Orienteering Australia

Official results for MTBO SS1 - Sippy Downs

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: MTBO SS1 - Sippy Downs
Organiser: Sunshine Orienteers Club
Date: Sunday 14 March 2021

Classes: Show all | W14 | W16 | W20 | W21 | WOL | W40 | W50 | W60 | W70 | M14 | M16 | M20 | M21 | M40 | M50 | M60 | M70 | E-bike | Short | Medium | Long | 90 min

W21

12 500 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime R
1Debbie GordonSunshine Orienteers Club56:18
2Courtney GoodacreSunshine Orienteers Club57:47
3Taria SmythSunshine Orienteers Club1:02:57
4Christina FiduciosoSunshine Orienteers Club1:36:26

WOL

16 300 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime R
1Tamsin BarnesRange Runners Orienteering Club1:05:41

W40

10 000 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime R
1Lucy PeljoNo club membership1:13:34
Sylvia BurgessNo club membershipmispunched
Sarah PlowmanNo club membershipmispunched

W50

10 000 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime R
1Joanne RogersSunshine Orienteers Club51:08
2Jenny HillSunshine Orienteers Club52:34
3Janelle SchaferSunshine Orienteers Club54:20
Ulla HeikkilaSunshine Orienteers Clubdid not start

W60

10 000 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime R
1Jacquie RandUgly Gully Orienteers1:02:59
2Norah SkiltonMulti Terrain Bike Orienteers1:04:13
3Janet SouthernSunshine Orienteers Club1:35:03

M14

8 500 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime R
1Franklin SmythSunshine Orienteers Club1:13:44
Miles BryantEnoggeroosdid not start

M16

10 000 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime R
1Dylan BryantEnoggeroos35:11
2Henry SmythSunshine Orienteers Club49:22
3Joshua NewnesNo club membership56:23

M20

12 500 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime R
1Rubin SmythSunshine Orienteers Club54:22

M21

16 300 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime R
1Richard RobinsonSunshine Orienteers Club1:01:55
2David GomesSunshine Orienteers Club1:09:36
3Carter HamiltonSunshine Orienteers Club1:21:30
Ashton Trevor-RobertsMulti Terrain Bike Orienteersmispunched
Edwin Trevor-RobertsMulti Terrain Bike Orienteersmispunched

M40

12 500 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime R
1Tony BryantEnoggeroos48:26
2Stuart GordonSunshine Orienteers Club48:35
3Peter JorgensenSunshine Orienteers Club52:57
4Craig JeffsMulti Terrain Bike Orienteers53:35
Sam YaldenSunshine Orienteers Clubmispunched

M50

12 500 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime R
1Craig SteffensMulti Terrain Bike Orienteers41:28
2Tony HowesUgly Gully Orienteers46:14
3Darius CartwrightNo club membership52:40
4Randall LathamSunshine Orienteers Club1:08:55
5Dave CongreveEnoggeroos1:12:38

M60

12 500 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime R
1John SkiltonMulti Terrain Bike Orienteers45:35 Download route in GPX format
2Gordon BossleyMulti Terrain Bike Orienteers55:43
3David FirmanEnoggeroos58:52
4Michael SchaferSunshine Orienteers Club1:02:20
5Colin PearceDandenong Ranges Orienteering Club1:07:33
6Brodie BassingthwaighteRange Runners Orienteering Club1:17:55
7Stephen HibbertMulti Terrain Bike Orienteers1:22:15
8Iain DuncanSunshine Orienteers Club1:54:11
David HillSunshine Orienteers Clubmispunched

M70

10 000 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime R
1Reid MoranToohey Forest Orienteers50:05
2Anthony PeartMulti Terrain Bike Orienteers1:26:46
3Bernie NicholsSunshine Orienteers Club1:33:59
Tom SchultsUgly Gully Orienteersmispunched

Medium

12 500 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime R
1Tessa Trevor-RobertsMulti Terrain Bike Orienteers1:51:42
2Amelie Trevor-RobertsMulti Terrain Bike Orienteers1:51:56

Long

16 300 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime R
1Graham SvensenNo club membership1:08:18
2Stuart CoxSunshine Orienteers Club1:10:28
3Richard CrossleyEnoggeroos1:12:06
Johannes WeversNo club membershipmispunched

90 min score

24 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime R
1Oskar BoothNo club membership176001:03:22
2Gary FreudigmannNo club membership176001:03:28
3James WrightSunshine Orienteers Club176001:03:35
4Abbey AndersonNo club membership176001:15:24
5Rick AndersonNo club membership176001:15:29
6Hubertien WichersUgly Gully Orienteers176001:23:16
7Linda ThompsonSunshine Orienteers Club165001:21:55
8John AdamsNo club membership160001:21:33
9Isaac AdamsNo club membership160001:21:35
10Fiona CrossleyEnoggeroos155001:29:40
11Walter KelemenNo club membership149001:24:04
12Cameron ChurchillSunshine Orienteers Club147001:28:38
13Sue ClarkeNo club membership1470701:36:33
14Petrea RogersSunshine Orienteers Club142001:19:05
15Kyson Schloss,No club membership136001:24:58
16James HibberdSunshine Orienteers Club136001:27:38
17Lynley & Cooper Murtagh-BielbySunshine Orienteers Club136001:27:46
18Rachel TaylorSunshine Orienteers Club126001:21:40
19Dion TaylorSunshine Orienteers Club126001:21:41
20Bryan RossNo club membership1050058:44
21Jason TinnockCAS Q104001:19:56
22Luke BellNo club membership104001:28:30
23Richard WutzkeNo club membership67001:25:28
24Oliver BellNo club membershipcompleted

Please report errors in the result list to the organiser.