Orienteering Australia

Official results for MTBO SS3 - Beerburrum West

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: MTBO SS3 - Beerburrum West
Organiser: Sunshine Orienteers Club
Date: Sunday 16 May 2021

Classes: Show all | W14 | W16 | W20 | W21 | WOL | W40 | W50 | W60 | W70 | M14 | M16 | M20 | M21 | M40 | M50 | M60 | M70 | E-bike | Short | Medium | Long | Rec | 3HR

W21

19 900 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Courtney GoodacreSunshine Orienteers Club2:04:53
Jenny HillSunshine Orienteers Clubdisqualified
Debbie GordonSunshine Orienteers Clubmispunched

WOL

22 900 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Tamsin BarnesRange Runners Orienteering Club1:53:33
2Susie Williams BlissnerMulti Terrain Bike Orienteers2:42:09

W40

17 800 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Yoko OkudaNo club membership1:48:33
2Janelle SchaferSunshine Orienteers Club1:48:40
3Jenny McConachySunshine Orienteers Club1:52:08
Sarah PlowmanUgly Gully Orienteersdid not finish
Kellie StonierNo club membershipdid not start

W60

12 400 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Norah SkiltonMulti Terrain Bike Orienteers1:20:27

M14

12 400 m, 0 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
Toby HallUgly Gully Orienteersdid not start

M16

15 300 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Henry SmythSunshine Orienteers Club1:37:21

M20

19 900 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Rubin SmythSunshine Orienteers Club1:38:04

M21

22 900 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Richard RobinsonSunshine Orienteers Club1:48:41
2David GomesSunshine Orienteers Club2:05:05
3Michael SchaferSunshine Orienteers Club2:12:48
4Dale ValentineCAS Q2:19:50
5Andrew PinsentNo club membership2:24:19
6Carter HamiltonSunshine Orienteers Club2:51:18
Eric SmythSunshine Orienteers Clubdid not finish

M40

19 900 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Stuart GordonSunshine Orienteers Club1:26:51
2Peter JorgensenSunshine Orienteers Club1:38:40
3Craig JeffsMulti Terrain Bike Orienteers1:40:58
Cameron ChurchillNo club membershipmispunched

M50

17 800 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Craig SteffensMulti Terrain Bike Orienteers1:08:02
2Tony HowesUgly Gully Orienteers1:14:04
3John BakerSunshine Orienteers Club1:25:12
4Darius CartwrightUgly Gully Orienteers1:31:55
5Randall LathamSunshine Orienteers Club1:53:16
Nicholas PerkinsCAS Qdid not start

M60

15 300 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1John SkiltonMulti Terrain Bike Orienteers1:13:04
2David FirmanEnoggeroos1:25:37
3Gordon BossleyOrienteering Queensland1:27:30
4Colin PearceNo club membership1:32:41
5Stephen HibbertMulti Terrain Bike Orienteers2:06:27

M70

12 400 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Reid MoranToohey Forest Orienteers1:05:21
2Bernie NicholsSunshine Orienteers Club1:35:43
Peter WoodNo club membershipdid not start

Short

12 400 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Christina FiduciosoSunshine Orienteers Club2:26:33

Medium

17 800 m, 0 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
Anthony PeartMulti Terrain Bike Orienteersdid not start

Long

22 900 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Graham SvensenSunshine Orienteers Club1:42:00
2Richard CrossleyEnoggeroos2:15:44

Recreational

20 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Harold WiegersNo club membership67001:28:58
2Nicolette WiegersNo club membership640301:30:59
3Isaac AdamsNo club membership57001:27:54
4John AdamsNo club membership57001:28:02
5Amy RosenbrockNo club membership55001:27:00
6Amy HartNo club membership55001:27:02
7Rachel TaylorSunshine Orienteers Club5402401:37:12
8Dion TaylorSunshine Orienteers Club5402401:37:14
9Fiona CrossleyEnoggeroos47001:17:54
10Richard PriceNo club membership44001:23:54
11Dara DonnellyCAS Q4302701:38:57
12Stace CallaghanCAS Q4003001:39:01
13Tara PageCAS Q4003001:39:03
14Taria SmythSunshine Orienteers Club39001:13:15
15Iain DuncanSunshine Orienteers Club38001:24:53
16Seth TorrensSunshine Orienteers Club33001:24:07
17Hunter ByerSunshine Orienteers Club33001:24:28
18Sue TomsNo club membership2:29:41
19Stephen TomsNo club membership2:29:45
20Richard WutzkeNo club membership4:03:02
Julie FisherEnoggeroosdid not start
Ulla HeikkilaSunshine Orienteers Clubdid not start

3Hr Score

26 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Kim BeckinsaleSunshine Orienteers Club177002:52:51
2Johannes WeversNo club membership170002:47:00
3Jeremy TibbitsNo club membership164002:53:38
4Adam DunnNo club membership164002:53:44
5Abbey AndersonNo club membership142002:49:15
6Rick AndersonNo club membership142002:49:19
7Jan LevertonSunshine Orienteers Club138002:52:19
8Paul KeayNo club membership108002:50:48
9Sally KeayNo club membership108002:53:03
10Dave CongreveEnoggeroos101002:52:14
11Glenn VoyzeyCAS Q91002:43:53
12Debbie WatsonNo club membership91002:52:39
13Thomas HallUgly Gully Orienteers850303:00:44
14Julie StantonSunshine Orienteers Club76002:20:03
15Tim WhiteCAS Q76002:39:25
16Bede JenningsCAS Q76002:39:37
17Mal WhiteNo club membership76002:40:00
18Petrea RogersSunshine Orienteers Club76002:40:41
19Wil CraigSunshine Orienteers Club67002:45:19
20Jane MurrellCAS Q67002:45:24
21Jennifer TurnerCORCA WOW59002:39:14
22Ana Foix SalloCORCA WOW59002:46:22
23Katrina VoornNo club membership5903903:12:20
24Heine McLoughlinNo club membership5903903:12:24
25Linda ThompsonSunshine Orienteers Club56001:35:20
26David HillSunshine Orienteers Club48001:50:47
Sylvia BurgessNo club membershipdid not start
Claire PeglerSunshine Orienteers Clubdid not start

Please report errors in the result list to the organiser.