Orienteering Australia

Official results for Vic Autumn-Spring 3 - Boundary Creek, Glenlyon

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Vic Autumn-Spring 3 - Boundary Creek, Glenlyon
Organisers: Orienteering Victoria / Yarra Valley Orienteering Club
Date: Sunday 2 May 2021

Classes: Show all | 1 M | 1 W | 2 M | 2 W | 3 M | 3 W | 4 M | 4 W | 5 M | 5 W | SCR

1 M

7 750 m, 13 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Richard GoonanCH V1:08:448:52
2Simon RouseDR V1:09:07+0:238:55
3Callum WhiteYV V1:12:01+3:179:17
4Ricky ThackrayBO W1:14:13+5:299:34
5Bruce ArthurMF V1:14:47+6:039:38
6Toby CooperBK V1:21:26+12:4210:30
7Fredrik JohanssonMF V1:26:19+17:3511:08
8Blair TrewinYV V1:26:48+18:0411:12
9Geoff LawfordEU V1:30:14+21:3011:38
10Ted van GeldermalsenYV V1:46:24+37:4013:43
11Warwick WilliamsEU V1:52:36+43:5214:31
Ben GoonanBG Vdid not finish
Jim RussellBG Vdid not finish

1 W

7 750 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
Aislinn PrendergastEU Vdid not finish

2 M

5 825 m, 27 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Mason ArthurMF V52:158:58
2Tim HatleyBK V55:07+2:529:27
3Dion KeechMF V58:02+5:479:57
4Stephen DunbarBK V1:08:46+16:3111:48
5Cormac McCarthyYV V1:09:29+17:1411:55
6Ian DaviesDR V1:11:08+18:5312:12
7Mark BaxterNE V1:13:37+21:2212:38
8Ian DoddDR V1:14:27+22:1212:46
9Don CherryBG V1:18:43+26:2813:30
10Stephen BirdBK V1:19:55+27:4013:43
11John CarberryNE V1:20:25+28:1013:48
12Tony RadfordBG V1:20:32+28:1713:49
13Geoff ArmstrongNE V1:25:08+32:5314:36
14Martin KozmaBK V1:27:43+35:2815:03
15Roch PrendergastEU V1:28:12+35:5715:08
16David JaffeMF V1:30:06+37:5115:28
17Jim GlaspoleNE V1:37:01+44:4616:39
18Paul ElamTK V1:40:30+48:1517:15
19David KnightBK V1:40:32+48:1717:15
20Chris Godfred-SpenningBK V1:41:56+49:4117:29
21Stuart McWilliamDR V1:48:09+55:5418:33
22Eric LouwDR V1:54:09+1:01:5419:35
23Peter LadaYV V1:57:42+1:05:2720:12
24Lincoln PatersonYV V2:00:37+1:08:2220:42
25Michael WyattEU V2:05:17+1:13:0221:30
Aidan MayallBK Vmispunched
Warren KeyMF Vdid not finish

2 W

5 825 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Moira KüfferYV V1:10:3812:07
2Carolyn JacksonBK V1:11:52+1:1412:20
3Sophie TavernaCH V1:26:17+15:3914:48
4Sue KeyMF V1:36:51+26:1316:37
5Helen WalpoleDR V1:38:36+27:5816:55
6Jayne SalesMF V1:46:48+36:1018:20
7Victoria GreenhanNE V2:02:07+51:2920:57
Jenny BourneEU Vdid not finish
Josie YeatmanNE Vdid not finish
Milla KeyMF Vdid not finish
Amber LouwDR Vdid not finish

3 M

3 300 m, 25 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Rob LewisMF V35:4910:51
2Alan KüfferYV V37:13+1:2411:16
3Carl DalheimMF V38:43+2:5411:43
4Alex TarrYV V41:05+5:1612:26
5Dale TavernaCH V46:12+10:2314:00
6Ralph KochYV V47:07+11:1814:16
7Gary BuchanEU V48:50+13:0114:47
8Blake GordonEU V53:10+17:2116:06
9Nick WakelingDR V55:50+20:0116:55
10Ray ScaddanCAS V57:41+21:5217:28
11Murray HannaBK V58:26+22:3717:42
12Ewen TempletonBK V1:00:37+24:4818:22
13Digby BrandenburyCAS V1:05:35+29:4619:52
14Peter YeatesDR V1:06:00+30:1120:00
15Matthew KingBK V1:10:30+34:4121:21
16Geoff AdamsBK V1:13:34+37:4522:17
17John ChellewBG V1:17:51+42:0223:35
18Peter KreminskiWA S1:21:03+45:1424:33
19Mark BesleyDR V1:22:09+46:2024:53
20Lincoln ErmNE V1:23:00+47:1125:09
21David GoddardYV V1:24:23+48:3425:34
22Peter MaloneyNE V1:25:57+50:0826:02
23Margaret KerteszEU V1:35:42+59:5329:00
Ken DowlingEU Vdisqualified
Greg TamblynBK Vmispunched

3 W

3 300 m, 20 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Natasha KeyMF V30:489:20
2Georgina MackenYV V41:06+10:1812:27
3Hania LadaYV V41:44+10:5612:38
4Anna SkarbekMF V51:19+20:3115:33
5Alison RadfordBG V52:44+21:5615:58
6Wendy TavernaCH V1:02:29+31:4118:56
7Prue DobbinAW V1:04:47+33:5919:37
8Judi HerkesBK V1:05:45+34:5719:55
9Margi FreemantleYV V1:08:49+38:0120:51
10Anne GarveyTK V1:11:44+40:5621:44
11Claire AdamsBK V1:11:52+41:0421:46
12Dale Ann GordonEU V1:20:58+50:1024:32
13Jenelle TempletonNE V1:29:37+58:4927:09
14Pamela KingDR V1:37:41+1:06:5329:36
15Helen AlexanderBK V1:40:55+1:10:0730:34
16Debbie DoddDR V1:45:22+1:14:3431:55
Anitra DowlingEU Vdisqualified
BJ JohnsonEU Vmispunched
Leone CarberryNE Vmispunched
Kathy LileyYV Vmispunched

4 M

2 800 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Greg PalmerNE V1:32:0032:51
2Aeon GreenhanNE V1:49:56+17:5639:15

4 W

2 800 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ella LangYV V1:03:5722:50
2Hannah AdamsBK V1:05:49+1:5223:30
3Elizabeth HatleyBK V1:09:05+5:0824:40
4Janet KingBK V1:36:18+32:2134:23
5Jocelyn WattsYV V1:44:35+40:3837:21
Ilze YeatesDR Vdid not finish

5 M

2 025 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Rory NankervisCAS V17:038:25
2Iggy MackenYV V31:25+14:2215:30
3Neo KozmaBK V48:01+30:5823:42

5 W

2 025 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Amelia NankervisCAS V19:069:25
2Alison SkarbekMF V34:44+15:3817:09
3Angelina KozmaBK V36:35+17:2918:03
4Judy PrendergastEU V57:48+38:4228:32

Score

1 000 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Tash ThackrayBK V1:27:381:27:38
2Kevin MorrisBK V1:42:09+14:311:42:09
3Rod GrayEU V1:44:17+16:391:44:17
4Susi StrasserYV V2:01:10+33:322:01:10
5Andreas StrasserYV V2:01:13+33:352:01:13

Please report errors in the result list to the organiser.