Orienteering Australia

Official results for Bendigo Bush - Mt Korong

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Bendigo Bush - Mt Korong
Organiser: Bendigo Orienteers
Date: Saturday 20 March 2021

Classes: Show all | 1 | 2 | 3 | 4 | 5

1

5 700 m, 17 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Aston KeyMF V Melbourne Forest Racers30:585:25
2Bruce ArthurMF V Melbourne Forest Racers38:29+7:316:45
3Craig FeuerherdtBG V Bendigo Orienteers47:47+16:498:22
4Mason ArthurMF V Melbourne Forest Racers50:28+19:308:51
5David BrownridgeBG V Bendigo Orienteers50:59+20:018:56
6Jim RussellBG V Bendigo Orienteers51:25+20:279:01 Download route in GPX format
7Callum WhiteYV V Yarra Valley Orienteering Club53:44+22:469:25
8Simon RouseDR V Dandenong Ranges Orienteering54:27+23:299:33
9Warwick WilliamsEU V Eureka Orienteers58:59+28:0110:20
10Ted van GeldermalsenYV V Yarra Valley Orienteering Club1:00:22+29:2410:35
11Evan BarrBG V Bendigo Orienteers1:02:40+31:4210:59
12Fredrik JohanssonMF V Melbourne Forest Racers1:04:31+33:3311:19
13Neil BarrBG V Bendigo Orienteers1:06:50+35:5211:43
14Warwick DavisTK V Tuckonie Orienteering Club1:09:45+38:4712:14
15Ian DaviesDR V Dandenong Ranges Orienteering1:20:13+49:1514:04
16Ilka BarrBG V Bendigo Orienteers1:23:32+52:3414:39
Hamish BrownCAS V Casuals VICmispunched
Jensen KeyMF V Melbourne Forest Racersdid not start
Warren KeyMF V Melbourne Forest Racersdid not start

2

4 725 m, 15 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Sophie TavernaCH V Central Highlands Orienteering58:5312:27
2Tony RadfordBG V Bendigo Orienteers1:01:28+2:3513:00
3Roch PrendergastEU V Eureka Orienteers1:05:52+6:5913:56
4Stuart McWilliamDR V Dandenong Ranges Orienteering1:20:16+21:2316:59
5Paul ElamTK V Tuckonie Orienteering Club1:21:30+22:3717:14
6Gary BuchanEU V Eureka Orienteers1:25:31+26:3818:05
7Peter SearleBG V Bendigo Orienteers1:40:54+42:0121:21 Download route in GPX format
8David JonesBG V Bendigo Orienteers1:50:18+51:2523:20
8Heather JonesBG V Bendigo Orienteers1:50:18+51:2523:20
10Peter PrimeTK V Tuckonie Orienteering Club1:53:48+54:5524:05
11Peter ForbesBG V Bendigo Orienteers1:56:07+57:1424:34
Janine SteerDR V Dandenong Ranges Orienteeringmispunched
Louise HallBG V Bendigo Orienteersmispunched
Tim TurnbullBG V Bendigo Orienteersmispunched
Alison RadfordBG V Bendigo Orienteersdid not finish

3

2 775 m, 24 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Toby CooperBK V Bayside Kangaroos Orienteers25:289:10
2Nigel McGuckianBG V Bendigo Orienteers27:11+1:439:47
3Martin SteerDR V Dandenong Ranges Orienteering27:31+2:039:54
4Dale TavernaCH V Central Highlands Orienteering31:09+5:4111:13
5Eleanor WilliamsEU V Eureka Orienteers36:12+10:4413:02
6Wendy TavernaCH V Central Highlands Orienteering38:27+12:5913:51
7Gianpiero CossuBG V Bendigo Orienteers41:15+15:4714:51
8Charles BrownridgeBG V Bendigo Orienteers45:14+19:4616:18
9Heather O'DonnellYV V Yarra Valley Orienteering Club47:32+22:0417:07
10Daryl FleayBG V Bendigo Orienteers52:09+26:4118:47
11Margi FreemantleYV V Yarra Valley Orienteering Club52:44+27:1619:00
12John ChellewBG V Bendigo Orienteers57:36+32:0820:45
13Blake GordonEU V Eureka Orienteers1:07:21+41:5324:16
14Nola JuniperBG V Bendigo Orienteers1:09:34+44:0625:04
15Lorraine LevershaBG V Bendigo Orienteers1:09:35+44:0725:04
16Dianne SearleBG V Bendigo Orienteers1:09:43+44:1525:07
17Lincoln ErmNE V Nillumbik Emus Orienteering Cl1:20:53+55:2529:08
18Margaret KerteszEU V Eureka Orienteers1:25:42+1:00:1430:52
19Pam PrimeTK V Tuckonie Orienteering Club1:33:00+1:07:3233:30
20BJ JohnsonEU V Eureka Orienteers1:36:43+1:11:1534:51
21Judy PrendergastEU V Eureka Orienteers1:40:31+1:15:0336:13
Anne GarveyTK V Tuckonie Orienteering Clubmispunched
Dale Ann GordonEU V Eureka Orienteersmispunched
Terry DavidsonBG V Bendigo Orienteersmispunched
Stephen BirdBK V Bayside Kangaroos Orienteersdid not start
Kathy LileyYV V Yarra Valley Orienteering Clubdid not start

4

3 100 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Jenny BallBG V Bendigo Orienteers32:1810:25
2Susan DavidsonBG V Bendigo Orienteers52:49+20:3117:02
Leone CarberryNE V Nillumbik Emus Orienteering Clmispunched
Jocelyn WattsYV V Yarra Valley Orienteering Clubmispunched

5

3 050 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1John WilkinsonBG V Bendigo Orienteers27:519:07
2Leon SlaterCAS V Casuals VIC1:22:15+54:2426:58
3Merrin HurseBG V Bendigo Orienteers1:22:23+54:3227:00
4Bridget SlaterCAS V Casuals VIC1:23:10+55:1927:16
Ross SlaterBG V Bendigo Orienteersmispunched

Please report errors in the result list to the organiser.