Official results for MTBO Vic Champs - Sprint Distance

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: MTBO Vic Champs - Sprint Distance
Organiser: Eureka Orienteers
Date: Saturday 1 November 2014

W21A

5 175 m, 6 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Marquita Gelderman North West 26:38 5:08 Download route in GPX format
2 Carolyn Jackson Orienteering Victoria 31:41 +5:03 6:07
3 Kate Gavens Bayside Kangaroos Orienteers 41:34 +14:56 8:01
4 Mai Hill Orienteering Victoria 1:01:03 +34:25 11:47
5 Christine Raviart Bayside Kangaroos Orienteers 1:01:53 +35:15 11:57
6 Natasha Sparg Bibbulmun Orienteers 1:14:38 +48:00 14:25

W40A

4 500 m, 2 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Monica Dickson Eureka Orienteers 48:44 10:49
2 Liliia Glushchenko Bayside Kangaroos Orienteers 1:01:56 +13:12 13:45

W50A

4 500 m, 4 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Deb Bain Peninsula and Plains 34:15 7:36
2 Sally Dickson Peninsula and Plains 38:07 +3:52 8:28
3 Heather Leslie Bayside Kangaroos Orienteers 50:24 +16:09 11:12
4 Annie Sanderson Taranaki 1:17:04 +42:49 17:07

W60A

3 500 m, 3 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Kathy Liley Yarra Valley Orienteering Club 38:29 10:59
2 Peta Whitford Yarra Valley Orienteering Club 44:04 +5:35 12:35
3 Carolyn Cusworth Bayside Kangaroos Orienteers 50:30 +12:01 14:25

W70A

2 250 m, 3 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Dale Ann Gordon Eureka Orienteers 30:49 13:41
2 Yett Gelderman North West 36:05 +5:16 16:02
3 Jenny Sheahan Bayside Kangaroos Orienteers 44:22 +13:33 19:43

W80A

2 250 m, 1 starting competitor
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
Joyce Rowlands Nillumbik Emus Orienteering Cl did not finish

M12A

2 250 m, 2 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Magnus Fossum Bayside Kangaroos Orienteers 29:23 13:03
Geordie Dickson Eureka Orienteers mispunched

M14A

3 500 m, 1 starting competitor
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
Harrison Keeble Eureka Orienteers mispunched

M16A

4 500 m, 2 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Declan Dickson Eureka Orienteers 28:23 6:18
2 Even Fossum Bayside Kangaroos Orienteers 44:27 +16:04 9:52

M17-20A

5 175 m, 2 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Angus Robinson Bayside Kangaroos Orienteers 21:17 4:06
2 Timothy Jackson Orienteering Victoria 21:37 +0:20 4:10

M21A

6 300 m, 5 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Andrew Rowan Bayside Kangaroos Orienteers 33:34 5:19
2 Ricky Thackray Bibbulmun Orienteers 35:05 +1:31 5:34 Download route in GPX format
3 Tom Lothian Bayside Kangaroos Orienteers 36:39 +3:05 5:49
4 Geoff Robinson Bayside Kangaroos Orienteers 51:32 +17:58 8:10
5 Toby Cooper Yarra Valley Orienteering Club 59:17 +25:43 9:24

M40A

5 175 m, 3 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Dion Keech Melbourne Forest Racers 27:47 5:22
2 Shayne Hill Orienteering Victoria 29:38 +1:51 5:43
3 Tony Keeble Eureka Orienteers 31:04 +3:17 6:00

M50A

4 500 m, 9 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Tim Hatley Bayside Kangaroos Orienteers 28:19 6:17
2 Rob Garden North West 28:58 +0:39 6:26
3 Peter Cusworth Bayside Kangaroos Orienteers 32:48 +4:29 7:17
4 Bruce Paterson Bayside Kangaroos Orienteers 38:55 +10:36 8:38
5 Graeme Read Orienteering Victoria 39:15 +10:56 8:43
6 Steve Pyatt North West 40:24 +12:05 8:58
7 Bill Vandendool Orienteering Victoria 41:06 +12:47 9:08
8 Jim Sutherland Hutt Valley 42:17 +13:58 9:23
9 John Gavens Bayside Kangaroos Orienteers 48:20 +20:01 10:44

M60A

3 500 m, 5 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Nick Collins Taranaki 28:54 8:15
2 Mark Valentine Eureka Orienteers 33:41 +4:47 9:37
3 Peter Hill Orienteering Victoria 34:22 +5:28 9:49
4 Robert Edmonds Nillumbik Emus Orienteering Cl 54:00 +25:06 15:25
Ron Frederick Nillumbik Emus Orienteering Cl mispunched

M70A

3 500 m, 3 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Keith Wade Tuckonie Orienteering Club 43:51 12:31
2 Chris Gelderman North West 48:29 +4:38 13:51
3 John Sheahan Bayside Kangaroos Orienteers 51:23 +7:32 14:40

Open 5

2 250 m, 2 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Suzanne O'Callaghan Bayside Kangaroos Orienteers 34:25 15:17
2 Kevin Maloney Nillumbik Emus Orienteering Cl 35:44 +1:19 15:52

Please report errors in the result list to the organiser.