Official results for Foot O - Hill Park Dale

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Foot O - Hill Park Dale
Organiser: Kulgun 225 Orienteers
Date: Sunday 18 May 2014

Hard 1

9 000 m, 12 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Craig Dufty BO.W 1:08:59 7:39 Download route in GPX format
2 Henry McNulty LO.W 1:11:21 +2:22 7:55 Download route in GPX format
3 Ivan Komyshan WO.W 1:31:02 +22:03 10:06
4 Andre Morkel LO.W 1:31:35 +22:36 10:10 Download route in GPX format
5 Cameron Duncan KO.W 1:31:50 +22:51 10:12
6 Sten Claessens KO.W 1:32:23 +23:24 10:15 Download route in GPX format
7 Simon Windsor BO.W 1:41:07 +32:08 11:14
8 Paul Dowling BO.W 1:45:31 +36:32 11:43 Download route in GPX format
9 Robin Simpson KO.W 2:04:56 +55:57 13:52
10 Phil Dufty BO.W 2:05:15 +56:16 13:55
11 Bryce Crage BO.W 2:52:40 +1:43:41 19:11 Download route in GPX format
Vanessa Smith KO.W mispunched

Hard 2

6 400 m, 16 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Kjell Winther LO.W 1:00:07 9:23
2 Tom Brownlie WO.W 1:10:38 +10:31 11:02
3 Oliver Martin WO.W 1:11:35 +11:28 11:11
4 Ceri Pass KO.W 1:17:07 +17:00 12:02 Download route in GPX format
5 Peter Komyshan WO.W 1:18:09 +18:02 12:12
6 Tony Whittaker LO.W 1:18:14 +18:07 12:13 Download route in GPX format
7 Ron Marcus WO.W 1:26:30 +26:23 13:30
8 Graeme Harris WO.W 1:27:32 +27:25 13:40
9 David McCauley WO.W 1:32:33 +32:26 14:27
10 Lee Holliday BO.W 1:52:11 +52:04 17:31
11 Jason Simpson KO.W 1:54:18 +54:11 17:51
12 Robert Graieg LO.W 1:58:43 +58:36 18:32
13 Simon Spagnol LO.W 2:04:02 +1:03:55 19:22
14 Rod Stephenson WO.W 2:04:41 +1:04:34 19:28
15 John Cummins BO.W 2:25:04 +1:24:57 22:40
Rob West BO.W mispunched

Hard 3

5 000 m, 19 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Tony Simpkins LO.W 52:05 10:25
2 Anthea Feaver LO.W 53:30 +1:25 10:42
3 Noel Schoknecht LO.W 54:44 +2:39 10:56
4 Russell Wade WO.W 1:04:49 +12:44 12:57 Download route in GPX format
5 Mike Howe LO.W 1:08:51 +16:46 13:46
6 Nick Lethbridge WO.W 1:14:31 +22:26 14:54
7 Dan Greig WO.W 1:15:11 +23:06 15:02
8 Alec Duncan KO.W 1:15:24 +23:19 15:04
9 Rob Beattie BO.W 1:28:00 +35:55 17:36
10 Chris Swain KO.W 1:28:02 +35:57 17:36
11 Rosalie McCauley WO.W 1:28:18 +36:13 17:39
12 Ian Spencer BO.W 1:30:35 +38:30 18:07 Download route in GPX format
13 Gary Aitken LO.W 1:39:32 +47:27 19:54
14 Kiesten Gregg LO.W 1:43:31 +51:26 20:42
15 Phil Smith No club membership 1:52:34 +1:00:29 22:30
16 Peter Gillon LO.W 1:58:25 +1:06:20 23:41
17 Lyn Stoltze LO.W 2:17:24 +1:25:19 27:28
18 Bernhard Klingseisen KO.W 2:29:21 +1:37:16 29:52
Virpi Komulainen LO.W did not finish

Hard 4

3 000 m, 23 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Carol Brownlie WO.W 34:07 11:22
2 Jo Anna Maynard BO.W 37:46 +3:39 12:35
3 Ken Brownlie WO.W 41:23 +7:16 13:47 Download route in GPX format
4 Ken Post WO.W 44:37 +10:30 14:52
5 James Rutherford No club membership 52:53 +18:46 17:37
6 John Major KO.W 54:13 +20:06 18:04
7 Debra Lethbridge WO.W 58:28 +24:21 19:29
8 Michelle Martin WO.W 58:47 +24:40 19:35
9 Jennifer Major KO.W 1:01:36 +27:29 20:32
10 Jennifer Binns LO.W 1:04:18 +30:11 21:26
11 Helen Post WO.W 1:04:42 +30:35 21:34
12 Simon Wilson No club membership 1:06:06 +31:59 22:02
13 Peter Hamilton WO.W 1:06:32 +32:25 22:10
14 Moreen Cox LO.W 1:09:52 +35:45 23:17
15 Jenny Komyshan WO.W 1:13:46 +39:39 24:35
16 Lois West BO.W 1:26:22 +52:15 28:47
17 Melinda Richards WO.W 1:29:15 +55:08 29:45
18 Wendy Hobley LO.W 1:33:04 +58:57 31:01
19 Julie Harris WO.W 1:36:32 +1:02:25 32:10
19 John Harris WO.W 1:36:32 +1:02:25 32:10
21 Laura Adair No club membership 1:43:32 +1:09:25 34:30
22 Nick Flux WO.W 1:50:36 +1:16:29 36:52
23 Erica Smale KO.W 2:07:55 +1:33:48 42:38

Moderate

3 500 m, 11 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Toni Naela No club membership 37:45 10:47
2 Simon Wilson No club membership 44:22 +6:37 12:40
3 Coreen Maynard BO.W 49:09 +11:24 14:02
4 Michaela Maynard BO.W 58:54 +21:09 16:49
5 Euan Pretl No club membership 1:05:14 +27:29 18:38
6 Kathy Hamilton WO.W 1:10:24 +32:39 20:06
7 Chas Lane LO.W 1:12:28 +34:43 20:42
8 Alan Cox LO.W 1:18:13 +40:28 22:20
9 Jane Punyanitya KO.W 1:21:36 +43:51 23:18
10 Jim McDarmid No club membership 1:40:33 +1:02:48 28:43
11 Patrick Schuppa No club membership 2:04:29 +1:26:44 35:34

Easy

2 500 m, 4 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Shaun Richards WO.W 19:09 7:39
2 Sarah Richards WO.W 22:32 +3:23 9:00
3 Hannah Scnnell No club membership 22:47 +3:38 9:06
4 Vicky Brownlie WO.W 29:42 +10:33 11:52

Very Easy

2 000 m, 3 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Liam Dufty BO.W 16:02 8:01
2 Kate Braid KO.W 18:13 +2:11 9:06
3 Lachlan Braid KO.W 36:30 +20:28 18:15

Please report errors in the result list to the organiser.