Orienteering Australia

Official results for 2014 State League #6 - Rydal

Event informationShow result list by classPress result listUpload routePrint

Name: 2014 State League #6 - Rydal
Organiser: Big Foot Orienteers
Date: Sunday 18 May 2014

BF.N

19 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Nicola NyghW45AS (5)41:0613:15
1Alastair GeorgeM14A (5)26:007:38
1Nea ShinglerW10A (1)36:0720:03
1Patrik GunnarssonM21A (7)1:17:467:56
1Tiia MarshW12A (1)38:4316:50
1Simon GeorgeM50A (5)46:358:28
2Paula ShinglerW50A (6)38:04+4:139:31
2Callum DavisM16A (4)38:16+4:579:34
2Rebecca GeorgeW16A (3)37:29+5:1310:42
2Cath ChalmersW21A (6)1:03:30+5:3510:04
3Paul MarshM45A (6)58:57+3:479:21
3Joanna ParrW50A (6)40:32+6:4110:08
4Miles EllisM40A (4)1:37:29+30:2212:49
4Ewan ShinglerM14A (5)57:50+31:5017:00
4Jayne SalesW21A (6)1:24:20+26:2513:23
5Debbie ByersW55A (6)53:36+13:3715:18
6Graeme McLeodM45A (6)1:52:34+57:2417:52
8Andrew LumsdenM55A (10)52:33+22:5813:08
9Michael RoylanceM60A (10)1:07:51+33:2916:57

BN.N

12 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Steve FlickM65A (5)35:518:57
1Clyde McGheeM12A (2)34:2214:56
1Michael HalmyM45AS (10)33:249:32
3Gordon WilsonM60A (10)41:13+6:5110:18
3Melvyn CoxM55A (10)31:44+2:097:56
4Peter ThomasonM45AS (10)40:12+6:4811:29
4Kathryn CoxW45AS (5)53:14+12:0817:10
4Bob MorganM55AS (8)44:09+6:2214:14
5Darren SlatteryM21A (7)1:48:22+30:3611:03
6Rodney ParkinM55A (10)42:39+13:0410:39
7Bruce DawkinsM70A (7)55:45+19:1015:55
Frank AssenzaM80A (2)mispunched

CC.N

9 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Hilary WoodW55A (6)39:5911:25
1Nick DentM60A (10)34:228:35
2Colin PriceM60A (10)36:48+2:269:12
3Maureen TrotterW65A (4)54:54+18:3217:42
3Julia PrudhoeW55A (6)43:18+3:1912:22
3Robyn PallasW60A (4)45:46+10:4713:04
5Paul PrudhoeM60A (10)45:18+10:5611:19
5Alice PrudhoeW21A (6)1:28:36+30:4114:03
6Dan MartinM21A (7)2:54:23+1:36:3717:47

GO.N

39 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Michele DawsonW21A (6)57:559:11
1Neil SchaferM80A (2)1:17:0924:53
1Peter AnnettsM45A (6)55:108:45
1Dean GingellMopenB (4)41:5112:18
1Daniel HillM17-20A (3)1:00:107:55
1Duncan CurrieM16A (4)33:198:19
2Carol JacobsonW65A (4)39:15+2:5312:39
2Joanna HillW14A (3)1:11:46+13:1021:06
2Christa SchaferW70A (3)1:02:14+19:3320:04
2Michael HanrattyMopenB (4)1:03:08+21:1718:34
2Toby WilsonM17-20A (3)1:08:00+7:508:56
2Oliver GingellM12A (2)56:09+21:4724:24
3Aidan DawsonM17-20A (3)1:17:28+17:1810:11
3Ellen CurrieW14A (3)1:19:04+20:2823:15
3Jim MerchantM65A (5)52:15+16:2413:03
3Melissa AnnettsW16A (3)51:17+19:0114:39
3Hugh GingellM16A (4)49:35+16:1612:23
3Nicole SellinW21AS (3)1:07:26+21:2119:16
3Graeme DawsonM50A (5)55:50+9:1510:09
3Barbara DawsonW45AS (5)50:12+9:0616:11
3Tom KennedyM14A (5)50:46+24:4614:55
3Tania KennedyW45A (5)1:11:41+16:4113:02
4Ron JunghansM70A (7)46:53+10:1813:23
4Ross MorrisonM45A (6)1:03:31+8:2110:04
4Airdrie LongW50A (6)47:56+14:0511:59
4Rod EckelsM50A (5)1:11:31+24:5613:00
4Russell TaylorMopenB (4)1:19:09+37:1823:16
4Barbara JunghansW55AS (4)1:21:19+33:5326:13
4Karin HefftnerW55A (6)46:43+6:4413:20
4Alex KennedyM16A (4)50:40+17:2112:40
5Ken JacobsonM70A (7)53:02+16:2715:09
5Elaine MurdochW45AS (5)1:02:26+21:2020:08
5John BrayanM50A (5)1:38:30+51:5517:54
5Larry WeissM55A (10)39:07+9:329:46
5Jamie KennedyM45A (6)1:17:57+22:4712:22
6Jim ForbesM60A (10)47:40+13:1811:55
7Johnny PetersenM55AS (8)50:09+12:2216:10
9Dan RedfernM55A (10)1:00:19+30:4415:04
10Ross DukerM60A (10)1:28:11+53:4922:02
Robert HerkesM21A (7)did not start
Jai Di TommasoW55A (6)did not start
Colin CurrieM50A (5)did not start
Huon WilsonM21AS (1)did not start
Ross BarrM65A (5)did not start

GS.N

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Jean BaldwinW70A (3)42:4113:46
1Basil BaldwinM75A (4)34:5511:15
1Anna FitzgeraldW35A (1)1:04:1911:41
8Russell TymM60A (10)52:49+18:2713:12

IK.N

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Vicki WilmottW55AS (4)47:2615:18
3Julie MannW55AS (4)1:18:13+30:4725:13
4Peter ShepherdM60A (10)42:56+8:3410:44

NC.N

29 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Margaret PeelW21AS (3)46:0513:10
1Nicola BlatchfordW17-20A (4)1:12:1113:07
1Anakin TrotterM10A (1)15:498:47
1Carolyn MatthewsW50A (6)33:518:27
1Caroline TauranyW35AS (1)1:00:1519:26
1Russell BlatchfordM55A (10)29:357:23
1Luke RobertsonM21AS (1)1:55:3321:00
1Kaitlin RadstaakWopenB (2)44:1613:01
1Scott SimsonM40A (4)1:07:078:49
2Karen BlatchfordW45A (5)56:42+1:4210:18
2Sheena RobertsonWopenB (2)1:06:48+22:3219:38
2Andrew MorrisM21A (7)1:19:29+1:438:06
2David MessengerM35AS (3)38:05+0:219:31
2Malcolm RobertsM55A (10)30:54+1:197:43
2Shane TrotterM40A (4)1:07:38+0:318:53
2Glenn BurgessM50A (5)52:57+6:229:37
3Carolyn ChalmersW70A (3)1:06:43+24:0221:31
3John ShawMopenB (4)1:17:15+35:2422:43
3Shane JenkinsM35AS (3)42:32+4:4810:38
4Geoff TodkillM55A (10)35:23+5:488:50
5Gayle QuantockW50A (6)51:57+18:0612:59
5Peter BerkholzM45AS (10)42:07+8:4312:02
6Kate MorrisW21A (6)1:50:31+52:3617:32
6Peter NewtonM45AS (10)46:07+12:4313:10
7John LinichM55A (10)47:19+17:4411:49
7Peter OrrM45AS (10)47:32+14:0813:34
10Keith RobertsonM45AS (10)1:06:09+32:4518:54
Amylee RobertsonW17-20A (4)mispunched
Geoff PeelM55A (10)mispunched
Justin StaffordM21A (7)did not start
Ian DempseyM60A (10)did not start

NT.N

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Bob HawkinsM65A (5)45:19+9:2811:19
2Jenny HawkinsW60A (4)44:01+9:0212:34

RR.A

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
Hugh MooreM65A (5)mispunched

SH.N

7 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1John Le carpentierM70A (7)36:3510:27
1Val HodsdonW65A (4)36:2211:43
1Robert SpryM55AS (8)37:4712:11
2John HodsdonM75A (4)36:27+1:3211:45
2Sandra StewartW55AS (4)50:46+3:2016:22
3Garry StewartM55AS (8)43:20+5:3313:58
6Peter MeyerM70A (7)55:02+18:2715:43

UR.N

26 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Linda SestaW45A (5)55:0010:00
1Maureen OgilvieW80A (1)1:11:5823:12
1Georgia JonesW16A (3)32:169:13
1Sophie JonesW14A (3)58:3617:14
2Ian JonesM45A (6)58:12+3:029:14
2Dick OgilvieM70A (7)36:54+0:1910:32
2Finn MackayM14A (5)34:59+8:5910:17
2Gayle ShepherdW45AS (5)48:22+7:1615:36
2Sarah GarnettW55A (6)41:49+1:5011:56
2Dave LottyM55AS (8)40:18+2:3113:00
3Ant NolanM40A (4)1:25:07+18:0011:11
3Alice WestwoodW21A (6)1:11:54+13:5911:24
3David McKennaM45AS (10)35:56+2:3210:16
4Brian ClelandM75A (4)56:52+21:5718:20
4Jan SargoodW60A (4)46:11+11:1213:11
4Jane McKennaW45A (5)1:32:07+37:0716:44
4Mary Jane MahonyW65A (4)1:02:53+26:3120:17
5Jared McKennaM14A (5)1:15:50+49:5022:18
5Margaret JonesW45A (5)1:45:39+50:3919:12
6Margaret WilmottW55A (6)1:06:57+26:5819:07
6Ron PallasM55AS (8)45:55+8:0814:48
6Lisa LampeW50A (6)55:43+21:5213:55
7Rick SteeleM60A (10)49:24+15:0212:21
8Jim MackayM45AS (10)1:02:36+29:1217:53
9Keith RichardsonM45AS (10)1:05:13+31:4918:38
Matt WestwoodM21A (7)mispunched
Lawrence JonesM17-20A (3)did not start

WH.N

10 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Matt HackettM35AS (3)37:449:26
1Janet MorrisW75A (1)1:08:5622:14
1Lynn DabbsW60A (4)34:599:59
3Ted MulherinM70A (7)46:29+9:5413:16
3Barry HanlonM75A (4)54:30+19:3517:34
3Andrew HillM21A (7)1:23:20+5:348:30
4James McQuillanM21A (7)1:36:02+18:169:47
4Ian MillerM65A (5)54:48+18:5713:42
5Kevin WilliamsM55AS (8)44:39+6:5214:24
8Stephen HollowayM55AS (8)59:52+22:0519:18

WP.N

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Dale WallaceM45AS (10)35:23+1:5910:06
2Sally DevenishW21AS (3)47:09+1:0413:28
2Kate KennedyW17-20A (4)1:35:35+23:2417:22
3Samantha WallaceW17-20A (4)2:36:31+1:24:2028:27
Rebecca KennedyW14A (3)did not start

Please report errors in the result list to the organiser.