Orienteering Australia

Official results for Newcastle Pairs - Minmi

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Newcastle Pairs - Minmi
Organiser: Newcastle Orienteering Club
Date: Sunday 9 May 2021

Classes: Show all | VE | E | P | M | SP1 | SP2 | LP1 | LP2 | TeamMbr | Spectator | Official

Very Easy

1 800 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Baxter PeelNewcastle Orienteering Club12:066:43
2James ThompsonNewcastle Orienteering Club19:24+7:1810:46
3Hannah StaffordNewcastle Orienteering Club24:37+12:3113:40
4Koen StaffordNewcastle Orienteering Club26:15+14:0914:35
5Archer DunnNewcastle Orienteering Clubdid not start
6Atticus DunnNewcastle Orienteering Clubdid not start

Easy

1 730 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Harriet ThompsonNewcastle Orienteering Club21:1112:14
2Eleanor ThompsonNewcastle Orienteering Club29:23+8:1216:59
3Lily HancockCAS N32:12+11:0118:36
4Jesse HancockCAS N32:23+11:1218:43

Moderate

2 510 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Truniger FamilyCAS N47:4118:59
2Callie McDonaldNewcastle Orienteering Club53:54+6:1321:28
3Viola O'ConnorNewcastle Orienteering Club1:01:59+14:1824:41
4Carolyn ChalmersNewcastle Orienteering Club1:02:10+14:2924:46
5Karen MoranteNewcastle Orienteering Club1:02:15+14:3424:48

Short Pairs 1

1 500 m, 12 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Samantha Howe and Kendall OçonnorNo club membership46:4231:08
2Graeme Taplin and Caleb TaplinNo club membership53:29+6:4735:39
3Andrew Power and Sam BaileyNo club membership58:44+12:0239:09
4William Thompson and Ginaya DunnNo club membership58:56+12:1439:17
5Rudi Landsiedel and Joy GuyNo club membership1:00:48+14:0640:32
6Andrew and Matthew KillenNo club membership1:05:16+18:3443:30
7Andrea Hackney and Carol PearceNo club membership1:25:10+38:2856:46
8Melissa Daly and Renae MartinNo club membership1:25:48+39:0657:12
9Chris and Tony WelbourneNo club membership1:28:57+42:1559:18
10Ingrid Oblasser and Paul KillenNo club membership1:52:58+1:06:161:15:18
Sharon Burgess and Margaret PeelNo club membershipdid not finish
Elaine and Kerry BennettNo club membershipdid not finish

Long Pairs 1

2 020 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Oskar Mella and Cooper HorleyNo club membership45:5022:41
2Alex Massey and Kasimir GregoryNo club membership47:26+1:3623:28
3Julia Gannon and Tristan MillerNo club membership53:06+7:1626:17
4Jennifer and Erika EnderbyNo club membership54:00+8:1026:43
5Glenn Burgess and Steven RobertsNo club membership55:27+9:3727:27
6Damien and Mikayla EnderbyNo club membership56:54+11:0428:10
7Justin and Bronwyn StaffordNo club membership1:10:13+24:2334:45
8John Linich and Matthew BrownNo club membership1:17:27+31:3738:20
9Malcolm Roberts and Carolyn MatthewsNo club membership1:17:27+31:3738:20
10Scott Simson and Gayle QuantockNo club membership1:18:18+32:2838:45
11Bjorn and Samantha MellaNo club membership1:33:15+47:2546:09

Please report errors in the result list to the organiser.