Orienteering Australia

Official results for Willoughby Spring Festival + Sydney Junior League Final - 2, 3, 6 & 8km courses to choose from.

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Willoughby Spring Festival + Sydney Junior League Final - 2, 3, 6 & 8km courses to choose from.
Organiser: Garingal Orienteers
Date: Saturday 20 September 2014

Classes: Show all | Long Moderate | Short Moderate | Easy | Very Easy

Long Moderate

8 000 m, 28 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Andrew BrownBig Foot Orienteers36:554:36
2Andrew HillWestern and Hills Orienteers38:26+1:314:48
3Toby WilsonGaringal Orienteers40:01+3:065:00
4Richard MorrisBennelong Northside Orienteers40:02+3:075:00
5Patrik GunnarssonBig Foot Orienteers41:06+4:115:08
6Shane DoyleUringa Orienteers42:45+5:505:20
7Peter AnnettsGaringal Orienteers44:05+7:105:30
8Claire WinnickGaringal Orienteers45:32+8:375:41
9Ian JonesUringa Orienteers45:45+8:505:43
10Lawrence JonesUringa Orienteers46:32+9:375:49
11Mark ShinglerBig Foot Orienteers47:03+10:085:52
12Charles BlaxlandGaringal Orienteers47:49+10:545:58
13Istvan KerteszGaringal Orienteers48:06+11:116:00
14Andy GrahamGaringal Orienteers49:41+12:466:12
15David StanleyGaringal Orienteers50:03+13:086:15
16Stefan KuehnGaringal Orienteers52:15+15:206:31
17Matt HackettWestern and Hills Orienteers54:23+17:286:47
18Warwick SelbyGaringal Orienteers54:32+17:376:49
19Georgia JonesUringa Orienteers54:33+17:386:49
20Jamie KennedyGaringal Orienteers55:58+19:036:59
21Jayne SalesBig Foot Orienteers56:33+19:387:04
22John BulmanGaringal Orienteers58:47+21:527:20
23Nicole SellinGaringal Orienteers1:00:46+23:517:35
24Brett SewellBennelong Northside Orienteers1:03:38+26:437:57
25Dan RedfernGaringal Orienteers1:17:22+40:279:40
Lars, Begona, Belannonemispunched
Matias, Sara, Nicononemispunched
Colin BurnettGaringal Orienteersdid not finish

Short Moderate

6 000 m, 39 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Duncan CurrieGaringal Orienteers32:005:20
2Jim MerchantGaringal Orienteers40:09+8:096:41
3Michael FreeGaringal Orienteers41:22+9:226:53
4Terence ChiangGaringal Orienteers42:55+10:557:09
5Lisa GrantGaringal Orienteers43:06+11:067:11
6Paul PrudhoeCentral Coast Orienteers43:18+11:187:13
7Peter ThomasonBennelong Northside Orienteers44:24+12:247:24
8Jim ForbesGaringal Orienteers45:21+13:217:33
9Ron JunghansGaringal Orienteers46:28+14:287:44
10Ewan ShinglerBig Foot Orienteers50:49+18:498:28
11Lisa LampeUringa Orienteers53:24+21:248:54
12Lloyd GledhillGaringal Orienteers53:50+21:508:58
13Sophie JonesUringa Orienteers54:31+22:319:05
14Daniel Lavernone57:02+25:029:30
15James WellsGaringal Orienteers57:39+25:399:36
16David DashGaringal Orienteers57:45+25:459:37
17Ross DukerGaringal Orienteers58:57+26:579:49
18Dave LottyUringa Orienteers59:01+27:019:50
19Warwick Overton Gary Blumbergnone1:02:03+30:0310:20
20Ellis LevyGaringal Orienteers1:04:15+32:1510:42
21Dennis SparlingGaringal Orienteers1:04:34+32:3410:45
22Neil Schafernone1:05:45+33:4510:57
23Elizabeth BulmanGaringal Orienteers1:05:56+33:5610:59
24Raakhi and Anjali D'Cunhanone1:13:30+41:3012:15
25Angus LeungGaringal Orienteers1:13:55+41:5512:19
26Angela Brothers Brown familynone1:17:58+45:5812:59
27Elaine MurdochGaringal Orienteers1:18:40+46:4013:06
28Jack BrownGaringal Orienteers1:19:36+47:3613:16
29Alexander Lee-Brownnone1:19:57+47:5713:19
30Charles Tiannone1:20:01+48:0113:20
31N Overton E Druissi S Blumbergnone1:24:27+52:2714:04
32Sandy CowanCornwall Orienteering Club1:28:57+56:5714:49
33Reuben Conroynone1:43:02+1:11:0217:10
33Kelly Whitaker Conroy familynone1:43:02+1:11:0217:10
35Hannah & Rosie Martinnone1:46:26+1:14:2617:44
36Amy Martin & Sarah Rochenone1:48:13+1:16:1318:02
37Elissa McGregornone1:51:24+1:19:2418:34
38Dianne and SophieGaringal Orienteers1:59:42+1:27:4219:57
Malcolm Familynonemispunched

Easy

3 000 m, 25 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Finn MackayUringa Orienteers18:506:16
2Luke BrownGaringal Orienteers21:00+2:107:00
3Tim and Claire Onernone26:58+8:088:59
4Alexander VorsiermansGaringal Orienteers27:19+8:299:06
5William and Robbie Onernone27:47+8:579:15
6Jill Woodruffnone31:19+12:2910:26
7Tiia MarshBennelong Northside Orienteers34:03+15:1311:21
8Milly Gardenone36:36+17:4612:12
9Michaela Pisaninone36:44+17:5412:14
10Nicholas TseGaringal Orienteers36:49+17:5912:16
11Jamie MarshBig Foot Orienteers37:00+18:1012:20
12Ada LeungGaringal Orienteers37:50+19:0012:36
13Toby CalderUringa Orienteers39:12+20:2213:04
14Hannah and Kari and LouiseBig Foot Orienteers41:45+22:5513:55
15Jakob DoyleUringa Orienteers41:53+23:0313:57
16Maria Madeleine Claire Farrisnone43:31+24:4114:30
17Sam Bones Nick Katie Gregorynone43:37+24:4714:32
18Colin Sargent and familynone48:35+29:4516:11
19Tai Karmen Familynone50:33+31:4316:51
20Angus and Heidi Van SchalkGaringal Orienteers52:30+33:4017:30
21Jolyon Melinda and Naominone59:58+41:0819:59
22Lisa Middlebrooknone1:04:55+46:0521:38
Alicia and Bridget Lennonnonemispunched
Andrew and Lachlan Jamesnonemispunched
Jake Cutbush Jamie and DouglasUringa Orienteersmispunched

Very Easy

2 000 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Nea ShinglerBig Foot Orienteers18:069:03
2Jennifer Annie Oscar Sinclairnone20:14+2:0810:07
3Lachlan and Tim Gylesnone20:54+2:4810:27
4Maggie MackayUringa Orienteers24:37+6:3112:18
5Riley BrownGaringal Orienteers29:43+11:3714:51
6Nick StanleyGaringal Orienteers35:29+17:2317:44
7SabrinaZochling SailorPerrettnone37:18+19:1218:39
8Henry and GrandpaGaringal Orienteers43:59+25:5321:59
9Gemma Kate and Lavernone1:05:01+46:5532:30

Please report errors in the result list to the organiser.