Orienteering Australia

Official results for Postponed - UFO Final - NEWCASTLE FORESHORE

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Postponed - UFO Final - NEWCASTLE FORESHORE
Organiser: Newcastle Orienteering Club
Date: Wednesday 31 March 2021

Classes: Show all | Mini | ShortA | Long | Official | spectator | Short | LongB | LongC | LongD | LongA

Mini

700 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Carl O'ConnorNewcastle Orienteering Club5:368:00
2Baxter PeelNewcastle Orienteering Club9:54+4:1814:08
3Frankie KellyNewcastle Orienteering Club12:05+6:2917:15
4Alex and Liam ElliottCAS N12:13+6:3717:27
5Hannah StaffordNewcastle Orienteering Club12:26+6:5017:45
5Koen StaffordNewcastle Orienteering Club12:26+6:5017:45
7Alex and Gus EavesCAS N16:39+11:0323:47
8Presley Scouller-EvansCAS N18:11+12:3525:58
9Team PelicanCAS N19:36+14:0028:00
Archer DunnNewcastle Orienteering Clubdid not start
Atticus DunnNewcastle Orienteering Clubdid not start

ShortA

2 600 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Samantha HoweNewcastle Orienteering Club23:269:00
2Geoff PeelNewcastle Orienteering Club27:12+3:4610:27
3Margaret PeelNewcastle Orienteering Club30:14+6:4811:37
4Joy GuyNewcastle Orienteering Club30:49+7:2311:51
5Viola O'ConnorNewcastle Orienteering Club33:15+9:4912:47
6Lisa LampeNewcastle Orienteering Club33:22+9:5612:50
7Naomi and Presley ScoullerNewcastle Orienteering Club34:58+11:3213:26
8Carolyn RigbyNewcastle Orienteering Club36:48+13:2214:09
9Karen MoranteNewcastle Orienteering Club38:06+14:4014:39
Maria OrrNewcastle Orienteering Clubdid not start

Long

3 900 m, 13 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Tristan MillerBushflyers20:305:15
2Tim DomanNewcastle Orienteering Club21:25+0:555:29
3Matthew SwanCAS N25:28+4:586:31
4Kendall O'ConnorNewcastle Orienteering Club27:52+7:227:08
5Tony WelbourneNewcastle Orienteering Club28:21+7:517:16
6Glenn BurgessNewcastle Orienteering Club28:32+8:027:18
7The Rayward FamilyNewcastle Orienteering Club29:45+9:157:37
8Julia GannonRange Runners Orienteering Club29:59+9:297:41
9Daniel EvansCAS N31:27+10:578:03
10Marg and Rob CookNewcastle Orienteering Club51:48+31:1813:16
11Kerrie and Skylar Franzsen and Ainsley BoydCAS N55:30+35:0014:13
Melissa IngramCAS Nmispunched
Nichole DeanNewcastle Orienteering Clubmispunched

Short

2 600 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Katherine DynonNewcastle Orienteering Club27:2210:31
2Renae MartinCAS N34:37+7:1513:18
Rebecca CraigNewcastle Orienteering Clubmispunched

LongB

3 900 m, 12 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Daniel OrrNewcastle Orienteering Club24:116:12 Download route in GPX format
2Mikayla EnderbyNewcastle Orienteering Club27:48+3:377:07
3Nicole HaighNewcastle Orienteering Club27:56+3:457:09
4Gayle QuantockNewcastle Orienteering Club29:10+4:597:28
4Andrew PowerNewcastle Orienteering Club29:10+4:597:28
6Glenn DowneyNewcastle Orienteering Club31:34+7:238:05
7Rachel StevensonNewcastle Orienteering Club31:47+7:368:08
8Colin BaileyNewcastle Orienteering Club32:18+8:078:16
9Melissa DalyCAS N32:23+8:128:18
10Graeme TaplinNewcastle Orienteering Club32:55+8:448:26
11Ginaya DunnNewcastle Orienteering Club35:00+10:498:58
12Brock SmithNewcastle Orienteering Club36:02+11:519:14

LongC

3 900 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Tim TewNewcastle Orienteering Club31:588:11
2Neil CurryerNewcastle Orienteering Club33:17+1:198:32
3Oscar PowerNewcastle Orienteering Club33:45+1:478:39
4Shane JenkinsNewcastle Orienteering Club34:18+2:208:47
5Justin GoodwinNewcastle Orienteering Club36:21+4:239:19
6Bronwyn StaffordNewcastle Orienteering Club37:24+5:269:35
7Jim LeeNewcastle Orienteering Club37:28+5:309:36
8Bruce GrahamNewcastle Orienteering Club38:12+6:149:47
9Harry CarterNewcastle Orienteering Club38:16+6:189:48
10Arthur KingslandNewcastle Orienteering Club39:53+7:5510:13
Ian DempseyNewcastle Orienteering Clubdid not start

LongD

3 900 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Sharon BurgessNewcastle Orienteering Club37:119:32
2Bridget WhiteheadNewcastle Orienteering Club38:33+1:229:53
3Graham FowlerNewcastle Orienteering Club39:48+2:3710:12
4Peter OrrNewcastle Orienteering Club40:39+3:2810:25
5Callie McDonaldNewcastle Orienteering Club48:13+11:0212:21
6Elizabeth BunnNewcastle Orienteering Club1:09:37+32:2617:51
7Thomas BunnNewcastle Orienteering Club1:11:40+34:2918:22
Jack HartNewcastle Orienteering Clubmispunched

LongA

3 900 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Alex MasseyNewcastle Orienteering Club20:005:07
2Justin StaffordNewcastle Orienteering Club23:12+3:125:56
3Erika EnderbyNewcastle Orienteering Club23:36+3:366:03
4Jennifer EnderbyNSW Stingers24:32+4:326:17
5Matthew BrownNewcastle Orienteering Club26:17+6:176:44
6Andrew KillenNewcastle Orienteering Club27:31+7:317:03
7Carolyn MatthewsNewcastle Orienteering Club27:39+7:397:05
8Russell BlatchfordNewcastle Orienteering Club28:38+8:387:20
9Malcolm RobertsNewcastle Orienteering Club29:11+9:117:28
10Geoff TodkillNewcastle Orienteering Club31:31+11:318:04
Steven RobertsNewcastle Orienteering Clubmispunched

Please report errors in the result list to the organiser.