Orienteering Australia

Official results for Stag's Head - OST 3 - Schools Selection Event 2

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Stag's Head - OST 3 - Schools Selection Event 2
Organiser: Australopers
Date: Sunday 2 May 2021

Classes: Show all | Course 1 M | Course 1 W | Course 2 M | Course 2 W | Course 3 M | Course 3 W | Course 4 M | Course 4 W | Course 5 M | Course 5 W | Course 6 M | Course 6 W | Course 7 M | Course 7 W | Course 8 M | Course 8 W

Course 1 M

8 975 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Oskar BucirdeEsk Valley1:16:578:34
2Jonathan McCombAustralopers1:24:50+7:539:27
3Kris ClausonAustralopers1:24:54+7:579:27
4Matthew CohenAustralopers1:27:53+10:569:47
5Simon LouisAustralopers1:31:56+14:5910:14
6Dion McKenzieAustralopers1:35:26+18:2910:37
7Jemery DayAustralopers1:49:07+32:1012:09
8Xavier ScottAustralopers2:07:05+50:0814:09
Luke RapleyEsk Valleymispunched
Ashley Van EssenPathfindersmispunched

Course 2 M

7 325 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Anthony StonerAustralopers1:20:1810:57
2Sebastian BurgessAustralopers1:21:40+1:2211:08
3Mark WestAustralopers1:39:37+19:1913:35
4Simon AllenAustralopers1:44:01+23:4314:12
5Paul EnkelaarAustralopers1:46:54+26:3614:35
6Mick CooperAustralopers1:53:39+33:2115:30
7Hugh FitzgeraldAustralopers1:54:08+33:5015:34
8Hein PoortenaarAustralopers1:57:43+37:2516:04

Course 2 W

7 325 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Rachel AllenAustralopers1:13:2510:01
2Ainsley ScottAustralopers1:32:25+19:0012:36
3Mikayla CooperAustralopers1:39:20+25:5513:33

Course 3 M

5 975 m, 15 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Louis ElsonAustralopers50:288:26
2Will WhittingtonAustralopers52:06+1:388:43
3Niko StonerAustralopers55:35+5:079:18
4Ben PoortenaarAustralopers56:12+5:449:24
5Jack WickhamEsk Valley59:40+9:129:59
6Jett McCombAustralopers1:02:18+11:5010:25
7Jeff DunnAustralopers1:04:35+14:0710:48
8Thomas GardeAustralopers1:06:15+15:4711:05
9Riley KerrEsk Valley1:08:19+17:5111:26
10Owen MulcahyAustralopers1:26:53+36:2514:32
11Paul PacqueEsk Valley1:38:28+48:0016:28 Download route in GPX format
12Charles DragarAustralopers1:43:17+52:4917:17
13Michael DowlingAustralopers1:50:06+59:3818:25
14Harrison GerrardEsk Valley1:50:31+1:00:0318:29
15Geoff PowellAustralopers2:00:45+1:10:1720:12

Course 3 W

5 975 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Cathy McCombAustralopers1:14:3312:28
2Karen Wild-AllenAustralopers1:25:58+11:2514:23
3Meisha AustinAustralopers1:35:29+20:5615:58
4Lucy HawthorneAustralopers1:37:28+22:5516:18
5Alison StubbsAustralopers1:39:31+24:5816:39
6Liz CanningAustralopers2:04:59+50:2620:55
7Mandy McIntyreAustralopers2:11:32+56:5922:00
8Gayle WestAustralopers2:14:49+1:00:1622:33

Course 4 M

5 475 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Dane CavanaghAustralopers1:10:5112:56
2Bert ElsonAustralopers1:17:10+6:1914:05
3Lindsay PenderAustralopers1:24:38+13:4715:27
4Randall HopeAustralopers1:26:10+15:1915:44
5Roger MulcahyAustralopers2:12:10+1:01:1924:08
6Mike CalderAustralopers2:13:08+1:02:1724:18
7Martin BicevskisAustralopers2:22:22+1:11:3126:00

Course 4 W

5 475 m, 13 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Sue HancockAustralopers1:09:0512:37
2Zali McCombAustralopers1:10:00+0:5512:47
3Sussan BestEsk Valley1:14:02+4:5713:31
4Chris BrownEsk Valley1:15:37+6:3213:48
5Tara PowellAustralopers1:19:13+10:0814:28
6Julia Powell-DaviesAustralopers1:23:04+13:5915:10
7Sally WayteAustralopers1:27:48+18:4316:02
8Imojen PearceCasuals TAS1:40:36+31:3118:22
9Quinn BissettPathfinders1:43:22+34:1718:52
10Hermione Powell-DaviesAustralopers1:46:30+37:2519:27
11Sophie BestEsk Valley1:47:59+38:5419:43
12Michelle RapleyEsk Valley2:17:31+1:08:2625:07
Shey BissettPathfindersdid not finish

Course 5 M

4 425 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Renny DuckettAustralopers1:28:5420:05
2Warwick MooreAustralopers1:42:26+13:3223:08
3Simon CavendishAustralopers1:53:02+24:0825:32
4Wayne GriggsAustralopers1:58:38+29:4426:48
5Ross KellyAustralopers2:10:02+41:0829:23
6Terry CavanaghAustralopers2:36:16+1:07:2235:18
Callum StacherskiPathfindersdid not finish

Course 5 W

4 425 m, 17 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Miriam PalmerAustralopers1:04:1714:31
2Sonia AliYarra Valley Orienteering Club1:10:55+6:3816:01
3Hilary CaneAustralopers1:18:36+14:1917:45 Download route in GPX format
4Kate LucasAustralopers1:22:09+17:5218:33
5Jan HardyAustralopers1:34:21+30:0421:19
6Robyn ChapmanAustralopers1:40:06+35:4922:37
7Judy DavisAustralopers1:46:45+42:2824:07
8Janet BushAustralopers1:59:37+55:2027:01
9Diana Cossar-BurgessAustralopers2:01:12+56:5527:23
10Eloise FisherAustralopers2:01:41+57:2427:29
11Elizabeth BicevskisAustralopers2:05:29+1:01:1228:21
12Rosie RutledgeAustralopers2:14:01+1:09:4430:17
13Jane CalderAustralopers2:22:03+1:17:4632:06
14Helena GriggsAustralopers2:23:02+1:18:4532:19
15Beverley MillerAustralopers2:54:20+1:50:0339:23
16Jane CusickAustralopers2:55:00+1:50:4339:32
Andrea SchiwyAustralopersdid not finish

Course 6 M

3 975 m, 18 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Euan BestEsk Valley33:568:32
2Charlie GrovesAustralopers39:55+5:5910:02
3Marcus DegenaarAustralopers46:36+12:4011:43
4Phil BestEsk Valley47:32+13:3611:57
5Will StainsbyCasuals TAS48:22+14:2612:10
6Hugh GiblinAustralopers52:39+18:4313:14
7Russell KerrEsk Valley56:19+22:2314:10
8Eddie StonerAustralopers58:27+24:3114:42
9Will EnkelaarAustralopers1:00:34+26:3815:14
10Callum DegenaarAustralopers1:02:29+28:3315:43
11Alejandro FisherAustralopers1:04:52+30:5616:19
12Hudson HughesCasuals TAS1:08:22+34:2617:11
13Aiden ThurmCasuals TAS1:10:30+36:3417:44
14Toby Van EssenPathfinders1:14:47+40:5118:48
15Felix GreenAustralopers1:16:37+42:4119:16
16Julian RoscoeAustralopers1:19:22+45:2619:57
17Edwin RapleyEsk Valley1:32:56+59:0023:22
Austin HughesCasuals TASmispunched

Course 6 W

3 975 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Liana StubbsAustralopers43:3210:57
2Hannah GreenAustralopers59:13+15:4114:53
3Katie ClausonAustralopers1:02:32+19:0015:43
4Ilanna McDougallEsk Valley1:04:57+21:2516:20
5Sandi PowellAustralopers1:16:49+33:1719:19
6Uta GreenAustralopers1:21:11+37:3920:25
7Samantha DegenaarAustralopers1:26:34+43:0221:46
8Valerie BrammallEsk Valley1:47:35+1:04:0327:03
9Wendy AndrewarthaAustralopers1:49:53+1:06:2127:38
Verity LeonardCasuals TASdid not finish

Course 7 M

2 650 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Osama AliYarra Valley Orienteering Club44:4516:53
2Ryan WattsCasuals TAS47:32+2:4717:56
3Hamish AllenCasuals TAS47:33+2:4817:56
4Rodney MillerAustralopers1:19:39+34:5430:03
5James Van EssenPathfinders1:26:04+41:1932:28

Course 8 M

1 775 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Liam WolfeAustralopers36:0320:18

Course 8 W

1 775 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Ella ClausonAustralopers17:169:43
2Ivy RapleyEsk Valley19:33+2:1711:00
3Elsie ElsonAustralopers32:00+14:4418:01

Please report errors in the result list to the organiser.