Sprint Series #10: AIS

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: ACT Sprint Series #10: AIS
Organiser: Orienteering ACT
Date: Sunday 14 March 2021

Classes: Show all | Men: Open | Men: Junior | Men: Masters | Women: Open | Women: Junior | Women: Masters

Men: Open

2 900 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Paul de JonghBushflyers18:146:17
2Ryan StocksBushflyers18:28+0:146:22
3Braedy JaugietisGrammar Senior23:23+5:098:03
Sam MoorbyRed Roosmispunched

Men: Junior

2 900 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Joseph WilsonBushflyers26:589:17
2William LavertyGrammar Senior30:52+3:5410:38
3Alex RicksRed Roos33:41+6:4311:36
4Michael GuthrieParawanga Orienteers34:33+7:3511:54
5William ThompsonGrammar Senior36:34+9:3612:36
Henry GotzingerGrammar Seniormispunched

Men: Masters

2 900 m, 28 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Gareth CandyAbominable O-Men18:286:22
2Ben RattrayRed Roos19:50+1:226:50
3Dave MeyerRed Roos20:38+2:107:06
4Tate NeedhamRed Roos22:39+4:117:48
5Eric MorrisBennelong Northside Orienteers22:54+4:267:53
6Jonathan RicksRed Roos23:58+5:308:15
7Ian MeyerSouthern Highlands Orienteers25:05+6:378:38
8Phil WalkerParawanga Orienteers28:33+10:059:50
9Greg LaneParawanga Orienteers30:35+12:0710:32
10Greg WilsonBushflyers30:51+12:2310:38
11Jon GlanvilleParawanga Orienteers31:32+13:0410:52
12Andrew HobsonBushflyers31:53+13:2510:59
13Peter AntcliffBushflyers32:34+14:0611:13
14Tony GarrParawanga Orienteers33:13+14:4511:27
15Eric WainwrightRed Roos35:28+17:0012:13
16David JenkinsBushflyers36:31+18:0312:35
17Keith FifieldRed Roos38:15+19:4713:11
18Maurice PattenRed Roos40:41+22:1314:01
19Andrew Cumming ThomParawanga Orienteers40:49+22:2114:04
20Robert AllisonRed Roos43:40+25:1215:03
21Martin WehnerWeston Emus45:48+27:2015:47
22David HoggParawanga Orienteers47:15+28:4716:17
23John HardingParawanga Orienteers1:01:29+43:0121:12
24Dick OgilvieUringa Orienteers1:08:48+50:2023:43
Matthew PurcellGrammar Seniormispunched
Rohan HyslopParawanga Orienteersmispunched
Fedor IskhakovRed Roosmispunched
John SuominenWeston Emusdid not finish

Women: Junior

2 900 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Justine HobsonBushflyers28:139:43
2Alice RadajewskiParawanga Orienteers39:15+11:0213:32
Tessa RadajewskiParawanga Orienteersmispunched

Women: Masters

2 900 m, 20 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Shannon JonesAbominable O-Men21:087:17
2Marina IskhakovaRed Roos25:04+3:568:38
3Mace NeveRed Roos25:51+4:438:54
4Cath ChalmersRed Roos29:11+8:0310:03
5Ana HercegParawanga Orienteers29:26+8:1810:08
6Phoebe DentRed Roos32:40+11:3211:15
7Kelly CandyAbominable O-Men32:42+11:3411:16
8Sue GarrParawanga Orienteers34:02+12:5411:44
9Deirdre SharkeyParawanga Orienteers35:28+14:2012:13
10Susanne HarryssonBushflyers37:30+16:2212:55
11Judy AllisonRed Roos40:06+18:5813:49
12Valerie BarkerBushflyers40:29+19:2113:57
13Michelle CochraneParawanga Orienteers47:26+26:1816:21
14Lynwen ConnickBushflyers49:25+28:1717:02
15Carol HardingBushflyers49:55+28:4717:12
16Pat MiethkeParawanga Orienteers50:56+29:4817:33
17Jennifer WebbAbominable O-Men54:30+33:2218:47
17Susan FordAbominable O-Men54:30+33:2218:47
Colleen MockParawanga Orienteersmispunched
Barbara MartinParawanga Orienteersdid not finish

Please report errors in the result list to the organiser.