Orienteering Australia

Official results for ACT League # 3 Bruce CIT (ACT Sprint Dist Champs)

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: ACT League # 3 Bruce CIT (ACT Sprint Dist Champs)
Organiser: Abominable O-Men
Date: Saturday 24 May 2014

Classes: Show all | M21A | M10 | M12A | M14A | M16A | M18A | M20A | M35A | M45A | M55A | M65A | M75A | M85A | W21A | W10 | W12A | W14A | W16A | W18A | W20A | W35A | W45A | W55A | W65A | W75A | W85A | M/WJUNE | M/WJUNVE | M/WOE | M/OVE

M21A

2 600 m, 12 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Lachlan DowBS A15:185:53
2Grant BluettAO A16:11+0:536:13
3David ShepherdRR A16:13+0:556:14
4Tomas KrajcaLO W16:38+1:206:23
5Dave MeyerSH N16:39+1:216:24
6Ben RattrayOH S17:43+2:256:48
7Jason McCraeRR A17:52+2:346:52
8Andy HoggPO A17:56+2:386:53
9Geoff StaceyPO A18:13+2:557:00
10Jose ZapataCC N25:36+10:189:50
11Samuel WilsonRR A26:40+11:2210:15
12Scott CashmereACT A30:49+15:3111:51

M10

1 200 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ryan ShearmanGJ A14:1811:55
2Alexander PhillipsGJ A15:39+1:2113:02
3Toby WilsonGJ A16:04+1:4613:23
4Donald TaylorGJ A16:33+2:1513:47
5Will MadlGJ A16:51+2:3314:02
6Archie ClearyGJ A21:27+7:0917:52
7Samuel McKinneyBS A28:16+13:5823:33
8Daniel van WijkGJ A34:42+20:2428:55
Altiero FabriziGJ Amispunched

M12A

1 200 m, 14 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Andrew KerrPO A7:226:08
2David StocksBS A8:23+1:016:59
3Bryn PiiroinenBS A9:07+1:457:35
4Brendan WilsonBS A9:52+2:308:13
5Nicholas FitzgeraldGJ A10:27+3:058:42
6Joseph WilsonBS A11:09+3:479:17
7Matthew BirchGJ A11:21+3:599:27
8Thomas HyslopPO A11:49+4:279:50
9Harry GibbsGJ A12:50+5:2810:41
10Toby LangBS A14:11+6:4911:49
11Michael McCormackGS A17:43+10:2114:45
12Jarrah PalethorpeBS A18:56+11:3415:46
13Angus ClearyGJ A20:23+13:0116:59
14Alex TrueGS A33:24+26:0227:50

M14A

1 600 m, 15 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Tristan MillerBS A12:187:41
2Patrick MillerBS A12:34+0:167:51
3Ryan StocksBS A13:29+1:118:25
4Noah PolandBS A14:06+1:488:48
5Christian PiiroinenBS A15:09+2:519:28
6Marcus GellelGS A16:14+3:5610:08
7Llew RileyACT A17:57+5:3911:13
8Jack CareyGS A18:44+6:2611:42
9Braeden JaugeitisGS A19:16+6:5812:02
10James PhillipsGS A20:03+7:4512:31
11Damian CamilleriGS A27:21+15:0317:05
12William ThompsonGS A48:55+36:3730:34
13Ryan NeilsenGS A59:28+47:1037:10
14Keiran SullivanGS A1:00:06+47:4837:33
15Quinn Larnach-JonesGS A1:43:36+1:31:181:04:45

M16A

2 300 m, 12 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Jesse PiiroinenBS A19:518:37
2Jack MadewGS A20:36+0:458:57
3Miles DavisGS A23:31+3:4010:13
4Ewan BarnettBS A24:15+4:2410:32
5Fearghas MacfarlaneGS A24:17+4:2610:33
6Mark GlanvilleGS A24:42+4:5110:44
7Ryan TurnerGS A27:36+7:4512:00
8Dylan EarleyGS A28:56+9:0512:34
9Xuey HeGS A30:03+10:1213:03
10Tal ZwikaelGS A33:37+13:4614:36
11Ewan HibbertGS A33:56+14:0514:45
12William FletcherGS A46:30+26:3920:13

M18A

2 600 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Stephen MelhuishPO A17:116:36
2Oliver MillRR A18:37+1:267:09
3Ciaran LanePO A21:41+4:308:20

M20A

2 600 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Oliver PolandBS A15:185:53

M35A

2 600 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Matthew StocksBS A19:437:35
2Tate NeedhamRR A20:57+1:148:03
3Aaron BroughtonBS A24:26+4:439:23
4James HeyesPO A27:35+7:5210:36
5Greg WilsonBS A29:54+10:1111:30

M45A

2 300 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Nick MelhuishPO A19:448:34
2Greg LanePO A20:49+1:059:03
3Ari PiiroinenBS A21:09+1:259:11
4John Shelton AgarAO A21:26+1:429:19
5Jon GlanvillePO A22:39+2:559:50
6Rohan HyslopPO A23:49+4:0510:21
7Peter AntcliffBS A24:38+4:5410:42
8John SpoonerPO A26:44+7:0011:37
9Peter BondBS A28:29+8:4512:23
10Maurice PattenRR A42:02+22:1818:16
11Chris BellACT A1:40:05+1:20:2143:30

M55A

2 300 m, 12 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Bruce BowenPO A22:219:43
2Andrew BlakersBS A22:25+0:049:44
3David PolandBS A22:38+0:179:50
4Phil WalkerPO A23:03+0:4210:01
5Tony GarrPO A25:21+3:0011:01
6John HardingBS A26:22+4:0111:27
7Andrew Cumming ThomWE A26:59+4:3811:43
8Michael BurtRR A27:26+5:0511:55
9Michael MitchellBS A31:43+9:2213:47
10Michael TedeschiRR A45:08+22:4719:37
James LithgowGO Ndid not finish
Nick DentCC Ndid not finish

M65A

1 800 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ross BarrGO N16:519:21
2Robert AllisonRR A19:11+2:2010:39
3Dick OgilvieUR N19:42+2:5110:56
4Eric WainwrightRR A20:42+3:5111:30
5John SuttonRR A23:39+6:4813:08
6Bryant AllenPO A24:36+7:4513:40
7David HoggPO A24:44+7:5313:44
8Frank IngwersenPO A30:19+13:2816:50

M75A

1 600 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Geoffrey DabbBS A25:3115:56
2Robert MouattRR A25:58+0:2716:13
3Gordon QuantockWE A28:06+2:3517:33
4Eino MeuronenBS A29:35+4:0418:29
5Jack PalmerBS A39:50+14:1924:53

M85A

1 600 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Kevin PaineBS A25:0815:42
2Hermann WehnerWE A34:16+9:0821:25

W21A

2 300 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Hanny AllstonWR T14:496:26
2Lizzie InghamAO A15:17+0:286:38
3Shannon JonesAO A15:54+1:056:54
4Allison JonesRR A17:43+2:547:42
5Mace NeveRR A20:15+5:268:48
6Hannah BraggBS A29:12+14:2312:41
7Jenna LinehanLO W35:13+20:2415:18
8Julie SunleyAO A40:31+25:4217:36
Phoebe DentCC Nmispunched

W10

1 200 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Natalie MillerBS A12:4310:35
2Rose PhillipsWE A33:13+20:3027:40
3Tessa BondBS A34:20+21:3728:36

W12A

1 200 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ella CuthbertBS A13:1211:00
2Riley LanePO A14:32+1:2012:06
3Emma PhillipsWE A14:35+1:2312:09
4Amelie AllenACT A16:08+2:5613:26
5Neha KaleleACT A22:12+9:0018:30
6Selina LiACT A25:09+11:5720:57
7Amelia BondBS A35:51+22:3929:52

W14A

1 600 m, 14 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Zoe MelhuishPO A17:0110:38
2Annabelle MillRR A17:22+0:2110:51
3Heather LanePO A19:19+2:1812:04
4Zoe CuthbertBS A21:03+4:0213:09
5Miho YamazakiWE A21:06+4:0513:11
6Clare AlderRR A24:11+7:1015:06
7Caitlin YoungBS A25:08+8:0715:42
8Kara BanksACT A34:51+17:5021:46
9Claire Kennedy-SpencerACT A36:49+19:4823:00
10Lily MacDonaldACT A46:44+29:4329:12
11Katharina InveenBS A49:26+32:2530:53
12Erin FoleyACT A49:52+32:5131:10
13Yani WilsonACT A1:06:18+49:1741:26
Carys ConnickBS Amispunched

W16A

1 800 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Lucinda AntcliffBS A21:3411:58
2Emily AlderRR A23:07+1:3312:50
3Jennifer KerrPO A53:09+31:3529:31

W18A

2 300 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Tara MelhuishPO A23:0010:00
2Sophie AntcliffBS A43:56+20:5619:06

W20A

2 300 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Kelly EdwardsWE A39:0016:57

W35A

2 300 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Cathy HoggPO A20:208:50
2Anna HyslopPO A24:49+4:2910:47
3Catriona MoxhamBS A33:15+12:5514:27
4Barbara MartinPO A34:20+14:0014:55
5Kate BondBS A49:53+29:3321:41

W45A

1 800 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Anita ScherrerRR A16:129:00
2Toni BrownBS A16:54+0:429:23
3Ana HercegPO A17:31+1:199:43
4Carol HardingBS A21:00+4:4811:40
5Sue GarrPO A21:38+5:2612:01
6Kelly YoungBS A27:40+11:2815:22
7Lynwen ConnickBS A28:54+12:4216:03
8Chris StocksBS A30:41+14:2917:02
9Jill WalkerPO A31:43+15:3117:37
10Rosemarie EdwardsWE A32:27+16:1518:01

W55A

1 800 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Liz AbbottPO A18:4410:24
2Hilary WoodCC N20:20+1:3611:17
3Valerie BarkerBS A21:40+2:5612:02
4Robyn D'AscenzoBS A30:09+11:2516:45
5Kerryne JonesRR A41:10+22:2622:52

W65A

1 600 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ann IngwersenPO A19:2312:06
2Pat MiethkePO A20:42+1:1912:56
3Judy AllisonRR A23:20+3:5714:35
4Sandra HoggPO A27:15+7:5217:01
5Ann SuttonRR A29:15+9:5218:16
Monika ShortBS Amispunched

W75A

1 600 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Maureen OgilvieUR N29:5118:39

M/WJunEasy

1 200 m, 31 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Roko VidovicGJ A14:1211:50
1Logan WaddleGJ A14:1211:50
3William JorgensenGJ A17:09+2:5714:17
4James RobinsonACT A17:47+3:3514:49
5Forrest HungACT A18:11+3:5915:09
5Zach LatimerACT A18:11+3:5915:09
5Max SwannRR A18:11+3:5915:09
8Sebastien BouGJ A19:12+5:0016:00
9Bardh DriniGJ A19:47+5:3516:29
9Dukagjin DriniGJ A19:47+5:3516:29
11Max OvingtonBS A19:53+5:4116:34
11Rhys MumbersonACT A19:53+5:4116:34
13Mark FoleyACT A20:10+5:5816:48
13Oisin FoleyACT A20:10+5:5816:48
15William McCormackACT A21:42+7:3018:05
15Gannu UpadhyayaACT A21:42+7:3018:05
15Liam SwannRR A21:42+7:3018:05
18Nicholas BrennanGJ A22:15+8:0318:32
19Max McCarthy-LeeGJ A23:20+9:0819:26
20Ian BohananGJ A23:38+9:2619:41
21Charlton BishopGJ A26:26+12:1422:01
22Henry GotzingerGJ A26:41+12:2922:14
23Oliver RossGJ A27:24+13:1222:50
24Abby McCraeRR A31:13+17:0126:00
24Zoe McCraeRR A31:13+17:0126:00
24Mira WalterRR A31:13+17:0126:00
24Max WalterRR A31:13+17:0126:00
28Linnea RaymerAO A33:51+19:3928:12
28Oline RaymerAO A33:51+19:3928:12
30Lachlan HoGJ A48:23+34:1140:19
Alex PotterGJ Amispunched

M/WOpenEasy

1 200 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Jennifer WebbAO A10:138:30
2Jane BarnettBS A11:12+0:599:20
3Kate BaldwinAO A18:14+8:0115:11
3Rachael BaldwinAO A18:14+8:0115:11
3Jason BaldwinGG A18:14+8:0115:11
6Annabel TurnbullBS A18:44+8:3115:36
7Braden McGrath EOD C 3ACT A26:31+16:1822:05
8Dillon McGrath EOD C 2ACT A28:39+18:2623:52
Amelia McGrath EOD C 2ACT Adid not finish

Please report errors in the result list to the organiser.