Orienteering Australia

Official results for ACT Jim Sawkins Memorial Handicap, ACTL-6, Stringybark Hill - Results

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: ACT Jim Sawkins Memorial Handicap, ACTL-6, Stringybark Hill - Results
Organiser: Red Roos
Date: Sunday 6 June 2021

Classes: Show all | Hard1: MOpen | Hard1: MJunr | Hard1: MMstr | Hard1: WOpen | Hard1: WJunr | Hard1: WMstr | Hard1: Teams | Hard2: MOpen | Hard2: MJunr | Hard2: MMstr | Hard2: WOpen | Hard2: WJunr | Hard2: WMstr | Hard2: Teams | Hard3: MOpen | Hard3: MJunr | Hard3: MMstr | Hard3: WOpen | Hard3: WJunr | Hard3: WMstr | Hard3: Teams | Hard4: MOpen | Hard4: MJunr | Hard4: MMstr | Hard4: WOpen | Hard4: WJunr | Hard4: WMstr | Hard4: Teams | Mod1: MOpen | Mod1: MJunr | Mod1: MMstr | Mod1: WOpen | Mod1: WJunr | Mod1: WMstr | Mod1: Teams | Mod2: MOpen | Mod2: MJunr | Mod2: MMstr | Mod2: WOpen | Mod2: WJunr | Mod2: WMstr | Mod2: Teams | Easy: Mopen | Easy: MJunr | Easy: MMstr | Easy: WOpen | Easy: WJunr | Easy: WMstr | Easy: Teams | VEasy: MOpen | VEasy: MJunr | VEasy: MMstr | VEasy: WOpen | VEasy: WJunr | VEasy: WMstr | VEasy: Teams

Hard1: MOpen

9 500 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Tomas KrajcaRed Roos1:06:116:58
2Matt DoyleAbominable O-Men1:11:53+5:427:34
3Ryan StocksBushflyers1:15:45+9:347:58
4Duncan CurrieGaringal Orienteers2:02:39+56:2812:54
Paul de JonghBushflyersmispunched
Patrick MillerBushflyersdid not finish

Hard1: MJunr

9 500 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ewan ShinglerBig Foot Orienteers1:08:147:10
2David StocksBushflyers1:12:34+4:207:38
3Tristan MillerBushflyers1:20:35+12:218:28

Hard1: MMstr

9 500 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Matthew CraneAbominable O-Men1:09:307:18
2Grant BluettAbominable O-Men1:11:33+2:037:31
3Martin DentRed Roos1:13:43+4:137:45
4Gareth CandyAbominable O-Men1:21:17+11:478:33
5Ben RattrayRed Roos1:35:45+26:1510:04
6Nathan GuinnessParawanga Orienteers2:00:12+50:4212:39
7Tim CochraneParawanga Orienteers2:02:47+53:1712:55

Hard1: WOpen

9 500 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Tara MelhuishParawanga Orienteers1:41:1510:39

Hard2: MJunr

7 700 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Alex DerlackiGrammar Senior1:37:3112:39
2Michael GuthrieParawanga Orienteers2:19:43+42:1218:08
Joseph WilsonBushflyersmispunched

Hard2: MMstr

7 700 m, 14 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Andrew SlatteryRed Roos1:18:1910:10
2Matthew PurcellGrammar Senior1:23:24+5:0510:49
3Fedor IskhakovRed Roos1:35:42+17:2312:25
4Jonathan RicksRed Roos1:39:38+21:1912:56
5Michael RadajewskiParawanga Orienteers1:42:15+23:5613:16
6Matthew StocksBushflyers1:43:14+24:5513:24
7John ScownAbominable O-Men1:44:53+26:3413:37
8Grant McDonaldAbominable O-Men1:46:10+27:5113:47
9Greg LaneParawanga Orienteers1:53:29+35:1014:44
10Jon GlanvilleParawanga Orienteers1:55:07+36:4814:57
11James HeyesParawanga Orienteers2:11:59+53:4017:08
12James DerlackiRed Roos2:12:07+53:4817:09
John Shelton AgarAbominable O-Menmispunched
Jordic PellefigueParawanga Orienteersmispunched

Hard2: WJunr

7 700 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Julia GannonRange Runners Orienteering Club1:40:0312:59

Hard2: WMstr

7 700 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Grace CraneAbominable O-Men1:15:249:47
2Shannon JonesAbominable O-Men1:30:03+14:3911:41
3Ana HercegParawanga Orienteers1:56:27+41:0315:07
Belinda AllisonRed Roosmispunched

Hard3: MOpen

6 300 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Robert HembrowOnkaparinga Hills Orienteering Club1:36:4215:20

Hard3: MJunr

6 300 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Henry GotzingerGrammar Senior1:36:5915:23
2Oliver GotzingerGrammar Senior1:46:25+9:2616:53
3Josh RobardsBushflyers2:02:48+25:4919:29
4Alex RicksRed Roos2:30:10+53:1123:50

Hard3: MMstr

6 300 m, 14 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ian ProsserAbominable O-Men1:00:469:38
2Eoin RotheryRed Roos1:06:25+5:3910:32
3Peter MillerBushflyers1:13:51+13:0511:43
4Martin WehnerWeston Emus1:17:04+16:1812:13
5Davin FifieldRed Roos1:17:25+16:3912:17
6Chris AndersenBushflyers1:25:41+24:5513:36
7Greg WilsonBushflyers1:26:23+25:3713:42
8Samuel WilsonRed Roos1:27:37+26:5113:54
9Andrew HobsonBushflyers1:31:14+30:2814:28
10Bruce BowenParawanga Orienteers1:36:44+35:5815:21
11Andrew CheffersWeston Emus1:39:14+38:2815:45
12Martin EtheringtonParawanga Orienteers1:41:01+40:1516:02
13Michael BurtRed Roos1:42:47+42:0116:18
14Keith FifieldRed Roos2:06:21+1:05:3520:03

Hard3: WOpen

6 300 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Brigitta Hembrow GerseyOnkaparinga Hills Orienteering Club1:36:4415:21

Hard3: WJunr

6 300 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Natalie MillerBushflyers1:08:2610:51
2Justine HobsonBushflyers1:25:00+16:3413:29
3Ellen JohnsonBushflyers1:27:22+18:5613:52
4Marilla CavenaghNo club membership1:36:13+27:4715:16
5Zoe TerrillBushflyers2:08:54+1:00:2820:27

Hard3: WMstr

6 300 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Cath ChalmersRed Roos1:06:3610:34
2Alison InglisBushflyers1:13:51+7:1511:43
3Mace NeveRed Roos1:20:48+14:1212:49
4Liz AbbottParawanga Orienteers1:37:12+30:3615:25
5Chris StocksBushflyers1:52:03+45:2717:47
6Mary McDonaldAbominable O-Men1:56:42+50:0618:31
7Carol HardingBushflyers1:57:30+50:5418:39
8Edith GrayAbominable O-Men2:09:23+1:02:4720:32
9Ann ScownAbominable O-Men2:33:44+1:27:0824:24
Sue GarrParawanga Orienteersmispunched

Hard4: MMstr

3 700 m, 15 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Rohan HyslopParawanga Orienteers45:2412:16
2Jose ZapataRed Roos49:05+3:4113:15
3Robert AllisonRed Roos50:53+5:2913:45
4Bill JonesRed Roos52:08+6:4414:05
5Michael MitchellBushflyers1:08:58+23:3418:38
6Hugh MooreRed Roos1:26:23+40:5923:20
7John SuttonRed Roos1:26:40+41:1623:25
8Bryant AllenParawanga Orienteers1:29:24+44:0024:09
9Alan SargeantBushflyers1:31:55+46:3124:50
10Ian ElzParawanga Orienteers1:44:40+59:1628:17
John HardingParawanga Orienteersmispunched
Frank IngwersenParawanga Orienteersmispunched
Robert MouattRed Roosmispunched
Greg TerrillBushflyersmispunched
John SuominenWeston Emusdid not finish

Hard4: WOpen

3 700 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Nicola MarshallAustralopers46:5212:40
2Carys ConnickBushflyers47:48+0:5612:55

Hard4: WJunr

3 700 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Aoife RotheryRed Roos52:1314:06

Hard4: WMstr

3 700 m, 18 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Phoebe DentRed Roos45:5412:24
2Silke SpeierBushflyers49:59+4:0513:30
3Cathy HoggParawanga Orienteers54:17+8:2314:40
4Vicky MansellBushflyers1:04:14+18:2017:21
5Deirdre SharkeyParawanga Orienteers1:09:05+23:1118:40
6Sally KingslandBushflyers1:10:23+24:2919:01
7Judy AllisonRed Roos1:17:01+31:0720:48
8Elizabeth DunbarParawanga Orienteers1:19:02+33:0821:21
9Kerryne JonesRed Roos1:19:52+33:5821:35
10Ann SuttonRed Roos1:30:31+44:3724:27
11Barbara MartinParawanga Orienteers1:32:38+46:4425:02
12Pat MiethkeParawanga Orienteers1:34:06+48:1225:25
13Lynwen ConnickBushflyers1:38:00+52:0626:29
14Shannan ForrestParawanga Orienteers1:39:09+53:1526:47
15Ann IngwersenParawanga Orienteers1:43:43+57:4928:01
16Edwina MulhearnRed Roos1:45:06+59:1228:24
17Jill WalkerParawanga Orienteers1:45:41+59:4728:33
18Coral DowBushflyers2:15:28+1:29:3436:36

Mod1: MOpen

4 600 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Nikolaus ElzParawanga Orienteers1:44:3822:44
Christopher HaganNo club membershipdid not finish

Mod1: MJunr

4 600 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Owen RadajewskiParawanga Orienteers49:0410:40
2Hayden DentRed Roos50:56+1:5211:04
3Makhaya HoggParawanga Orienteers51:03+1:5911:05
4Elye DentRed Roos51:39+2:3511:13
5Bodie TerrillBushflyers54:30+5:2611:50
6Joshua MansellBushflyers59:00+9:5612:49
Aidan GuinnessParawanga Orienteersmispunched

Mod1: MMstr

4 600 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Craig GeorgeNo club membership1:16:3316:38

Mod1: WOpen

4 600 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Imogen FauldsCAS N1:53:2124:38

Mod1: WMstr

4 600 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
Kelly CandyAbominable O-Menmispunched
Sophie DaviesBushflyersdid not finish

Mod2: MMstr

2 800 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Michael TedeschiRed Roos1:05:0923:16
2Michael D'AscenzoBushflyers1:19:22+14:1328:20

Mod2: WOpen

2 800 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Judith ColmanBushflyers1:09:5124:56

Mod2: WJunr

2 800 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ingrid Shelton AgarAbominable O-Men34:4112:23
2Sanda HalpinParawanga Orienteers43:22+8:4115:29
3Alice RadajewskiParawanga Orienteers44:16+9:3515:48
4Ariadna IskhakovaRed Roos45:03+10:2216:05
5Luca HoggParawanga Orienteers57:40+22:5920:35
6Katherine MaundrellNo club membership1:01:15+26:3421:52

Mod2: WMstr

2 800 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Hind NeedhamRed Roos1:13:4226:19
2Robyn D'AscenzoBushflyers1:17:00+3:1827:30
3Susan HallissyBushflyers1:20:05+6:2328:36

Mod2: Teams

2 800 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
Jackie TrotterRed Roosdid not finish

Easy: WJunr

2 400 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Veronika IskhakovaRed Roos35:3514:49

Easy: Teams

2 400 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1John-Margaret FauldsNo club membership44:4718:39
2Mary BullockBushflyers44:52+0:0518:41

VEasy: MJunr

1 600 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Zaf Bluett-JonesAbominable O-Men11:177:03

VEasy: WJunr

1 600 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Banjo Bluett-JonesAbominable O-Men12:257:45
2Rui Bluett-JonesAbominable O-Men13:26+1:018:23
3Tessa RadajewskiParawanga Orienteers24:04+11:3915:02
4Florence CraneAbominable O-Men31:14+18:4919:31
5Jessica CandyAbominable O-Men35:11+22:4621:59
6Lola RattrayAbominable O-Men35:52+23:2722:25
7Amalia ZapataRed Roos35:56+23:3122:27

VEasy: WMstr

1 600 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Jenna LinehanRed Roos41:5226:10

Please report errors in the result list to the organiser.