Orienteering Australia

Official results for 2014 State League #14 - Pomingalarna

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: 2014 State League #14 - Pomingalarna
Organiser: Wagga and Riverina Occasional Orienteers
Date: Saturday 13 September 2014

Classes: Show all | W10A | W12A | M/W10N | W14A | W16A | W15-20B | W17-20A | W21A | W21AS | W35A | W35AS | W40A | W45A | W45AS | W50A | W55A | W55AS | W60A | W65A | W70A | W75A | W80A | M10A | M12A | M14A | M15-20B | M16A | M17-20A | M21A | M21AS | M35A | M35AS | M40A | M45A | M45AS | M50A | M55A | M55AS | M60A | M65A | M70A | M75A | M80A | MopenB | WopenB | Open Novice | Open Easy | EODEasy | EODModerate | EODHard3B

W14A

3 060 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Sophie JonesUringa Orienteers42:1013:46

W16A

4 450 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Georgia JonesUringa Orienteers36:058:06
2Melissa AnnettsGaringal Orienteers49:25+13:2011:06
3Rebecca GeorgeBig Foot Orienteers51:36+15:3111:35

W17-20A

4 450 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Amylee RobertsonNewcastle Orienteering Club59:2913:22

W21A

5 170 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Lizzie InghamAbominable O-Men ACT28:285:30
2Clare BrownridgeBendigo Orienteers33:46+5:186:31
3Lucy McGarvaWagga and Riverina Occasional37:47+9:197:18
4Cath ChalmersBig Foot Orienteers40:34+12:067:50
5Jayne SalesBig Foot Orienteers47:21+18:539:09
6Kate MorrisNewcastle Orienteering Club1:01:26+32:5811:52

W21AS

3 410 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Moira KufferAbominable O-Men ACT37:2010:56
2Clare BakerMelbourne Forest Racers40:09+2:4911:46

W35A

4 500 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Anna FitzgeraldGoldseekers Orienteers46:4810:24

W35AS

3 410 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Caroline TauranyNewcastle Orienteering Club1:03:1318:32

W45A

4 500 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Linda SestaUringa Orienteers37:308:20
2Karen BlatchfordNewcastle Orienteering Club40:55+3:259:05
3Margaret JonesUringa Orienteers55:04+17:3412:14
4Jane McKennaUringa Orienteers1:05:11+27:4114:29

W45AS

3 410 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Maria OrrNewcastle Orienteering Club44:4913:08
2Gayle ShepherdUringa Orienteers47:11+2:2213:50
3Barbara DawsonGaringal Orienteers56:41+11:5216:37
4Nicola NyghBig Foot Orienteers57:45+12:5616:56
5Kathryn CoxBennelong Northside Orienteers1:07:27+22:3819:46
Dayle GreenIllawarra Kareelah Orienteersdid not start

W50A

4 450 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Joanna ParrBig Foot Orienteers50:0811:15
2Sue GarrParawanga Orienteers ACT57:40+7:3212:57

W55A

4 450 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Liz AbbottParawanga Orienteers ACT36:268:11
2Debbie ByersBig Foot Orienteers56:55+20:2912:47
3Margi FreemantleYarra Valley Orienteering Club1:12:54+36:2816:22

W55AS

3 410 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Julie MannIllawarra Kareelah Orienteers1:06:0819:23
2Barbara JunghansGaringal Orienteers1:34:59+28:5127:51

W60A

4 450 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Robyn PallasCentral Coast Orienteers53:3212:01
2Kerryne JonesRed Roos ACT56:05+2:3312:36
3Judy AllisonRed Roos ACT56:44+3:1212:44
Barbara MartinParawanga Orienteers ACTdid not start

W65A

3 410 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ruth GoddardYarra Valley Orienteering Club39:1111:29
2Val HodsdonSouthern Highlands Occasional46:25+7:1413:36
3Mary Jane MahonyUringa Orienteers1:09:51+30:4020:29

W70A

3 410 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Carolyn ChalmersNewcastle Orienteering Club1:01:2318:00

W80A

3 410 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Maureen OgilvieUringa Orienteers1:09:3820:25

M12A

2 450 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Magnus FossumBayside Kangaroos Orienteers42:4817:28

M14A

3 060 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Edward McDougallWagga and Riverina Occasional37:1512:10
2Ewan ShinglerBig Foot Orienteers1:03:26+26:1120:43
Finn MackayUringa Orienteersdid not start

M16A

4 450 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Alastair GeorgeBig Foot Orienteers35:177:55
2Callum DavisBig Foot Orienteers36:40+1:238:14
3Duncan CurrieGaringal Orienteers37:11+1:548:21
Even FossumBayside Kangaroos Orienteersdid not start

M17-20A

5 170 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Aidan DawsonGaringal Orienteers35:036:46
2Lawrence JonesUringa Orienteers37:46+2:437:18

M21A

6 520 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Dave MeyerSouthern Highlands Occasional34:565:21
2David ShepherdRed Roos ACT35:15+0:195:24
3Andrew MorrisNewcastle Orienteering Club42:03+7:076:26
4Darren SlatteryBennelong Northside Orienteers1:06:19+31:2310:10
5Christopher FitzgeraldGoldseekers Orienteers1:17:21+42:2511:51
Ben RattrayOnkaparinga Hills Orienteeringdid not start

M21AS

4 500 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Joshua BlatchfordNewcastle Orienteering Club27:006:00
2Alan KufferAbominable O-Men ACT42:54+15:549:32

M35A

6 520 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Patrik GunnarssonBig Foot Orienteers44:006:44
2Jock DavisBig Foot Orienteers47:49+3:497:20

M35AS

4 450 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Shane JenkinsNewcastle Orienteering Club48:5711:00

M45A

5 170 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ian JonesUringa Orienteers36:127:00
2Peter AnnettsGaringal Orienteers37:30+1:187:15
3Graham AtkinsParawanga Orienteers ACT37:35+1:237:16
4Rohan HyslopParawanga Orienteers ACT42:33+6:218:13
David GreenIllawarra Kareelah Orienteersdid not start

M45AS

3 410 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Michael HalmyBennelong Northside Orienteers41:4612:14
2Peter OrrNewcastle Orienteering Club43:40+1:5412:48
3Stephan WagnerSouthern Highlands Occasional47:29+5:4313:55
4Keith RobertsonNewcastle Orienteering Club1:18:04+36:1822:53
Jim MackayUringa Orienteersdid not start

M50A

5 170 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Mark ShinglerBig Foot Orienteers35:356:52
2Simon GeorgeBig Foot Orienteers36:19+0:447:01
3Ross StewartOrienteering ACT47:41+12:069:13
4Colin CurrieGaringal Orienteers56:05+20:3010:50

M55A

5 170 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ted van GeldermalsenYarra Valley Orienteering Club35:006:46
2Eoin RotheryBig Foot Orienteers37:26+2:267:14
3Russell BlatchfordNewcastle Orienteering Club38:40+3:407:28
4Melvyn CoxBennelong Northside Orienteers39:36+4:367:39
5Geoff TodkillNewcastle Orienteering Club41:15+6:157:58
6David JenkinsBushflyers ACT46:21+11:218:57
7Andrew LumsdenBig Foot Orienteers50:56+15:569:51
8Peter HassmenRed Roos ACT51:56+16:5610:02
9Tony GarrParawanga Orienteers ACT58:31+23:3111:19
Andrew Cumming ThomWeston Emus ACTmispunched

M55AS

3 410 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Robert SprySouthern Highlands Occasional47:3313:56
2Dave LottyUringa Orienteers48:36+1:0314:15
3Ron PallasUringa Orienteers57:08+9:3516:45

M60A

4 500 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Bill JonesRed Roos ACT41:309:13
2Peter ShepherdIllawarra Kareelah Orienteers44:04+2:349:47
3Colin PriceCentral Coast Orienteers44:22+2:529:51
4Ian DempseyNewcastle Orienteering Club44:47+3:179:57
5Bruce BowenParawanga Orienteers ACT47:33+6:0310:34
6Johnny PetersenGaringal Orienteers1:16:21+34:5116:58

M65A

4 500 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ross BarrGaringal Orienteers40:278:59
2Wayne GregsonAustralia41:26+0:599:12
3Hugh MooreRed Roos ACT41:45+1:189:16
4Steve FlickBennelong Northside Orienteers42:50+2:239:31
5Jim MerchantGaringal Orienteers44:25+3:589:52
6Robert AllisonRed Roos ACT44:57+4:309:59
7Jim LeeNewcastle Orienteering Club45:48+5:2110:10
8Rick ArmstrongAlbury-Wodonga Orienteering Cl47:54+7:2710:38
9Leigh PrivettAlbury-Wodonga Orienteering Cl47:57+7:3010:39
10Eric WainwrightRed Roos ACT56:28+16:0112:32

M70A

4 450 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1John Le carpentierSouthern Highlands Occasional44:4610:03
2Ron JunghansGaringal Orienteers51:30+6:4411:34
3Ted MulherinWestern and Hills Orienteers57:24+12:3812:53
4Dick OgilvieUringa Orienteers1:01:32+16:4613:49
5David GoddardYarra Valley Orienteering Club1:09:53+25:0715:42
6Peter MeyerSouthern Highlands Occasional1:11:14+26:2816:00
7Barry PearceWestern and Hills Orienteers1:31:23+46:3720:32

M75A

3 410 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Graham GalbraithBennelong Northside Orienteers47:0513:48
2Brian ClelandUringa Orienteers1:22:00+34:5524:02
John HodsdonSouthern Highlands Occasionalmispunched

MopenB

3 060 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Michael HanrattyGaringal Orienteers46:3615:13
2Ernest WindschuttelGaringal Orienteers50:36+4:0016:32

WopenB

3 060 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Sheena RobertsonNewcastle Orienteering Club48:4215:54

Open Novice

1 970 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Mariann FossumBayside Kangaroos Orienteers32:2516:27

EODModerate

2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ian DiasAustralia51:22
2Cheryl DaviesAustralia55:58+4:36

EODHard3B

1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Morten NeveAustralia33:35

Please report errors in the result list to the organiser.