Orienteering Australia

Official results for Wildfire Sports Australian Ultra Long & Wildfire Sports Victorian Long Distance Championships

Event informationShow result list by classShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Wildfire Sports Australian Ultra Long & Wildfire Sports Victorian Long Distance Championships
Organisers: Bendigo Orienteers / Eureka Orienteers
Date: Sunday 31 August 2014

Albury-Wodonga Orienteering Cl

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Leigh PrivettM65A (8)59:0713:54

Bayside Kangaroos Orienteers

23 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Helen AlexanderW75A (2)1:10:3325:11
1Liliia GlushchenkoW35A (1)1:51:5515:59
1Tim HatleyM50A (6)1:02:0510:15
1Philippa Lohmeyer-CollinsW55+AS (2)1:02:0122:08
2Rob LewisM45A (6)1:19:45+16:0311:23
2Mary EnterW45A (3)1:45:07+23:0717:22
2Peter CollinsM17-20A (2)1:20:06+1:3811:26
2Anne RobinsonW45AS (5)56:07+8:3220:02
3Judi HerkesW70A (4)1:19:14+9:5128:17
3Geoff AdamsM55+AS (3)58:57+12:0421:03
3Prue DobbinW50A (3)1:21:59+27:0019:17
5Suzanne OCallaghanW45AS (5)1:26:04+38:2930:44
6Vic SedunaryM60A (14)57:45+14:4713:35
7Murray HannaM65A (8)1:21:08+22:0119:05
9David KnightM55A (14)1:29:38+39:3314:48Download route in GPX format
10Greg TamblynM55A (14)1:44:30+54:2517:16
13Matthew KingM60A (14)1:49:13+1:06:1525:41
13Stephen CollinsM55A (14)1:58:55+1:08:5019:39
Mariann FossumShort Open B (1)mispunched
Magnus FossumM12A (4)mispunched
Janet KingW65A (8)mispunched
Even FossumM16A (7)mispunched
Nicholas CollinsM17-20E (10)did not finish
Christine RaviartW35A (1)did not start
Stephen BirdM55A (14)did not start

Bendigo Orienteers

29 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Craig FeuerherdtM35A (3)1:20:149:59
1Solomon CameronM12A (4)21:038:30
1Glenn JamesM14A (3)34:378:32
1Caitlyn SteerW12A (2)20:148:10
1Raelee EenjesLong Open B (1)52:3212:58
2Karina CherryW14A (2)1:31:43+14:2225:50
2Michael LoughnanM14A (3)50:04+15:2712:21
2Serryn EenjesW12A (2)21:35+1:218:43
2Lachlan CherryM16A (7)1:23:59+26:1613:52
3Bryan KeelyM21E (15)2:30:31+5:517:30
3Clare BrownridgeW21E (9)2:27:20+13:4911:03
3Henry CameronM14A (3)1:24:25+49:4820:50
4Warwick WilliamsM45A (6)1:25:45+22:0312:15
4Don CherryM50A (6)1:34:47+32:4215:40Download route in GPX format
4Peter GalvinM70A (9)1:04:23+9:2817:45
4Tavish EenjesM16A (7)1:35:37+37:5415:48
5Jimmy CameronM16A (7)1:46:49+49:0617:39
5Andrew CameronM45A (6)1:29:10+25:2812:44
5John ChellewM70A (9)1:06:18+11:2318:17
6Nigel McGuckianM55A (14)1:20:41+30:3613:20Download route in GPX format
6Julie FlynnW55A (8)1:06:55+21:3115:44
8David BrownridgeM21E (15)3:12:12+47:329:35
8Louis CameronM17-20E (10)2:36:33+58:0011:07
9Charles BrownridgeM60A (14)1:04:37+21:3915:12
12Ben GoonanM21E (15)4:00:17+1:35:3711:59
Darren EenjesM45A (6)mispunched
Leisha MaggsW17-20E (4)did not finish
Louise HallW45A (3)did not finish
Bob CameronM50A (6)did not finish
Richard GoonanM35A (3)did not start
Dianne SearleW70A (4)did not start
Peter ForbesM45A (6)did not start
Brett HouldenM45A (6)did not start

Central Highlands Orienteering

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
2Matt DoyleM17-20E (10)1:43:47+5:147:22
5Mark HennessyM65A (8)1:14:32+15:2517:32

Dandenong Ranges Orienteering

7 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Sarah DaviesW14A (2)1:17:2121:47
2Peter YeatesM55+AS (3)55:05+8:1219:40
4Debbie DoddW45AS (5)1:19:22+31:4728:20
7Ian DaviesM55A (14)1:21:45+31:4013:30
12Mark BesleyM55A (14)1:55:53+1:05:4819:09
13Simon RouseM21E (15)4:02:40+1:38:0012:07
15Ian DoddM21E (15)5:22:22+2:57:4216:05
Ryan DaviesLong Open B (1)did not start

Eureka Orienteers

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
2Blake GordonM70A (9)1:00:30+5:3516:41
2Chris NorwoodM60A (14)47:02+4:0411:04
3Anitra DowlingW45A (3)1:54:50+32:5018:58
12John ErwinM60A (14)1:33:43+50:4522:03
Heather BiceW65A (8)did not start

Melbourne Forest Racers

12 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Jasmine NeveW21E (9)2:13:3110:01
1Bruce ArthurM40A (1)52:547:33
1Nicola DalheimW45A (3)1:22:0013:33
1Rebecca JaffeW17-20AS (1)46:4516:41
2Mason ArthurM12A (4)24:02+2:599:42
2Reuben SmithM35A (3)1:26:46+6:3210:48
2David JaffeM50A (6)1:28:18+26:1314:35
3Carl DalheimM50A (6)1:32:15+30:1015:14
6Todd NeveM21E (15)2:56:28+31:488:48
6Max DalheimM16A (7)1:48:04+50:2117:51
7Patrick JaffeM17-20E (10)2:24:06+45:3310:14
11Rob BakerM21E (15)3:38:57+1:14:1710:56
Max NeveM21E (15)did not start
Anna SkarbekW35A (1)did not start

Nillumbik Emus Orienteering Cl

11 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Sue HealyW80A (2)1:22:2929:27
2Laurie NivenW60A (4)1:10:57+9:3519:34
2Joyce RowlandsW80A (2)2:23:09+1:00:4051:07
2Dorothy AdrianW75A (2)2:03:44+53:1144:11
4Fiona FellW60A (4)1:16:47+15:2521:10
6John CarberryM50A (6)2:26:42+1:24:3724:14
8Ron FrederickM65A (8)1:22:00+22:5319:17
9Kevin MaloneyM70A (9)2:11:48+1:16:5336:21
10Geoff ArmstrongM60A (14)1:08:26+25:2816:06
11Don FellM60A (14)1:33:06+50:0821:54
14Rex NivenM60A (14)1:50:30+1:07:3226:00
Helen EdmondsW60A (4)did not start
Robert EdmondsM60A (14)did not start

Orienteering Victoria

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
5Martin KozmaM50A (6)2:20:38+1:18:3323:14
5Sue KeyW55A (8)1:00:40+15:1614:16

Tuckonie Orienteering Club

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Sylvia MurphyW70A (4)1:09:2324:46
1Peter PrimeM70A (9)54:5515:08
4Jan ThomasW70A (4)1:49:24+40:0139:04
5Warwick DavisM55A (14)1:16:57+26:5212:43
6Pam PrimeW65A (8)1:35:19+28:2426:17
8Lindsay ThomasM70A (9)1:46:16+51:2129:18

Yarra Valley Orienteering Club

17 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Ryan CatesM10A (1)20:569:24
1Emma CatesW10A (1)20:559:24
1Kathy LileyW65A (8)1:06:5518:27
1Ted van GeldermalsenM60A (14)42:5810:06
1Kathryn TarrW45AS (5)47:3516:59
2John DempsterM80A (2)1:47:37+25:5538:26
2Libby MeekingW65A (8)1:14:30+7:3520:33
3Hania LadaW40A (3)1:29:21+27:0714:46
3Peter LadaM35A (3)3:04:35+1:44:2123:00
4Ruth GoddardW65A (8)1:22:54+15:5922:52
5Sheila CollsW65A (8)1:34:24+27:2926:02
6David GoddardM70A (9)1:10:40+15:4519:29
7Margi FreemantleW55A (8)1:09:14+23:5016:17
8Russell BulmanM55A (14)1:24:15+34:1013:55
Jackie DempsterW65A (8)mispunched
Blair TrewinM21E (15)did not finish
Greg CatesM45AS (1)did not finish
Peter BlackM75Adid not start

Please report errors in the result list to the organiser.