Orienteering Australia

Official results for 2014 MetroLeague Final - Cecil Hills

Event informationShow result list by classShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: 2014 MetroLeague Final - Cecil Hills
Organiser: Western and Hills Orienteers
Date: Sunday 31 August 2014

Classes: Show all | A | B | C | D | E | Open Easy | open Very Easy

BF

16 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Greg BarbourA (23)29:446:07
2Alistair GeorgeB (24)32:27+1:097:43
3Cath ChalmersB (24)33:32+2:147:59
3Patrik GunnarssonA (23)33:52+4:086:58
4Mark ShinglerA (23)34:42+4:587:09
4Miles EllisB (24)34:12+2:548:08
5Simon georgeA (23)34:57+5:137:12
5Paula ShinglerB (24)34:18+3:008:10
12Eoin RotheryA (23)40:33+10:498:21
12Jo ParrC (31)42:08+8:0810:51
13Andrew LumsdenC (31)42:21+8:2110:54
14Chris JackaB (24)39:54+8:369:30
18Ewan ShinglerC (31)44:22+10:2211:26
22Debbie ByersC (31)46:56+12:5612:05
29Michael RoylanceC (31)58:08+24:0814:58
31Keith GoodeC (31)1:20:17+46:1720:41

GO

7 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
2William NolanOpen Very Easy (5)18:24+1:4010:06
6Maggie JonesD (30)38:25+3:4810:38
7Lewis RednerD (30)40:08+5:3111:07
22John AndersonB (24)55:25+24:0713:11
26Terence ChiangD (30)57:58+23:2116:03
30Angus LeungE (31)1:21:37+48:3324:21
Ada LeungOpen Easy (6)mispunched

GO-1

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
6Peter AnnettsA (23)36:02+6:187:25
13Glenn HorrocksA (23)41:34+11:508:34
14Toby WilsonA (23)41:40+11:568:35

GO-2

5 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Duncan CurrieB (24)31:187:27
10Jamie KennedyB (24)38:10+6:529:05
11Alex KennedyB (24)38:43+7:259:13
15John BrayanB (24)40:05+8:479:32
19Warwick SelbyB (24)50:23+19:0511:59

GO-GE

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
5Johnny PetersenE (31)36:44+3:4010:57
10Ernie WindschuttelE (31)45:58+12:5413:43
12Lloyd GledhillE (31)50:59+17:5515:13
19Ross DukerE (31)55:58+22:5416:42

GO-MOL

5 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
19Mel AnnettsC (31)45:23+11:2311:41
20Michael FreeC (31)46:34+12:3412:00
21Ken JacobsonC (31)46:48+12:4812:03
24Stuart McWilliamC (31)48:06+14:0612:23
28Dan RedfernC (31)57:06+23:0614:42

GO-MON

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
4Tania KennedyD (30)35:34+0:579:51
7Ian FroudeC (31)37:45+3:459:43
9Jonathan KorugaD (30)40:55+6:1811:20
15Airdrie LongD (30)44:43+10:0612:23
16Tom KennedyD (30)45:29+10:5212:35
28John GilesD (30)1:05:53+31:1618:15

GO-SK

5 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
5Colin BurnettC (31)36:58+2:589:31
8Jiim ForbesC (31)38:40+4:409:57
9Colin CurrieC (31)39:44+5:4410:14
11Carol JacobsonC (31)41:46+7:4610:45
26Karin HefftnerC (31)49:28+15:2812:44

IKON

10 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Kaisi FullerOpen Very Easy (5)16:449:11
4Ross BarkerC (31)35:36+1:369:10
5Salme FullerD (30)36:46+2:0910:11
9Alex KaravaevC (31)39:44+5:4410:14
16Natalya FilippovaC (31)42:53+8:5311:03
17David GreenC (31)43:53+9:5311:18
17James StuartD (30)45:48+11:1112:41
19Vicki WilmottD (30)49:29+14:5213:42
21Margaret DuguidD (30)51:23+16:4614:14
27Sue FroudeD (30)58:05+23:2816:05

No CLUB

9 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
3Julie_Louise BarbourOpen Easy (6)1:02:31+22:5625:37
4Nicholas TseOpen Easy (6)1:07:58+28:2327:51
5JM Van SchadeOpen Easy (6)2:07:15+1:27:4052:09
12Alex TarrB (24)38:54+7:369:15
22Chippie Le CarpentierA (23)51:32+21:4810:37
23Joe RednerD (30)52:01+17:2414:24
23Andy GrahamB (24)55:43+24:2513:15
27Trent DanielsE (31)1:10:33+37:2921:03
30Aco StemenkovskiC (31)1:01:10+27:1015:45

SHOO

14 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Ben CumminsE (31)35:11+2:0710:30
3Rory SheddenOpen Very Easy (5)37:14+20:3020:27
3John RussellE (31)35:31+2:2710:36
6Robert SpryE (31)37:01+3:5711:02
7Angus SheddanB (24)36:10+4:528:36
9Den WilliamsonB (24)37:26+6:088:54
16Lyn MalmgronE (31)53:09+20:0515:51
17Sandra StewartE (31)53:32+20:2815:58
17Ruth SheddanB (24)45:50+14:3210:54
18Garry StewartB (24)47:02+15:4411:11
18Ian MillerD (30)47:18+12:4113:06
20Stephan WagnerB (24)52:41+21:2312:32
21Peter MeyerE (31)57:37+24:3317:11
31Neville FathersE (31)1:35:21+1:02:1728:27

UR-CC

13 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Matt PetersC (31)34:008:45
1Dick OgilvieD (30)34:379:35
2Georgia JonesC (31)34:05+0:058:47
8Gayle ShepherdE (31)38:53+5:4911:36
9Ian JonesA (23)37:39+7:557:45
10Matt WestwoodA (23)37:46+8:027:47
20Sophie JonesD (30)50:10+15:3313:53
20Lawrence JonesA (23)48:01+18:179:54
22Margaret WilmottD (30)51:57+17:2014:23
23Jim MacKayC (31)47:13+13:1312:10
26Maureen OgilvieE (31)1:05:34+32:3019:34
27Finn MacKayC (31)53:06+19:0613:41
Ron PallasD (30)mispunched

URN

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
7Shane DoyleA (23)36:36+6:527:32

WHO

25 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Phillip RingerOpen Easy (6)39:3516:13
2Andrew HillA (23)32:15+2:316:38
3Marie RingerD (30)35:02+0:259:42
3Benny HolmgrenC (31)35:23+1:239:07
4Lachlan CoadyOpen Very Easy (5)45:45+29:0125:08
6Daniel SmithC (31)37:42+3:429:42
8Adrian WhiteA (23)37:06+7:227:38
9Janice SeehoE (31)44:09+11:0513:10
11Lee CoadyA (23)39:38+9:548:10
11Andy Vesey-WillsE (31)46:40+13:3613:55
12Steve DunlopD (30)41:53+7:1611:36
13Dmitry StukovD (30)42:03+7:2611:38
14Graeme HillC (31)42:33+8:3310:57
14Tim PerryC (31)42:33+8:3310:57
14Joshua BraidwoodD (30)42:20+7:4311:43
15Nerise McQuillanE (31)53:07+20:0315:51
16Matt HackettA (23)42:23+12:398:44
18Maria StankovaE (31)55:46+22:4216:38
18James McQuillanA (23)44:26+14:429:09
19Alice WestwoodA (23)47:08+17:249:43
20Janet MorrisE (31)56:03+22:5916:43
21Barry HanlonB (24)54:49+23:3113:03
25Anette LarssenD (30)54:22+19:4515:03
25Belinda KeneallyC (31)48:26+14:2612:28
29Barry PearceE (31)1:19:35+46:3123:45

Please report errors in the result list to the organiser.