Orienteering Australia

Official results for OY9 - QLD Middle Distance Championships, race 1 - Bush Sprint

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: OY9 - QLD Middle Distance Championships
Organiser: Enoggeroos
Date: Saturday 4 September 2021 - Sunday 5 September 2021

Race 1 - Bush SprintRace 2 - Middle Chasing StartRace 2 - Middle Chasing Start (overall)

Classes: Show all | M/W10N | W10A | W12A | W14A | W16A | W20A | W21A | W35A | W45A | W55A | W65A | W75A | W85A | M10A | M12A | M14A | M16A | M20A | M21A | M35A | M45A | M55A | M65A | M75A | M85A | Open Easy | open Very Easy | Open Moderate

M/W10-N

1 000 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Zachary HillWestern and Hills Orienteers13:3613:36
2Franklin SmythSunshine Orienteers Club13:53+0:1713:53
3Chelsea RichardsCAS Q20:02+6:2620:02
4Finlay CoffisonBullecourt Boulder Bounders20:16+6:4020:16
5Lachlan CoffisonBullecourt Boulder Bounders21:27+7:5121:27
6Samuel CalabroToohey Forest Orienteers23:27+9:5123:27
7Archer HillWestern and Hills Orienteers26:22+12:4626:22

W10A

1 000 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Lucinda BarnesRange Runners Orienteering Club21:0121:01
2Jasmine CooperBullecourt Boulder Bounders37:19+16:1837:19

W12A

1 000 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Elin SchulzUgly Gully Orienteers11:3211:32
2Maya LhoteUgly Gully Orienteers13:12+1:4013:12
3Lisa RichardsCAS Q17:41+6:0917:41
4Abigail BarnesRange Runners Orienteering Club18:08+6:3618:08
Matilda CooperBullecourt Boulder Boundersmispunched

W14A

1 900 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Xanthe SchubertRange Runners Orienteering Club50:3526:37
2Ariona LawsBullecourt Boulder Bounders1:14:55+24:2039:25
3Indigo NewnesEnoggeroos2:01:52+1:11:171:04:08
Cassy ReinbottRange Runners Orienteering Clubmispunched
Adeline TagueRange Runners Orienteering Clubdid not start

W16A

2 200 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Abbie LaneRange Runners Orienteering Club54:5624:58
Eve TagueRange Runners Orienteering Clubdid not start

W21A

2 800 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Anna SheldonUgly Gully Orienteers25:519:13 Download route in GPX format
2Krystal NeumannEnoggeroos30:48+4:5711:00
3Meredith GrayUgly Gully Orienteers31:34+5:4311:16
4Mikaela GrayUgly Gully Orienteers34:03+8:1212:09
5Caroline PigerreUgly Gully Orienteers36:23+10:3212:59
6Laurina NeumannNo club membership37:24+11:3313:21

W35A

2 800 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Helen BreslinUgly Gully Orienteers57:3220:32
Taria SmythSunshine Orienteers Clubmispunched

W45A

2 200 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Michelle SchulzUgly Gully Orienteers31:3414:20
2Fiona CaristoEnoggeroos44:43+13:0920:19
3Lucy PeljoEnoggeroos1:05:46+34:1229:53

W55A

2 200 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Su Yan TayUgly Gully Orienteers30:0113:38
2Felicity CrosatoRange Runners Orienteering Club34:13+4:1215:33
3Geraldine ChatfieldUgly Gully Orienteers39:24+9:2317:54
4Kathy PetrieSunshine Orienteers Club42:05+12:0419:07
5Juliana de NooyUgly Gully Orienteers53:25+23:2424:16
6Marion BurrillBullecourt Boulder Bounders53:49+23:4824:27
7Frances PowellUgly Gully Orienteers54:19+24:1824:41
8Kristine Cairns-TraceyUgly Gully Orienteers55:27+25:2625:12
9Fiona McIntyreUgly Gully Orienteers1:13:56+43:5533:36
Wendy ReadUgly Gully Orienteersdid not start

W65A

1 500 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Lynda RapkinsEnoggeroos28:2218:54
2Jacquie RandUgly Gully Orienteers32:10+3:4821:26
3Liz BourneBullecourt Boulder Bounders38:41+10:1925:47
4Anne WilsonBullecourt Boulder Bounders39:56+11:3426:37
5Johanna Tavner-CornerToohey Forest Orienteers43:14+14:5228:49
6Joan SheldonUgly Gully Orienteers51:35+23:1334:23
7Rhonda BowlingEnoggeroos1:06:31+38:0944:20
8Julie FisherEnoggeroos2:00:28+1:32:061:20:18

W75A

1 500 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Robin SpriggsUgly Gully Orienteers44:1929:32

M10A

1 000 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Luca SchulzUgly Gully Orienteers11:0211:02
Xanthin LawsBullecourt Boulder Boundersmispunched

M12A

1 000 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Thomas CaristoEnoggeroos13:5413:54
2Callum BryantEnoggeroos14:28+0:3414:28
3Justin LhoteUgly Gully Orienteers16:51+2:5716:51
Marcus HettelingEnoggeroosdid not start
Luke MooreRange Runners Orienteering Clubdid not start
Hugo TagueRange Runners Orienteering Clubdid not start

M14A

1 900 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Declan CampbellBullecourt Boulder Bounders25:5213:36
2Miles BryantEnoggeroos37:13+11:2119:35
3William BarnesRange Runners Orienteering Club41:44+15:5221:57
4Ewan KeithBullecourt Boulder Bounders1:18:09+52:1741:07
Benjamin MooreRange Runners Orienteering Clubdid not start

M16A

2 800 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Henry SmythSunshine Orienteers Club48:3917:22
Joshua NewnesEnoggeroosmispunched
Dylan BryantEnoggeroosmispunched
Lachlan MooreRange Runners Orienteering Clubdid not start
Ben MurrayToohey Forest Orienteersdid not start

M17-20A

2 800 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Rubin SmythSunshine Orienteers Club36:4913:08
Lochlann HoganBullecourt Boulder Boundersmispunched

M21A

2 800 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Andrew HillWestern and Hills Orienteers25:429:10
2Ryan GrayUgly Gully Orienteers26:44+1:029:32
3Ben SchulzUgly Gully Orienteers26:50+1:089:35
4Daniel GrayUgly Gully Orienteers27:34+1:529:50
5Riley de JongRange Runners Orienteering Club29:05+3:2310:23
6Lachlan HowardEnoggeroos34:52+9:1012:27
Lorenzo CalabroToohey Forest Orienteersmispunched Download route in GPX format
Kurt NeumannEnoggeroosdid not start

M35A

2 800 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Francis BreslinUgly Gully Orienteers33:3812:00
2Brenton GrayUgly Gully Orienteers36:25+2:4713:00
3Ken LawsBullecourt Boulder Bounders37:48+4:1013:30
4Eric SmythSunshine Orienteers Club40:46+7:0814:33

M45A

2 800 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Neil SimsonToohey Forest Orienteers36:4313:06
2Sebastien LhoteUgly Gully Orienteers41:44+5:0114:54
3Cam SchubertRange Runners Orienteering Club44:37+7:5415:56
4Richard LaneRange Runners Orienteering Club52:40+15:5718:48 Download route in GPX format
5Kris PattersonBullecourt Boulder Bounders1:13:52+37:0926:22
6Ross McGinnisSunshine Orienteers Club1:15:46+39:0327:03
7Ingo HettelingEnoggeroos1:26:52+50:0931:01
Mark MurrayToohey Forest Orienteersdid not start

M55A

2 200 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Tim McIntyreUgly Gully Orienteers26:3712:05 Download route in GPX format
2Peter MayNorthern Tablelands Orienteering Club31:59+5:2214:32
3Tony HowesUgly Gully Orienteers35:01+8:2415:55
4Malcolm PowellUgly Gully Orienteers41:30+14:5318:51
5Peter EffeneyUgly Gully Orienteers42:51+16:1419:28
6Albert PiperBullecourt Boulder Bounders46:36+19:5921:10
7Philip BurrillBullecourt Boulder Bounders52:06+25:2923:40
Andrew BrennanRange Runners Orienteering Clubdid not start
Lance ReadUgly Gully Orienteersdid not start

M65A

2 200 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Murray HainesSunshine Orienteers Club32:3014:46
2Greg ChatfieldUgly Gully Orienteers35:32+3:0216:09
3David FirmanEnoggeroos36:44+4:1416:41
4Tom SchultsUgly Gully Orienteers51:45+19:1523:31
5Robert RapkinsEnoggeroos55:07+22:3725:03
6Trevor SauerSunshine Orienteers Club57:19+24:4926:03
7Reid MoranToohey Forest Orienteers59:47+27:1727:10
8James MitchellUgly Gully Orienteers1:06:05+33:3530:02
Mark PetrieSunshine Orienteers Clubmispunched
Doug WilsonBullecourt Boulder Boundersdid not start

M75A

1 500 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Rod DominishEnoggeroos34:2522:56
2Christopher SpriggsUgly Gully Orienteers41:11+6:4627:27
3Tony Tavner-CornerToohey Forest Orienteers47:46+13:2131:50
4Jim BowlingEnoggeroos1:08:53+34:2845:55

Open Easy

1 000 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Nicole CooperBullecourt Boulder Bounders15:2215:22
2Owen SmythSunshine Orienteers Club19:51+4:2919:51
3Oscar HettelingEnoggeroos20:06+4:4420:06
4Gabi LawsNo club membership26:40+11:1826:40
5Selina RichardsCAS Q27:54+12:3227:54
Madonna MooreRange Runners Orienteering Clubdid not start

Open Very Easy

1 000 m, 0 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
Jac CoffisonBullecourt Boulder Boundersdid not start

Open Moderate

1 900 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Guy PigerreUgly Gully Orienteers32:5317:18
2Sue CampbellBullecourt Boulder Bounders42:11+9:1822:12
3Glenn CampbellBullecourt Boulder Bounders49:14+16:2125:54
4Deb ReinbottRange Runners Orienteering Club53:21+20:2828:04
5Greg KeithBullecourt Boulder Bounders59:40+26:4731:24
6Alison BryantEnoggeroos1:03:18+30:2533:18
Marie BertrandUgly Gully Orienteersmispunched
Alix HettelingEnoggeroosmispunched

Please report errors in the result list to the organiser.