Orienteering Australia

Official results for Bush Classic 10 - Mosquito Creek

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Bush Classic 10 - Mosquito Creek
Organiser: Bendigo Orienteers
Date: Saturday 5 July 2014

Classes: Show all | 1 | 2 | 3 | 4 | 5

1

7 475 m, 21 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Bryan KeelyBG V Bendigo Orienteers37:214:59
2Bruce ArthurMF V Melbourne Forest Racers46:43+9:226:14
3Ted van GeldermalsenYV V Yarra Valley Orienteering Club49:20+11:596:35
4Richard GoonanBG V Bendigo Orienteers54:23+17:027:16
5Laurina NeumannBG V Bendigo Orienteers54:59+17:387:21
6Ben GoonanBG V Bendigo Orienteers58:59+21:387:53
7Jim RussellBG V Bendigo Orienteers1:02:19+24:588:20 Download route in GPX format
8Martin SteerDR V Dandenong Ranges Orienteering1:02:20+24:598:20
9Warwick DavisTK V Tuckonie Orienteering Club1:04:25+27:048:37 Download route in GPX format
10Lanita SteerDR V Dandenong Ranges Orienteering1:05:09+27:488:42
11Neil BarrBG V Bendigo Orienteers1:07:49+30:289:04
12Krystal NeumannEN Q Enoggeroos1:08:39+31:189:11
13Ian DaviesDR V Dandenong Ranges Orienteering1:08:55+31:349:13
14Peter ForbesBG V Bendigo Orienteers1:16:33+39:1210:14 Download route in GPX format
15Leisha MaggsBG V Bendigo Orienteers1:17:16+39:5510:20
16Roch PrendergastEU V Eureka Orienteers1:18:31+41:1010:30
17Asha SteerDR V Dandenong Ranges Orienteering1:19:32+42:1110:38
18Andrew WallaceBG V Bendigo Orienteers1:19:56+42:3510:41
19Ian CollinsTK V Tuckonie Orienteering Club1:37:50+1:00:2913:05
20Julie FlynnBG V Bendigo Orienteers1:42:22+1:05:0113:41
21Paul LeicesterBG V Bendigo Orienteers1:42:42+1:05:2113:44

2

4 900 m, 22 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Nic CherryBG V Bendigo Orienteers34:517:06
2Lachlan CherryBG V Bendigo Orienteers35:51+1:007:18
3Stephen BirdBK V Bayside Kangaroos Orienteers38:46+3:557:54
4John WilkinsonBG V Bendigo Orienteers40:45+5:548:18
5Colin WalkerBG V Bendigo Orienteers43:49+8:588:56 Download route in GPX format
6Margi FreemantleYV V Yarra Valley Orienteering Club53:06+18:1510:50
7Charles BrownridgeBG V Bendigo Orienteers53:31+18:4010:55
8Anitra DowlingEU V Eureka Orienteers53:38+18:4710:56
8Jenny BallBG V Bendigo Orienteers53:38+18:4710:56
10Derek MorrisBG V Bendigo Orienteers55:33+20:4211:20
11Catherine CreelyBG V Bendigo Orienteers56:22+21:3111:30
12John ChellewBG V Bendigo Orienteers57:42+22:5111:46
13Lucy MarkwellBG V Bendigo Orienteers58:40+23:4911:58
14Rowan GoffinBG V Bendigo Orienteers1:03:41+28:5012:59
15Darren EenjesBG V Bendigo Orienteers1:06:04+31:1313:28
16Francis FamilyAustralia - No Club1:06:31+31:4013:34
17Tavish EenjesBG V Bendigo Orienteers1:06:50+31:5913:38
18Prue DobbinBK V Bayside Kangaroos Orienteers1:17:35+42:4415:50
19Sam CottonBG V Bendigo Orienteers1:23:21+48:3017:00
20Bob LeicesterBK V Bayside Kangaroos Orienteers1:29:36+54:4518:17
Leonie SavigeEU V Eureka Orienteersdid not finish
Greg SavigeAustralia - No Clubdid not finish

3

3 800 m, 12 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Michael LoughnanBG V Bendigo Orienteers32:538:39
2Matt JackelAustralia - No Club36:55+4:029:42
3Bob CameronBG V Bendigo Orienteers39:24+6:3110:22
4Henry CameronBG V Bendigo Orienteers41:48+8:5511:00
5Katherine McMillanBG V Bendigo Orienteers1:02:21+29:2816:24
6Zac McDonaldBG V Bendigo Orienteers1:03:03+30:1016:35
7Ryan DaviesDR V Dandenong Ranges Orienteering1:03:08+30:1516:36
8Lawrie EdwardBG V Bendigo Orienteers1:04:11+31:1816:53
9Jason CarterBG V Bendigo Orienteers1:07:21+34:2817:43
10Judy PrendergastEU V Eureka Orienteers1:12:51+39:5819:10
11Suzanne O'CallaghanBK V Bayside Kangaroos Orienteers1:16:49+43:5620:12
12Ian JohnsonBG V Bendigo Orienteers1:17:30+44:3720:23

4

3 350 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Rick McDonaldBG V Bendigo Orienteers43:0412:51
2Sarah DaviesDR V Dandenong Ranges Orienteering43:10+0:0612:53
3Mason ArthurMF V Melbourne Forest Racers45:35+2:3113:36
4Jan BaxterBG V Bendigo Orienteers46:27+3:2313:51
5Caitlyn SteerBG V Bendigo Orienteers1:19:54+36:5023:51
6Frank MihocAustralia - No Club1:52:50+1:09:4633:40
Family FrostBG V Bendigo Orienteersdisqualified
The MaysAustralia - No Clubdid not finish

5

2 350 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Torren ArthurMF V Melbourne Forest Racers15:156:29
2Sophie ArthurMF V Melbourne Forest Racers20:43+5:288:48
3Ginger McKenzieAustralia - No Club1:01:11+45:5626:02

Please report errors in the result list to the organiser.