Orienteering Australia

Official results for 2014 MetrO League #5 + Sydney Junior League 4 - Beacon Hill

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: 2014 MetrO League #5 + Sydney Junior League 4 - Beacon Hill
Organiser: Garingal Orienteers
Date: Sunday 27 July 2014

Classes: Show all | DIV1 | DIV2 | DIV3 | DIV4 | DIV5 | E | VE

Division 1

4 870 m, 31 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Toby WilsonGaringal Orienteers40:368:20
2Andrew HillWestern and Hills Orienteers42:47+2:118:47
3Andy SimpsonBig Foot Orienteers44:56+4:209:13
4Andrew BrownBig Foot Orienteers46:52+6:169:37
5Ondrej PavluUringa Orienteers47:25+6:499:44
6John HavranekGaringal Orienteers48:07+7:319:52
7Aidan DawsonGaringal Orienteers48:17+7:419:54
8Lee CoadyWestern and Hills Orienteers48:31+7:559:57
9Peter AnnettsGaringal Orienteers48:51+8:1510:01
10Simon GeorgeBig Foot Orienteers49:04+8:2810:04
11Daniel HillGaringal Orienteers49:14+8:3810:06
12Fedor IskhakovBennelong Northside Orienteers49:42+9:0610:12
13Glenn HorrocksGaringal Orienteers51:05+10:2910:29
14Adrian WhiteWestern and Hills Orienteers51:42+11:0610:36
15Pierre FrancoisBennelong Northside Orienteers52:43+12:0710:49
16Huon WilsonGaringal Orienteers52:58+12:2210:52
17Shane DoyleUringa Orienteers53:46+13:1011:02
18Adam HalmyBennelong Northside Orienteers54:39+14:0311:13
19Ian JonesUringa Orienteers56:59+16:2311:42
20Eoin RotheryBig Foot Orienteers59:28+18:5212:12 Download route in GPX format
21Jamie KennedyGaringal Orienteers1:01:26+20:5012:36
22James McQuillanWestern and Hills Orienteers1:08:24+27:4814:02
23Matt WestwoodUringa Orienteers1:09:51+29:1514:20
24Alex KennedyGaringal Orienteers1:10:06+29:3014:23
25Stuart DeaneGaringal Orienteers1:14:21+33:4515:16
26Alice WestwoodUringa Orienteers1:17:48+37:1215:58
27Greg OckendenGaringal Orienteers1:21:16+40:4016:41
28Graeme HillWestern and Hills Orienteers1:24:41+44:0517:23
29Mark SaveryBennelong Northside Orienteers1:26:02+45:2617:39
Joel PutnamBennelong Northside Orienteersmispunched
Martin SladeGaringal Orienteersdid not finish

Division 2

4 090 m, 25 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Alastair GeorgeBig Foot Orienteers38:119:20
2Angus SheddenSouthern Highlands Occasional Orienteers39:47+1:369:43
3Miles EllisBig Foot Orienteers42:39+4:2810:25
4Michael Ridley-SmithGaringal Orienteers43:58+5:4710:44
5Wayne PepperBennelong Northside Orienteers44:49+6:3810:57
6Clare WilliamsBennelong Northside Orienteers47:41+9:3011:39
7Tony HillGaringal Orienteers48:17+10:0611:48
8Steve FlickBennelong Northside Orienteers48:23+10:1211:49
9Douglas JaySouthern Highlands Occasional Orienteers48:42+10:3111:54
10Gordon WilsonBennelong Northside Orienteers49:16+11:0512:02
11Jayne SalesBig Foot Orienteers54:23+16:1213:17
12John BrayanGaringal Orienteers55:20+17:0913:31
13Cath ChalmersBig Foot Orienteers56:25+18:1413:47
14Carolyn HauptGaringal Orienteers56:37+18:2613:50
15Hugh GingellGaringal Orienteers57:25+19:1414:02
16Stephan WagnerSouthern Highlands Occasional Orienteers59:29+21:1814:32
17Warwick SelbyGaringal Orienteers1:00:44+22:3314:50
18Chris JackaBig Foot Orienteers1:03:41+25:3015:34
19Ruth SheddenSouthern Highlands Occasional Orienteers1:06:01+27:5016:08
20Betty Chennone1:57:08+1:18:5728:38
Ben CumminsSouthern Highlands Occasional Orienteersmispunched
Andy GrahamGaringal Orienteersmispunched
Michael HalmyBennelong Northside Orienteersmispunched
Donald Smithnonemispunched
Hester SladeGaringal Orienteersdid not finish

Division 3

3 880 m, 28 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Ross BarkerIllawarra Kareelah Orienteers42:5611:03
2Jim MerchantGaringal Orienteers47:13+4:1712:10
3Gorgia JonesUringa Orienteers47:14+4:1812:10
4Matt PetersUringa Orienteers48:57+6:0112:36
5Rebecca GeorgeBig Foot Orienteers50:53+7:5713:06
6Linda SestaUringa Orienteers51:13+8:1713:12
7Alexander KaravaevIllawarra Kareelah Orienteers51:44+8:4813:20
8Melissa AnnettsGaringal Orienteers52:17+9:2113:28
9Nick WilmottIllawarra Kareelah Orienteers52:42+9:4613:34
10Ian FroudeIllawarra Kareelah Orienteers52:55+9:5913:38
11Ron JunghansGaringal Orienteers53:59+11:0313:54
12Ewan ShinglerBig Foot Orienteers54:00+11:0413:55
13Margaret JonesUringa Orienteers55:02+12:0614:11
14Rod EckelsGaringal Orienteers55:35+12:3914:19
15Nicole SellinGaringal Orienteers56:31+13:3514:33
16Colin BurnettGaringal Orienteers58:15+15:1915:00
17Natalya FilippovaIllawarra Kareelah Orienteers58:31+15:3515:04
18Dan RedfernGaringal Orienteers58:51+15:5515:10
19Alexa TroedsonBig Foot Orienteers59:02+16:0615:12
20Karla BurnettGaringal Orienteers59:28+16:3215:19
21Dan SmithWestern and Hills Orienteers1:00:27+17:3115:34
22Stuart McWilliamGaringal Orienteers1:00:36+17:4015:37
23Dmitry StukovWestern and Hills Orienteers1:01:19+18:2315:48
24Colin CurrieGaringal Orienteers1:02:21+19:2516:04
25Ken JacobsonGaringal Orienteers1:05:25+22:2916:51
26Michael RoylanceBig Foot Orienteers1:12:30+29:3418:41
27Yelena FilipponaIllawarra Kareelah Orienteers1:55:16+1:12:2029:42
Keith GoodeBig Foot Orienteersmispunched

Division 4

3 440 m, 36 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Belinda KinneallyWestern and Hills Orienteers35:5210:25
2Richard JamesWestern and Hills Orienteers39:02+3:1011:20
3Rodney ParkinBennelong Northside Orienteers40:26+4:3411:45
4Chris CunninghamBennelong Northside Orienteers41:39+5:4712:06
5Tom KennedyGaringal Orienteers41:58+6:0612:11
6David McGheeBennelong Northside Orienteers43:11+7:1912:33
7Tania KennedyGaringal Orienteers44:01+8:0912:47
8Duncan CurrieGaringal Orienteers44:02+8:1012:48
9Finn MackayUringa Orienteers44:17+8:2512:52
10Marie RingerWestern and Hills Orienteers45:13+9:2113:08
11Peter HopperBennelong Northside Orienteers45:27+9:3513:12
12Salme FullerIllawarra Kareelah Orienteers46:34+10:4213:32
13Sophie JonesUringa Orienteers49:22+13:3014:21
14Jonathan KorugaGaringal Orienteers50:06+14:1414:33
15Joanna HillGaringal Orienteers50:17+14:2514:37
16Peter ThomasonBennelong Northside Orienteers50:35+14:4314:42
17Rachael PovahBennelong Northside Orienteers52:40+16:4815:18
18Jim MackayUringa Orienteers52:57+17:0515:23
19Lewis RednerGaringal Orienteers54:08+18:1615:44
20John GilesGaringal Orienteers54:50+18:5815:56
21Ian MillerWestern and Hills Orienteers56:05+20:1316:18
22Dave LottyUringa Orienteers56:48+20:5616:30
23Anette LarssonWestern and Hills Orienteers56:49+20:5716:30
24Justin BrownGaringal Orienteers59:49+23:5717:23
25James StuartIllawarra Kareelah Orienteers59:58+24:0617:25
26Susan KurrleGaringal Orienteers1:00:15+24:2317:30
27Airdrie LongGaringal Orienteers1:00:28+24:3617:34
28Margaret DuguidIllawarra Kareelah Orienteers1:02:32+26:4018:10
29Terence ChiangGaringal Orienteers1:05:22+29:3019:00
30Vicki WilmottIllawarra Kareelah Orienteers1:05:48+29:5619:07
31Sue FroudeIllawarra Kareelah Orienteers1:09:12+33:2020:06
32Dean GingellGaringal Orienteers1:17:23+41:3122:29
33Margaret WilmottUringa Orienteers1:32:50+56:5826:59
34Cheryl BluettBennelong Northside Orienteers1:51:22+1:15:3032:22
35Liz Hutton & Connors familynone2:54:29+2:18:3750:43
36Roper familynone2:54:41+2:18:4950:46

Division 5

3 440 m, 41 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Samuel TsangBennelong Northside Orienteers42:2112:18
2Sharon LambertBennelong Northside Orienteers45:24+3:0313:11
3John RussellSouthern Highlands Occasional Orienteers46:16+3:5513:26
4Brett SewellBennelong Northside Orienteers48:22+6:0114:03
5Clyde McGheeBennelong Northside Orienteers50:02+7:4114:32
6John HodsdonSouthern Highlands Occasional Orienteers51:38+9:1715:00
7Val HodsdonSouthern Highlands Occasional Orienteers51:47+9:2615:03
8Angela MurrayUringa Orienteers54:40+12:1915:53
9Bob MorganBennelong Northside Orienteers56:38+14:1716:27
10Barbara DawsonGaringal Orienteers56:49+14:2816:30
11Nerise McQuillanWestern and Hills Orienteers57:38+15:1716:45
12Lee LoweGaringal Orienteers58:50+16:2917:06
13Tshinta HopperBennelong Northside Orienteers59:07+16:4617:11
14Jan SeehoWestern and Hills Orienteers59:30+17:0917:17
15Adrienne KirbyUringa Orienteers1:01:36+19:1517:54
16Alex StukovWestern and Hills Orienteers1:01:52+19:3117:59
17Jack DoyleUringa Orienteers1:02:00+19:3918:01
18Serena DoyleUringa Orienteers1:02:02+19:4118:01
19Dennis SparlingGaringal Orienteers1:02:31+20:1018:10
20Margaret WaughGaringal Orienteers1:02:40+20:1918:13
21Johnny PetersenGaringal Orienteers1:03:03+20:4218:19
22Lyn MalmgronSouthern Highlands Occasional Orienteers1:05:13+22:5218:57
23Ross DukerGaringal Orienteers1:05:44+23:2319:06
24Penelope FieldUringa Orienteers1:05:52+23:3119:08
25Lloyd GledhillGaringal Orienteers1:08:21+26:0019:52
26Maria StankovaWestern and Hills Orienteers1:10:07+27:4620:22
27Sue ThomsonGaringal Orienteers1:13:39+31:1821:24
28Amy HarmerWestern and Hills Orienteers1:19:22+37:0123:04
29Christa SchaferGaringal Orienteers1:20:51+38:3023:30
30Angus LeungGaringal Orienteers1:23:58+41:3724:24
31A Garner & D PassarinhoGaringal Orienteers1:24:16+41:5524:29
32Neil SchaferGaringal Orienteers1:31:27+49:0626:35
33Barbara JunghansGaringal Orienteers1:41:11+58:5029:24
34Ruth Jackanone1:43:11+1:00:5029:59
35Neville FathersSouthern Highlands Occasional Orienteers1:49:04+1:06:4331:42
36Nicholas TseGaringal Orienteers1:54:43+1:12:2233:20
37Nakul & Nishta Kaushiknone2:04:01+1:21:4036:03
Jakob DoyleUringa Orienteersmispunched
Chris Jackson & Tim Dentnonemispunched
Peter MeyerSouthern Highlands Occasional Orienteersmispunched
Sean GoGaringal Orienteersdid not finish

Easy

2 210 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Satya MardhikasenaGaringal Orienteers36:3416:32
2Ada LeungGaringal Orienteers43:30+6:5619:40
3Benjamin HavranekGaringal Orienteers48:16+11:4221:50
4Cameron GreenGaringal Orienteers50:45+14:1122:57
5Linda Mandin & Sue Carternone1:09:48+33:1431:35
6D Garner & H CarrollGaringal Orienteers1:10:38+34:0431:57
7Lachlan CoadyWestern and Hills Orienteers1:17:29+40:5535:03
8Angus and Heidi Van SchalkGaringal Orienteers1:32:44+56:1041:57
James Langannonemispunched

Very Easy

1 650 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Jack HavranekGaringal Orienteers17:5110:49
2Blake McDonaldGaringal Orienteers24:46+6:5515:00
3Nea ShinglerBig Foot Orienteers29:02+11:1117:35
4Michaela Terreynone36:54+19:0322:21
5Henry and GrandpaGaringal Orienteers48:17+30:2629:15
Victoria Cornellnonemispunched

Please report errors in the result list to the organiser.