Orienteering Australia

Official results for Sprint Canberra, aNU (Reverse Chasing Start)

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Sprint Canberra
Organisers: Orienteering ACT / Orienteering NSW
Date: Thursday 23 January 2014 - Monday 27 January 2014

AIS / CITRadford College (Mass Start)Radford College (Mass Start) (overall)CSIROCSIRO (overall)Remembrance Park (hagaby)Remembrance Park (hagaby) (overall)ANU (Reverse Chasing Start)ANU (Reverse Chasing Start) (overall)

Classes: Show all | ME | WE | MO | WO | MS | WS | MVE | WVE | EODO | EODVE

Men Elite

2 850 m, 42 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Lachlan DowBushflyers ACT14:435:09
2Simon UppillOnkaparinga Hills Orienteering15:09+0:265:18
3Bryan KeelyBendigo Orienteers15:21+0:385:23
4Ian LawfordAustralia15:41+0:585:30
5Adam PotterBristol OK15:47+1:045:32
6Matthew PartonAustralia16:02+1:195:37
8Todd NeveAustralia16:35+1:525:49
9Geoff StaceyParawanga Orienteers ACT16:46+2:035:52
10Aidan DawsonGaringal Orienteers16:49+2:065:54
11Oliver PolandBushflyers ACT16:59+2:165:57
12Christopher NauntonBendigo Orienteers17:10+2:276:01
13Michael BurtonBig Foot Orienteers17:32+2:496:09
14Peter HobbsDandenong Ranges Orienteering17:45+3:026:13
15Ashley NankervisAustralia17:51+3:086:15
16Patrick JaffeMelbourne Forest Racers18:01+3:186:19
17Jason McCraeRed Roos ACT18:20+3:376:25
18Eric MorrisBennelong Northside Orienteers18:36+3:536:31
19Jarrah DayAustralia18:49+4:066:36
20Stephen MelhuishParawanga Orienteers ACT18:50+4:076:36
21Richard GoonanBendigo Orienteers18:53+4:106:37
22Lukas FunkRed Roos ACT19:05+4:226:41
23Daniel HillGaringal Orienteers19:18+4:356:46
24Oliver MillRed Roos ACT19:26+4:436:49
25Matt WestwoodUringa Orienteers19:31+4:486:50
26Eoin RotheryBig Foot Orienteers19:35+4:526:52
27Blair TrewinYarra Valley Orienteering Club20:11+5:287:04
28Daniele GuardiniBig Foot Orienteers20:23+5:407:09
28Ben GoonanBendigo Orienteers20:23+5:407:09
30Matthew PurcellBushflyers ACT20:25+5:427:09
31Toby WilsonGaringal Orienteers20:46+6:037:17
32Ian McKenzieUringa Orienteers24:02+9:198:25
33Russell BlatchfordNewcastle Orienteering Club24:17+9:348:31
Patrik GunnarssonBig Foot Orienteersdisqualified
Jim RussellBendigo Orienteersdisqualified
Andrew BrownBig Foot Orienteersdisqualified
Matt DoyleCentral Highlands Orienteeringdisqualified
Max NeveAustraliadisqualified
Henry McNultyLOSTdisqualified
Bruce ArthurMelbourne Forest Racersdisqualified
Brodie NankervisAustraliadisqualified
Matthew CraneAustraliadisqualified
Oscar McNultyLOSTmispunched
Mathieu McGuireUgly Gully Orienteersdid not start

Women Elite

2 850 m, 28 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Lizzie InghamAbominable O-Men ACT16:545:55
2Hanny AllstonWellington Ranges Orienteering17:06+0:126:00
3Rachel EffeneyAustralia17:44+0:506:13
4Jo AllisonRed Roos ACT18:13+1:196:23
5Allison JonesRed Roos ACT18:46+1:526:35
6Lucy McGarvaWagga and Riverina Occasional19:10+2:166:43
7Shannon JonesOrienteering ACT19:24+2:306:48
8Jasmine NeveAustralia19:29+2:356:50
9Mace NeveRed Roos ACT20:06+3:127:03
10Lanita SteerDandenong Ranges Orienteering20:16+3:227:06
11Belinda LawfordAustralia20:43+3:497:16
12Laurina NeumannBendigo Orienteers20:47+3:537:17
13Lisa GrantGaringal Orienteers21:03+4:097:23
14Bridget AndersonOnkaparinga Hills Orienteering21:07+4:137:24
15Anna DowlingAustralia21:20+4:267:29
16Katelyn EffeneyAustralia21:44+4:507:37
17Nicola BlatchfordNewcastle Orienteering Club21:59+5:057:42
18Asha SteerDandenong Ranges Orienteering22:04+5:107:44
18Olivia SprodAustralia22:04+5:107:44
20Michele DawsonAustralia22:05+5:117:44
21Mary FlemingOrienteering ACT22:38+5:447:56
22Cath ChalmersBig Foot Orienteers22:52+5:588:01
23Tara MelhuishParawanga Orienteers ACT23:06+6:128:06
24Alice WestwoodUringa Orienteers23:12+6:188:08
25Hannah GoddardEsk Valley Orienteering Club23:15+6:218:09
26Lauren BaadeAustralia25:18+8:248:52
27Lucy FlemingOrienteering ACT28:41+11:4710:03
Anna SheldonOrienteering Queenslanddisqualified
Jacqui DoyleAbominable O-Men ACTdid not start

Men Open

2 480 m, 16 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Matthew StocksAustralia16:146:32
2Grant McDonaldAbominable O-Men ACT17:18+1:046:58
3Lance ReadUgly Gully Orienteers19:09+2:557:43
4Rohan HyslopParawanga Orienteers ACT19:13+2:597:44
5David PolandBushflyers ACT19:51+3:378:00
6David JenkinsAustralia20:57+4:438:26
7Andrew LumsdenBig Foot Orienteers21:49+5:358:47
7Michael BurtRed Roos ACT21:49+5:358:47
9Ryan StocksAustralia22:28+6:149:03
9Eric WainwrightRed Roos ACT22:28+6:149:03
11Luke RobertsonNewcastle Orienteering Club22:50+6:369:12
12Geoff WoodParawanga Orienteers ACT23:45+7:319:34
13John SpoonerAustralia25:00+8:4610:04
14Tony GarrAustralia25:44+9:3010:22
15John HardingAustralia26:12+9:5810:33
16Dick OgilvieUringa Orienteers26:35+10:2110:43
Nick DentCentral Coast Orienteersdid not start
Nick MelhuishParawanga Orienteers ACTdid not start

Women Open

2 480 m, 17 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Cathy HoggAustralia19:207:47
2Wendy ReadUgly Gully Orienteers19:31+0:117:52
3Anita ScherrerRed Roos ACT19:57+0:378:02
4Linda SestaUringa Orienteers20:21+1:018:12
5Ana HercegParawanga Orienteers ACT20:32+1:128:16
6Carol HardingAustralia20:48+1:288:23
7Karen BlatchfordNewcastle Orienteering Club21:26+2:068:38
8Toni BrownBushflyers ACT21:29+2:098:39
9Mary McDonaldAbominable O-Men ACT23:26+4:069:26
10Sue KeyAustralia24:35+5:159:54
11Anna HyslopParawanga Orienteers ACT24:54+5:3410:02
12Airdrie LongGaringal Orienteers25:24+6:0410:14
13Zoe MelhuishParawanga Orienteers ACT25:36+6:1610:19
14Anne ArthurMelbourne Forest Racers26:33+7:1310:42
15Ingrid BaadeAustralia27:42+8:2211:10
Debbie ByersBig Foot Orienteersdisqualified
Sue GarrParawanga Orienteers ACTmispunched

Men Short

2 050 m, 14 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Noah PolandBushflyers ACT15:497:42
2Dale WallaceWestern Plains Orienteers16:31+0:428:03
3Mason ArthurMelbourne Forest Racers16:35+0:468:05
4Torren ArthurMelbourne Forest Racers19:20+3:319:25
5David StocksAustralia19:29+3:409:30
6Bryant AllenOrienteering ACT23:01+7:1211:13
7Robert AllisonRed Roos ACT25:11+9:2212:17
8Peter MeyerSouthern Highlands Occasional26:14+10:2512:47
9Robert MouattRed Roos ACT30:08+14:1914:41
10Kevin PaineAustralia30:09+14:2014:42
11Thomas HyslopParawanga Orienteers ACT31:17+15:2815:15
12Hermann WehnerAustralia32:14+16:2515:43
13Jack PalmerBushflyers ACT38:09+22:2018:36
Eino MeuronenAustraliadid not finish

Women Short

2 050 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Gemma RuddickAustralia17:098:21
2Valerie BarkerBushflyers ACT19:28+2:199:29
3Judy AllisonRed Roos ACT21:33+4:2410:30
4Samantha WallaceWestern Plains Orienteers23:04+5:5511:15
5Gayle ShepherdOrienteering NSW24:04+6:5511:44
6Pat MiethkeParawanga Orienteers ACT24:34+7:2511:59
7Maureen OgilvieUringa Orienteers30:06+12:5714:40
8Katie WallaceWestern Plains Orienteers32:17+15:0815:44
9Connie McNameeBig Foot Orienteers32:43+15:3415:57

EOD Open

2 480 m, 26 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Tate NeedhamRed Roos ACT17:227:00
2Lawrence JonesUringa Orienteers17:41+0:197:07
3James HeyesBushflyers ACT17:57+0:357:14
4Morten PedersenParawanga Orienteers ACT18:25+1:037:25
5Jesse PiiroinenBushflyers ACT18:51+1:297:36
6Ari PiiroinenBushflyers ACT19:34+2:127:53
7Georgia JonesUringa Orienteers19:47+2:257:58
8Florian BenzRed Roos ACT19:55+2:338:01
9Mark CumminsRed Roos ACT20:18+2:568:11
10Ross BarrGaringal Orienteers20:47+3:258:22
11Zac NeedhamRed Roos ACT20:58+3:368:27
12Natalie SmithParawanga Orienteers ACT21:18+3:568:35
13Davin FifieldRed Roos ACT21:20+3:588:36
14Greg WilsonBushflyers ACT24:08+6:469:43
15Margaret JonesUringa Orienteers24:53+7:3110:02
16Jonathan MillerBushflyers ACT26:19+8:5710:36
17Helen WayWagga and Riverina Occasional27:53+10:3111:14
18Tim CoxUringa Orienteers29:11+11:4911:46
19Chris MillRed Roos ACT29:55+12:3312:03
20Geoffrey DabbBushflyers ACT30:19+12:5712:13
21Bendan WilsonBushflyers ACT30:20+12:5812:13
22Barbara MartinParawanga Orienteers ACT31:54+14:3212:51
23David HoggParawanga Orienteers ACT34:04+16:4213:44
24Joseph WilsonBushflyers ACT35:49+18:2714:26
25Susan HallissyBushflyers ACT37:16+19:5415:01
26Coral DowUringa Orienteers41:48+24:2616:51

Please report errors in the result list to the organiser.