Orienteering Australia

Official results for ACT Long Dist Champs at Gibraltar Hill (ACT League # 10)

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: ACT Long Dist Champs at Gibraltar Hill (ACT League # 10)
Organiser: Red Roos
Date: Sunday 24 August 2014

Classes: Show all | M21A | W21A | M20A | W20A | M10 | M12A | M14A | M16A | M35A | M40A | M45A | M50A | M55A | M60A | M65A | M70A | M75A | M80A | M85A | M90A | M21AS | W21AS | W10 | W12A | W14A | W16A | W35A | W40A | W45A | W50A | W55A | W60A | W65A | W70A | W75A | W80A | W85A | M45AS | M55AS | W45AS | W55AS | MJunB | MOpenB | WJunB | WOpenB | M/WOE | M/WOVE | RedEOD | OrangeEOD | GreedEOD | BlueEOD

M21A

12 030 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Rob WalterRR A1:28:447:22
2David ShepherdRR A1:32:37+3:537:41
3Matthew CraneAO A1:34:03+5:197:49
4Dave MeyerSH N1:35:24+6:407:55
5Tomas KrajcaLO W1:39:00+10:168:13
6Peter PrestonNC N1:46:39+17:558:51
7Andy HoggPO A1:49:02+20:189:03
8Grant BluettAO A1:49:28+20:449:05
9Blair TrewinBS A1:58:43+29:599:52
Tim CoxPO Adid not finish
Seb DunneBS Adid not finish
Lachlan DowBS Adid not start

W21A

7 830 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Lizzie InghamAO A1:04:108:11
2Allison JonesRR A1:29:04+24:5411:22
3Lucy McGarvaWR N1:45:02+40:5213:24
Michele DawsonGO Ndid not finish
Hanny AllstonWR Tdid not start

M20A

9 070 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Stephen MelhuishPO A1:35:1410:29
2Oliver MillRR A1:36:55+1:4110:41
3Hamish ProsserAO A1:38:30+3:1610:51
4Ciaran LanePO A1:38:48+3:3410:53
5Aidan DawsonGO N1:41:50+6:3611:13
6Ian de JonghBS A2:26:00+50:4616:05
Oliver PolandBS Adid not start

W20A

5 300 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Tara MelhuishPO A1:20:5615:16

M10

2 040 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Makhaya Talbot-HoggPO A28:4414:05

M12A

2 980 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1David StocksBS A19:496:38
2Andrew KerrPO A21:01+1:127:03
3Toby LangBS A25:13+5:248:27
4Lachlan YoungBS A48:13+28:2416:10
Bryn PiiroinenBS Adid not start

M14A

4 860 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Tristan MillerBS A34:347:06
2Noah PolandBS A40:09+5:358:15
3Ryan StocksBS A48:11+13:379:54
4Christian PiiroinenBS A57:15+22:4111:46

M16A

5 840 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Duncan CurrieGO N1:12:3612:25
2Alastair GeorgeBF N1:12:52+0:1612:28
3Jesse PiiroinenBS A1:15:21+2:4512:54
4Patrick MillerBS A1:20:15+7:3913:44
5Callum DavisBF N1:22:22+9:4614:06
Mark GlanvilleGS Amispunched
Ewan BarnettBS Amispunched

M40A

9 070 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
Matthew StocksBS Amispunched
Paul CuthbertBS Amispunched
Scott SimsonNC Ndid not finish

M45A

7 830 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Jock DavisBF N1:13:029:19
2Rohan HyslopPO A1:36:48+23:4612:21
3Graham AtkinsPO A1:39:34+26:3212:42
4Morten PedersenPO A1:43:31+30:2913:13
5John Shelton AgarAO A1:46:53+33:5113:39
6Steve TruscottAO A1:50:50+37:4814:09
Shane DoyleUR Ndid not start

M50A

7 830 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ari PiiroinenBS A1:27:5311:13
2Simon GeorgeBF N1:30:00+2:0711:29
3Graeme DawsonGO N1:32:50+4:5711:51
4Ross StewartACT A1:35:49+7:5612:14
5Ken YoungBS A2:14:06+46:1317:07
6Jack LaingPO A2:27:26+59:3318:49
7Jon GlanvillePO A2:28:14+1:00:2118:55
Nick MelhuishPO Adid not finish
Martin WehnerWE Adid not finish
Colin CurrieGO Ndid not finish

M55A

5 300 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1David PolandBS A56:4810:43
2Alex DaveyWR N1:13:12+16:2413:48
3Andrew Cumming ThomWE A1:26:53+30:0516:23
Mark ParsonsBS Adid not finish
Andrew BlakersBS Adid not start

M60A

5 300 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1John ScownAO A1:03:4412:01
3Nick DentCC N1:07:56+4:1212:49
4Bruce BowenPO A1:20:47+17:0315:14
5Peter ShepherdIK N1:26:07+22:2316:14
6John HardingBS A1:35:56+32:1218:06
7Geoff WoodPO A1:44:27+40:4319:42

M65A

4 070 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Robert AllisonRR A1:13:5018:08
2Eric WainwrightRR A1:56:42+42:5228:40
Barry McCraeYV Vdid not finish
Dennis TrewinBS Adid not finish
Wayne GregsonAustraliadid not finish

M70A

4 070 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Dick OgilvieUR N1:07:3816:37
2Arthur WatsonPO A1:23:19+15:4120:28
3John FosterWE A1:26:32+18:5421:15
4John Le carpentierSH N1:27:03+19:2521:23
5Bryant AllenPO A1:51:55+44:1727:29
6Peter MeyerSH N2:01:29+53:5129:50
7David HoggPO A2:04:29+56:5130:35
Frank IngwersenPO Adid not finish
Darryl ErbacherPO Adid not start
John SuominenWE Adid not start

M75A

3 410 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Geoffrey DabbBS A1:17:4322:47
2Gordon QuantockWE A1:19:31+1:4823:19
3Robert MouattRR A1:20:38+2:5523:38

M80A

3 410 m, 0 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
Eino MeuronenBS Adid not start

M85A

2 790 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Kevin PaineBS A1:14:0126:31

M90A

2 790 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Hermann WehnerWE A1:49:0439:05

M21AS

5 840 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Robert D'AscenzoBS A2:15:4623:14
2Samuel WilsonRR A2:15:53+0:0723:16
Greg LanePO Amispunched
Paul de JonghBS Amispunched
Ian DiasAustraliadid not finish

W21AS

4 070 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Natalie SmithPO A1:21:1919:58
2Kaitlin RadstaakNC N1:36:11+14:5223:37

W10

2 040 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Luca Talbot-HoggPO A41:5320:31

W12A

2 980 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Riley LanePO A32:5611:03

W14A

3 540 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Zoe MelhuishPO A34:319:45
2Caitlin YoungBS A39:23+4:5211:07
3Heather LanePO A42:43+8:1212:04
4Ella CuthbertBS A43:24+8:5312:15
Miho YamazakiWE Adid not start

W35A

5 840 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Cathy HoggPO A1:39:4417:04
2Anna FitzgeraldGS N2:02:45+23:0121:01

W40A

5 840 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Belinda AllisonRR A1:19:4613:39

W45A

5 300 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Linda SestaUR N1:20:1415:08
2Kelly YoungBS A1:26:31+6:1716:19
3Anita ScherrerRR A1:36:51+16:3718:16
Emma AdamsBS Adid not start

W50A

5 300 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Gayle QuantockNC N1:30:2017:02
2Toni BrownBS A1:36:31+6:1118:12
3Ana HercegPO A1:39:45+9:2518:49
4Sue GarrPO A1:43:29+13:0919:31
5Joanna ParrBF N1:46:58+16:3820:10
6Carol HardingBS A2:16:42+46:2225:47

W55A

4 070 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Liz AbbottPO A52:5513:00
2Debbie DaveyWR N1:00:32+7:3714:52
3Mary McDonaldAO A1:02:29+9:3415:21
4Hilary WoodCC N1:18:45+25:5019:20
Kay GrzadkaPO Adid not finish
Edwina MulhearnRR Adid not finish

W60A

4 070 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Valerie BarkerBS A1:29:4222:02
2Lynn DabbsWH N1:31:34+1:5222:29
3Ann ScownAO A1:39:52+10:1024:32
4Jane SayeAO A1:48:44+19:0226:42
5Judy AllisonRR A2:19:14+49:3234:12
6Kerryne JonesRR A2:22:37+52:5535:02

W70A

3 410 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ann IngwersenPO A1:24:5024:52
2Ingrid FosterWE A1:27:38+2:4825:41

W80A

2 790 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Maureen OgilvieUR N1:19:3828:32

M45AS

4 070 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1David JenkinsBS A1:18:1119:12

M55AS

3 410 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Robert SprySH N57:4616:56
2Kevin WilliamsWH N59:27+1:4117:26
3Dave LottyUR N1:10:42+12:5620:43
4Michael D'AscenzoBS A1:18:20+20:3422:58

W45AS

3 410 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Barbara DawsonGO N1:31:0026:41
2Nicola NyghBF N1:40:41+9:4129:31
3Chris StocksBS A1:55:24+24:2433:50

W55AS

2 790 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Coral DowBS A1:09:1524:49
2Sandra HoggPO A1:22:12+12:5729:27
3Julie MannIK N1:24:10+14:5530:10

MOpenB

4 860 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
Narasimha BandiPO Amispunched

WJuniorB

3 540 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Kerrin DavisBF N1:35:1626:54

WOpenB

3 540 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Lucy BartonPO A47:4613:29
2Jodie EvansPO A1:24:34+36:4823:53

RedEOD

3 410 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Morten NeveMF V31:029:06
2Mace NeveRR A52:29+21:2715:23
3Peter BondBS A1:12:41+41:3921:18
4Ross KubalnOkänd1:35:57+1:04:5528:08

OrangeEOD

3 540 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ed NeveVIC V45:1612:47
2Stephen GoggsRR A56:55+11:3916:04
Jenna LinehanLO Wdid not start

Please report errors in the result list to the organiser.