*** Instance-specific ***

Official results for Newcastle Night Champs - Brickworks

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Newcastle Night Champs - Brickworks
Organiser: Newcastle Orienteering Club
Date: Wednesday 21 April 2021

Classes: Show all | WL | WS | ML | MS | Official | Spectator

Woman Long

4 080 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Jennifer EnderbyNSW Stingers32:418:00
2Bronwyn StaffordNewcastle Orienteering Club46:00+13:1911:16
3Melissa DalyCAS N50:26+17:4512:21
4Sharon BurgessNewcastle Orienteering Club1:27:16+54:3521:23
Nicole HaighNewcastle Orienteering Clubdisqualified
Ginaya DunnNewcastle Orienteering Clubmispunched

Woman Short

2 320 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Erika EnderbyNewcastle Orienteering Club17:197:27
2Mikayla EnderbyNewcastle Orienteering Club19:05+1:468:13
3Samantha HoweNewcastle Orienteering Club25:23+8:0410:56
4Sally-Anne TodkillNewcastle Orienteering Club25:55+8:3611:10
5Katherine DynonNewcastle Orienteering Club32:37+15:1814:03
6Maria OrrNewcastle Orienteering Club36:40+19:2115:48
7Ingrid OblasserNewcastle Orienteering Club37:01+19:4215:57
8Stacey BryceGaringal Orienteers47:46+30:2720:35
9Kerry FranzenCAS N56:07+38:4824:11
10Tracey and Phoebe JohnstonCAS N1:02:06+44:4726:46
Carol PearceNewcastle Orienteering Clubdid not start

Men Long

4 080 m, 21 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Oskar MellaNewcastle Orienteering Club28:116:54
2Alex MasseyNewcastle Orienteering Club28:29+0:186:58
3Justin StaffordNewcastle Orienteering Club30:17+2:067:25
4Daniel OrrNewcastle Orienteering Club34:54+6:438:33
5Andrew KillenNewcastle Orienteering Club35:56+7:458:48
6Stuart KurtzNewcastle Orienteering Club36:54+8:439:02
7Glenn BurgessNewcastle Orienteering Club37:30+9:199:11
8Andrew PowerNewcastle Orienteering Club37:38+9:279:13
9Steven RobertsNewcastle Orienteering Club38:35+10:249:27
10Clint LawrenceNewcastle Orienteering Club39:42+11:319:43
11Shane JenkinsNewcastle Orienteering Club44:47+16:3610:58
12Nathan ArcherCAS N47:02+18:5111:31
13Peter WattsCAS N51:12+23:0112:32
14Arthur KingslandNewcastle Orienteering Club52:09+23:5812:46
15Graeme TaplinNewcastle Orienteering Club52:16+24:0512:48
16Jim LeeNewcastle Orienteering Club53:17+25:0613:03
17Shane TrotterNewcastle Orienteering Club53:34+25:2313:07
18Greigor ScottNewcastle Orienteering Club56:35+28:2413:52
19Paul KillenNewcastle Orienteering Club1:21:24+53:1319:57
20Thomas BunnNewcastle Orienteering Club2:05:23+1:37:1230:43
Damien EnderbyNewcastle Orienteering Clubmispunched

Men Short

2 320 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Jordi BatesCAS N30:3813:12
2Geoff PeelNewcastle Orienteering Club33:27+2:4914:25
3Baxter PeelNewcastle Orienteering Club44:26+13:4819:09
3Peter OrrNewcastle Orienteering Club44:26+13:4819:09
5Ken and Flynn JohnstonCAS N45:05+14:2719:25
Andrew HaighNewcastle Orienteering Clubdisqualified
Bruce GrahamNewcastle Orienteering Clubmispunched
Sam BaileyNewcastle Orienteering Clubmispunched

Please report errors in the result list to the organiser.