Orienteering Australia

Official results for 2014 MetroLeague Final - Cecil Hills

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: 2014 MetroLeague Final - Cecil Hills
Organiser: Western and Hills Orienteers
Date: Sunday 31 August 2014

Classes: Show all | A | B | C | D | E | Open Easy | open Very Easy

A

4 850 m, 23 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Greg BarbourBF29:446:07
2Andrew HillWHO32:15+2:316:38
3Patrik GunnarssonBF33:52+4:086:58
4Mark ShinglerBF34:42+4:587:09
5Simon georgeBF34:57+5:137:12
6Peter AnnettsGO-136:02+6:187:25
7Shane DoyleURN36:36+6:527:32
8Adrian WhiteWHO37:06+7:227:38
9Ian JonesUR-CC37:39+7:557:45
10Matt WestwoodUR-CC37:46+8:027:47
11Lee CoadyWHO39:38+9:548:10
12Eoin RotheryBF40:33+10:498:21
13Glenn HorrocksGO-141:34+11:508:34
14Toby WilsonGO-141:40+11:568:35
15Darren SlatteryBNN41:42+11:588:35
16Matt HackettWHO42:23+12:398:44
17Fedor IskhakovBNN43:19+13:358:55
18James McQuillanWHO44:26+14:429:09
19Alice WestwoodWHO47:08+17:249:43
20Lawrence JonesUR-CC48:01+18:179:54
21Keith PovahBNN50:43+20:5910:27
22Chippie Le CarpentierNo CLUB51:32+21:4810:37
23Mark SaveryBNN1:00:49+31:0512:32

B

4 200 m, 24 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Duncan CurrieGO-231:187:27
2Alistair GeorgeBF32:27+1:097:43
3Cath ChalmersBF33:32+2:147:59
4Miles EllisBF34:12+2:548:08
5Paula ShinglerBF34:18+3:008:10
6Steve FlickBNN35:52+4:348:32
7Angus SheddanSHOO36:10+4:528:36
8Wayne PepperBNN36:52+5:348:46
9Den WilliamsonSHOO37:26+6:088:54
10Jamie KennedyGO-238:10+6:529:05
11Alex KennedyGO-238:43+7:259:13
12Alex TarrNo CLUB38:54+7:369:15
13Gordon WilsonBNN39:47+8:299:28
14Chris JackaBF39:54+8:369:30
15John BrayanGO-240:05+8:479:32
16Clare WilliamsBNN41:12+9:549:48
17Ruth SheddanSHOO45:50+14:3210:54
18Garry StewartSHOO47:02+15:4411:11
19Warwick SelbyGO-250:23+19:0511:59
20Stephan WagnerSHOO52:41+21:2312:32
21Barry HanlonWHO54:49+23:3113:03
22John AndersonGO55:25+24:0713:11
23Andy GrahamNo CLUB55:43+24:2513:15
24Peter HopperBNN1:09:15+37:5716:29

C

3 880 m, 31 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Matt PetersUR-CC34:008:45
2Georgia JonesUR-CC34:05+0:058:47
3Benny HolmgrenWHO35:23+1:239:07
4Ross BarkerIKON35:36+1:369:10
5Colin BurnettGO-SK36:58+2:589:31
6Daniel SmithWHO37:42+3:429:42
7Ian FroudeGO-MON37:45+3:459:43
8Jiim ForbesGO-SK38:40+4:409:57
9Colin CurrieGO-SK39:44+5:4410:14
9Alex KaravaevIKON39:44+5:4410:14
11Carol JacobsonGO-SK41:46+7:4610:45
12Jo ParrBF42:08+8:0810:51
13Andrew LumsdenBF42:21+8:2110:54
14Graeme HillWHO42:33+8:3310:57
14Tim PerryWHO42:33+8:3310:57
16Natalya FilippovaIKON42:53+8:5311:03
17David GreenIKON43:53+9:5311:18
18Ewan ShinglerBF44:22+10:2211:26
19Mel AnnettsGO-MOL45:23+11:2311:41
20Michael FreeGO-MOL46:34+12:3412:00
21Ken JacobsonGO-MOL46:48+12:4812:03
22Debbie ByersBF46:56+12:5612:05
23Jim MacKayUR-CC47:13+13:1312:10
24Stuart McWilliamGO-MOL48:06+14:0612:23
25Belinda KeneallyWHO48:26+14:2612:28
26Karin HefftnerGO-SK49:28+15:2812:44
27Finn MacKayUR-CC53:06+19:0613:41
28Dan RedfernGO-MOL57:06+23:0614:42
29Michael RoylanceBF58:08+24:0814:58
30Aco StemenkovskiNo CLUB1:01:10+27:1015:45
31Keith GoodeBF1:20:17+46:1720:41

D

3 610 m, 30 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Dick OgilvieUR-CC34:379:35
2Rodney ParkinBNN34:53+0:169:39
3Marie RingerWHO35:02+0:259:42
4Tania KennedyGO-MON35:34+0:579:51
5Salme FullerIKON36:46+2:0910:11
6Maggie JonesGO38:25+3:4810:38
7Lewis RednerGO40:08+5:3111:07
8David McGheeBNN40:13+5:3611:08
9Jonathan KorugaGO-MON40:55+6:1811:20
10Julian LedgerBNN40:56+6:1911:20
11Michael HalmyBNN41:00+6:2311:21
12Steve DunlopWHO41:53+7:1611:36
13Dmitry StukovWHO42:03+7:2611:38
14Joshua BraidwoodWHO42:20+7:4311:43
15Airdrie LongGO-MON44:43+10:0612:23
16Tom KennedyGO-MON45:29+10:5212:35
17James StuartIKON45:48+11:1112:41
18Ian MillerSHOO47:18+12:4113:06
19Vicki WilmottIKON49:29+14:5213:42
20Sophie JonesUR-CC50:10+15:3313:53
21Margaret DuguidIKON51:23+16:4614:14
22Margaret WilmottUR-CC51:57+17:2014:23
23Joe RednerNo CLUB52:01+17:2414:24
24Brett SewellBNN52:56+18:1914:39
25Anette LarssenWHO54:22+19:4515:03
26Terence ChiangGO57:58+23:2116:03
27Sue FroudeIKON58:05+23:2816:05
28John GilesGO-MON1:05:53+31:1618:15
Ron PallasUR-CCmispunched
Cheryl BluettBNNdid not finish

E

3 350 m, 31 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Peter ThomasonBNN33:049:52
2Ben CumminsSHOO35:11+2:0710:30
3John RussellSHOO35:31+2:2710:36
4Samuel TsangBNN35:46+2:4210:40
5Johnny PetersenGO-GE36:44+3:4010:57
6Robert SprySHOO37:01+3:5711:02
7Sharon LambertBNN38:09+5:0511:23
8Gayle ShepherdUR-CC38:53+5:4911:36
9Janice SeehoWHO44:09+11:0513:10
10Ernie WindschuttelGO-GE45:58+12:5413:43
11Andy Vesey-WillsWHO46:40+13:3613:55
12Lloyd GledhillGO-GE50:59+17:5515:13
13Dennis SparlingGO-BT52:01+18:5715:31
14Christa SchaferGO-BT52:07+19:0315:33
15Nerise McQuillanWHO53:07+20:0315:51
16Lyn MalmgronSHOO53:09+20:0515:51
17Sandra StewartSHOO53:32+20:2815:58
18Maria StankovaWHO55:46+22:4216:38
19Ross DukerGO-GE55:58+22:5416:42
20Janet MorrisWHO56:03+22:5916:43
21Peter MeyerSHOO57:37+24:3317:11
22Tshinta HopperBNN58:06+25:0217:20
23Neil SchaferGO-BT58:27+25:2317:26
24Lee LoweGO-BT1:01:51+28:4718:27
25Cheryl DaviesBNN1:02:46+29:4218:44
26Maureen OgilvieUR-CC1:05:34+32:3019:34
27Trent DanielsNo CLUB1:10:33+37:2921:03
28Clyde McGleeBNN1:18:52+45:4823:32
29Barry PearceWHO1:19:35+46:3123:45
30Angus LeungGO1:21:37+48:3324:21
31Neville FathersSHOO1:35:21+1:02:1728:27

Open Easy

2 440 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Phillip RingerWHO39:3516:13
2Michelle PivahBNN57:57+18:2223:45
3Julie_Louise BarbourNo CLUB1:02:31+22:5625:37
4Nicholas TseNo CLUB1:07:58+28:2327:51
5JM Van SchadeNo CLUB2:07:15+1:27:4052:09
Ada LeungGOmispunched

Open Very Easy

1 820 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Kaisi FullerIKON16:449:11
2William NolanGO18:24+1:4010:06
3Rory SheddenSHOO37:14+20:3020:27
4Ariadne IskhakovBNN45:45+29:0125:08
4Lachlan CoadyWHO45:45+29:0125:08

Please report errors in the result list to the organiser.