Orienteering Australia

Official results for NOL/WRE & Vic Bush State Series 3 - Eldorado - Kangaroo Crossing

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: NOL/WRE & Vic Bush State Series 3 - Eldorado - Kangaroo Crossing
Organiser: Yarra Valley Orienteering Club
Date: Sunday 23 March 2014

Classes: Show all | OV1M | OV1W | OV2M | OV2W | OV3M | OV3W | OV4M | OV4W | OV5M | OV5W | OV6M | OV6W | OV7M | OV7W | OV8M | OV8W | W20E | W21E | M20E | M21E | W-Special 2

OV Course 1M

11 200 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Christopher NauntonBendigo Orienteers1:31:228:09 Download route in GPX format
2Duncan CoombsMelbourne Forest Racers1:32:37+1:158:16

OV Course 2M

6 100 m, 25 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Love SintringSWE Hagaby Golf56:419:17
2Jason McCraeRRA Red Roos ACT1:02:26+5:4510:14
3Geoff LawfordEureka Orienteers1:04:38+7:5710:35
4Rob LewisBayside Kangaroos Orienteers1:07:29+10:4811:03
5Warwick DavisTKV Tuckonie Orienteering Club1:09:15+12:3411:21 Download route in GPX format
6Grant McDonaldAbominable O-Men ACT1:15:58+19:1712:27
7Rohan HyslopPOA Parawanga Orienteers ACT1:16:29+19:4812:32
8Warwick WilliamsBendigo Orienteers1:16:40+19:5912:34
9John Shelton AgarAbominable O-Men ACT1:17:42+21:0112:44
10Lachlan CherryBendigo Orienteers1:18:24+21:4312:51
11Roch PrendergastEureka Orienteers1:19:22+22:4113:00
12Tim HatleyBayside Kangaroos Orienteers1:24:52+28:1113:54
13David JenkinsBushflyers ACT1:29:50+33:0914:43
14Timothy JacksonMelbourne Forest Racers1:36:20+39:3915:47
15John ScownAbominable O-Men ACT1:38:54+42:1316:12
16Michael BurtBayside Kangaroos Orienteers1:38:55+42:1416:12
17Peter LadaYVV Yarra Valley Orienteering Club1:52:37+55:5618:27
18Matt WestwoodURN Uringa Orienteers1:57:50+1:01:0919:19
19Stephen CollinsBayside Kangaroos Orienteers2:05:14+1:08:3320:31
20Phillip HerriesNZL Hawkes Bay2:08:34+1:11:5321:04
21Bruce PatersonARV Victorian ARDF Group2:32:03+1:35:2224:55
22Ian CollinsTKV Tuckonie Orienteering Club2:33:12+1:36:3125:06
Graeme DawsonGaringal Orienteersmispunched
Simon ThomasBayside Kangaroos Orienteersmispunched
Nick MelhuishPOA Parawanga Orienteers ACTdid not finish

OV Course 2W

6 100 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Clare HawthorneWRT Wellington Ranges Orienteering1:11:0311:38
2Anita ScherrerRRA Red Roos ACT1:20:09+9:0613:08
3Nicola DalheimMelbourne Forest Racers1:20:25+9:2213:10
Alice WestwoodURN Uringa Orienteersmispunched
Barbara HillGaringal Orienteersdid not start

OV Course 3M

4 540 m, 37 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Nick DentCentral Coast Orienteers54:4412:03
2Neil BarrBendigo Orienteers57:27+2:4312:39
3Leigh PrivettAlbury-Wodonga Orienteering Cl57:43+2:5912:42
4David JaffeMelbourne Forest Racers58:16+3:3212:50
5Michael DowlingWRT Wellington Ranges Orienteering1:00:19+5:3513:17
6Tyson HillyardTJS Tjuringa Orienteers1:01:27+6:4313:32
7Ross BarrGaringal Orienteers1:02:20+7:3613:43
8Ian DoddDandenong Ranges Orienteering1:02:22+7:3813:44
9Terry BluettBennelong Northside Orienteers1:04:32+9:4814:12
10Hugh MooreRRA Red Roos ACT1:04:56+10:1214:18
11Tim DentYVV Yarra Valley Orienteering Club1:05:36+10:5214:26
12Carl DalheimMelbourne Forest Racers1:06:36+11:5214:40
13Ross RunnalsVOA VOA1:11:03+16:1915:38
14Don CherryBendigo Orienteers1:14:39+19:5516:26
15Martin SteerDandenong Ranges Orienteering1:15:07+20:2316:32
16Dennis MewsBayside Kangaroos Orienteers1:15:09+20:2516:33
17Robert EdmondsNEV Nillumbik Emus Orienteering Cl1:17:11+22:2717:00
18Charles BrownridgeBendigo Orienteers1:19:15+24:3117:27
19Robert SmithTTS Tintookies Orienteers1:19:19+24:3517:28
20Mark HennessyCentral Highlands Orienteering1:19:43+24:5917:33
21Ron FrederickNEV Nillumbik Emus Orienteering Cl1:19:54+25:1017:35
22Ian DaviesDandenong Ranges Orienteering1:20:53+26:0917:48
23Peter SearleBendigo Orienteers1:21:12+26:2817:53
24Murray HannaBayside Kangaroos Orienteers1:23:56+29:1218:29
25Vic SedunaryBayside Kangaroos Orienteers1:24:15+29:3118:33
26Tony GarrPOA Parawanga Orienteers ACT1:25:36+30:5218:51
27Tony RadfordTTS Tintookies Orienteers1:26:01+31:1718:56
28David KnightBayside Kangaroos Orienteers1:26:06+31:2218:57
29John ErwinEureka Orienteers1:38:15+43:3121:38
30David JonesBendigo Orienteers1:39:20+44:3621:52
31Geoff ArmstrongNEV Nillumbik Emus Orienteering Cl1:41:35+46:5122:22
32Peter GalvinBendigo Orienteers1:44:24+49:4022:59
Aidan TayUGQ Ugly Gully Orienteersmispunched
Paul ElamTKV Tuckonie Orienteering Clubmispunched
Rod GrayEureka Orienteersmispunched
Alan WattsNEV Nillumbik Emus Orienteering Clmispunched
Matthew KingBayside Kangaroos Orienteersmispunched
Stephen BirdBayside Kangaroos Orienteersdid not start

OV Course 3W

4 540 m, 22 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Grace CraneAustralopers Orienteering Club46:0310:08
2Jenny BourneEureka Orienteers52:40+6:3711:36
3Carolyn JacksonMelbourne Forest Racers53:24+7:2111:45
4Su Yan TayUGQ Ugly Gully Orienteers56:23+10:2012:25
5Wendy ReadUGQ Ugly Gully Orienteers58:00+11:5712:46
6Sue KeyMelbourne Forest Racers1:06:38+20:3514:40
7Mary McDonaldAbominable O-Men ACT1:12:07+26:0415:53
8Carol HardingBushflyers ACT1:14:20+28:1716:22
9Toni BrownBushflyers ACT1:14:37+28:3416:26
10Sue GarrPOA Parawanga Orienteers ACT1:19:01+32:5817:24
11Anna HyslopPOA Parawanga Orienteers ACT1:23:15+37:1218:20
12Hilary WoodCentral Coast Orienteers1:24:47+38:4418:40
13Ana HercegPOA Parawanga Orienteers ACT1:24:56+38:5318:42
14Ann ScownAbominable O-Men ACT1:28:46+42:4319:33
15Margi FreemantleYVV Yarra Valley Orienteering Club1:28:58+42:5519:35
16Heather JonesBendigo Orienteers1:35:18+49:1520:59
17Julie FlynnBendigo Orienteers1:35:30+49:2721:02
18Pat MiethkePOA Parawanga Orienteers ACT1:40:21+54:1822:06
19Tara MelhuishPOA Parawanga Orienteers ACT1:40:47+54:4422:11
20Prue DobbinBayside Kangaroos Orienteers1:41:21+55:1822:19
21Louise HallBendigo Orienteers1:56:03+1:10:0025:33
22Airdrie LongGaringal Orienteers2:12:21+1:26:1829:09
Clare LeungQLD Orienteering Queenslanddid not start

OV Course 4M

3 410 m, 15 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Robert AllisonRRA Red Roos ACT50:1814:45
2Ron JunghansGaringal Orienteers54:07+3:4915:52
3Daryl FleayBendigo Orienteers55:22+5:0416:14
4Jim MerchantGaringal Orienteers57:28+7:1016:51
5Peter PrimeTKV Tuckonie Orienteering Club1:02:55+12:3718:27
6Barry McCraeYVV Yarra Valley Orienteering Club1:03:13+12:5518:32
7John MeekingYVV Yarra Valley Orienteering Club1:12:55+22:3721:22
8Rob SimmonsAustralia1:14:04+23:4621:43
9Peter YeatesDandenong Ranges Orienteering1:14:42+24:2421:54
10Rex NivenNEV Nillumbik Emus Orienteering Cl1:40:53+50:3529:35
11John CarberryNEV Nillumbik Emus Orienteering Cl1:55:28+1:05:1033:51
12David GoddardYVV Yarra Valley Orienteering Club2:00:54+1:10:3635:27
13Lindsay ThomasTKV Tuckonie Orienteering Club2:23:45+1:33:2742:09
Bill VandendoolMelbourne Forest Racersdid not finish
Frank IngwersenPOA Parawanga Orienteers ACTdid not finish
Vincent SinickasYVV Yarra Valley Orienteering Clubdid not start
John SuominenWEA Weston Emu O Clubdid not start

OV Course 4W

3 410 m, 22 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Karen BlatchfordNewcastle Orienteering Club42:5712:35
2Helen EdmondsNEV Nillumbik Emus Orienteering Cl1:01:00+18:0317:53
3Judy AllisonRRA Red Roos ACT1:01:29+18:3218:01
4Ruth GoddardYVV Yarra Valley Orienteering Club1:06:51+23:5419:36
5Libby MeekingYVV Yarra Valley Orienteering Club1:07:26+24:2919:46
6Susannah KingMelbourne Forest Racers1:10:28+27:3120:39
7Janine SteerDandenong Ranges Orienteering1:21:26+38:2923:52
8Anne RobinsonBayside Kangaroos Orienteers1:22:31+39:3424:11
9Ann IngwersenPOA Parawanga Orienteers ACT1:26:21+43:2425:19
10Judy PrendergastEureka Orienteers1:35:24+52:2727:58
11Barbara MartinPOA Parawanga Orienteers ACT1:44:21+1:01:2430:36
12Christine SinickasYVV Yarra Valley Orienteering Club1:45:04+1:02:0730:48
13Philippa Lohmeyer-CollinsBayside Kangaroos Orienteers2:09:20+1:26:2337:55
14Pamela KingDandenong Ranges Orienteering2:21:27+1:38:3041:28
15Laurie NivenNEV Nillumbik Emus Orienteering Cl2:26:57+1:44:0043:05
Anna SkarbekMelbourne Forest Racersmispunched
Jackie DempsterYVV Yarra Valley Orienteering Clubmispunched
Valerie BarkerBushflyers ACTdid not finish
Anne GarveyTKV Tuckonie Orienteering Clubdid not finish
Nicola StevensCentral Highlands Orienteeringdid not finish
Debbie DoddDandenong Ranges Orienteeringdid not finish
Alison RadfordTTS Tintookies Orienteersdid not finish
Kathy LileyYVV Yarra Valley Orienteering Clubdid not start

OV Course 5M

2 430 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Ryan DaviesDandenong Ranges Orienteering48:5620:08
2Dennis TrewinBushflyers ACT51:50+2:5421:19
3Martin KozmaVOA Orienteering Victoria57:27+8:3123:38
4Charles LeventonGBR Wrekin Orienteers57:47+8:5123:46
5Michael LoughnanBendigo Orienteers1:01:30+12:3425:18
6Dave LottyNSW Orienteering NSW1:12:37+23:4129:53
7John SheahanBayside Kangaroos Orienteers1:15:09+26:1330:55
8John DempsterYVV Yarra Valley Orienteering Club2:05:46+1:16:5051:45
9Barry SampsonYVV Yarra Valley Orienteering Club2:13:08+1:24:1254:47
Kevin MaloneyNEV Nillumbik Emus Orienteering Clmispunched
Graeme CadmanYVV Yarra Valley Orienteering Clubdid not finish

OV Course 5W

2 430 m, 13 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
2Judi HerkesBayside Kangaroos Orienteers58:32+6:4424:05
3Helen AlexanderBayside Kangaroos Orienteers58:35+6:4724:06
4Jill LeventonGBR Wrekin Orienteers1:02:41+10:5325:47
5Paula DoyleCentral Highlands Orienteering1:03:21+11:3326:04
6Dianne SearleBendigo Orienteers1:04:39+12:5126:36
7Pam PrimeTKV Tuckonie Orienteering Club1:09:49+18:0128:43
8Dorothy AdrianNEV Nillumbik Emus Orienteering Cl2:10:50+1:19:0253:50
9Sue HealyNEV Nillumbik Emus Orienteering Cl2:15:00+1:23:1255:33
Sheila CollsYVV Yarra Valley Orienteering Clubmispunched
Coral DowBushflyers ACTmispunched
Barbara DawsonGaringal Orienteersdid not finish
Joyce RowlandsNEV Nillumbik Emus Orienteering Cldid not finish
Jan ThomasTKV Tuckonie Orienteering Clubdid not finish

OV Course 6M

3 060 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Mason ArthurMelbourne Forest Racers45:5114:59
2Andrew KennedyWAS Wallaringa Orienteering Club55:18+9:2718:04
Colin SteerNEV Nillumbik Emus Orienteering Cldid not start

OV Course 6W

3 060 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Zoe MelhuishPOA Parawanga Orienteers ACT48:5115:57
2Liz HatleyBayside Kangaroos Orienteers1:31:28+42:3729:53
3Judy FittBendigo Orienteers1:45:02+56:1134:19
Janet KingBayside Kangaroos Orienteersmispunched
Leone CarberryNEV Nillumbik Emus Orienteering Clmispunched
Jane FullerTTS Tintookies Orienteersdid not finish
Cheryl BluettBennelong Northside Orienteersdid not finish
Zara SodenOHS Onkaparinga Hills Orienteeringdid not start

OV Course 7M

2 790 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Torren ArthurMelbourne Forest Racers26:069:21
2Peter ChaszcziwskyAustralia37:15+11:0913:21
3Thomas HyslopPOA Parawanga Orienteers ACT46:27+20:2116:38

OV Course 7W

2 790 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Caitlyn SteerBendigo Orienteers37:0613:17
2Karina CherryBendigo Orienteers40:01+2:5514:20
3Sarah DaviesDandenong Ranges Orienteering41:21+4:1514:49
4Ilze YeatesDandenong Ranges Orienteering1:30:40+53:3432:29
5Tina SmithDandenong Ranges Orienteering1:33:37+56:3133:33
Pat MewsBayside Kangaroos Orienteersdid not finish

OV Course 8W

2 000 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Angelina KozmaAustralia39:0919:34
2Zoe McCraeRRA Red Roos ACT51:07+11:5825:33

W17-20E

4 500 m, 15 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Annika CarlbergSWE Sundsvalls OK47:1010:28
2Anna DowlingWRT Wellington Ranges Orienteering47:53+0:4310:38
3Nicola BlatchfordNewcastle Orienteering Club48:46+1:3610:50
4Asha SteerDandenong Ranges Orienteering51:34+4:2411:27
6Nicola MarshallAustralopers Orienteering Club56:22+9:1212:31
7Bec ButlerAustralia58:25+11:1512:58
8Jacqui DoyleAbominable O-Men ACT59:38+12:2813:15
9Alinta MerrotsyNTN Northern Tablelands Orienteeri1:01:45+14:3513:43
10Hannah GoddardEsk Valley Orienteering Club1:04:29+17:1914:19
11Michele DawsonGaringal Orienteers1:07:09+19:5914:55
12Olivia SprodSA Orienteering SA1:08:22+21:1215:11
13Lanita SteerDandenong Ranges Orienteering1:20:22+33:1217:51
14Sally YoungSA Orienteering SA1:22:12+35:0218:16
15Alison BurrillBullecourt Boulder Bounders1:26:36+39:2619:14
16Rebecca JaffeMelbourne Forest Racers1:28:52+41:4219:44
Lucy FlemingCentral Highlands Orienteeringdid not start

W21E

7 000 m, 17 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Hanny AllstonAustralia55:427:57
2Jo AllisonRRA Red Roos ACT58:40+2:588:22
3Lizzie InghamAbominable O-Men ACT1:07:03+11:219:34
4Bridget AndersonOHS Onkaparinga Hills Orienteering1:09:58+14:169:59
5Jasmine NeveMelbourne Forest Racers1:11:08+15:2610:09
6Tracy MarshBig Foot Orienteers1:18:04+22:2211:09
7Anna SheldonUGQ Ugly Gully Orienteers1:21:21+25:3911:37
8Krystal NeumannEnoggeroos1:22:01+26:1911:43
9Belinda LawfordAbominable O-Men ACT1:25:04+29:2212:09
10Clare BakerMelbourne Forest Racers1:26:02+30:2012:17
11Mary FlemingCentral Highlands Orienteering1:28:24+32:4212:37
12Liis JohansonSWE OK Kobras1:29:34+33:5212:47
13Jenny CasanovaWAS Wallaringa Orienteering Club1:37:22+41:4013:54
14Lucy McGarvaWRN Wagga and Riverina Occasional1:39:16+43:3414:10
15Aislinn PrendergastEureka Orienteers1:48:04+52:2215:26
Mace NeveRRA Red Roos ACTmispunched
Laurina NeumannBendigo Orienteersdid not finish

M17-20E

7 100 m, 21 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Ludvig AhlundEST OK Nolaskogsarna55:167:47
2Matt DoyleCentral Highlands Orienteering57:18+2:028:04
3Brodie NankervisEsk Valley Orienteering Club58:12+2:568:11
4Henry McNultyLOST1:08:07+12:519:35
5Oliver PolandBushflyers ACT1:08:31+13:159:39
6Stephen MelhuishPOA Parawanga Orienteers ACT1:09:28+14:129:47
7Jarrah DayAustralopers Orienteering Club1:14:22+19:0610:28
8Oliver MillRRA Red Roos ACT1:15:21+20:0510:36
9Patrick JaffeMelbourne Forest Racers1:15:52+20:3610:41
10Daniel HillGaringal Orienteers1:16:01+20:4510:42
11David TayUGQ Ugly Gully Orienteers1:16:04+20:4810:42
12Ashley NankervisEsk Valley Orienteering Club1:18:39+23:2311:04
13Nicholas CollinsBayside Kangaroos Orienteers1:18:51+23:3511:06
14Aidan DawsonGaringal Orienteers1:19:00+23:4411:07
15Toby WilsonGaringal Orienteers1:25:58+30:4212:06
16Angus RobinsonBayside Kangaroos Orienteers1:28:52+33:3612:30
17Oisin StronachAustralopers Orienteering Club1:36:28+41:1213:35
18Elliott MeelenQLD Orienteering Queensland1:39:18+44:0213:59
19Will KennedyWAS Wallaringa Orienteering Club1:49:34+54:1815:25
Oscar McNultyLOSTdid not finish
Peter CollinsBayside Kangaroos Orienteersdid not finish

M21E

11 200 m, 29 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Simon UppillOHS Onkaparinga Hills Orienteering1:16:256:49
2Dave MeyerNSW Orienteering NSW1:26:21+9:567:42
3Max NeveMelbourne Forest Racers1:28:48+12:237:55
4Ian LawfordAbominable O-Men ACT1:32:53+16:288:17
5David ShepherdRRA Red Roos ACT1:33:35+17:108:21
5Joshua BlatchfordNewcastle Orienteering Club1:33:35+17:108:21
7Kerrin RattrayOHS Onkaparinga Hills Orienteering1:33:39+17:148:21
8David BrownridgeBendigo Orienteers1:34:35+18:108:26
9Matthew CraneAbominable O-Men ACT1:35:33+19:088:31
10Bruce ArthurMelbourne Forest Racers1:35:35+19:108:32
11Mark GregsonUGQ Ugly Gully Orienteers1:37:24+20:598:41
12Andrew BarnettBushflyers ACT1:38:20+21:558:46
13Matthew PartonGoldseekers Orienteers1:39:35+23:108:53
14Eric MorrisAustralia1:41:45+25:209:05
15Blair TrewinYVV Yarra Valley Orienteering Club1:44:24+27:599:19
16James SheldonUGQ Ugly Gully Orienteers1:46:24+29:599:30
17Lukas FunkRRA Red Roos ACT1:58:27+42:0210:34
18Jim RussellBendigo Orienteers1:59:01+42:3610:37 Download route in GPX format
19Ben GoonanBendigo Orienteers2:00:22+43:5710:44
20Morten NeveAustralia2:00:47+44:2210:47
21Andrew BrownBig Foot Orienteers2:01:49+45:2410:52
22Rob BakerMelbourne Forest Racers2:05:21+48:5611:11
23Peter HobbsDandenong Ranges Orienteering2:08:28+52:0311:28
24Robert BennettGoldseekers Orienteers2:10:29+54:0411:39
25Richard GoonanBendigo Orienteers2:15:47+59:2212:07
26Andrew RowanBayside Kangaroos Orienteers2:21:53+1:05:2812:40
27Simon RouseDandenong Ranges Orienteering2:25:10+1:08:4512:57
Lachlan DowBushflyers ACTmispunched
Jemery DayAustralopers Orienteering Clubmispunched Download route in GPX format
Todd NeveMelbourne Forest Racersdid not start

W-2

7 000 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Clare BrownridgeBendigo Orienteers1:17:3211:04

Please report errors in the result list to the organiser.