Orienteering Australia

Official results for Vic Bush State Series 1 - Mt Baw Baw

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Vic Bush State Series 1 - Mt Baw Baw
Organiser: Central Highlands Orienteering Club
Date: Sunday 9 March 2014

Classes: Show all | OV1M | OV1W | OV2M | OV2W | OV3M | OV3W | OV4M | OV4W | OV5M | OV5W | OV6M | OV6W | OV7M | OV7W | OV8M | OV8W

OV Course 1M

5 060 m, 22 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Christopher NauntonBendigo Orienteers43:128:32
2Kerrin RattrayMelbourne Forest Racers43:56+0:448:40
3Bruce ArthurMelbourne Forest Racers46:50+3:389:15
4Matt DoyleCentral Highlands Orienteering47:15+4:039:20
5Rob BakerMelbourne Forest Racers47:25+4:139:22
6Peter HobbsDandenong Ranges Orienteering47:49+4:379:26
7Ben GoonanBendigo Orienteers48:29+5:179:34
8Richard GoonanBendigo Orienteers49:14+6:029:43
9Patrick JaffeMelbourne Forest Racers50:21+7:099:57
10David BrownridgeBendigo Orienteers50:43+7:3110:01
11Simon RouseDandenong Ranges Orienteering51:30+8:1810:10
12Jim RussellBendigo Orienteers53:43+10:3110:36 Download route in GPX format
13Andrew RowanBayside Kangaroos Orienteers59:00+15:4811:39
14Craig FeuerherdtBendigo Orienteers1:00:19+17:0711:55
15Angus RobinsonBayside Kangaroos Orienteers1:02:16+19:0412:18
16Nicholas CollinsBayside Kangaroos Orienteers1:07:02+23:5013:14
17Peter CollinsBayside Kangaroos Orienteers1:10:46+27:3413:59
18Adrian PerryEureka Orienteers1:13:42+30:3014:33
19Phil GiddingsNillumbik Emus Orienteering Cl1:16:51+33:3915:11
20Todd HoughtonCentral Highlands Orienteering1:17:42+34:3015:21
21Simon ThomasBayside Kangaroos Orienteers1:18:24+35:1215:29
Keith HewittSwedendid not finish

OV Course 1W

5 060 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Jasmine NeveMelbourne Forest Racers51:4610:13
2Aislinn PrendergastEureka Orienteers53:23+1:3710:33
3Liis JohansonOK Kobras58:42+6:5611:36
4Michelle CantwellOrienteering Victoria1:28:50+37:0417:33
5Emily CantwellUgly Gully Orienteers1:36:12+44:2619:00
Clare BakerMelbourne Forest Racersmispunched

OV Course 2M

5 060 m, 12 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Tim HatleyBayside Kangaroos Orienteers56:4111:12
2Ted van GeldermalsenYarra Valley Orienteering Club57:47+1:0611:25
3Lachlan CherryBendigo Orienteers1:08:27+11:4613:31
4Stephen DunbarBayside Kangaroos Orienteers1:18:08+21:2715:26
5Stephen CollinsBayside Kangaroos Orienteers1:21:45+25:0416:09
6Timothy JacksonMelbourne Forest Racers1:23:01+26:2016:24
7Nic CherryBendigo Orienteers1:27:54+31:1317:22
8Jim GlaspoleNillumbik Emus Orienteering Cl1:31:50+35:0918:08
9Peter LadaYarra Valley Orienteering Club1:36:13+39:3219:00
10Ian CollinsTuckonie Orienteering Club1:46:31+49:5021:03
11Mark BesleyDandenong Ranges Orienteering1:49:15+52:3421:35
Roch PrendergastEureka Orienteersdid not finish

OV Course 2W

5 060 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Lanita SteerDandenong Ranges Orienteering59:1111:41
3Sandra JurasOL Görlitz1:12:56+13:4514:24
4Nicola DalheimMelbourne Forest Racers1:14:31+15:2014:43
5Leisha MaggsBendigo Orienteers1:21:09+21:5816:02
6Liliia GlushchenkoBayside Kangaroos Orienteers1:31:21+32:1018:03
7Lian PerryEureka Orienteers1:33:52+34:4118:33
8Mary EnterBayside Kangaroos Orienteers1:42:58+43:4720:20
9Sequoia WeitmanCentral Highlands Orienteering1:53:15+54:0422:22
Asha SteerDandenong Ranges Orienteeringmispunched

OV Course 3M

3 680 m, 16 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Bruce PatersonVictorian ARDF Group45:0912:16
2Carl DalheimMelbourne Forest Racers47:05+1:5612:47
3Don CherryBendigo Orienteers47:28+2:1912:53
4David JaffeMelbourne Forest Racers49:35+4:2613:28
5Tim DentYarra Valley Orienteering Club49:42+4:3313:30
6Martin SteerDandenong Ranges Orienteering50:13+5:0413:38
7neil barrBendigo Orienteers51:04+5:5513:52
8Vic SedunaryBayside Kangaroos Orienteers51:41+6:3214:02
9Robert EdmondsNillumbik Emus Orienteering Cl55:47+10:3815:09
10Ron FrederickNillumbik Emus Orienteering Cl57:52+12:4315:43
11Ewen TempletonBayside Kangaroos Orienteers59:12+14:0316:05
12Peter DalwoodDandenong Ranges Orienteering1:01:34+16:2516:43
13Don FellNillumbik Emus Orienteering Cl1:02:07+16:5816:52
14Matthew KingBayside Kangaroos Orienteers1:08:51+23:4218:42
15Ian MackBayside Kangaroos Orienteers1:09:22+24:1318:50
16Peter SearleBendigo Orienteers1:13:30+28:2119:58

OV Course 3W

3 680 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Carolyn JacksonMelbourne Forest Racers45:0712:15
2Sue KeyMelbourne Forest Racers53:23+8:1614:30
3Margi FreemantleYarra Valley Orienteering Club57:15+12:0815:33
4Louise HallBendigo Orienteers59:29+14:2216:09
5Susannah KingMelbourne Forest Racers59:52+14:4516:16
6Julie FlynnBendigo Orienteers1:02:52+17:4517:05
7Rebecca JaffeMelbourne Forest Racers1:04:13+19:0617:27
8Josie YeatmanNillumbik Emus Orienteering Cl1:12:50+27:4319:47

OV Course 4M

2 490 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Michael LoughnanBendigo Orienteers43:0017:16
2Dave LottyUringa Orienteers47:44+4:4419:10
3Peter YeatesDandenong Ranges Orienteering48:45+5:4519:34
4Bill VandendoolMelbourne Forest Racers58:27+15:2723:28
5David GoddardYarra Valley Orienteering Club1:10:25+27:2528:16
6Peter GroverDandenong Ranges Orienteering1:20:46+37:4632:26
7Barry MooreNillumbik Emus Orienteering Cl1:29:54+46:5436:06

OV Course 4W

2 490 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Anne ArthurMelbourne Forest Racers49:1219:45
2Helen EdmondsNillumbik Emus Orienteering Cl1:06:12+17:0026:35
3Pamela KingDandenong Ranges Orienteering1:11:17+22:0528:37
4Ruth GoddardYarra Valley Orienteering Club1:12:25+23:1329:04
5Denise PikeDandenong Ranges Orienteering1:12:33+23:2129:08
6Paula DoyleCentral Highlands Orienteering1:13:37+24:2529:33
7Judy PrendergastEureka Orienteers1:16:09+26:5730:34
8Jenelle TempletonNillumbik Emus Orienteering Cl1:17:14+28:0231:01
9Dianne SearleBendigo Orienteers1:20:49+31:3732:27
10Fiona FellNillumbik Emus Orienteering Cl1:23:19+34:0733:27
11Anne RobinsonBayside Kangaroos Orienteers1:25:38+36:2634:23

OV Course 5M

2 290 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Max DalheimMelbourne Forest Racers45:1719:46
2Martin KozmaOrienteering Victoria1:09:36+24:1930:23
3Barry SampsonYarra Valley Orienteering Club1:10:46+25:2930:54
4Graeme CadmanYarra Valley Orienteering Club1:26:55+41:3837:57

OV Course 5W

2 290 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Marie HogstrandMarksbygden35:3415:31
2Judi HerkesBayside Kangaroos Orienteers55:47+20:1324:21
3Rosie DalheimMelbourne Forest Racers59:21+23:4725:55
4Helen AlexanderBayside Kangaroos Orienteers1:07:20+31:4629:24
5Sue HealyNillumbik Emus Orienteering Cl1:22:58+47:2436:13
6Dorothy AdrianNillumbik Emus Orienteering Cl1:32:24+56:5040:20
7Joyce RowlandsNillumbik Emus Orienteering Cl2:03:14+1:27:4053:48

OV Course 6M

2 390 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Mason ArthurMelbourne Forest Racers32:0513:25
2Joris KoendersOrienteering Victoria1:02:26+30:2126:07
3Kevin MaloneyNillumbik Emus Orienteering Cl1:23:02+50:5734:44
4Colin SteerNillumbik Emus Orienteering Cl1:37:15+1:05:1040:41

OV Course 6W

2 390 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Helena AnderssonSweden50:3421:09
2Elizabeth HatleyBayside Kangaroos Orienteers57:16+6:4223:57
3Janet KingBayside Kangaroos Orienteers1:12:41+22:0730:24
4Judy FittBendigo Orienteers1:16:22+25:4831:57
Ilze YeatesDandenong Ranges Orienteeringmispunched

OV Course 7M

1 670 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Torren ArthurMelbourne Forest Racers17:4610:38

OV Course 7W

1 670 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Caitlyn SteerBendigo Orienteers35:1221:04
2Karina CherryBendigo Orienteers37:37+2:2522:31

OV Course 8W

1 300 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Sophie ArthurMelbourne Forest Racers21:4316:42

Please report errors in the result list to the organiser.