Orienteering Australia

Official results for 2014 State League #13 - Newcastle

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: 2014 State League #13 - Newcastle
Organiser: Newcastle Orienteering Club
Date: Sunday 17 August 2014

Classes: Show all | M/W10N | W9A | W10A | W11A | W12A | W13A | W14A | W15A | W16A | W17-20A | W21A | W21AS | W35A | W35AS | W40A | W45A | W45AS | W50A | W55A | W55AS | W60A | W65A | W70A | W75 | W80A | M9A | M10A | M11A | M12A | M13A | M14A | M15A | M16A | M17-20A | M21A | M21AS | M35A | M35AS | M40A | M45A | M45AS | M50A | M55AS | M55A | M60A | M65A | M70A | M75A | M80A | MopenB | WopenB | Open Easy | open Very Easy | M11-12B | W11-12B | M13-14B | W13-14B | M15+B | W15+B | M17+A | W17+A | EOD Easy | EOD Hard | EOD Moderate | EOD Very Easy

M/W10N

1 850 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Alex WoolfordSchool27:1514:43

W9A

1 850 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
Nea ShinglerSchoolmispunched

W10A

1 850 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Jaimee KitchenerSchool14:127:40
2Nakeisha BrimbleSchool16:53+2:419:07
3Stephanie TaylorSchool32:50+18:3817:44

W11A

2 230 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Tia KeighranSchool51:1722:59
2Tiia MarshSchool55:04+3:4724:41
3Holly PrestwidgeSchool1:05:17+14:0029:16
4Jessica BakerSchool1:10:46+19:2931:44

W12A

2 230 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Chenoa BrimbleSchool32:3714:37
2Holly RobertsSchool35:05+2:2815:43
3Teagan GuinnessSchool52:41+20:0423:37
4Abigail WorkmanSchool1:13:05+40:2832:46
5Taylah ScuttsSchool1:14:28+41:5133:23

W13A

2 760 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Joanna HillSchool30:3311:04
2Claire BurgessSchool32:43+2:1011:51
Brooke BonnellSchoolmispunched

W14A

2 760 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Rebecca KennedySchool31:1911:20
2Sophie JonesSchool36:00+4:4113:02
3Ellen CurrieSchool40:49+9:3014:47
4Lisa MaysSchool1:15:10+43:5127:14
5Lucy RobertsSchool1:16:26+45:0727:41
6Sophie CowardSchool1:22:02+50:4329:43
7Clare JessupSchool1:31:48+1:00:2933:15
8Yoongling KilgannonSchool1:33:49+1:02:3033:59

W16A

3 590 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Georgia JonesSchool33:139:15
2Melissa AnnettsSchool38:50+5:3710:49
3Rebecca GeorgeSchool40:05+6:5211:09

W17-20A

3 590 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Nicola BlatchfordNC.N29:138:08

W21A

4 470 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Michele DawsonGO.N34:547:48
2Tracy MarshBF.N36:56+2:028:15
3Jenny CasanovaWA.S41:23+6:299:15
4Cath ChalmersBF.N44:33+9:399:57
5Tamara OrrNC.N46:41+11:4710:26
6Kaitlin RadstaakNC.N49:57+15:0311:10
7Sally-Anne HendersonNC.N50:37+15:4311:19
8Kate MorrisNC.N52:11+17:1711:40
9Jayne SalesBF.N53:06+18:1211:52
10Alice WestwoodUR.N55:01+20:0712:18

W21AS

2 970 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Sally DevenishWP.N53:2217:58

W35A

4 040 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Samantha HoweNC.N42:1710:27
2Anna FitzgeraldGS.N43:06+0:4910:40

W35AS

2 970 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Caroline TauranyNC.N54:0218:11
2Merryn HorrocksGO.N57:54+3:5219:29

W45A

4 040 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Linda SestaUR.N36:419:04
2Karen BlatchfordNC.N42:33+5:5210:31
3Margaret JonesUR.N51:14+14:3312:40
4Helen O'CallaghanBB.N58:20+21:3914:26
5Margaret PeelNC.N1:00:51+24:1015:03
6Tania KennedyGO.N1:03:33+26:5215:43

W45AS

2 970 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Vanessa FreemanBF.N49:3516:41
2Barbara DawsonGO.N54:44+5:0918:25
3Sharon BurgessNC.N56:16+6:4118:56
4Maria OrrNC.N1:01:17+11:4220:38
5Nicola NyghBF.N1:15:12+25:3725:19
6Diana CharltonNC.N1:15:48+26:1325:31
7Erica SmithNT.N1:16:34+26:5925:46
8Catherine JonesAUS1:25:57+36:2228:56

W50A

3 590 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Paula ShinglerBF.N32:439:06
2Carolyn MatthewsNC.N34:29+1:469:36
3Gayle QuantockNC.N38:19+5:3610:40
4Airdrie LongGO.N46:09+13:2612:51
5Joy GuyNC.N48:35+15:5213:31
6Joanna ParrBF.N55:43+23:0015:31
7Lisa LampeUR.N58:59+26:1616:25
8Elaine MurdochGO.N1:39:56+1:07:1327:50
Carolyn DaviesGO.Nmispunched

W55A

3 590 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Karin HefftnerGO.N48:3113:30
2Jai Di TommasoGO.N55:06+6:3515:20
3Debbie ByersBF.N56:21+7:5015:41
4Lynda HewsonNC.N1:00:27+11:5616:50
5Viola O'ConnorNC.N1:14:03+25:3220:37

W55AS

2 970 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Carolyn RigbyNC.N54:4418:25
2Barbara JunghansGO.N1:09:42+14:5823:28
3Ingrid OblasserAUS1:25:02+30:1828:37

W60A

3 590 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Lynn DabbsWH.N39:0110:52
2Carol JacobsonGO.N47:42+8:4113:17
3Robyn PallasCC.N51:20+12:1914:17
4Kerry BaconAUS1:22:11+43:1022:53

W70A

2 970 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Carolyn ChalmersNC.N49:3216:40

W80A

2 970 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Maureen OgilvieUR.N1:06:0722:15

M9A

1 850 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Anakin TrotterSchool13:217:12
2Donovan RobertsSchool14:11+0:507:40
3Oliver FreemanSchool14:26+1:057:48
4Jonathan HorrocksSchool19:57+6:3610:47
5Steven HorrocksSchool20:05+6:4410:51
6Nicholas LaytonSchool20:29+7:0811:04
7Oliver McFarlaneSchool21:22+8:0111:32
8Jamie WoolfordSchool25:21+12:0013:42
9Jamie MarshSchool27:27+14:0614:50

M10A

1 850 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Lachlan BrooksSchool12:266:43
2Oskar MellaSchool13:49+1:237:28
3Sam WoolfordSchool14:31+2:057:50
4William JefferySchool18:57+6:3110:14
Alec PowerSchoolmispunched

M11A

2 230 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1James JonesSchool1:11:4632:10
2Douglas GoslingSchool1:24:17+12:3137:47

M12A

2 230 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Ewan ShinglerSchool16:057:12
2Joshua HomannSchool22:31+6:2610:05
3Sam HavranekSchool24:55+8:5011:10
4Oscar WoolfordSchool26:23+10:1811:49
5Clyde McGheeSchool45:39+29:3420:28

M13A

2 760 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Tom KennedySchool36:0513:04
2Edward McDougallSchool1:02:45+26:4022:44
3Angus LeungSchool1:27:15+51:1031:36

M14A

2 760 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Sean EdwardsSchool38:2713:55
2Finn MackaySchool44:14+5:4716:01
3Thomas WhiteheadSchool45:53+7:2616:37
4Oliver PitmanSchool52:01+13:3418:50
5Ivan KoudashevSchool1:12:14+33:4726:10
Justin BrownSchoolmispunched

M15A

4 040 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Zakea PongritzSchool59:0514:37
Frazier EvansSchoolmispunched
Jackson BoothSchoolmispunched

M16A

4 040 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Callum DavisSchool33:058:11
2Alastair GeorgeSchool34:59+1:548:39
3Duncan CurrieSchool35:14+2:098:43
4Alex KennedySchool38:43+5:389:35
5Cohen WisniewskiSchool53:33+20:2813:15
6Michael BreretonSchool1:12:49+39:4418:01
Morgan WheatleyOkändnot competing

M21A

5 730 m, 12 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Greg BarbourBF.N35:156:09
2Alex MasseyNC.N35:36+0:216:12
3Jock DavisBF.N36:29+1:146:22
4Steven TodkillNC.N36:49+1:346:25
5Andrew MorrisNC.N37:01+1:466:27
6Andrew BrownBF.N38:03+2:486:38
7Andrew HillWH.N39:06+3:516:49
8Justin StaffordNC.N40:31+5:167:04
9Matt WestwoodUR.N42:46+7:317:27
10James McQuillanWH.N44:31+9:167:46
11Daniel OrrNC.N45:51+10:368:00
Angus RobertsNC.Nmispunched

M21AS

4 040 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Luke RobertsonNC.N57:0314:07

M35A

5 730 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Glenn HorrocksGO.N46:218:05
2Alan GardeNC.N51:56+5:359:03
Martin QuirkeNC.Nmispunched

M35AS

3 590 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Shane JenkinsNC.N38:0310:35
2Peter BerkholzNC.N48:25+10:2213:29

M40A

4 470 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Shane TrotterNC.N32:267:15
2Miles EllisBF.N42:21+9:559:28

M45A

4 470 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Paul MarshBF.N34:527:48
2Peter AnnettsGO.N35:38+0:467:58
3Ian JonesUR.N35:56+1:048:02
4Mark FreemanNSW36:46+1:548:13
5Tony HillGO.N36:48+1:568:13
6John HavranekGO.N37:23+2:318:21 Download route in GPX format
7Jamie KennedyGO.N41:08+6:169:12

M45AS

2 970 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Dale WallaceWP.N29:379:58
2Jim MackayUR.N39:22+9:4513:15
3Peter NewtonNC.N42:43+13:0614:22
4Peter OrrNC.N42:57+13:2014:27
5Michael HalmyBN.N47:40+18:0316:02
6Keith RobertsonNC.N49:46+20:0916:45
7Kevin RobertsGO.N50:56+21:1917:08
Colin BaileyNC.Nmispunched

M50A

4 470 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Tony WoolfordBB.N34:107:38
2Simon GeorgeBF.N35:11+1:017:52
3Bjorn MellaNC.N37:38+3:288:25
4Glenn BurgessNC.N37:51+3:418:28
5Peter CharltonNC.N39:15+5:058:46
6Mark ShinglerBF.N39:17+5:078:47
7Andrew PowerNC.N42:55+8:459:36
8Steven RobertsNC.N43:03+8:539:37
9Tim TewNC.N46:09+11:5910:19
10Colin CurrieGO.N58:47+24:3713:09

M55AS

2 970 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Dave LottyUR.N39:4113:21
2John LinichNC.N45:43+6:0215:23
3Stephen HollowayWH.N52:36+12:5517:42
4Andrew Vesey-WellsWH.N52:38+12:5717:43
5Johnny PetersenGO.N53:05+13:2417:52
6Dennis SparlingGO.N1:08:58+29:1723:13
Kevin WilliamsWH.Nmispunched

M55A

4 470 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Eoin RotheryBF.N35:047:50
2Russell BlatchfordNC.N35:39+0:357:58
3James LithgowGO.N39:26+4:228:49
4Malcolm RobertsNC.N42:23+7:199:28
5Andrew LumsdenBF.N50:11+15:0711:13
6Geoff PeelNC.N54:39+19:3512:13
7Rod EckelsGO.N56:51+21:4712:43
8Larry WeissGO.N1:04:34+29:3014:26
9Bob MorganBN.N1:25:59+50:5519:14
10Dan RedfernGO.N1:30:42+55:3820:17

M60A

4 040 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Ian DempseyNC.N42:0110:24
2Gordon WilsonBN.N42:07+0:0610:25
3Rudi LandsiedelNC.N43:04+1:0310:39
4Don BarkerNT.N43:05+1:0410:39
5Graeme TaplinNC.N44:52+2:5111:06
6Colin PriceCC.N48:47+6:4612:04
7Stephen DunlopWH.N55:47+13:4613:48
8Jim ForbesGO.N1:10:16+28:1517:23
9Ross DukerGO.N1:45:18+1:03:1726:03
Greg BaconNC.Nmispunched

M65A

4 040 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Steve FlickBN.N36:349:03
2Jim LeeNC.N40:19+3:459:58
3Ross BarrGO.N41:40+5:0610:18
4Jim MerchantGO.N48:09+11:3511:55
5Robert LewinNC.N49:54+13:2012:21
Ian MillerWH.Nmispunched

M70A

3 590 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Ron JunghansGO.N42:3011:50
2Dick OgilvieUR.N43:13+0:4312:02
3Graham FowlerNC.N44:47+2:1712:28
4Ken JacobsonGO.N49:08+6:3813:41
5Bruce DawkinsBN.N50:28+7:5814:03
6Peter MeyerSH.N1:12:30+30:0020:11

M75A

2 970 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Graham GalbraithBN.N44:5115:06
2Neville FathersSH.N1:31:11+46:2030:42

MopenB

2 760 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Ernest WindschuttelGO.N51:4518:45

WopenB

2 760 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Sheena RobertsonNC.N43:3515:47

M11-12B

1 850 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Lachlan TaylorSchool15:288:21

W11-12B

1 850 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Tahlee DavisSchool19:3210:33
2Jessica LaytonSchool21:36+2:0411:40
3Ellen SharmanSchool22:08+2:3611:57
4Abby HartshorneSchool23:50+4:1812:52

M13-14B

2 230 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Nicholas TseSchool32:5414:45
2Alexander VorstermansSchool36:53+3:5916:32

W13-14B

2 230 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Katie WallaceSchool40:3618:12
2Emily FieldSchool49:09+8:3322:02
3Lara EvansSchool53:06+12:3023:48
4Isabella GusseSchool1:17:28+36:5234:44
5Alana HeadSchool1:18:15+37:3935:05
6Meg JansenSchool1:50:50+1:10:1449:42

M15+B

2 760 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Terence ChiangSchool44:3916:10

W15+B

2 760 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Alyssa TanSchool1:01:0422:07
2Kaitlin McCloghrySchool1:13:13+12:0926:31
3Emma WishartSchool1:17:20+16:1628:01
4Tracy TruongSchool1:19:15+18:1128:42
5Taylor AngeloSchool1:20:12+19:0829:03
6Tayla AdamsonSchool1:25:44+24:4031:03
Carla MansoSchoolmispunched

EOD Easy

2 230 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Lee-anne KupkeWR.N49:1722:06
2Jannie NelNC.N1:29:02+39:4539:55
Warwick GoslingNC.Nmispunched

EOD Hard

2 970 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Andrew HaighNC.N28:169:31
2Nicole HaighNC.N29:10+0:549:49
3Bob GlibertNC.N40:48+12:3213:44
4Kerry BennettGS.N55:18+27:0218:37

EOD Moderate

2 760 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Merrilyn McSporranNC.N48:3917:37
1Amylee RobertsonSchool55:0519:57
2David McGheeBN.N49:31+0:5217:56
3Oscar WoolfordBB.N56:02+7:2320:18
4Louis NelNC.N56:48+8:0920:34
5Bridget WhiteheadNC.N57:39+9:0020:53
Sammy WallaceSchoolmispunched
Kate KennedySchoolmispunched
Nicole AdamsonSchooldid not finish

EOD Very Easy

1 850 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Tommy MellaNC.N16:338:56
1Toby WilsonSchool31:2817:00
2Aoife RotheryBF.N21:08+4:3511:25
2Aidan DawsonSchool32:17+0:4917:27
3Scott CharltonSchool36:43+5:1519:50
4Lawrence JonesSchool37:00+5:3220:00
Lewis RednerSchoolmispunched

Please report errors in the result list to the organiser.