Orienteering Australia

Official results for NOL - Long - Eureka Challenge - Vic Autumn 2 - Creswick

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: NOL - Long - Eureka Challenge - Vic Autumn 2 - Creswick
Organisers: Eureka Orienteers / Orienteering Victoria
Date: Sunday 14 March 2021

Classes: Show all | W21E | M21E | W20E | M20E | W18A | M18A | 1 W | 1 M | 2 W | 2 M | 3 W | 3 M | 4 W | 4 M | 5 W | 5 M | SCR

W21E

9 300 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Grace CraneCC A1:24:189:03
2Aislinn PrendergastVI V1:29:14+4:569:35
3Olivia SprodSW S1:29:42+5:249:38
4Kathryn PrestonVI V1:35:53+11:3510:18
5Asha SteerVI V1:36:47+12:2910:24
6Lanita SteerSW S1:39:20+15:0210:40
7Evalin BrautigamSW S1:41:44+17:2610:56
8Jennifer EnderbyST N1:42:25+18:0711:00
9Clare BrownridgeVI V1:50:13+25:5511:51
10Rebecca GeorgeST N2:00:58+36:4013:00
Briohny SeamanST Ndid not finish
Natasha KeyVI Vdid not start

M21E

11 300 m, 16 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Aston KeyVI V1:11:186:18
2Patrick JaffeVI V1:11:52+0:346:21
3Brodie NankervisVI V1:12:45+1:276:26
4Matt DoyleCC A1:15:18+4:006:39
5Angus HainesSW S1:15:53+4:356:42
6Matthew CraneCC A1:21:48+10:307:14
7Alastair GeorgeST N1:22:57+11:397:20
8Martin DentCC A1:26:58+15:407:41
9Todd NeveCAS V1:35:49+24:318:28
10Toby WilsonST N1:39:24+28:068:47
11Richard GoonanVI V1:41:54+30:369:01
12David BrownridgeVI V1:42:16+30:589:03
13Simon RouseVI V1:45:47+34:299:21
14Bruce ArthurVI V1:46:06+34:489:23
15Daniel GrayQC Q2:05:20+54:0211:05
Peter HobbsVI Vdid not finish
Michael LoughnanVI Vdid not start
Toby CooperVI Vdid not start

W20E

6 650 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Mikayla CooperTF T1:06:069:56
2Emily SorensenSW S1:08:05+1:5910:14
3Abigail GeorgeSW S1:21:18+15:1212:13
4Arabella PhillipsTF T1:21:52+15:4612:18
5Nea ShinglerST N1:24:22+18:1612:41
6Joanna GeorgeSW S1:24:24+18:1812:41
7Serena DoyleST N1:36:19+30:1314:29
8Eleanor McLeanTF T1:46:57+40:5116:04

M20E

9 300 m, 12 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Dante AfnanSW S1:05:377:03
2David StocksCC A1:11:06+5:297:38
3Jensen KeyVI V1:13:27+7:507:53
4Ewan ShinglerST N1:14:20+8:437:59
5Ryan GrayQC Q1:16:17+10:408:12
6Max GrivellSW S1:23:03+17:268:55
7Oskar MellaST N1:23:25+17:488:58
8Toby LangCC A1:25:01+19:249:08
9Brody McCarthyVI V1:25:29+19:529:11
10Will WhittingtonTF T1:29:41+24:049:38
11Niko StonerTF T1:45:00+39:2311:17
12Bayley FisherTF T2:05:30+59:5313:29
Mason ArthurVI Vdid not start
Jack MarschallSW Sdid not start

W18A

6 650 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Erika EnderbyST N1:16:1811:28
2Milla KeyVI V1:20:04+3:4612:02
3Sophie TavernaVI V1:23:51+7:3312:36
4Zoe CarterSW S1:36:04+19:4614:26
5Lucy BurleySW S1:51:33+35:1516:46
6Mikayla EnderbyST N1:52:07+35:4916:51

M18A

9 300 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Callum WhiteVI V1:26:529:20

1 M

9 300 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1David PolandBS A1:40:0810:46
2Matthew StocksBS A1:51:19+11:1111:58
3Ted van GeldermalsenYV V2:01:56+21:4813:06
Conan PrendergastVICdid not finish
Jim RussellBG Vdid not finish
Warwick DavisTK Vdid not start
Glenn MeyerDR Vdid not start
David RowlandsBK Vdid not start

2 W

6 650 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Moira KüfferYV V1:33:0013:59
2Liliia GlushchenkoBK V1:37:21+4:2114:38
3Carolyn JacksonBK V1:39:31+6:3114:57
4Mary McDonaldAO A2:14:18+41:1820:11
5Helen WalpoleDR V2:17:41+44:4120:42
6Victoria GreenhanNE V2:24:29+51:2921:43
7Chris StocksBS A2:38:31+1:05:3123:50
Nicola DalheimMF Vmispunched
Julie FlynnBG Vdid not start

2 M

6 650 m, 32 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Warren KeyMF V1:02:249:23
2Fredrik JohanssonMF V1:04:00+1:369:37
3Andrew SlatteryRR A1:05:12+2:489:48
4Daniel StottYV V1:10:18+7:5410:34
5Dion KeechMF V1:14:00+11:3611:07
6Blair TrewinYV V1:18:21+15:5711:46
7Tim HatleyBK V1:19:08+16:4411:53
8Shane DoyleUR N1:19:53+17:2912:00
9Bruce PatersonAR V1:22:19+19:5512:22
10Bjorn MellaNC N1:22:20+19:5612:22
11Brenton GrayUG Q1:28:05+25:4113:14
12Mark BaxterNE V1:28:21+25:5713:17
13Grant McDonaldAO A1:31:23+28:5913:44
14Cormac McCarthyYV V1:33:47+31:2314:06
15Steve LeicesterBK V1:35:09+32:4514:18
16James LoveDR V1:35:20+32:5614:20
17Toby Richard CooperEU V1:35:36+33:1214:22
18Ian DaviesDR V1:38:31+36:0714:48
19Tony RadfordBG V1:40:18+37:5415:04
20John ScownAO A1:42:48+40:2415:27
21Geoff ArmstrongNE V1:49:30+47:0616:27
22Chris Godfred-SpenningBK V2:08:02+1:05:3819:15
23Stuart McWilliamDR V2:22:36+1:20:1221:26
24Ian CollinsTK V2:25:45+1:23:2121:55
25Stephen CollinsBK V2:27:13+1:24:4922:08
26Lincoln PatersonYV V2:35:42+1:33:1823:24
27Peter LadaYV V3:03:26+2:01:0227:35
Paul LeicesterBK Vmispunched
David JaffeMF Vdid not finish
David GeorgeTT Sdid not finish
Alan KüfferYV Vdid not finish
Wayne LoveDR Vdid not finish
Neil BarrBG Vdid not start
Martin KozmaBK Vdid not start
Roch PrendergastEU Vdid not start

3 W

3 225 m, 27 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Debbie DaveyWR N39:1612:10 Download route in GPX format
2Sue KeyMF V42:33+3:1713:11
3Sophie ArthurMF V43:02+3:4613:20
4Hania LadaYV V43:49+4:3313:35
5Wendy TavernaCH V45:03+5:4713:58
6Alison RadfordBG V47:46+8:3014:48
7Janine SteerDR V49:52+10:3615:27
8Liz AbbottPO A51:16+12:0015:53
9Judi HerkesBK V1:00:08+20:5218:38
10Margi FreemantleYV V1:00:45+21:2918:50
11Prue DobbinAW V1:03:12+23:5619:35
12Ruth GoddardYV V1:04:25+25:0919:58
13Philippa Lohmeyer-CollinsBK V1:10:49+31:3321:57
14Eleanor WilliamsEU V1:10:59+31:4322:00
15Ann ScownAO A1:14:22+35:0623:03
16Janet KingBK V1:15:45+36:2923:29
17Pamela KingDR V1:19:46+40:3024:44
18Dianne SearleBG V1:21:14+41:5825:11
19Heather BiceEU V1:22:12+42:5625:29
20Margaret KerteszEU V1:26:24+47:0826:47
21Dale Ann GordonEU V1:26:48+47:3226:54
22Kathryn KnightBK V1:26:57+47:4126:57
23Rosie SalvarisBK V1:33:56+54:4029:07
24Barbara DawsonGO N1:34:58+55:4229:26
25Sheila CollsYV V1:40:43+1:01:2731:13
26Helen AlexanderBK V1:41:48+1:02:3231:33
27Judy PrendergastEU V2:00:51+1:21:3537:28
Vida FoxMF Vdid not start
Susan GeorgeTT Sdid not start
Suzanne O'CallaghanAR Vdid not start
Pam PrimeTK Vdid not start
Anna SkarbekMF Vdid not start
Jocelyn WattsYV Vdid not start

3 M

3 225 m, 26 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Owen RadajewskiPO A27:598:40
2Michael RadajewskiPO A32:26+4:2710:03
3Luke PolandMF V37:11+9:1211:31
4Bruce BowenPO A38:21+10:2211:53
5Dale TavernaCH V40:35+12:3612:35
6Ralph KochYV V43:14+15:1513:24
7Michael BurtBK V44:10+16:1113:41
8Gary BuchanEU V47:28+19:2914:43
9Ray ScaddanCAS V48:34+20:3515:03
10Andrew LumsdenBF N48:46+20:4715:07
11Peter DalwoodDR V51:00+23:0115:48
12David KnightBK V52:21+24:2216:13
13Ewen TempletonBK V52:49+24:5016:22
14Robert SmithTT S53:23+25:2416:33
15Peter SearleBG V54:32+26:3316:54
16Blake GordonEU V55:16+27:1717:08
17Ian GrivellTT S55:59+28:0017:21
18Matthew KingBK V1:01:20+33:2119:01
19Peter YeatesDR V1:02:09+34:1019:16
20John ChellewBG V1:02:21+34:2219:20
21Dennis TrewinYV V1:03:31+35:3219:41
22Mark BesleyDR V1:15:44+47:4523:28
23David GoddardYV V1:17:30+49:3124:01
24Aidan MayallBK V1:25:50+57:5126:36
25Lincoln ErmNE V1:43:07+1:15:0831:58
26David PrenticeNE V1:45:06+1:17:0732:35
Peter PrimeTK Vdid not start
Mike SalvarisBK Vdid not start

4 W

3 000 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Gemma BurleyYA S41:2913:49
2Amy TingRR A1:14:18+32:4924:46

4 M

3 000 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Elye DentRR A26:418:53
2Hayden DentRR A33:18+6:3711:06
3Matthew MaunderTT S50:45+24:0416:55
4George AndersonCAS V1:18:58+52:1726:19
5Aeon GreenhanNE V1:21:52+55:1127:17
6Peter JonesEU V1:22:25+55:4427:28

5 W

2 775 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Sophie ShawMF V26:569:42
2Ella LangYV V30:04+3:0810:50
3Lydia StottYV V39:23+12:2714:11
4Ilze YeatesDR V54:05+27:0919:29
5Leone CarberryNE V56:31+29:3520:21
6Angelina KozmaBK V57:04+30:0820:33
Sandy KochYV Vdid not start
Ava MeyerDR Vdid not start
Alison SkarbekMF Vdid not start

5 M

2 775 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Neo KozmaBK V1:05:3223:36
2Bob LeicesterBK V1:15:46+10:1427:18
Will MeyerDR Vdid not start

Score

1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Rod GrayEU V1:44:57
Stephen BirdBK Vdid not start

Please report errors in the result list to the organiser.